Je očkovanie na Slovensku povinné?

yanka2828
25. jún 2016

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je očkovanie na Slovensku povinné? Môj priateľ mi povedal, že áno a najbližšia krajina, kde to povinné nie je je Rakúsko. Ale ja nechcem ísť rodiť do cudzej krajiny, ktorej jazyk ani nepoznám a môj priateľ je rázne proti očkovaniu. Za rady vopred ďakujem 🙂

totatimeka
25. jún 2016

Ano očkovanie je povinné... a ak by si aj rodila v Rakúsku tak pokiaľ budete žiť na slovensku mať tú trvalý pobyt, lekára atď tak je očkovanie povinné môžeš rodiť kdekoľvek... pokiaľ dieťa nezaockujes doktorka to nahlási na socialku a je tam nejaká pokuta, ale neviem presne aká...

marcelatje
25. jún 2016

A čo by vyriešilo to ak by si rodila v cudzine?

mimla
25. jún 2016

Očkovania robia pediatri na poradniach. Takže rodiť môžeš, kde chceš. Voľakedy sa ešte v pôrodnici očkovalo proti TBC. Dnes sa už neočkuje. Ak dieťa počas poradne odmietneš zaočkovať, lekár má povinnosť to oznámiť a tebe môže ale aj nemusí prísť pokuta. Očkovanie sa dá aj odložiť na nejaký čas. Pozri si očkovací kalendár (hoď do gúgľa), tak nájdeš termíny, čo a kedy je akože povinné. Povinné v našej krajine znamená, že je to hradené poisťovňou, štandardný úkon a ak ho tvoje dieťa neabsolvuje, vy ako rodičia budete mať uložený finančný trest. Neznamená to, že k vám vtrhne banda zdravotníkov a nasilu dieťa zaočkujú. Na tvojom mieste by som o tom očkovaní ešte pred tým pozisťovala, čo najviac.

marcelatje
25. jún 2016

@totatimeka na sociálku sa nehlási nič. Lekár neočkovanie nahlási na regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

totatimeka
25. jún 2016

@marcelatje tak to sa ospravedlňujem že som napísala zlú info 😞 vedela som že sa to niekde hlási a neviem prečo mi napadla socialka 😊

prevenar
25. jún 2016

@totatimeka na RUVZ - regionalny ustav verejneho zdravotnictva

prevenar
25. jún 2016

@yanka2828

1 - vsetko ohladom odmietania a rizik ockovania najdes tu - https://www.modrykonik.sk/group/1799/

2 - to je narocna otazka a da sa povedat ,ze povinne v reali nie je ..ale nezakonne sa vynucuje a oznacuje ako "povinne" ? cize, kedze zijeme v nepravnom state , moze byt oznacovane a vynucovane ako "povinne" nejak tak 🙂

3 - porod v zahranici nic nevyriesi , dolezite je kde dieta bude mat lekara , nie kde rodis. mozes si dat lekara z Trencina, tam pokuty nedavaju 🙂

pes123456
25. jún 2016

prosím nečítaj tie antiwax bullshity ktoré si zakladajú na tvrdeniach "vedcov" a "lekárov" ktorí boli zdiskreditovaní

pribinak
25. jún 2016

@prevenar co to? Téma Brexit je ukončená? Ci ako? Som si myslela, ze takej aktuálnej a rozsiahlej téme sa budes viac venovať. Nuž som sklamana ;(((

majka99999
25. jún 2016

@yanka2828 ak nechcete ockovat, mozete odmietnut aj povinne ockovanie - pokuta je tusim 331 eur maximalne a zavisuod komisie, ci dostanete maximum alebo symbolicky.
Dolezite je, co chces aj ty - ty nazor nemas? A ako pisali prispievatelia predo mnou - dieta bude zit na SVK, takze ockovaci kalendar bude mat tiez slovensky a riesit ho bude slovensky urad, ak by ste odmietli.

katarinapekna
26. jún 2016

Vôbec sa neboj pokuty,s normálnym Pediatrom pri objektívnych dôvodoch ta nikam nenahlasi.

