Znalecký posudok a hypotéka

lenkavrananova
7. okt 2021

Aha jte chcem sa opýtať ako je to s výškou hypotéky.Riadia sa podľa znaleckého posudku pri výpočte hypotéky?Ak by bola cena znal.posudku napr 140000 kolko môže dostať úver jednotlivec s približne 900 surovým platom

jakubvojcik
7. okt 2021

@lenkavrananova Ak myslíte, či môže jednotlivec dostať 140.000€ s platom 900 mesačne tak nie. Maximálne 86.400€ a niekde aj k 90.000€ sa dostane.

jakubvojcik
7. okt 2021

@lenkavrananova Prípadne ak to kupujúci predá pod cenu tak sa dá ale to nepredpokladám. Že napríklad by bol ZP 140.000 ale chcel by to pred do 90.000€ tak vtedy áno, ale nemyslím že to je reálne.

sisa_s
7. okt 2021

@lenkavrananova Podla SLSP kalkulacky max.hypo s takym platom by bola 86 400
https://www.slsphypoteka.sk/hypokalkulacka

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@jakubvojcik myslela som že hodnota znak.posudku je 140000 že akú výšku ku hypotéku by mohol dostat

jakubvojcik
7. okt 2021

@lenkavrananova aha, tak keď nerátam príjem, tak podľa znaleckého maximálne 126.000€ aj to nie vždy. Štandardne 112.000€ ale verím, že by sa dalo dobojovať ako som spomenul k 126.000€.

ivkazba
7. okt 2021

@lenkavrananova výška hypotéky, ktorú môže jednotlivec dostať, vychádza z príjmu, nie zo znaleckého posudku. Platí čo písal Jakub. Sám s príjmom 900 € dostane max 90 000, aj keby mala nehnuteľnosť hodnotu milión eur.

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@jakubvojcik presne takto to je nemám ho ešte vypracovaný ale známy by ho odkúpil len za tých 90000 čo sa mi zdá riadne pod cenu vzhľadom na lokalitu JUDr k do mesta aj veľkosť pozemku a aj je zrekonštruovaný až na strechu

ivkazba
7. okt 2021

@lenkavrananova aký je dôvod, aby niekto nehnuteľnosť, ktorej hodnota je 140 000 predával za 90 000? Jediný dôvod ma napadajú finančné problémy predávajúceho a to by bol dosť rizikový predaj pre kupujúceho.

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@jakubvojcik a ako by sa to dalo na základe toho posudku?

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@ivkazba nie nemám finančné problémy len sa pýtam informatívne že sa mi zdá cena za ktorú to chce známy kúpiť veľmi malá a pod cenu úver si berie len on sám na seba pritom býva s priateľkou takže by si ho mohli vziať spoločne a určite by im dali vyššiu sumu no nechce ju do toho moc zaťahovať mne to príde fakt že pod cenu kúpi dom ešte počkám na znalecký a uvidím

jakubvojcik
7. okt 2021

@lenkavrananova tak ak by ho predávajúci predával za 90.000€ s hodnotou 140.000€, tak trebalo by navýšiť aj kúpnu cenu na kupnej zmluve. Lebo keď dáte do kupnej zmluvy kúpnu cenu 90.000€, banka Vám dá hypotéku iba 80/90% z 90.000€ a nie zo 140.000€, pretože bude vychádzať z nižšej z hodnôt.

Potom ale si treba dávať pozor na to, že keď dáte 140.000€ aj kúpnu cenu, síce dostane 90.000€ alebo 86.400€, ale vo väčšine bánk bude musieť zdokladovať aj ako doplatil zvyšok do tých 140.000€ alebo koľko bude kúpna cena na zmluve. Toto by som radšej odkonzultoval aby sa tam niečo nedomotalo a nenastal problém.

ivkazba
7. okt 2021

@lenkavrananova čiže ty si predávajúca? Ak chceš predať nehnuteľnosť, ktorej hodnota je 140 000 a je to aj približná trhová cena, tak ho predaj niekomu, kto bude ochotný zaplatiť za neho trhovú cenu. Včera si tu písala, že ide o dobrú lokalitu. Nerieš niekoho, kto chce od teba kúpiť nehnuteľnosť pod cenu. Ak ide o dobrú nehnuteľnosť v dobrej lokalite, nebudeš mať problém mať XY záujemcov za reálnu trhovú cenu. A k tomu, že žije s priateľkou a úver chce brať sám, nie každý chce brať úver a kúpiť nehnuteľnosť s partnerom, s ktorým nie je v manželskom zväzku, je to normálny pragmatický pohľad.

ivkazba
7. okt 2021

@jakubvojcik ja to chápem tak, že ona je predávajúca a má záujemcu, ktorý to chce kúpiť za tých 90 tisíc. Osobne by som takého záujemcu ignorovala ak ide ako autorka píše o dobrý dom a dobrú lokalitu.

jakubvojcik
7. okt 2021

@ivkazba rozumiem, tak ja som len chcel popísať ako by to vyzeralo teoreticky z hypotekárneho hľadiska. Osobne ako hovoríte vy by som to nikomu neodporúčal predať takto pod cenu, vždy by som našiel kupcu ktorý reálne aj zaplatí toľko aká je hodnota. Lebo on by to mohol kúpiť a o mesiac predať o 50.000€ drahšie a zarobiť na tom balík.

21anjelik19
7. okt 2021

@lenkavrananova 140 000 je hodnota dostavanej stavby alebo hodnota stavby v akom stadiu je teraz ?
Ak stavba nie je dostavana nemozete pytat tolko kolko je jej hodnota po dostavani

jakubvojcik
7. okt 2021

@21anjelik19 ja predpokladám že ide o znalecký posudok na skolaudovanú nehnuteľnosť nie na budúcu hodnotu po dostavaní.

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@21anjelik19 dostavany je to starší dom

lenkavrananova
autor
7. okt 2021

@jakubvojcik áno skolaudovanu

21anjelik19
7. okt 2021

@lenkavrananova aha rozumiem ..tak potom by som urcite nesla tak hlboko pod cenu