Môže pediater podmieniť prijatie novorodenca očkovaním?

pjana
21. okt 2019

Podla bydliska patrime do obvodu pediatra,ktory prijme nase dieta do starostlivosti len ak ho dame ockovat.Stretli ste sa s tym niekto?Je to vobec zakonne?

katarinka89
21. okt 2019

@pjana Je to divne- je to slobodné rozhodnutie rodičov a preto aj podpisujes papier pri odmietnutí očkovania. Zrejme má pán doktor nejaké provízie, keď má len pacientov ktorí súhlasia s očkovaním....

gelifil
21. okt 2019

kontaktujte zdravotnu poistovnu

zuzudrnda
21. okt 2019

Ano stretla a nie u jedneho. Ci je to zakonne neviem. Minimalne pokladam za neeticke volit takuto formu komunikacie. Aj to hovori dost o danom pediatrovi. Nezavisle od nazoru na povinne ockovanie,k pediatrovi s takouto formou komunikacie by som nesla.

katty2012
21. okt 2019

@pjana od takeho pana utekat

petruldo
21. okt 2019

Ak je to Vas spádovy pediater, musi dieta vziat,

maminuska
21. okt 2019

@petruldo nemusí ak riadne zdôvodní prečo...napr. preťaženosť , veľa pacientov .

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
21. okt 2019

@leily1 preťažene možno nie ale je tam dôvod

◾by jeho osobný vzťah s pacientom alebo k jeho zákonnému zástupcovi ovplyvňoval objektívne hodnotenie zdravotného stavu,

moonlight1210
22. okt 2019

@pjana mozno ma aj obavu, ze tvoje dieta skor moze chytit choroby (a s horsim, rychlejsim priebehom), ktore u ockovaneho dietata prebiehaju inak (miernejsie). A on to vcas nerozozna, a potom sa budete chciet sudit, ze vam poskodil dieta, alebo roznasat o nom hanlive reci, atd.
Kopec dnesnych lekarov nema skusenost s niektorymi chorobami, lebo sa uz dlho nevyskytovali. Poznaju ich len ucebnicovo. Co nemusi stacit.

Navyse, preco sa nasilu tlacite k lekarovi, s ktorym sa zrejme casto budete nazorovo rozchadzat nielen v ockovani, ale aj v sposobe liecby? Je rozumnejsie si najst takeho, ktoremu budete doverovat, nie?
V dnesnej dobe, ked nie ste nuteni mat len konkretneho, pod ktoreho spadate. Tak vyuzite tuto moznost.

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
22. okt 2019

@katarinka89 Nemusis podpisovat žiadny papier o odmietnuti očkovania.😉
@pjana Nie je to zákonne ale k takemu lekárovi by som ani nesla.

katarinka89
22. okt 2019

@evittam Ja som pri všetkých mojich deťoch musela podpísať 😉

willino1
22. okt 2019

povinnosťou lekára je chrániť aj ostatné deti, ktoré má v starostlivosti, podľa mňa si to vie obhájiť a hlavne v prípade ak sa v jeho starostlivosti nachádza viacej detí, ktoré zo zdravotných dôvodov očkované nemôžu byť... a inak ak neveríte lekárovi, že chce vašmu dieťaťu dobre, tak načo k nejakému pediatrovi vôbec chodíte...? veď to nechajte na prírodu... nie? 🙂 nútiť lekára aby sa staral a bol zodpovedný za liečbu dieťaťa, ktoré si chce matka liečiť a starať sa o zdravie dieťaťa v rozpore s jeho lekárskym presvedčením je trochu divné, nie?

