Vývoj cien nehnuteľností

22. dec 2022

Myslím, že ceny nehnuteľností v roku 2023 budú klesat. Už teraz si všímam, že dlhšie "stoja" v ponuke byty aj za dobrú cenu, teda dobru na súčasné ceny. Volal mi maklér a chcel ma presvedčiť na kúpu drahšieho bytu (ide mi o lokalitu), s tým, že ako argumenty mi dal, že všetko pôjde hore, a oplatí sa kúpiť teraz za tú vyššiu sumu, ale vôbec mu to neverím, jeho názor je, že v januári ešte ceny vystrelia, ale skôr naopak si myslím, zostanú. A možno aj začnú klesať najbližšie mesiace aj 2 roky.... Čo si myslíte vy?

luccija
22. dec 2022

Vraj pôjdu ceny dole a úroky hore...písali tuším v Trende?ja veľký pokles cien nečakám aspoň v Ba a blízkom okolí.

bloger
22. dec 2022

Pochybujem, že to bude klesať skôr naopak. Ceny stavebných materiálov aj všetko je veľmi drahé.

autor
22. dec 2022

@luccija áno tiež tak vnímam úroky hore, ceny dole

summer23456
22. dec 2022

Tu sa pripnem, tiež ma to zaujíma. Tiež som si všimla,že je viac ponúk momentálne ako doteraz.

autor
22. dec 2022

@summer23456 teraz si môžu kupujúci vyberať dosť a asi aj dávať podmienky. Posledný mesiac sledujem nehnuteľnosti, viaceré čo som mala vo výhľade klesli hneď o 5000e, a viaceré sa držia na najnižšej cene na trhu v danej lokalite a neminaju sa, mám dojem, že budú musieť ísť ešte s cenou dole.

zuzanka.zuzu
22. dec 2022

ceny tých nehnuteľností, čo by som chcela kúpiť, dole určite nepôjdu 😀 nehnuteľnosti. ale pôjdu dole stariny (preto lebo boli neúmerne vysoko, nie preto že by išli "dole" skôr sa znormálnia tam kam patria) a potom tí čo musia predať - napr.rozvod - na tie čakám lebo ja som ešte predala za šialené sumy pred pár mesiacmi a teraz chcem kúpiť lacno 😀

summer23456
22. dec 2022

No veru mohlo by to klesnúť, sú nenormálne tie ceny.

fiffinkaa
22. dec 2022

Ak nekúpis teraz lacnejší byt s lacnejšou hypotékou, tak kúpiš o rok lacnejší s drahsou hypotékou..ak teda sa nejedná o hotovosť.

ivangeline
22. dec 2022

Podla mna stagnovat. xD

missdiva
22. dec 2022

Myslim, ze vyrazne dole nepojdu. Teda isto nie tie dobre. Skor budu stagnovat a uroky pojdu hore. Viac ludi pojde do podnajmov a tie dobre prenajmy zdrazeju.

gemerka17
22. dec 2022

Ak sleduješ správy a reálnu ponuku bytov tak vieš aký je trend na trhu. Ceny už klesli. Všade na portáloch sa skloňuje zľava, znížená cena. Makléri teraz musia aj reálne pracovať, nestačí len otvárať dvere. Momentálne sa kupuje úplne minimum bytov. Ponúka je široká, kupujúci nie sú. Stačí otvoriť aj správy a za posledné 3 mesiace tam nenajdes ani jeden článok, či reportáž, že to ide hore.

nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michal711
22. dec 2022

Prd makový pôjde dole. Ceny budú stáť ale dole nie a hypotéky hore takže gratulujem ušetris na byte 5000€ ale.ma hypo preplatia 40000€

autor
22. dec 2022

@nikto2234 práveže Bratislavu myslím. Ale ja necakam na cenu, ale na lokalitu a popritom si všímam aj ceny.

autor
22. dec 2022

@michal711 a vieš ci mám hypotéku expert?

