Započítané roky do dôchodku počas starostlivosti o dieťa

srnanka
6. mar 2016

Vie mi niekto poradit: Som zamestnana a bola som od novembra 2012 na materskej dovolenke a nasledne som bola na rodicovskej dovolenke do 3 rokov dietata a nasledne som isla naspat do prace. Mala som podavat ziadost po ukonceni MD o to ze budem s dietatom doma do 3 rokov aby mi boli zapocitane do dochodku? Ci sa to tyka iba nezamestnanych zien alebo starostlivost o dieta do 6 rokov? Mam uz 3 dieta a nikdy som o tom nepocula a ani nikde mi o tom nepovedali ani na Socialnej poistovni ani na UPSVAR . Dakujem za info.

liz_lemon
6. mar 2016

po skonceni MD si sa mala ist nahlasit na dochodkove poistenie, uz s tym nic neurobis, spatne sa nahlasit neda

kluucik
6. mar 2016

@liz_lemon a to dochodkove sa nahladuje v socke ? Teraz vtom mam gulas ci to mam ci nie

lucka1987
6. mar 2016

@srnanka zrovna v piatok som bola na soc poistovni koli tomuto az v tom mam jasno, ak si zamestnana bola po skonceni MD a s nastupon na rodicak si sa mala prihlasit . spatne to nejde...

@kluucik ano hned po skonceni MD sa musis nahlasit na socialnej poistovni. je tam lehota mylsim ze cca do 30 - 45 dni od skoncenia MD ( teraz neviem kolko je to presne ) ak ju presvihnes, tak zial, dochodkovo poistena budes az ked nastupis do zamestnania, ak by si sa nahlasila a do zamestnania nenastupila do veku 6 roku dietata si dochodkovo poistena

luciacv
6. mar 2016

Áno, nahlasuje sa to v sociálnej poisťovni. Ak si si nie istá, zájdi na svoju pobočku, alebo zavolaj na infolinku. Na to,aby ÚPSVaR začal vyplácať rodičovskú treba doniesť zo soc. poisť. potvrdenie o ukončení materskej. Keď som si po to šla, jednou cestou mi odporúčali ísť aj na oddelenie ddôchodkového. Možno ste si to vybavili, len si to nepamätáte.

lucka1987
6. mar 2016

@luciacv ja som sa tiez zlakla, ze som si to nevybavila. maly ma uz 4,5 roka, a teraz som tam bola koli druhemu dietatku. a pani ma upokojila,ze to mam ok, tak som si vydychla 😅 😀

kluucik
6. mar 2016

No zajtra tam cinknem lebo som teraz ostala vtakej neistote :-/

srnanka
autor
6. mar 2016

@luciacv veru si to uz nepamatam, zajtra tam zavolam a spytam sa , ale dufam ze ma tam vtedy poslali a mam to v poriadku . No ale urcite takych mamiciek je viacej, ktore o tejto veci nevedia a stratia roky do dochodku.

roselyn
7. mar 2016

No asi tak ; ( Ked som sla z materskej na rodic.prisp. a som sa prihlasila do soc. poistovne, tak mi tak nik nepovedal a ani som ja nevedela, ze este osobitne sa mam prihlasit na dochodkove poistenie. No a teraz, ked som o tom pocula v TV som sa tam sla spytat, a trafilo ma - lebo nie som dochodkovo poistena, a ze dozadu sa to neda a ani doplatit si to sama nemozem. Cize budem robit dlhsie do dochodku :((((

srnanka
autor
7. mar 2016

@roselyn presne aj ja som to videla na Markize a ma to tiez napadlo ze ani ja som sa nikde neprihlasovala iba zobrala papier o ukonceni MD. Dnes som sa tam po x - krat dovolala a mi odlahlo bola som prihlasena ale som sa este neodhlasila tak tam musim zajst. Ale tieto veci by nemali mamicky ziadat ale mala by byt samozrejmost ze matka je doma s dietatom do 3 rokov na RD. Vynimka by mala byt u pracujucich mamiciek a o vsetkom by mali byt upovedomovane aj na UPSVAR aby o nic neprichadzali a hlavne nie o zapociatanie rokov do dochodku.R

roselyn
7. mar 2016

@srnanka no a teraz akoze s tym nic nemozem spravit? A nechapem tomu, ze ked som sa tam bola prihlasit do soc.poistovne, preco ma hned neupovedomili o tom, ze sa tam mam prihlasit aj na dochod.poistenie? Nemali ma tam hned automaticky prihlasit? Rozmyslam, ze podam staznost! Lebo v inych mestach automaticky zeny na RD prihlasuje soc.poistovna na obe poistenia. Ja ani nie som vynimka, lebo na RD nepracujem. Musim zistit ake mam moznosti odvolania sa, stazovania sa, atd.

malibu21
7. mar 2016

Baby a ja ked som skoncila skolu a nasledne o mesiac isla hned na rodicovsky tak som sa.mala este niekde prihlasit ??

srnanka
autor
7. mar 2016

@roselyn mas pravdu mali by kazdu mamicku upovedomit a urcite podaj staznost a nedaj sa odbit. Drzim palceky.

srnanka
autor
7. mar 2016

@malibu21 najlepsie ked si to zistis na Socialnej poistovni, pretoze vidis ako spomenula roselyn tak v kazda SP je ina a inak pristupuje k ludom.

malibu21
7. mar 2016

@srnanka no budem musiet

luciacv
7. mar 2016

@roselyn nenahlasujú automaticky, ale veru, mali Ti, resp. mohli tak ľudsky pripomenúť.