Život rodiny s deťmi vo Švajčiarsku a náklady na život

nelina1
3. aug 2014

Som zdravotná sestra a chcela by som s manželom a deťmi odísť do Švajčiarska. Deti sú 13r. a7r. Môj plat by mal byť 5000 chf. Vôbec si to neviem predstaviť ako to ale skutočne bude vyzerať čo sa života, financií a možností pre deti týka. Motivácia pre nás je lepšia ekonomická situácia, ale keď tak čítam o tom ako je vo Švajčiarsku draho rozmýšľam, či sa tam budeme môcť dôstojne žiť. Zaujíma ma s akou sumou výdavkov mám rátať na mesiac, čo sa platí v škole , krúžky, aktivity pre deti popri škole (hrajú na hud. nástroje, šport). Manžel by pravdepod. pracoval ako zdr. asistent (plat cca 4000chf), príp. by si našiel niečo iné. Zaujíma ma aj názor ako hodnotíte, že ste odišli zo SVK a ako ste si zvykli. Budem vďačná za každú informáciu.

tatko_bebe
3. aug 2014

agenturam netreba vobec verit ani s nimi nejak komunikovat vacsinou je to len slovensky medziclanok kt si chce zobrat z kazdej mesacnej mzdy stedru odmenu. 🙂
So znalostou nemciny urovne B2 nieje problem si najst pracu v odbore osobne resp cez kolegov co pracuju v danych oblastiach

laskavocka
3. aug 2014

@nelina1
Co sa tyka tych obedov pre deti ani v Nemecku ani vo Svajciarsku neexistuju skolske jedalne a ani ziadne letne tabory.Dalej ten jazyk,musis v danej krajine zit aby si im rozumela,teoria ti je uplne nanic,kym nemas prax .A co sa tyka tej prace,myslis ze ta tak rychlo zamestnaju,lebo si sa prave pristahoval?Mas prilis ruzove okuliare,mala by si si ich zlozit.

cawes
3. aug 2014

@laskavocka nechaoem preco taky negativny prispevok. Mozno ze plynuke nemecky vie, mozno pkjde robit niekde kde potrebuje perfektnu anglictinu. Uradny jazyk je klasicka nemcina s ktorou sa vsade dohovori takze zaae taky extrem to neni. A co sa tyka povoleni ak ma pracu tak neni s povokenim najmensi problem a to ci dostane na rok akebo na pat zalezi od gemeinde a kantonu atd nechapem odkial beries informacie.

@tatko_bebe aj bez vysokej skoly sa da doat slusne zarabat zalezi ako sa vie clovek presadit

ivia25
3. aug 2014

@nelina1 ahoj ten plat nič moc vo Švajci,keď máš všetko platiť -účty,dopravu,jedáleń,poistky,ubytovanie,školu,družinu ,krúžky -tak budete len živoriť.Na Sk by ste boli králi s takým platom ,to mi ver.Ine je keď pracuje v zahraničí 1 z rodičov je tam napr.3 týždne a 1 tyž.doma .Rok-dva sa to da vydržať a pekne si ušetrite. 🙂

sense
3. aug 2014

precitala som par prispevkov, ale ako pise @cawes a @bubelko, predstava ze vyzijete 4clenna rodina z 5tis. chf je ozaj len vo sne, i ked zalezi od regionu a narokov.....my sme 3jcelnna rodina a z 5tis by sme nevyzili ani keby sme sa rozkrajali len prikl. najom 2200, poistka zdravotna 680, naklady na jasle a opatrovanie cca 1200, dieta este nie je skolopovinne ale aj vtedy bude treba niekoho k malej, alebo mittagstisch, nafta do auta cca 450 obaja pracujuci mimo bydliska, a cca 600-800strava
a to tam nie je zaratana elektrika, internet, Billag - koncesionarske poplatky, kurz plavnia pre malu, poistky za auto, za byt (kt. je povinna) a este vydavky pomimo...a to musim povedat ze nezijeme v Zurichu, ani v Geneve ci Lausanne kde je omnoho drahsie....

tatko_bebe
3. aug 2014

@cawes ano da ale nie s detmi a rodinou na krku 😉

sense
3. aug 2014

a este suhlasim s cawes co sa byvania tyka mensi ako trojizbak vam pre 4 clennu rodinu nedaju...., niekedy ked ide par do jednoizbaka tak je s tym problem...

laskavocka
3. aug 2014

@cawes
Som len realistka a neviem ako to bolo s tebou,ale urcite si zaciatky nemala lahke.

