Živnosť počas tehotenstva, maródka a odvody

mischel123
20. máj 2013

Prosim Vas o radu, som v 17tt tehotenstva, od januara 2013 mam otvorenu zivnost, platim si riadne do zdravotnej poistovne aj do socialnej poistovne, ale od konca tohto mesiaca az do septembra budem na PN (rizikove tehotenstvo). Ked budem na PN tak musim platit tiez odvody do socialky a zdravotky? A taktiez ked budem na materskej a potom na rodicovskej? Alebo mam radsej pozastavit zivnost? Dakujem velmi pekne za kazdu radu

zalka
20. máj 2013

@mischel123 čo platíš do SP? Ak máš živnosť otvorenú v januári 2013 tak povinnosť zo živnosti platiť odvody Ti vznikne najskôr 1.7.2014
Platíš si dobrovolné poistenie? Mala si predtým nejaké zamestnanie?

zuzulica
20. máj 2013

@mischel123 Keď si PN a na materskej odvody do soc.poisťovne neplatíš,do zdravotnej sa cez PN tiež nemusí,ak tam každý mesiac prinesieš potvrdenie,že si na PN-ke.V ZP sa potom ohľadom odvodov na materskej spýtaj,tam to potom záleží na tom,či budeš popri materskej aj robiť.V soc.poisťovni odvody na materskej neplatíš a môžeš normálne ako SZČO pracovať a príjem sa neskúma.

zalka
20. máj 2013

@zuzulica nemáš pravdu ... do ZP neplatí odvody len v tom prípade, že má platenú PN ... a to bez doplnenia údajov nie je možné určiť .. preto som dávala otázky doplnujúce v mojej odpovedi, aby som nemiatla zadávateľku.

mischel123
autor
20. máj 2013

@zalka ja si platim do socialky dobrovolne poistenie, koli materskej. Predtym som mala zamestnanie

zalka
20. máj 2013

@mischel123 tak to je potom v poriadku, ak máš 270 dní poistenia ( DNP + zamestnanie ) tak budeš mať nárok na PN.
Počas PN neplatíš odvody do ZP ani do SP , lebo máš platenú PN .

Rozhodnutie o PN treba odniesť potom aj do ZP aby ti dali platby vo výške 0 eur ... ( aby ťa nenahánali kvôli nedoplatkom , čo by vznikli ak by si im neoznámila že si PN a len tak prestala platiť odvody ) ...

A ako spomínala @zuzulica môžeš počas MD aj pracovať .. odvody platiť nebudeš ... ale len počas MD ... počas poberania RP toto neplatí ( no ako som napísala povinné odvody ti výjdu platiť najskôr od 1.7.14, a po MD sa z DNP môžeš kludne odhlásiť ) .

mischel123
autor
20. máj 2013

@zalka Dakujem za vysvetlenie, prosim ta ked to neplati pocas poberania rodicovskeho prispevku, to je ak sa nemylim 8 mesiacov, ze? tak tych 8 mesiacov si musim platit nieco?

zalka
20. máj 2013

@mischel123 no rodičovský príspevok dostávaš po skončení MD ... až do 3 rokov veku dieťaťa ... takže si to pletieš ...
počas PN, MD , OCR ... sa odvody do SP neplatia
počas RP ... sa odvody do SP platia

mischel123
autor
20. máj 2013

@zalka aha, cize mne by bolo asi lepsie pozastavit tu zivnost a dat sa na urad prace? Leb ja neplanujem pracovat aspon do dvoch rokov dietata... a pocas PN, MD, OCR sa odvody ani do zdravotky neplatia a pocas RP sa uz aj do zdravotky platia?

zalka
20. máj 2013

@mischel123 nemusíš pozastavovať živnosť ani nič také ... ak nebudeš pracovať ... tak sa ani počas RD neplatia odvody do ZP a SP ...
platia sa len v prípade práce ... a to je rozdiel

mischel123
autor
20. máj 2013

@zalka ahaaaaa takto, a na zdravotku a socialku sa treba hlasit ked dostanem PN? a aj ked zacnem poberat matersku? a potom aj ked zacnem poberat rodicovsky prispevok?

