Hľadáme maminky z Holandska na pokec
Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵
Stručné zhrnutie
- Život v Holandsku často zahŕňa lepší prístup k parkovým plochám a detským ihriskám, bežné sú dobré skúsenosti s miestnymi lekármi a možnosť komunikovať v angličtine.
- Hlavné praktické výzvy pre prisťahovalé slovenské rodiny sú jazyk, hľadanie práce a doprava na návštevy do SR, pričom ľudia v diskusii spomínali nízkonákladové letecké spoločnosti (Wizzair, SkyEurope) a komplikované prestupy cez Praha či Viedeň.
- Typické každodenné témy sú starostlivosť o bábätko (reflux, koliky, zápaly uší), očkovania, pôrodné skúsenosti (cisársky rez aj prirodzený pôrod) a lokálne zvyky ako Sinterklaas (príchod v polovici novembra, dary 5. decembra).
Najčastejšie otázky
Q: Ako nájsť kontakty na slovenské/česko-slovenské skupiny v Holandsku?
A: Používajte expat fóra a lokálne diskusné skupiny; v diskusii bola odporúčaná stránka Expat a vlákno na ModryKonik (https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...).
Q: Potrebujem v Holandsku zdravotné poistenie na pôrod a zdravotnú starostlivosť?
A: Áno; v diskusii jedna účastníčka uviedla, že nemala zdravotné poistenie a z toho dôvodu sa vrátila na Slovensko, zatiaľ čo iné matky chválili miestne nemocnice a lekárov a písali, že sa dokázali dohovoriť po anglicky.
Q: Ako sa v Holandsku oslavuje Sinterklaas a kedy deti dostávajú darčeky?
A: Sinterklaas "pripláva" zo Španielska v polovici novembra, deti dávajú topánky pri dverách a dary sa rozdávajú hlavne 5. decembra (Sinterklaasov deň); v diskusii sú uvedené aj texty tradičných pesničiek ("Sinterklaas kapoentje", "Sinterklaasje bonne bonne bonne").
Q: Kedy a ako sa dajú v byte pripraviť tulipánové cibuľky na kvitnutie?
A: Tulipány sa bežne sadia na jeseň do záhrady; do kvetináča na forcovanie sa cibuľky dajú a potrebujú chladné tmavé miesto približne 4–6 týždňov (pri hyacintoch uvádzali 8 týždňov); predaj forcovaných cibuľiek je na jar (február–marec).
Q: Ktoré nízkonákladové letecké spoločnosti spomínali diskutujúce pri lete do SR?
A: Spomínané spoločnosti boli Wizzair (www.wizzair.com) a SkyEurope; diskutujúce tiež riešili lety cez Viedeň, Bratislavu a Prahu a spomínali nevyhovujúce prestupy.
Q: Čím nahradiť HERA (hera) pri pečení v Holandsku?
A: V diskusii odporučili Blue Band (modro-biele balenie) ako náhradu margarinovej Hery a tiež spomínali dostupnosť margarinov v Lidli.
Q: Ako si upiecť tradičné vianočné oplatky (oblátky) doma v NL?
A: Diskutujúce uviedli, že sa dajú kúpiť oblátkovače značky Cloer a v MediaMarkte stojí približne 32 EUR; alternatívou je upiecť vlastné oblátky doma bez špecializovaného prístroja.
Q: Ako riešiť detské zdravotné problémy ako reflux, koliky a zápal ucha v Holandsku?
A: V diskusii rodičia spomínali diagnostiku refluxu a kolík, hospitalizáciu pri adeno víruse, liečbu horúčky sirupom Nurofen alebo paracetamolom a v niektorých prípadoch antibiotiká po niekoľkých dňoch (antibiotiká uviedli po ~5 dňoch pre zápal ucha).
Závery z diskusie
Zhoda
- V Holandsku sú bežné kvalitné detské ihriská, parky a dostupnosť služieb pre rodiny s deťmi.
- Mnohé matky hodnotia miestnych lekárov pozitívne a považujú komunikáciu v angličtine za dobrou výhodu.