vroni
22. okt 2019

@willino1, lekár, ktorý selektuje pacientov na základe svojho presvedčenia je amorálny zmrd. A podla mňa takáto podmienka diskriminačna a nezákonna. Každý novorodenec je neockovany, podmienovat prijatie pacienta akýmkoľvek budúcim úkonom jednoducho amorálne je. Môže na očkovaní trvať, odporučiť rodičom iného pediatra, môže ich dokonca nahlásiť na sociálku pre zanedbanie starostlivosti (nerobí sa to, ale technicky to možné je), ale nemôže odmietnuť pacienta pre názor jeho rodičov (aj keď mi je dosť záhadou, prečo by som mala chcieť chodiť k lekárovi, s ktorým sa nezhodnem)

dooodka
22. okt 2019

Nezaočkovanie dieťaťa môže byť v určitom ohlade brané ako trestný čin a teda rodič môže byť trestne stíhaný za svoje nezaočkované dieťa podľa zákona. Neviem ako to je u lekára, ale teda asi na to právo má treba si to zistiť v zákone, prípadne na poisťovni u iného pediatra myslím že tu sú to len dohady a nie rlevantné tvrdenia ako napr. že lekár je amorálny zmrd (nič v zlom autorke) 🙂 A ak by sa mi prístup lekára nepáčil nešla by som k nemu 🙂

vroni
22. okt 2019

@dooodka, isteže môže. Ale lekár nie je sudca (aj keď môže byť žalobca) a ani tu nesudi, či sa rodičia (a nie jeho pacient) niečoho dopustili, ale a priori odmieta starostlivosť o niekoho, kto sa ničím neprevinil. Isteže možno také konanie aj obdivovať, ale u mňa to bude stále amorálny zmrd. Rovnako, ako by ním bol napríklad gynekológ, ktorý by nebral pacientky, ktoré boli na interrupcii (nehovorím o NEVYKONAVANI interrupcii, to je samozrejme jeho právo a presvedčenie, hovorím o odmietani pacienta, ktorý sa podrobil zákroku, s ktorým lekár nesúhlasí. Alebo naopak, nepodrobil, hoci ho lekár odporúča)

dooodka
22. okt 2019

@vroni Ja si teda osobne myslí, že lekár má pravdepodobne negatívnu skúsenosť, porpípade kolega má takúto skúsenosť a snaží sa jej len vyhnúť. Ak by som bola ja proti očkovaniu tak by som hladala iného lekára, ktorý by moje rozhodnutie toleroval. Každý z nás má právo na svoj názor/presvedčenie. Tak ako by sme nemali odsudzovať lekára tak by nemal ani lekár odsudzovať matku. Môžu nesúhlasiť so svojími názormi no mali by ich tolerovať aj keď to takto nie všade funguje 😒

vroni
22. okt 2019

@dooodka, ved ja chápem. Tiež poznám (osobne) lekárku, ktorá sa snaží mat u seba výhradne očkované deti a aj rodičov dôrazne upozorňuje, že "tlači" do očkovania a ma to aj argumentacne dobre spracované. Ale žiadne dieťa neodmieta vopred, pre názor rodičov. Ja neposudzujem názor lekára, určite vie, prečo ho ma. Ale kritizujem jeho spôsoby a fakt, že sa nestiti "trestať" nevinných, o ktorých by sa mal z titulu svojho povolania starať v prvom rade. Ale fakt je, že by som sa k nemu netlačila, keď nechcem očkovať...

fantinka
22. okt 2019

Ano, aj nasa pediatricka neberie, ak nechcete ockovat.Ja s tym suhlasim.