zalka
20. máj 2013

@mischel123 no sociálka ti PN bude vyplácať .. ak tam dáš marodný lístok a tiež aj žiadosť o materské ak bude už vhodný nástup ...
a do ZP to musíš oznámiť .. že si PN .. alebo že nastupuješ na MD .. a po MD .. že budeš na rodičovskej dovolenke a nebudeš podnikať ... a toto o nepodnikaní podpíšeš čestné prehlásenie či čosi také aj na SP.

mischel123
autor
21. máj 2013

@zalka OK, este raz dAakujem velmi pekne za vysvetlenie, lebo ja mam z toho gulas :D

mischel123
autor
4. júl 2013

@zalka Ahoj, prosim ta akurat som nasla tento clanok o zmene zakona http://www.cas.sk/clanok/254637/sialeny-navrh-m... a je tam tato veta: Rodičovský príspevok nebude mať rodič, ktorý dieťa pracuje - napríklad na skrátený úväzok , na dohodu, alebo má živnosť. Ja uz som na rizikovej PN a som dobrovolne nemocensky poistena, cize som si platila aj socialku aj zdravotku, teraz uz si neplatim ani socvialku ani zdravotku kedze som PN a budem az do materskej, ale neviem ako je to s tou zivnostou ci si ju mam prerusit ( ale prerusit sa moze maximalne na 3 roky a ja planujem byt doma s malou do troch rokov urcite a mozno aj viac tak ci sa mi neoplati ju rovno zrusit) alebo ju zrusim uplne a teraz, ale aby som neprisla o matersku ked si zrusim teraz zivnost? Alebo sa nebudem musiet hlasit na urade prace ked si ju zrusim? Dakujem velmi pekne za radu a odpoved

zalka
4. júl 2013

@mischel123 nemusíš rušiť živnosť neunáhli sa ... počas MD živnosť mať môžeš aj počas RD .. len dáš prehlásenie, že nepodnikáš alebo potom ju pozastavíš po MD ... ak schvália zá kon

mischel123
autor
4. júl 2013

@zalka cize ju nemusim ani prerusovat? Ja sa bojim toho, ze nedostanem po MD ten rodicovsky prispevok ked som mala otvorenu zivnost..... A to cestne prehlasenie sa dava na socialku alebo oni mi daju podpisat sami nejaky taky papier ked im to poviem?

zalka
4. júl 2013

@mischel123 zatial nerieš netreba to riešiť ... a živnosť môžeš pozastaviť po MD ... a ešte na MD nie si ... klud to má čas riešiť

mischel123
autor
4. júl 2013

@zalka oki, dakujem ti velmi pekne! Ani nevies ako si mi pomohla!

zalka
4. júl 2013

@mischel123 rado sa stalo, uvidíme ako to príjmu ten zákon čo bude dalej ...

kristy_g
26. aug 2013

@zalka Ahoj, vidim, ze sa v tychto veciach dost orientujes, tak sa skusim aj ja poradit... som podobny pripad ako mischel123 (do 31. 12. 2012 zamestnanec, od 1. 1. 2013 SZCO a dobrovolne poistena, na matersku nastupim v novembri 2013, od 1. 7. 2014 mi na zaklade prijmu z tohto roku vznikne povinne poistenie). Mam v plane prilezitostne pocas rodicovskej dovolenky vykonavat podnikatelsku cinnost, nie ale v takom rozsahu, aby sa mi oplatilo platit si odvody (zaplatila by som na nich pravdepodobne viac nez bude prijem z ponikania a rodicovsky prispevok). Bola som sa teda pytat v SP a tam mi slecna povedala, ze mozem dat to prehlasenie, ze nevykonavam podnikatelsku cinnost a napriek tomu realne nieco robit a fakturovat, za podmienky, ze nepresiahnem za cely rok 2014 hranicu prijmu pre vznik povinneho poistenia. Pravdupovediac sa mi to ale vobec nezda. Ked raz dam prehlasenie, ze nepodnikam, tak by som podla mna nemala mat za dane obdobie ziadne prijmy z podnikania. A fakt by som nerada spatne tie odvody doplacala a platila nejake penale. Mne napadla taka moznost, ze dam to prehlasenie, ze nepodnikam a povedzme kazdy druhy mesiac (alebo podla potreby) v SP oznamim, ze prerusenie na par dni ukoncujem a po tych par dnoch dam prehlasenie o nepodnikani nanovo. Za tych par dni by som si odvody zaplatila len v pomernej vyske. Na infolinke mi takyto postup odobrili, ale osobne na pobocke uz nie. Tak teraz fakt neviem... Vopred velmi pekne dakujem za radu 🙂