- Lokálne tradície ako Sinterklaas (príchod v novembri, dary 5. decembra) sa odlišujú od slovenských vianočných zvykov.
Sporné názory
- Niektoré rodiny preferujú rodiť v Holandsku kvôli dobrému zdravotníctvu, zatiaľ čo iné sa vrátili na Slovensko kvôli chýbajúcemu zdravotnému poisteniu a potrebe známej lekárky.
- Niektorí rodičia akceptujú holandský štýl obliekania detí do ľahšieho odevu, iní ho považujú za rizikový a dávajú deťom čiapky kvôli častým zápalom uší.
Otvorené otázky
- Ako najefektívnejšie zabezpečiť zdravotné poistenie a právny pobyt pre rodinu pri sťahovaní do NL?
- Ktoré konkrétne letecké trasy a kombinácie prestupov sú najpohodlnejšie pre pravidelné cesty do Košíc/Košice, keď priame spoje chýbajú?
Spomenuté značky a firmy
ModryKonik,Expat,Van Gogh Museum,Wizzair,SkyEurope,MediaMarkt,Cloer,Blue Band,Lidl,IKEA,Albert Heijn
Spomenuté produkty a metódy
tulipánové cibuľky,hyacinty,forcovanie cibuliek (chladenie 4–6 týždňov, hyacinty 8 týždňov),Sinterklaas tradícia,oblátkovač Cloer,Blue Band,HERA,margarin,medovníky (recept),spací vak pre bábätko,kruidnoten,M&M's,Nurofen,paracetamol,antibiotiká,reflux u bábätka,koliky,zápal stredného ucha,cisársky rez
Miesta a osoby
Holandsko,Barneveld,Noord Brabant,Gelderland,Amsterdam,Utrecht,Nieuwegein,Alkmaar,Sint Maartenzee,Den Haag/Haag,Arnhem,Nijmegen,Grave,Haag/Haagu,Amersfoort,Eindhoven,Duiven,Kalkar,Kleve,Goch,Kolín (Köln),Viedeň,Budapešť,Bratislava,Košice,Lučenec,Slovensko
Ahojte aj ja som mamicka a niekedy v marci idem spat do DEn Haagu. Doma som len porodila. Ak je tu niejaka mamicka z Den Haagu tak sa mi ohlas.....dakujem..
Inga- ja som s malym cestovala velakrat sama, kym som ho len kojila bolo to idealne, ked uz zacali prikrmy tak zacali problemy. S dvoma si momentalne trufam- snad som sa neprecenila 😅
A dakujem za zelanie- snad sa coskoro splni.
Miriamp- nestras ze ty este 2 tyzdne- ja si neviem predstavit zeby som mala 2 tyzdne prenasat- ja to uz nezvladam. Ale je pravda ze maly je uz strasne nizko, az sa mi zle chodi, nohy prekrizit nemozem ani nahodou 🙄
Ncora- ja som trochu severnejsie- ale urcite dake mamicky z SK v Haagu su 😉
Ahojte !!!
ncora - Skus stranku www.expat.satyr.nl. Tam je vela ludi a je to triedene aj podla regionov.My sme sa tak nasli s ekirou.
aksuram - Ja to poznam,ked som mala malu tak nizko a ona nie a nie prist na svet.No ja som sa uz nevedela dockat.Ja som ani sediet nevedela a navyse mi tlacila na nerv.