bubelko
3. aug 2014

@laskavocka ale existuju denne tabory , len ich je malo a su väcsinou cirkevne 😉 kamoskina dcera tak bola na zaciatku prazdnin 1 tyzden 😉

cawes
3. aug 2014

@laskavocka no predstav si ze som nemala.ziadne tazkosti na zaciatku. A ked som ja prisla do svajcu bol uokne iny system.povoleni takze to neriesim.

cawes
3. aug 2014

@laskavocka a len tak pomimo ty tam zijes ze o ton tqk vela vies?

culia1
3. aug 2014

Ahoj, zijeme vo svajci rok, my dost intenzivne uvazujeme o navrate domov, ALE my sme sa mali na SVK dobre, mali sme dobre zamestnania a platy, doma mame velky rodinny dom v osobnom vlastnictve.
Ale aby si vedela, zalezi od toho do ktoreho kantonu idete, lebo co kanton to ina vyska dani. Zalezi ci budete chciet byvat v meste, alebo ste ochotni dochadzat.
Pre obraz, my zijeme v meste - SG, nase mesacne naklady su cca 4000 fr (strava, ubytovanie, poistka pre 4 clennu rodinu, parkplatz, internet, telefon) rozdiel je, ze moje deti nechodia este ani do skolky, ani do skoly, ale o takych nakladoch sa pisalo vyssie. + si musis zaratat naklady na cestovanie, napr. mesacny listok busom stoji 73 fr, autom sa neoplati jazdit do prace, elbo parkoviska su spoplatnene dost velmi.
Vec je, ze zijeme v malom byte, nechodime po restikach, nechodime za kulturou,cize ak si potrpite napr. na vacsi pribytok, tak rataj viac na ubytko, ak sa radi sem tam najete vonku, tak to je riadna palka.
CO sa tyka masa - to je tu fakt drahe a ak by ste zili v pohranici, tak sa moze prevazat 1 kg masa na osobu od 17. rokov.
Moj manzel na to povedal - ano budete sa tu mat lepsie ako na svk, zarobite aj na dovolenku, ale bude to chciet uskromnovanie aj tu.
Dalsia vec je socialna adaptacia, nam sa to tu dost teda nedari, je to tu celkovo take chladne co sa tyka svajciarov, ale mozno len nemame stastie. Dalsia vec je rec, ale to iste vies, ze sa tu rozprava svajciarskou nemcinou. Ja osobne som sem prisla s urovnou nemciny B2 a dodnes rozumiem asi tak kazde 5 slovo a moj otec, ktory zije 24 rokov v rakusku, ze to ma malo co docinenia s nemcinou. Ale naucis sa,len treba chciet.
Mozno este porozmyslajte nad nemeckom, par nemcov co tu poznam, hovoria ze zivot v nemecku je o cosi jednoduchsi a vy tam v zdravotnictve urcite najdete uplatnenie. Riesenie je aj byvat v nemecku a dochadzat za pracou do CH, ale aj tak by vas dodatocnne zdanovali v nemecku, ale su tu aj taki a oplati sa im to.
drzte sa a prajem same dobre rozhodnutia.

mawka
3. aug 2014

@nelina1 a preco nejdes ako sestra do nemecka? mas to blizsie, ked pojdes niekde tot do Bavorska, naklady na zivot su tu mensie a ako sestru ta zamestnaju aj s B1. sice nebudes mat 4000 eur, ale 2500-3300 eur podla praxe, vzdelania. ale kopa nemocnic, heimov, klinik a neviem coho ma k dispozicii sluzobne byty na zaciatku gratis, po 3 mesiacoch za mensi priplatok, pokial nebudes chodit do restik, strava je tu lacna aj oproti rakusku, vzdelavaju sa deti zadarmo na ZS, tie obedy, no to je ako v CH, ale zase len su lacnejsie ak si chces dokupit extra.
a ako ti baby radia, mohla by si ist sem prva, ved tu ked si nadrobis nadcasy, po mesiaci mozes byt doma tyzden-10 dni, rozkukas sa, manzelovi najdes nieco, tu sa da robit hocico, hlavne, ze vies jazyk. a B1 ti v nemecku bohato staci na beznu robotu. ved oni ta aj radi poslu na kurz - myslim zamestnavatel. a v mensich mestach su najmy uplne v pohode. jasne, taky mnichov, to su ine palky za byvanie, vela dopytu, v mnichove je tlacenka ludi z ostu, takze tam sa musis "pobit" o robotu a vsetko.. ale mensie mesta, to je uplne v pohode. Ja som v okresnom meste a 3i byt komplet so vsetkym /aj net, aj perk. miesto/ 500-700 eur mesacne. takze keby ste dvaja mali dokopy 4000 eur mesacne, v pohode by ste boli. len teda pod podmienkou, ze budete zit slovensky a zarabat nemecky. Nemci strasne radi fnukaju ako malo zarabaju, ale nez by si uvarili, idu do restiky, nez by si upratali, najimaju si upratovacky, vacsinou aj na navrtanie policky si niekoho volaju za 20 e 😀 co teda slovaci si navaria sami, upracu a aj porobia okolo domu. preto sa ani z DE nechcu vracat, lebo im to tam vychadza a este aj odlozia bokom. len fakt ze netreba sa nechat zlakat ich sposobom zivota. 🙂
v kazdom pripade vam fandim. drzte sa!