zalka
26. aug 2013

@kristy_g hm... a teraz v roku 2013 máš príjem ( tržby ) vyššie ako 4830 eur ?
No dosť komplikovane by si mala, pozastaviť znova obnoviť a no neviem ... asi kopa roboty s tým.
Všetko záleží od príjmu, mám kamarátku je SZCO, je na RD pracuje už od materskej a odvody do SP neplatí lebo jej príjem nepresiahol vtedy zákonom stanovenú hranicu ..
Nebolo by jednoduhšie aby si na rok založil živnosť tvoj mng. a ty by si na ňu pracovala? ... Ako matka na RD budeš dôchodkovo poistená takže problém tam nevidím, a pokial mng. má zamestnanie ... tak odvody do ZP si zvolí 0 eur , potom pri RZZP doplatí to by vyšlo aj tebe a čo sa týka daní, tak bude na teba môcť si uplatniť NCZD tvoju takže aj čo sa týka daní tak by to nemalo byť o moc drahšie ...

kristy_g
26. aug 2013

@zalka Ano, za tento rok hranicu prijmov presiahnem, inak by to bolo jednoduchsie :(
Myslim, ze s tym prerusovanim by nemuselo byt az tak strasne vela roboty, hlavne ak to dokazem zmanazovat tak, aby som mala len na nejake 3 - 4 obnovenia za cely rok. Podla mna by to malo byt v poriadku, ale v tej SP ma dnes trochu zmiatla...
S manzelom to zial skombinovat nejde, lebo ja mam specificke podnikatelske opravnenie a musim robit sama vo svojom mene...

zalka
26. aug 2013

@kristy_g hm... no komplikované moc ... pozri sa .. napíš na SP cez kontaktný formulár ... príde ti na mail odpoved .. oficiálna a podla toho sa zariadiš... ukážeš ju na miestnej pobočke SP ... ak bude treba ... ale mne sa to moc nezdá ... lebo to neprerušuješ živnosť na živnostenskom ale d ávaš čestné prehlásenie že nepodnikáš na SP .. a to je rozdiel trošku ...

kristy_g
26. aug 2013

jj, presne to planujem urobit... uvidime co odpisu 🙂 vdaka za ochotu...

zalka
26. aug 2013

@kristy_g daj potom vedieť ... čo ti napíšu zo SP ... sama som zvedavá ...

kristy_g
13. nov 2013

@zalka no uz som v to ani nedufala, ale dnes mi konecne prisla pisomna odpoved zo socialky a zaver je, ze mnou popisany postup je ok a v sulade so zakonom... okrem toho som bola medzicasom aj na jednej prednaske co robil Mihal a tiez mi tam potvrdil, ze to tak mozem robit... takze prerusovat urcite nejdem a budem podla potreby len davat tie cestne prehlasenia...

zalka
13. nov 2013

@kristy_g tak to je super ... som rada ... že ti odobrili postup .. radšej si to vytlač ich odpoved aby si mala argumenty ak sa to na pobočke SP páčiť nebude.

kristy_g
13. nov 2013

no oni mi to poslali normalne listom... na elektronicku otazku vobec nezareagovali, tak som im to potom zaniesla aj pisomne do podatelne a odpoved mam nastastie pekne cierne na bielom 🙂

zalka
13. nov 2013

@kristy_g no čudné ... fakt ...

kaja901
7. aug 2014

ahojte aj ja potrebujem radu. Živnost mam otvorenu uz od min. roku a teraz som v 7 mesiaci, platim si len zdravotku a chcem si pozastavit živnost ale neviem kedy by to bolo najlepsie aby som sa potom nemusela chodit este hlasit na urad prace kedze nebývam v mieste trvaleho pobytu. Neviete mi poradit? pocula som ze ak si neskoro pozastavim zivnost tak nebudem mat narok na Rodičovsky prispevok, je to pravda?dakujem za odpovede.

zalka
7. aug 2014

@kaja901 každý má nárok na RP ... je to jedno kedy pozastavíš živnosť, akurát s tým hlásením na UP máš pravdu ...
čo si robila predtým než si otvorila živnosť ... pracovala si?