Zdrvim vsetky maminky v NL. Chcem poprosit o radu ako postupovat pri erkeningu. S priatelom cakame babatko a nie sme zosobaseni. Na gemeente odomna vyzaduju doklad z krajskeho uradu na Slovensku, kt. hovori o tom, ze nie som vydata. Predpokladam, ze mi ho vydaju aj u nas na matrike. Citala som aj clanok na expate o tom ako postupovat ale zakon sa koncom minuleho roka zmenil. Teraz vyzaduju slovensky doklad! Nechce sa mi verit, ze neexistuje aj ina alternativa. Ved trieskat sa z NL na SK v pokrocilom stadiu tehotenstva len kvoli papieru sa mi zda pritiahnute za vlasy! Velmi pekne Vas prosim o radu. Dakujem. Mail: stenlinka.p@azet.sk
Stelinka skus zavolat na konzulat, tento papier sa uz nevydava, ale robi sa to formou cestneho prehlasenia, ktore mozes podpisat tam. Zavolaj co to bude stacit. A gratulujem k tehu 🙂
ahojte, tak nejak sa nam ochladilo, už som sa tesila že prisla jar, a zas mame skarede počasie. ☹ chcem sa spytat tie, ktore viete po holandsky, prosim vas ako sa vola tehotensky test, ktory sa môže robit este pred menstruaciou? neviem či su vsetky testy až po vynechani menstruacie, a po anglicky nemaju napisane. dakujem
Pre tosa: Ved prave, aj ja som si myslela, ze ten papier sa uz nevydava ale pracovnicka gemeente ma zfukla aj s mojim cestnym prehlasenim ☹ 5. 11. 2008 sa zakon zmenil a doklad z SK je ze vraj teraz nutny! Neuveritelne... Nevies kde zohnat cislo na konzulat? Skusim zavolat este tam. A dakujem za radu. Pa... pekny vikend 🙂
Skus toto.Ja som tam volala uz viackrat,su mili a poradia. http://www.mzv.sk/haag
Inak ja som k svadbe tiez potrebovala akysi papier,co sa uz na SK nevydaval a na gemeente ma presviedcali,ze ano.Ze oni to maju tak zadane,ze sa to u nas vydava.Tak som behala hore dole SK-NL jak sprosta,az nakoniec mi praskli nervy a riadne som im tam "vysvetlila",ze uz to nevydavaju.Niekedy sa im musis tvrdo postavit.
Dakujem i.n.g.a., zajtra tam zavolam. Ja som sa dost snazila vysvetlit jej, ze ten papier uz u nas nevydavaju ale ona to ma v pocitaci, tak to je a basta! Ma tam dobre nepotrhalo od nervoch
aksuram - uz sa nieco u vas deje?u nas stale nic,ten nas je lenivy vykuknut na svet.ma este presne jeden tyzden,
potom uz mu musia dopomoct.ani len dole do panvy sa mu nechce.aj sestra ma predbehla,bola 2 tyzdne po mne vypocitana,a aj skoro vsetky zenske z tehot.kurzu co boli po mne uz sa vytesuju svojim ratolestiam.
pekny zaciatok tyzdna vsetkym.
Miriamp- nas je tiez daky pohodak ... ale uz je v panve usadeny dost davno a dost hlboko- len dalej sa mu akosi nechce ... drzim palce aby si to VAs poklad co najskor rozmyslel a nemuseli mu niako pomhat- a mozno uz sa aj rozhybal 😉
Inga- no nas drobec sa zda daky flegmatik ... akosi sa mu nechcem nic ine iba do mna kopat 😀
tak ja som sa v stredu 22.30 stala mamou,porod strasnejsi asi nemohol byt,ale kedze vsetko je ok,tak na vsetko som zabudla.o 02.00 vytiekla pl.voda,bol uz klesnuty,tak som mohla zostat doma a cakat ako to pojde dalej.po chvili zacali aj kontrakcie,ale po 10 hodinach bolestiach bolo iba min.otvorenie,tak som musela ist do nemocnice a tam sa to potom rozbehlo gel,infuzka,bolesti a bolesti...............ked som si vypytala epiduralku uz to bolo zevraj neskoro,tak bez.no a potom sa konecne ukazal 4 kilovy valibuk NIELS.
aksuram-nech to i vam vsetko dobre dopadne a snad budes mat lahsi porod.
a pekny den este vsetkym.
