Mal by sa dať manžel zaočkovať proti ovčím kiahňam?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vhodnosti očkovania proti ovčím kiahňam v našej situácii. Môj manžel má 35 rokov a túto chorobu ako dieťa neprekonal.

Teraz máme 6 mesačnú dcérku a predpokladám, že skôr či neskôr, hlavne keď začne navštevovať škôlku, toto ochorenie dostane.

Mal by sa dať manžel zaočkovať?

Môže po očkovaní toto ochorenie z vakcíny dostať a tým nakaziť dcérku?

Alebo bude lepšie počkať, kým dcérka príde do kontaktu s týmto ochorením a až potom zaočkovať manžela?

Ďakujem za názor

Dobrý deň,

ak sa Váš manžel chce dať zaočkovať proti kiahňam, tak to treba urobiť ešte predtým ako bude mať dcéra kiahne.

Pretože ak by sa dal zaočkovať vtedy, keď bude mať Vaša dcéra kiahne, tak v tele by sa ešte nestihli vytvoriť protilátky a mohol by dostať ovčie kiahne.

Z mojej praxe Vám môžem potvrdiť, že pacienti v takomto veku sa dávajú zaočkovať, ak ešte nemali kiahne, rozhodnutie je však na Vašom manželovi.

Dcéra nedostane ochorenie z otcovej vakcíny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková