Dať, či nedať dieťa zaočkovať proti ovčím kiahňam?

radkax
16. dec 2011

Potrebujem poradiť, už mi z toho šibe. Musím sa rozhodnúť, či dám syna zaočkovať proti ovčím kiahnam alebo nie. Lebo do 22.12 si môžem vybrať recept od lekárky a 3.1 by sa očkovalo + s povinným očkovaním... ☹ Váham lebo sa mi nepáči, že je to spojené s dalším očkovaním a zdá sa mi, že je toho naraz do takého malého telička vela. 😖 Bojím sa aby nebola nejaká silná reakcia a neskončili sme v nemocnici. Ja aj manžel už sme ovčie kiahne mali....A na druhej strane sa bojím, že zaočkovať nedám, malý to niekde chytí a bude to mať nejaký ťažký priebeh a ja si budem vyčítať, že som ho nedala zaočkovať. Ak máte túto skúsenosť už za sebou alebo máte dilemu ako ja, prosím o názor.....
ďakujem za odpovede 🙂

dugyna
17. dec 2011

ja som ockovat dala a aj si za tym nazorom stojim .reakcia nebola nejaka extra tepltka a inak pohode.
a preco dat ockovat? 1. a to je hlavny dovod moja dcera je chranena prosti pasovemu oparu nakolko je ockovana proti kiahnam, cize proti virusu varicela zoster.v dospelosti u ludi ktory prekonaali toto ochorenie cize ovcie kianhe sa moze virus varicela zoster opat reaktivovat a sposobit pasovy opar co je naozaj neprijemna vec a hlavne bolestiva..a ak sa objavy raz bude sa objevovat opakovane. a preco? pretoze ten kto prekoval ovcie kiahne z neho sa virus varicela zoster uklada pozdlz ganglii a tam "prebyva" ...za vhodny podmienkov sa reaktiuvuje.
moja dcera tym ze je imunna ma imunitu ale nema v sebe ulozeny virus varicela zoster a preto je nielen chranena voci kiahnam ale aj pasovemu oparu.
2.dieta s kiahnami je vlastne 2tt PN-cize chore..a dostat kiahne nieked pred dovolenkou alebo ho nechat trapit 2tt s vyrakami a horuckami...a pripadne nech sa k tomu priada tazky priebeh....nic prijemne..tak preco dieta trapit.
3.ak planujes aj dalsie dieta je mozen ze to starsie chyti kiahne v skolke alebo niekdey v destk centre a nebudes mat doma jedno chore vyrazkove dieta alebo dve...pretoze to mensie to isto chyti...a nic prijemne teda..
4.ak neprekona ochorenie v detsve v puberte a dospelosti je pribeh velkmi neprijemny a konci sa casto hospitalizaiou....

takze teraz uz je na tebe zvazit si pre a proti....ci vydrzis par dni teplotky po ockovani..alebo si uzijes 14 dni teplou a vyrazok ktore si dieta bude chciet skrabat...adt...a pripadne v dospelosti sa u neho objavi pasovy opar

viera77
17. dec 2011

Ja som osobne proti akemukolvek ockovaniu....staci mi to zlozenie vakcin a ked vam este doktor na rovinu povie, ze dnes je ockovanie len hlupy biznis robeny na nasich detoch. Najprv boli antibiotika, potom probiotika a teraz su to ockovania pomaly uz aj proti hluposti ☹

lucia1205
18. dec 2011

ja by som určite neočkovala... my sme mali kiahne pred necelym mesiacom a vôbec to nieje až také hrozné.... Teplotu sme mali asi tak dve hodiny a nič viac... A inkubačná doba je len 10dní takže aj to sa dá prežiť... Jedíné čo bolo zlé, bola prvá noc čo sa škrabala, ale ďalšie noci som jej dávala 1/4 ditiadenu a bolo dobre... cez deň sme ani nevedeli, že máme kiahne...aj pediatrička povedala, že lepšie je keď to dostanú keď sú ešte takéto malé... 🙂

lenocka84
19. dec 2011

nedavam ockovat, a cakam kedy kto z nasich priatelov kiahne bude mat, aby sme sa aj my nakazili. cim skor tym lepsie.
a to ockovanie nezaruci ze uz nikdy kiahne nedostane.
tak ako kazde ine ockovanie na ine choroby

rabiva
19. dec 2011

nie nedam, nedala som ani dceru - kiahne uz mala a v pohode sme to zvladli, podla mna uplne zbytocne ockovanie

carmella
19. dec 2011

ja som tiez proti

zuzana17
19. dec 2011

proti kiahňam by som určite nedávala a ani nebudem dávať očkovať a to už vôbec nie v kombinácii s ďalším očkovaním

katren
19. dec 2011

my sme dali ockovat spolu s MMR Dominicku a planujem urcite aj Miska

stipec
19. dec 2011

My sme nedali ani starsiu dcerku - 5 r. ani mladsiu 2,5 r. Pockame kym sa nakazia prirodzene a vybuduju si tam protilatky na cely zivot. Ockovanie nechrani na cely zivot ak vobec chrani tak na mozno par rokov po ockovani. Viac info o problematike ockovania mozes nastudovat na www.slobodavockovani.sk

raffaella
19. dec 2011

preco by hned deti mali mat tazky priebeh kiahne? Poznala si niekoho v detstve, kto takyto priebeh mal? Nasa generacia nielen ze nebola proti kiahnam ockovana, dokonca ani proti mumpsu a rubeole (az od r. 1987), tieto ochorenia sme prekonavali uplne bezne a teda ja fakt neviem o nikom, kto by mal take katastroficke komplikacie akymi sa strasi dnes. Tieto choroby su od prirody "nastavene" na ich prekonavanie v detstve, aby si dieta posilnilo a vybudovalo imunitu. A tu si buduje prave prekonavanim chorob.
A mimochodom, ako @dugyna spominala ochranu proti pas. oparu - no, som sa pobavila (nic v zlom), nakolko mm schytal po ockovani Twinrixom (proti hep. A + B) taky brutalny pasovy opar, ze skoncil na pohotovosti vo fakultnej nemocnici 😉 Dovtedy nepoznal ani herpes, ani kutiky, ani afty, nic. Po ockovani mal ucebnicovy pas. opar.

lucia20
19. dec 2011

ja by som isto nedala zaockovat proti kiahnam. teraz v lete mali deti 5r,4r, a 10mesacna postupne kiahne a u vsetkych to prebehlo lepsie nech chripka. a to podotykam, ze posledna mala po narodeni operaciu a mala velmi zle vysledky imunity, hrozilo, ze skoncime v spitali, ale aj napriek tomu to prebehlo ok. mala len vacsie pluzgiere ako dievcata a viac vyhadzana, ale inak nic strasne. ziadne vysoke horucky, proste nic. myslim, ze deti by tym mali prejst. prezili sme to my a preziju aj ony. vzdy lepsie ako v dospelosti. to som uz zazila, ze dospelaci mali neskutcne horucky a vyzerali akoby im odbila posledna hodina, ale deti uplna pohodicka. akurat boli obodkovane. 😀 😀 😀 😀 😀 inak teraz ma napadlo, posledna dcera doteraz nemala absolutne ziadne ockovanie. niektore uz ani mat nebude, a so zivymi vakcinami ma zakazane sa ockovat. a kedze nema ani ziadne ine ockovania, nikto to zatial ani neriesil a ani s tym nema problem, ze nema ockovania. to len tak na okraj.

sylvia78
20. dec 2011

ja som tiez proti ockovaniu na OK ale Bohuzial mam rakovinu krvi a aj pediatricka a aj moja onkologicka mi odporucili aby sme maleho dali zaockovat lebo u mna hrozia ine zavaznejsie choroby aj ked som OK v detstve prekonala ak by som bola v styku s OK a vraj dvakrat zaockovane dieta ma tu istu imunitu voci OK ako keby ich prekonal a ani ocinko ich nemal. Tak ja velmi rozmyslam ci ano ci nie, lebo ja sa veru chcem dozit aspon 18tin mojho syna

gretkab
22. dec 2011

@raffaella Ja teda nie som nejakym speci zastancom ockovania, ale ked sa uz teda pytas, tak moja neter skoncila po kiahnach so zapalom mozgu v nemocnici. Nanovo sa ucila chodit... Teraz je nastastie z nej uz velka 10-rocna slecna a vsetko je ok. Ja mam ale tym padom z kiahni akutnu paniku a deti som dala zaockovat. Netvrdim, ze je to spravne, ale tak som sa v tomto momente rozhodla a dufam, ze vsetko bude ok.