anima9
3. aug 2014

@nelina1 Nebolo by rentabilnejšie zamestnať sa ako zdravotná sestra v Rakúsku alebo Nemecku? S ohľadom na príjmy a výdaje. Nemám predstavu, ako je to v týchto štátoch, no čo čítam o Svajčiarsku tak je pridrahé. Dajú Ti zarobiť, ale si aj zoberú svoje.

nelina1
autor
3. aug 2014

@tatko_bebe manžel si urobil školu zdr. asist. preto, aby sa nejako vo CH mohol odraziť, možno neskôr urobiť VŠ zdrav. zamer., alebo niečo iné s tým že mal pracovať v CH len on a vracal by sa domov. (pôvodne sme to brali, že neodídeme všetci.Odbor zdr. asist. bol jedna z možností ako začať. Jazyk máme obidvaja na komunikatívnej úrovni, ja som sa teraz do toho oprela viac. Pracovala som aj v AT. Čoho som si plne vedomá, že ak sa chcem integrovať a žiť musím a chcem vedieť plynule, v tomto mám jasno. Moja predstava je kúpiť si časom svoj byt, ale nedá sa kupovať byt za okolností, že ešte nemám ani prácu. Možno časom pôžička. Môj manžel nemá VŠ, takže vychádzame z možností, ktoré máme momentálne. Ak máš iný nápad ohľadom manžela, budem rada, viem že to je slabé, pretože na CH pomery je plat zdr. asist. dosť podpriemer., lenže toto je náš odraz. mostík.

sense
3. aug 2014

apropo co sa tyka kupy bytu alebo domu vo svajciarsku, musis mat najprv min. 20% v hotovosti aby si mohla vobec zacat uvazovat o hypoteke....co pri nejakych cca 500tis chf je dost velka suma....

ada12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubelko
3. aug 2014

@culia1 co sa toho pribytku tyka - ak pridu naraz, tak mensi byt ako 3.5 izby im nikto oficialne neprenajme a ak pride ona sama, bude mat dajme tomu 1 izbak (2 izbak) a potom pride zvysok, tak nedostanu povolenie od prenajimatela sa do toho byt vsetci prihlasit. takze oni musia mat väcsi byt... aj vy, neviem v akom malom byte zijete, ale ak tu zostanete a deti budu rast, moze prist prenajimatel a vas slusne upozornit, ze mate maly byt na vela osob a da vam vypoved...
plus - auto mate na sui znackach so sui poistkou alebo na svk znackach so svk poistkou? lebo aj to robi dost vela. rocna poistka na auto je od tych 1500chf do 3000chf - zalezi od poistovne a ci vollkasko alebo teilkasko. znacky su 300chf/rocne.

sense
3. aug 2014

presne plus dan za auto, ta zalezi od kantonu a typu auta....teda pokial je na CH znackach

mawka
3. aug 2014

@nelina1 tak bezte obaja do nemecka. manzel sa zamestna ako pomocna sila v osetrovatelstve, ty ako sestra. rakusani maju strasne prisne podmienky, oni vyzaduju minimalne B2 nemcinu+ certifikat a samozrejme vsetko nostrifikovane. je to na dlhe lakte. nemci maju u paze celu nostrifikaciu, hlavne, ze mas certifikat B1 z jazyka - medzinarodny a daju ti zmluvu s tym, ze odrobis 3 mesiace a automaticky ked sa osvedcis, dostavas anerkennung bez problemov. viem o tom svoje, s rakusanmi je to des a hruza, co sa vybavovania tyka pre sestry. jasne, ze ako opatrovatelka v heime ta vezmu hocikde, ale zase zarobis tak mas 1200-1500 eur. dalsia vec, nemci slovenske a ceske sestry miluju, lebo ich sestry nemaju maturitu len certifikat, my co sme este maturovali kedysi na SZS, tak sme pre nich nieco ako diplomovane sestry. a baby, co maju PŠŠ, tak to je zlata bana v nemecku. fakt, orientuj sa sem. hlavne bavorsko, je to najlepsia a najbohatsia spolkova krajina.

