Môže pediater podmieniť prijatie novorodenca očkovaním?

pjana
21. okt 2019

Podla bydliska patrime do obvodu pediatra,ktory prijme nase dieta do starostlivosti len ak ho dame ockovat.Stretli ste sa s tym niekto?Je to vobec zakonne?

sonicka19983
22. okt 2019

@willino1 super napísané lepšie by som to ani ja nevedela ... Perfektná argumentácia 👍 klobúk dole ...

mogaa
22. okt 2019

@pjana nie je to ani zákonné ani nezákonné....žiaden lekár nemá stanovené podmienky za akých môže prijať nového pacienta ale nie ej to zákonom ani zakázané aby nejaké podmienky mal.....

lucia147852
22. okt 2019

@mogaa to áno. S tým súhlasím. Aj som písala vyššie že ak si on pred poisťovňou obhaji že už ju nemôže prijať tak poisťovňa nájde náhradného

moonlight1210
22. okt 2019

@vroni "lekár, ktorý selektuje pacientov na základe svojho presvedčenia je amorálny zmrd."
vyvadzas, akoby ju s dietatom v horuckach vykopol od dveri ambulancie.
ved o nic nejde. najde si ineho lekara. je tam toho.

vroni
22. okt 2019

@moonlight1210, o nič nejde. Takýto oznam vo mne evokuje pocit, že by ju z ambulancie s dieťaťom v horúčkach vykopol. Mne také spôsoby a ton nekonvenuju, ak tebe áno, tak fajn pre teba, ja mam na to iný názor. To je, dúfam, ešte dovolené.

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
22. okt 2019

@leily1 teda ja neviem ako to funguje u vás ale u nás v meste je 5detských lekárov a keďže je slobodná voľba lekárov, tak dávno neplatí že majú pacientov podľa rajonizácie....Toto hovorím konkrétne o pediatroch ale už dávno u nás na poliklinike neplatí že pred ordináciou lekára sú spádové ulice podľa ktorých lekár berie pacienta....Možno niekde to ešte platí ale u nás nie....Ak má lekár veľa ľudí tak ťa nezoberie ani keby si bol jeho sused...Každému lekárovi poisťovňa mesačne hradí určitú sumu za počet pacientov ktorých má v "stave". Lekár ak už má plný stav a príde k nemu ďaľších 10 ľudí ktorý by pod neho mali patriť nemôže vyradiť pacientov ktorý k nemu chodia už niekoľko rokov(lebo je slobodná volba lekára)ale nepatria pod jeho spádovú oblasť.....okrem toho u nás sú aj pediatri čo majú súkromné ordinácie a nerobia pod poliklinikou....

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
22. okt 2019

@leily1 inak to s VUC sme riešili keď sme hľadali internisku...u nás boli tri - jedna odišla do dôchodku(k tej chodila mama)....Ďaľšie 2nechceli brať pacientov od tej čo odišla do dôchodku nakoľko mali dosť svojich čo mali :v stave" čo k nim už roky chodili a okrem toho museli brať ešte nových pacientov čo potrebovali napr.predoperačné vyšetrenie alebo len EKG....Vtedy som to riešila s VUC kde mi mailom preposlali zoznam všetkých internistov (z nášho okresu) - dokonca ani nie z kraja ako som predpokladala ale z okresu a mám si ich obvolať a ak ma žiadny nebude chcieť prijať mám zavolať na poisťovnu a oni mi určia lekára ktorý ma ma(teda mamu lebo som to vybavovala za ňu) musí prijať "do stavu"- chronický pacient čo musí byť sledovaný a kontrola min.každého pol roka....pri všeobecnom lekárovi keď som hľadala tak 2 mi povedali že majú plný stav a momentálne neberú nových pacientov.....to sú moje reálne skúsenosti ...inak skúsim pozrieť mail z toho VUC ak ho nájdem tak ti ho prepošlem

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
22. okt 2019

@leily1 no u nás sú všeobecní lekári aj takí čo berú nových pacientov a aj takí čo majú práve plní stav a nezoberú ťa....a to bez ohľadu na rajonizáciu...mňa teda telefonicky odmietli dvaja ani jeden sa nepýtal na adresu bydliska ale vždy to bolo s tým že momentálne neberú nových pacientov lebo majú plný stav(jedna z nich mi ešte povedala aby som si zavolala po novom roku)...momentálne mám všetkých lekárov mimo miesta bydliska - a všetci majú súkromné ambulancie

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
22. okt 2019

@leily1 Sereď...vtedy som zháňala všeobecného lekára.....teraz chodím k súkromnej lekárke do Trnavy ale neľutujem - za mňa absolútna spokojnosť...u nás sa k všeobecnému lekárovi chodí hneď ráno najlepšie ešte pred šiestou🙂ak chceš aby ťa v ten den vybavil a nečakala si tam celý deň....ja idem o pol siedmej zo Serede do Trnavy a o pol deviatej som už aj doma vybavená...