jaaty
22. dec 2011

Ja som dala našu Hanku zaočkovať (aj rotavírus, aj pneumokok, aj žltačku...) Nebanujem, ak môžem predísť jednej dosť nepríjemnej chorobe (a svrbenie, teploty, zákaz chodiť von atď - nič príjemné nie je), tak prečo tak neurobiť?
Druhé preočkovanie by malo byť niekedy v 10- 12 rokoch. Už máme zasebou dve náhodné stretnutia s kiahňami (práve nejaké 2-5 dní pred výsypom) a Hanka nič nedostala. ...a veru bolo to super, tie kiahne by prišli v nevhodnom čase.

pepiminarik
27. dec 2011

ja som zaockovat dala. neviem ci som spravila dobbre, ale to ze su zaockovane nezarucuje, ze ich naozaj nedostanu. akurat bude miernejsi priebeh. napokon sme kiahne dostali a teda neviem si predstavit ako by dcera vyzerala, keby zaockovana nebola, pretoze napriek ockovaniu bola znacke vyhadzana.

estterka
27. dec 2011

@pepiminarik a vobec ti nenapadlo,ze prave kvoly ockovaniu mala horsi priebeh? ze mohol byt lahsi,ak by ockovana nebola?

daducha
28. dec 2011

Ja som ani neuvazovala nad moznostou ano.U mladsieho sme stopli aj povinne ockovania po 2 Hexe,MMR nedam ani cez moju mrtvolu.Co sa tyka kiahni,tak starsi syn ich prekonal ked mal 4 roky a on to mal fakt zle.Mal tak hrozny vysev,ze ked som na neho pozrela, tak som plakala a myslela si, ze z toho uz nikdy normalne vyzerat nebude.A zostala mu iba jedna malinka jazvicka.Zvladol to skvele,aj vdaka homeopatikam sa absolutne neskrabal.Mladsi syn mal vtedy 4 mesiace,velmi som chcela aby to hned chytil aj on,no nechytil ☹ chcela som aby sme to mali spolu za sebou.Po prirodzenom prekonani maju dozivotnu imunitu,po ockovani nema clovek nikdy zaruku ze to nechyti aj v dospelosti a pri dievcatach je obrovske riziko v tehotnosti.Mat dceru,toto by som neriskovala urcite.A len tak na okraj,pridavne latky vo vakcinach môzu vazne poskodit zdravie v ovela väcsej miere ako samotna choroba.Zazila som u maleho reakciu na ocko, viem o com hovorim 😉 .Kto vaha odporucam mrknut na diskusiu tu na MK o ockovani ...

kbeata
28. dec 2011

proti kiahnam neockovat 🙂

dankaob
28. dec 2011

My prave teraz koncime s kiahnami u syna, nastastie neboli komplikacie, zvladli sme to dobre. Po tejto skusenosti vravim nie ockovaniu. Este to caka malu, uz urcite plynie inkubacna doba a aspon to budeme mat za sebou.

renatkas
28. dec 2011

ja tiez nedam zaockovat deticky, ja som to ako dieta nedostala takze sa budem asi doma liecit spolu s detickami 😒

yvetulka
28. dec 2011

ja som takisto proti, pediatricka sa jasne vyjadrila, ze je to iba biznis farmaceutickych spolocnosti a deticky to bezne detske ochorenie zvladaju bravurne, ked k tomu potom pridas homeo, zvladnete to na 1. mam to vyskusane. syncek to este sice nemal, ale neter ano a uz 2-krat sme boli v bezprostrednom kontakte, aby to cim skor schytal a nic, asi ma dobru imunitu, ale homeo mam doma nachystane, ak by to prislo. zbytocne sa detom zatazuje organizmus, ja si myslim, ze toho ockovania je na nich viac nez dost.