nelina1
autor
3. aug 2014

@anima na SVK je to tak, že cudzinci, ktorý dochádzajú za prácou denne nemusia mať ubytovanie na SVK ale môžu bývať napr. na Ukrajine, blízko hraníc a dochádzať denne do práce. - malý pohr. styk. Neviem ako to funguje v CH, ale ak by sa to dalo v CH, tak riešenie by bolo bývať pri hraniciach v De a zarábať v CH /toto neviem, či sa dá nájsť schodná cestička/.

culia1
3. aug 2014

@bubelko sme v trojizbaku, urcite ak sa rozhodneme zostat, tak sa musime prestahovat, aj bez upozornení 😀 auto mame este na svk znackach, aj ked by uz malo byt na ch znackach. auto je zagarazovane a nejazdime, lebo nevieme ci zostavame a teda zmenime znacky, alebo sa na konci roka vratime domov. Rozhodnutie pride po bliziacej sa dovolenke na svk 😉 ale vdaka za rady.

bubelko
3. aug 2014

@nelina1 hej, existuje tzv. povolenie "grenzgänger". mozes byvat v de a pracovat vo sui - ale tyka sa to len pohranicnych regionov. neviem, ci mozes byvat pri bodensee a pracovat v zh - okrem toho, ze teda skrachujes na cestovnom a zblaznis sa v zapchach 😉

bonaqa2013
3. aug 2014

Jedna maminka s ktorou som sa stretávala v školke - dcéry chodili spolu so školky, tiež odišla bývať pred 2 rokmi do Švaj. Obdivovala som ju. Nešli tam úplne naslepo, predtým tam pracoval manžel, takže ona tam išla aj s dcérou za ním. V práci dala výpoveď, byt dali do prenájmu ale nevedela povedať na ako dlho resp. či na stálo tam idú.
Ale človek by mal ísť za svojimi snami, držím palce.

koralinka
3. aug 2014

ja by som poradila tiež ist bud sama alebo manžela poslat aspon na pol roka-rok aby ste videli, ja som bola vo Švajci síce ako čašníčka len 3-4 mes ale stačilo mi, tam sa oplatí ist na pár mes zarobiť - s tým že tam nežiť len šetriť a vrátit sa domov 😉 ked si spomínam čo som dala len na seba NUTNE mesačne vydavky - t. j. hygienické potreby a stravu - hrôza :D len maska na vlasy ma vyšla cez 20 e 😅 a to som zarobila 2 500 frankov + tringelty čo teda bola pekná sumička a platila som len ubytko a stravu (bývala som v hoteli kde som robila takže som neplatila cestu)

zarobiť áno, žiť nie - za mna osobne, to radšej keby som zdravotáčka idem do Rakuska na turnusy

bubelko
3. aug 2014

@culia1 tak 3.izbak je ok. len nie je 3.izbak ako 3.izbak a nie vsade stoji rovnako 😉
a tie znacky - tak to tiez skresava vase vydavky 😉 akurat, ze z toho mozete mat problemy, ak vas stopnu... ale to asi viete 🙂

cawes
3. aug 2014

@nelina1 da ale zdanujes v nemecku. A teraz dame tomz ze mas 4000euro a zdanis 40% tak si to spocitaj a robis vo svajci asi tam pojdes aj na obed a musis cestovat. K tomu ano nemecko je cacnejsie ale byty pri hraniciach su tiez drahsie.

culia1
3. aug 2014

@bubelko vieme 😉 a dakujeme!

cawes
3. aug 2014

@koralinka ale pochop ze svajciarsky cisnik nezaraba 2500sfr to neni ani minimalka a ako som uz napisala je podstatny rozdiel ci prides sem zarobit alebo zit. Ty si prisla zarobit bolo ti jredno kolko je plat atd ale jej nie. Pretoze ak sa usadia a budu dobri v praci tak budu financne aj rychlejsie postupovat.

nelina1
autor
3. aug 2014

@ada12345 tak touto informáciou si ma strašne potešila s tým dochádzaním z Nemecka by to bolo super.Ja by som B1 dala, budem si musieť urobiť certifikát. Na začiatok som si hľadala niečo aj v deu a práve min. týždeň ma skúšali síce len po telefóne ale nemčinu mi povedali, že je dobrá a to ja si až tak nemyslím, pretože keď človek potrebuje vybavovať na úradoch, v škole atď cíti sa no.... zle, keď nehovorí plynule, ale verím, že to časom príde.