willino1
22. okt 2019

@vroni predstav si, že staviaš dom... ty si naštuduješ za par hodín, možno dní niečo na internete a na základe nejakých rád "susedov" čo tiež tak stavali... si naprojektujes svoj dom podľa svojich predstáv... a potom pôjdes za projektantom, ktorý študoval niekoľko rokov, robil si atestáciu, má roky skúseností s tým, že nech ti dá razítko na tvoj projekt, aby si dostala stavebné povolenie... on si pozrie tvoj projekt, prepočíta atď a povie ti, že takto ten dom postaviť nemôžeš, pretože je tam tento a tento problém a treba ten projekt prerobiť, lebo sa môže stať, že ti dom padne na hlavu.... a ty mu silou mocou tvrdohlavo tvrdíš, že ty to chceš tak, a je to dobre, lebo na internete si si to naštudovala a sused povedal a on to tiež tak má a žiaden problém... ale to razítko chceš a basta... a keď ti ho nedá tak ho obviníš, že je citujem "amoralny zmrd" ... tak keď nechceš počúvať odborníka, tak za ním nechoď a už vôbec ho nežiadaj o služby a ešte aby za ne bol zodpovedný... postav si ten dom ako chceš, načierno, bez povolení a podľa svojich predstáv... ak budeš mať šťastie, tak ti nepadne na hlavu, ale je možné, že budeš mať smolu a za desať rokov príde zima s veeeľa snehom nad bežný priemer a dom ti padne na hlavu... ty tiež nechceš niesť zodpovednosť za to, že tvoje nezaočkované dieťa nakazí iné dieťa, ktoré ešte nestihlo alebo nemohlo byť zaočkované a nebodaj sa zodpovedať a sedieť za trvalé vedomé ublíženie na zdraví alebo dokonca za smrť.... či prevezmeš túto zodpovednosť na seba? poberať výhody toho, že okolo je veľa očkovaných detí a tvoje neočkované dieťa je týmto chránené od závažných až smrteľných chorôb to chceš, ale zodpovedať sa za následky svojej tvrdohlavosti to nie...? ako môžeš dieťa doviesť k lekárovi s hocičím iným a žiadať od neho hocijakú inú liečbu keď mu neveríš v očkovaní? keď bude mať zápal stredného ucha to mu uveríš, že atb sú nutné? keď bude mať pruh, budeš veriť, že je operácia nutná? či si prečítaš na internete ako mnoho ľudí s pruhom v pohode sa dožilo vysokého veku? no tí čo sa nedožili o tom nepíšu... 🙂 tak keď neveríš lekárovi, ktorý tvrdí, že je očkovanie nutné, tak k nemu nelez ani s ničím iným, pretože tým pádom mu neveríš v ničom... PS: podľa mňa rodičia čo bez príčiny nedajú očkovať svoje deti sú "amorálny zmrdi" ... ak ste si nie istý, či sa vaše dieťa narodilo s dostatočnou imunitou aby zvládlo očkovanie, tajte im spraviť testy... už také existujú... ale nevyhovárajte sa... uvedomte si, že lekár toho musí mať plné zuby, keď sa mu tam sáčkujú rodičia, ktorí sa tvária, že vedia liečiť lepšie ako on a on potom rieši osýpky s následkami, tetanus, mumps ... a ešte sa modlí aby sa u neho v čakárni nenakazilo nejaké mimino a neumrelo na to...

veronikaszabova
22. okt 2019

Aj u nas je jeden pediater, o ktorom je zname, ze neberie neockovane deti.
Nasa pediatricka ma ockovane, aj neockovane deti.

vroni
22. okt 2019

@willino1, nuz, tak nech ide kazat z kancla, ked nechce liecit. Byt lekarom nie je povinnost, je to slobodna volba. Ze projektankt nepodpise zly projekt je normalne. Tak ako lekar neschvali zlu liecbu (no, nemal by) ci nepodavanie antibiotik. Ale ked povie, ze nebude robit projekt nikomu, kto chce kuchynu na prizemi, tak mi bude pripadat minimalne divny. Na rozdiel od lekara vsak nebude od neho zavisly moj zivot a necakam, ze bude splnat nejake moralne kredity. A ano, do istej miery je pravda, ze neockujuci rodicia vyuzivaju ochranu ockujucej vacsiny. Ale nie je vecou lekara ich za to sudit.