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dromi45
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
22. okt 2019

@leily1 ja chodím Chovanovej, ona je super... viem že minulý rok ešte brala aj nových....

mogaa
22. okt 2019

@leily1 predtým som chodila Štrbovi aj toho si chvália ale to čakanie tam bolo hrozné....bola som objednaná na preventívku a prídem objednaná na čas a tam 10ľudí polovica tehuliek🙂čo stály lebo všetky miesta boli obsadené (to bolo ešte v starých priestoroch, v takom staršom dome keď mal ordináciu....táto Chovanová je v nemocnici, aj ked som objednaná na preventívku nečakám 3hodiny...a vyšetruje dobre, naozaj príjemná lekárka....ale ja viac menej chodím len na preventívky😉

evittam
23. okt 2019

@katarinka89 Nie, nemusela.

evittam
23. okt 2019

Legislativne a pravne neexistuje nic take ako nesuhlas s povinnym ockovanim alebo akymkolvek inym zakrokom, pri ktorom sa vyzaduje informovany suhlas. Nepodpisanie informovaneho suhlasu je dostatocnym vyjadrenim nesuhlasu s planovanym zakrokom a pacient nemoze byt nikym a nicim nuteny cokolvek spisovat a zdovodnovat svoje rozhodnutie nepodpisat informovany suhlas.

eliska13
23. okt 2019

@pjana Tvoja veta je trocha zavadzajuca len, ak ho dáme zaočkovať....nikto Ti ho nekaze dat zaockovat môžeš si nájsť nového pediatra.ono to tak trocha ináč znie ako, keby Ta nutila, nie máš možnosť voľby...
Práve minulý týždeň som menila lekára a tiež sme išli k spadovemu prvá otázka po telefóne, že nás rada vezme, ak má všetky povinné ockovania, takže robí sa to bezne.

willino1
23. okt 2019

@vroni k lekárovi chodiť nie je tvoja povinnosť... vôbec tam nemusíš páchnuť... prirodzene potom musíš niesť dôsledky... dokonca ti ani liečbu na smrteľnú chorobu nemôžu vnútiť... a áno, keď poškodíš zdravie zverenej osobe tak potom nesieš následky... ale povinnosť to nie je... vôbec tam nemusí chodiť... prirodzene potom ani nedostane peniažky od štátu viažúce sa k narodeniu dieťaťa... ale predsa určite peniažky nechce za to, že jej štát chce vnútiť zlé liečebné metódy... 🙂 či? 🙂 a k tomu, že lekár nie je neomylný... ano nie je, tak isto ako ten projektant... ale všetci dlho študujú práve preto aby tie omyly boli v čo najmenšej miere... a určite je pravdepodobnosť omylu študovaného lekára/projektanta menšia ako niekoho čo si naštudoval tému za chvíľu na internete prípadne sused povedal... a presne o to ide...

tiimka
23. okt 2019

Ja len ze ked neverite svojmu manzelovi, tak za nim nechodte, ked neverite svokre, tak za nou nechodte, ked neverite sefovi, tak za nim nechodte, ked neverite banke, tak do nech nechodte, ked neverite vlastnym detom tak za nimi nechodte, ked neverite kamaratkam, tak za nimi nechodte, ked neverite rodicom, tak za nimi nechodte, ked neverite susedovi, tak za nim nechodte, ked neverite volbam, tak tam nechodte, ked neverite socialnym sietiam, tam nechodte, ked neverite predavacke, tak za nou nechodte, ....

willino1
23. okt 2019

@vroni a ešte k vete : "lekár, ktorý selektuje pacientov na základe svojho presvedčenia je amorálny zmrd" prepáč... ale očkovanie nie je predsa presvedčenie... to ti tak môže lekár odmietnuť urobiť potrat, lebo je hlboko veriaci a aj to ťa pošle k inému... alebo z presvedčenia vo vojne odmietneš strieľať na iných (ak sa necháš zabiť, tvoja vec a podobne...) očkovanie je vedecky overené, dokázané atď. ... presvedčenie môžeš mať tak pri náboženstve, umení a podobne... očkovanie má vedecky (dupľujem, že vedecky podľa prísnych kritérií...) ... to je ako keď patríš medzi ľudí, ktorí tvrdia že zem je plochá, napriek dôkazom ... 🙂

willino1
23. okt 2019

@tiimka 🙂 🙂 to nie je o viere celkovo... 🙂 za manželom, keď mu neverím, že ovláda opraviť elektroinštálaciu tak s elektrikou za ním nepôjdem ... 🙂 dieťaťu keď neverím, že vie v piatich čítať, tak mu nedám čítať návod.... koncom prvej triedy už dám .... 🙂 to isté o predavačke platí atď 🙂

vroni
23. okt 2019

@willino1, ja o koze, ty o voze. Ja predsa vôbec nespochybňujem názor lekára a ani jeho odbornosť. Spochybňujem jeho morálku a spôsoby, kde selektuje svoj výber pacientov na základe možného názoru ich rodičov. Rodič nie je spravidla lekár a môže mať aj blbý názor, nacítaný kdesi na nete ci odpocuty od suseda. Práve lekár by snáď mal byť ten, ktorý by ho mal usmerniť, lebo vie, o čom rozpráva (dobre, niekoho neusmernis ani guľometom, ale aspoň sa pokúsis) a nie vopred odmietnuť. Proste je to také isté oznámenie, ako keby tam mal napisane: beriem len biele deti. Očkovanie mu predpisuje zákon, ak by napísal oznam, ze: v našej ambulancii dôsledne dodržiavame zakon o povinnom očkovaní, napísal by vlastne to isté bez toho, aby niekoho diskriminoval. O to tu ide. Správa ci oznam obsahujú aj iné informácie ako text. Práve o tých píšem. Nie o očkovaní ci odbornosti lekárov.