michal711
22. dec 2022

Tak čo tu plačeš príď vykesuj byt a hotovo .

szdan
22. dec 2022

@michal711 sú aj ľudia, čo nepotrebujú hypotéku. A tým sa možno oplatí počkať. Hlavne pri kúpe staršieho domu, chalupy... My by sme chceli kúpiť práve chalupu, hľadáme už vyše roka a teda vidím, že momentálne už ako teplé rožky nejdu a mnohí už išli s cenou dole aj výraznejšie.

gemerka17
22. dec 2022

Ak neberieš hypoteku, tak kľudne čakaj. Máš čas. My hľadáme v Bratislave. Ceny išli dole, aj niektorí realitaci nám volali a posielali maila, že majú byt (chudaci, sú už zufali), a to nás mali len ako kontakt z minula, žiadny byt sme si hľadať nedali. Čiže asi takto. Cenou sa dá hýbať smerom dole.

autor
22. dec 2022

@michal711 kde plačem? Len ty si drzáň.

autor
22. dec 2022

@gemerka17 mne sa stalo, že som prejavila záujem o byt, ale neviem či to mám brať ako ťah, hneď po zjavení na stránke mi povedal že už je predaný, ponúkal mi iné. Na stránke píše cenu 130k, mne ponúkol 127, na ďalší deň mi volal, že za 125 či ho chcem.

avicii18
22. dec 2022
https://www.youtube.com/watch?v=U8-nATNpq3A

Realiťáci vyplakávajú, takže je jasné ktorá bije. Na Slovensku je to vraj nastrelené o 30%. Nie je jediný fundament, ktorý by predpokladal stagnáciu, nieto ešte rast.

autor
22. dec 2022

@avicii18 podľa toho ako mi ten zúfalec realitak vnucoval byt, ktorý nechcem, tak si myslím, že je to fakt zúfalá situácia pre nich nieco predat. Okrem neho som stretla asi 5 ďalších a tí nevnucovali.

nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
22. dec 2022

autorka - nekupuj od "zúfalcov realiťákov" ale priamo od majiteľov... veľa ľudí bude predávať nehnuteľnosti čo sa teraz dostavávajú a ktoré oni kúpili ešte za nízke ceny počas výstavby ALE stále to bude lacnejšie bež kúpiť priamo od developera. uvediem aj konkrétny príklad - kamoš kúpil na kšeft 3i v Boroch za 240 000, penta rovnaký predáva teraz za 280 000 (byty uvoľňujú na predaj postupne), čiže on ho plánuje streliť za 260 000 - aj on zarobí, aj kupujúci nezaplatí až tak veľa 😉 a takýcjto nehnuteľností máš straaašne veľa, ovocné sady, rndz, bory, eurovea, nový ružinov, slnečnice.... už si len vybrať tú vhodnú lokalitu 😎 PS: a pozri bazoš

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gemerka17
22. dec 2022

@nikto2234 stačí si pozrieť stránku nehnuteľnosti a kopec bytov v Bratislave, má už zľavu, vidíš tam veľkým znížená cena. Čo sa týka novostavieb tak devoloper dáva tiež zľavu (karlovke je novostavba) alebo parkovacie miesto v cene (ovocné sady). Čiže ide to smerom dole. Nikto nič nekupuje, realitáci sú fakt zúfaly a nahanajú koho môžu.

gemerka17
22. dec 2022

@luscious do mňa tak isto, počkaj nájdeme diskusiu. Ešte pred 3 mesiacmi sa tu bili do prs. Ale to je taký ten odborník, ktorý nikdy ponuku nevidel, nesleduje správy a nepozná trh.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. dec 2022

Áno potvrdzujem, hľadám byt reálne len jeden mesiac, ale za túto krátku dobu som si všimla v rámci jedného mesiaca pokles o 5000e u 3 bytov, podotýkam, že jednoizbových. Viacizbove majú skutočne dobrú cenu za meter štvorcový.