willino1
22. okt 2019

@vroni keď neveríš kňazom, nelezieš so kostola a nepočúvaš kázanie... keď neveríš polícii, tak nejdeš nahlásiť krádež... keď neveríš súdom, tak sa nesúdiš... načo... tak keď neveríš lekárovi, tak k nemu nelez... on ti predsa neradí o tom, či máš brať umele alebo prírodné cečko... on ti radí o životne dôležitých veciach pre život tvojho dieťaťa a pre život aj ostatných detí.... a keď ho ignoruješ v tomto, tak načo k nemu vôbec lezieš? či aby si konzultovala aké vitamíny si máš dať? či čo... presne ako projektant... kde si dáš kuchyňu je tvoja vec (ako u lekára vitamíny...) ale ako si naprojektuješ statiku to je už iná vec (presne ako očkovanie, atb a pod. ) a pri statike je tak isto od toho závislý tvoj život... tak? pri inom čo ohrozuje tvoj komfort a zdravie potrebuješ lekára? ale pri očkovaní nie? nechápem tej logike...to ako, že idem za projektantom pre kuchyňu? ale nejdem, keď staviam strechu, aby mi nespadla na hlavu? či? kto bude koho súdiť, keď umrie mimino kvôli tvojmu neočkovanému dieťaťu? koho majú brať rodičia mrtveho dieťaťa (a ešte zbytočne mrtveho) na zodpovednosť? pediatra? teba? štát? kto im zaplatí ujmu? kto bude potrestaný?

pjana
autor
22. okt 2019

Vsetkym, ktori reagovali na moju otazku velmi pekne dakujem za nazor alebo skusenost Tato tema nebola zalozena na diskusiu o tom, ci ockovat alebo neockovat, takych je tu vela. Je to vec kazdeho rodica, preto sa k tomu ani nebudem vyjadrovat.

vroni
22. okt 2019

@willino1, k lekárovi s dieťaťom musíš ist povinne, neležies k nemu dobrovoľne, aby som použila tvoj slovník. Lekár nie je žiaden neomylny boh a nie si povinná mu veriť. Nešla by som ani k lekárovi, ktorý by vyhlasoval, že neberie očkovaných pacientov, pretože je to podľa mňa diskriminácia. Toto nie je o názore na očkovanie ale o názore na lekára (tohto jedného, konkrétneho)

lucia147852
22. okt 2019

Musí ta vziať ak je spadovy. Ak nechce treba nahlásiť na poisťovňu. Bude to vysvetľovať tam. Ak by to zvalil na pretazebost poisťovňa nájde iného pediatra ktorý je povinný vás zobrať. Otázka je ci k takému chcete patriť. Ci nechce vziať žiaden?

mogaa
22. okt 2019

@pjana žiaden lekár a ani pediater nie je povinný prijať nového pacienta pokiaľ má dostatok svojich pacientov....takže ak sa rozhodne prijať nového ale stanoví si podmienku- je to možné...veď nikto ťa nenúti prihlásiť svoje dieťa u tohto konkrétneho pediatra....takže pokiaľ s tým máš problém, zapíš ho k inému pediatrovi....každý lekár môže odmietnuť nového pacienta pokiaľ má dostatočný počet "svojich stálych pacientov"...

lucia147852
22. okt 2019

@mogaa spadovy nie. Preto je spadovy. Lebo práve ona je ten "jeho" pacient

mogaa
22. okt 2019

@lucia147852 no ak má spádový už veľa pacientov - môže odmietnuť nového....je slobodná voľba lekára čiže prioritne by mal prijímať pacientov podľa obvodu, ale keďže u má "naplnený stav" pacientov ktorých mu poisťovňa prepláca - môže nového odmietnuť aj k je z jeho obvodu...presne toto sme riešili ....poisťovňa nám poslala zoznam lekárov z kraja a ak si nenájdeme takého čo nás zoberie - určí ho poisťovŃa a ten nás musí zobrať.....