Vyplatenie preplatku dani za ženu na materskej. Ako riešiť?

ziza
30. jan 2008

Kocky neviete ako je to, ked ja som na MD uz 2 rok, som zamestnana, ale zaroven som si pred rokom zalozila zivnost. Ma si do danoveho priznania dat vyplatenie preplatku dani za mna, alebo ja do svojho kedze som zivnostnicka?dakujem za rady...

lenka_da
6. feb 2012

@michaela025 nech si danovy bonus na deti + odpocet na manzelku uplatni manzel, ak si vydata

michaela025
6. feb 2012

@lenka_da to je ved ten problem ze sme neni zobraty a je na up zaevidovany tak teraz neviem ci mam si ist osobne pre to danove robim az v martine ci sa mi to oplati alebo este aj pridem o peniaze za benzin nerozumiem sa tomu niekto vrvi ze ked marodis mas lepsie vratku dani len teraz su furt ine zakony dakujem za odpoved

lenka_da
6. feb 2012

@michaela025 preplatky na dani ti mozu vzniknut iba ak priebezne platis zalohy na dan. Ak si ziadnu dan pocas roka neodvadzala, nemozu ti vzniknut nijake preplatky. Taktiez danovy bonus znamena, ze ak platis dane, mozes si z nich odpocitat bonus na dieta. Ak dane neplatis, nemas si bonus z coho odpocitat.

michaela025
6. feb 2012

@lenka_da nechapem vas zalohy za dan ,vtomto mam totalny chauz ja som cely rok marodila a bonus mi ved nepreplacali ja neviem ci ked berem maratku ci tam je nejaka a mam narok na vratku dani v juni 2011 ma vypisal na matersku dovolenku

lenka_da
6. feb 2012

@michaela025 no, mozno sa vyjadrujem prilis odborne, skusim po lopate: ked si bola cely rok PN, znamena to, ze si cely rok neplatila dane danovemu uradu, lebo z PN-ky sa dane neplatia. Preto si nemas ako odpocitat z dane bonus ani ziadne ine ulavy, ci preplatky.

jagatko
6. feb 2012

Ak si v roku 2011 nemala ziadny zdanitelny prijem, t.j. zo zamestnania, tak ti nemali z coho zrazat dan, a tym padom ti danovy urad nema co vraciat a danovy bonus na dieta sa vyplaca tiez iba pracujucemu rodicovi, takze nedostanes do statu ziadny preplatok, lebo nemas z coho

michaela025
6. feb 2012

@lenka_da ,
@jagatko tak vam dakujem uz teraz som to pochopila a ja som sa tesila ze budem mat vratku dani ☹ uz som sa dotesila dakujem za odpoved este niueco na vas mam je lepsie si dat vypoved alebo cakat nsa nich uz sa tam nechcem vratit je to dost narocna praca a este aj teraz ked mam babo na 3zmeny sa to neda su tam nejake vyhody ci nie

lenka_da
6. feb 2012

@michaela025 naco sa ponahlat s vypovedou, kym budes na materskej, urcite vypoved nedavaj. Urcite je pre teba vyhodnejsie ostat zamestnancom. Ci das vypoved, to budes riesit, ked bude mat dietatko 3 roky, resp. ked budes chciet ukoncit matersku. Dovtedy sa moze kadeco zmenit v zakonoch, aj v tvojom osobnom zivote. Zatial vypoved neries.

michaela025
6. feb 2012

@lenka_da asi mate pravdu len skor keby oni mne chcely dat vypoved takto by som bola v +dostala by som aspon odstupne tak ani na rok uz nedostanem vratku dani len vtom pripade keby sa druh zamestnal a on si uplatnil danovy bonus tak naco po narodeni dietata chcely rodny list a vlastne dostanem aj dovolenku ani neviem kolko je vlastne platena vobec nic o takychto veciach nemam paru

mona18
7. feb 2012

@jaduska dakujem ti no nevyslo to ale velmi pekne ti dakujem za ochotu odpisat.