Miriam P= BLAHOZELAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM.... dakujem, ze mne zelas lahsi priebeh... s Miskom to u nas bolo podobne, ale tu v nemocnici ako zhodnotili ze sa neotvaram dostatocne rychlo a navrhli oxytocin tak hned s tym navrhovali aj EPI- tak sa cudujem, ze teba nechali sa trapit 😠
Inak ja som tu EPI najprv odmietala- ale ryyyychlo som s dala povedat 😉
Este raz drzim palce aby ste sa cim skor dali doporiadku a uzivali si drobceka 😵
aksuram- dakujem dakujem dakujem , no ono to je tak,ja som sama najprv epi nechcela,ale keby som vedela co ma caka,tak chcem isto.
drzim palce.
papa
henikav1-ahoj a dakujem za gratulaciu.
my byvame v holandsku kusok pri belg.hr. a vy?
miriamp - GRATULUJEM !!!!!!!!! Niels-ovi prajem krasny a stastny vstup do zivota !!!A len to naj, naj, najlepsie !!!
Uz to mas za sebou.Ja som mala tiez jeden z tych tazsich porodov.Najprv som nechcela nic,ani epidural.A nakoniec som mala epidural,spinal a narkozu(operovali ma este druhy krat).Ale uz je to zabudnute.
Aj som zabudla napisat.My uz mame druhy zubok !!!Uz to nieje ten bezzuby usmev 😀
Jej Inga gratulujem k 2.zubku!!!
Ako sa vam dari?
Ja som uz 2 tyzdne nachladnuta-ledva dycham. A nie a nie prestat. To je hroza! Sem tam mi vybehne aj teplota ale kedze nemozem nic okrem paralenu tak sa to takto natahuje.
Citala som ako ti bolo fajn doma. Jeeeeeeeeej aj ja chcem. Dufam ze dostanem este dovolenku pokial mozem lietat. 😀
Papa
ahojte
miriamp gratulujem k syncekovi 🙂 zelam vela zdravicka a hlavne mliecka
to je krasne pocasie som bola cele predpoludnie vonku aj s malym sme si pobehali a zahrali fudbal a teraz chrni aj jeho sestricka je tu ta mi zaspala na gauci tak mam troska kludu chytila ma mania pecenia chleba uz druhy den pecem a vytesujem sa
inga ako sa mavas ?
aksuram aj tebe zelam lahky porod mozno to uz mas aj za sebou 😵 pekny dnicek vsetkym
Ahojte maminy....
Poslusne sa hlasim uz opat z domu aj sa Samuelom Lukom v naruci :lol:
Vcera o 23,30 mi odtiekla voda, potom nastupili kontrakcie ktore sa dopracovali do brutalnych rozmerov a maly sa o 5,05 narodil asi na tretiu kontrakciu- vdaka uuuuzasnej midwife som sa nenatrhla aj napriek vahe nasho valibuka 4040g a este aj rucicku si drzal pri hlavicke-takze som mala co tlacit 😉
Ale uz je to zanami a obaja sme ok.Este edna vec- tatino bol uzasny- bez neho by som tie kontrakcie neviem ako zvladala :D
Zatial papa 8)
aksuram tak uz to mas zasebou...takze gratulujem a nech ste zdravy 😵 tak to si mala celkom rychli porod gratulujem.....ale mas to uz za sebou a to je hlavne 🙂 inak paradna vaha
ja som tiez nebola natrhnuta co ma velmi tesilo ,po 15 hodinach som anie neverila ze sa moze take cosik stat 😀 😀 😀 tak nech misko poslucha maminu aby mohla pekne odychovat....a ze pozdravujeme tatina,v tomto su povacsine velmi dobry ....muza som mala na nocnej ked dosli prve kontarkcie ,takze tiez toho moc nepospal tak ako ja ...ale bol mi pravou rukou a to velmi ceni 😉
pekny dnik 😉
aksuram - gratulujem k syncekovi,hlavne nech ste vsetci zdravi.takze existuju aj kratke porody.hmmmmm.
vas valibuk o par gramikov tazsi ako ten nas.
ja som musela mat nastrih,lebo uz musel rychlo von.ale uz davno vsetko prebolene a zabudnute,uz si len uzivam.
a cest vsetkym takymto oteckom,bez nich by to bolo pre nas ovela tazsie.
papa

vdaka vam.snad to dopadne vsetko vyborne.
dnes bol "oficialny den",no nic sa nedeje,prinajhorsom este 2 tyzdne,tak ma aj dnes utesovali na poradni.
a je stale vysoko,vobec neklesa.
papa