bebemaly
28. dec 2011

moje dieťatko je zaočkované, môj manžel kiahne ako malý neprekonal, a o to, aby ich dostal v dospelosti, a vyskytli sa u neho komplikácie, ako je napr. impotencia naozaj nestojím...ale každý podľa svojho uváženia. ono,, úmrtnosť sa znižuje aj vďaka očkovaniu..

anett9
29. dec 2011

budem mať 40 r. a kiahne som v detstve nemala,aj ked ma pár krát dali medzi kiahňové decká,aby som chytila.Môj brat /43 r./ ich tiež nikdy nemal.V r.2008,ked som počula prvý krát o vakcíne proti kiahňam,že je dostupná už aj na Slovensku,som neváhala-dcéra mala 3 roky-začala chodiť do škôlky,syn mal vtedy 4 mesiace.Dala som zaočkovať dcéru aj seba /2 vakcíny ako pre dospelého/ a syna neskôr kombinovanou štvorvakcínou .A máme kľud. Brat už sa dal tiež preočkovať,jeho syn to dostal v 15 rokoch a malo to zlý priebeh,našťastie brat vtedy pracoval mimo domova,takže kedže ešte vtedy nebol zaočkovaný asi by sa kiahňam takmer v 40r. nevyhol. K tomu pásovému oparu-tak ako písala dugyna-všetci čo prekonali kiahne majú v sebe vírus oparu,ktorý sa môže aktivovať kedykoľvek a to je teda ešte len príšerne bolestivá a nepríjemná vec.Väčšinou sa aktivuje u starších ľudí,ale stres môže vyvolať pásový opar aj u 30-nika. Konkrétne moja mama mala v detstve kiahne a v 28 r.!!! pásový opar! A to bola pár mesiacov po pôrode !!!Ja osobne som rada,že je na SR dostupná vakcína proti kiahňam,je to nepríjemný a zbytočný vírus.Koniec koncov každý určite pozná aspoň jedného zjazveného človeka- "večná ozdoba" ako pamiatka na ne 😒

nibiru
29. dec 2011

nie nedala ani nedam ak bude mat nijake dieta pojdeme na navstevu 😉nech ich prekona v dectve beriem u dospeleho ktory ich nemal v detctve ale nie u deti mi sme ovcie kiahne mali ako deti ja som teploty nemala len vyrazky.brat mal tusim len par ani nebolo vidiet ze mal kiahne a presne je to biznis!!!likvidovat imunitu koli banalnemu ochoreniu mi pride zbitočne.mi sme povinne ock.mali reakcie ziadne ani vedl.ucinky a myslim že tolko ockovania stacilo.

vivusika
29. dec 2011

ja osobne by som nedala, myslím, že je dosť aj tých povinných. Však kiahňami sme prešli takmer všetci a myslím, že bez nejakej vážnejšej ujmy 🙂

nenetta
29. dec 2011

ja som tiež dlho rozmýšľala nad očkovaním proti kiahňam, ale nakoniec som nedala, asi je naozaj lepšie keď to dostane a bude mať celoživotnú imunitu, keďže nikto nezaručí či po očkovaní to aj tak o pár rokov nechytí 🙄

astonka
29. dec 2011

ja som tiež nedala...prekonali sme ich...

ka.
29. dec 2011

Ja mám kiahne za sebou, pásový opar tiež - cca v 18.tich, ani som nevedela, že ho mám, akurát som musela chodiť k lekárke na nejaké injekcie. Malú sme očkovať nedali - klopem si - má 2,5roka a prekonali sme max. kašeľ a nejaké teploty. Kámoška má teraz dma 2xkiahne, starši priniesol zo škôlky a teraz už má aj mladší, zvládajú v pohode, akurát sú na "nervy" z toho, že nemôžu medzi deti.... Vôbec ma nenapadlo riešiť niečo také ako očkovanie proti kiahniam....

azarijka
12. jan 2012

dnes na JOJ v Noviny o 12tej bol rozhovor s Dr. ohladne ovcich kiahni a riesili aj ockovanie, ak je to v TV archive si to kuknite 😉

pingu1
12. jan 2012

ja som zasadne proti. kedy sa ma imunita vyvinut ak nie pri takychto chorobach? miliony generacii dozadu to prezili, preco nie nase deti?