prevenar
26. jún 2016

@katarinapekna to je obrovska rarita. odhadom 95 - 97% pediatrov ta nahlasi okamzite bez mihnutia oka. na SK neexistuju objektivne dovody na neockovanie. ak dieta aspon trochu dycha je vhodne na ockovanie ^^

skolara
26. jún 2016

@prevenar ak dieta aspon trochu dycha 😀 tak to je pravda to je fakt

bibistec
26. jún 2016

nechapem trochu suvis porodu a ockovania, a ockovanie je povinne ale ak nedas ockovat tak neboj sa nikto ta nezavrie max. ti tak daju pokutu a ak nechces ockovat pozri si fora o neockovani. inac nic sa neboj vela deti je neockovanych dovolim si tvrdit ze mojom okoli dokonca viac ako ockovanych len to nikto nikomu nevesia na nos a nic sa nedeje rodicia normalne ziju a inac ziadnu socialku na teba neposlu, niekedy si ta najde urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou ale dieta ti nemozu odobrat.

evittam
26. jún 2016

@yanka2828 Ako ti už bolo napísané, tak áno na SVK je bohužiaľ očkovanie povinné, ale nikto ťa k ničomu nemôže prinútiť a v pohode a bez strachu svoje dieťa nemusíš dať očkovať ako som to urobila aj ja a tiež vrelo odporúčam pridať sa do skupiny, kde nájdeš veľa užitočných informácií aj rád bez nejakých osočovaní ohľadne "bullšitov" a neviem čoho - inak krásny slovník....
https://www.modrykonik.sk/group/1799/

katarinapekna
26. jún 2016

@prevenar bez mihnutia oka ti poviem,že trepes.

marcelatje
26. jún 2016

@katarinapekna a kde su taki tolerantni pediatri? Lebo v mojom okoli nie. Neakceptuju ani stanovisko odborneho lekara neockovat

prevenar
26. jún 2016

@katarinapekna povedat mozes co chces 😀 ..ja moderujem skupinu s 3600 ludmi , ktori neockuju, alebo sa o rizika ockovania zaujimaju ..uz niekolko rokov. takze o lekaroch a odmietani ockovania mam velmi slusny prehlad (na rozdiel od teba 😎 )

evittam
26. jún 2016

@marcelatje
@katarinapekna To teda aj mňa zaujíma.

katarinapekna
26. jún 2016

@prevenar máš pravdu. Mňa nezaujima 3600 ani pol planéty laikov, ani doktorov.riešim seba.

prevenar
26. jún 2016

@katarinapekna ok 😀 ..dik za dolezity a kvalitny prispevok. skoda ,ze tu nie je viac super uzivatelov ako ty. MK by bol este lepsi. 🙂 😝

ukulela
26. jún 2016

@prevenar mam v okoli pripad, ked dieta neockovali zo zdravotnych dovodov. a to teda dychalo pravidelne. moja pediatricka nam zasa ockovanie viac krat odkladala, aby mala 100percentnu istotu, ze maly je uplne zdravy. takze nepustaj z ust same shity a nerob vsade bu bu bu

prevenar
26. jún 2016

@ukulela ved ok , to je ramci tych 3% 🙂 v nasom fore najdes desiatky - stovky svedectiev ,ze je to presne opacne. objavuju sa pravidelne, cele roky. pockaj , ved dalsi je presne zo vcera.

"Ak sa jej vratil moorov reflex, je to regres vo vyvoji. Fakt by som zvazovala akekolvek dalsie ockovania. Necakaj, ze ti neurolog povie "uz dalej neockujte" ani ze ti to da na papier. Kamaratke zaockovali dieta po chemoterapii a tvrdili, ze je to uplne v poriadku, ze vobec nevadi, ze ma za sebou niekolko operacii a chemo.
Včera o 10:55 • Už sa mi to nepáči • "

+ dalsie veci , ako ked ti lekar tvrdi ,ze to poskodenie , kt. nastalo po ockovani nie je z ockovania (par dni po ockovani zdraveho dietata) ..bez akychkolvek vysetreni a pritom je uvedene v pribalovom letaku ako neziaduci ucinok a odmieta zapisat tento neziaduci ucinok do karty a pod. co sa stalo napriklad osobne MNE. 🙄

+ nebavime sa o ODKLADANI ockovania na neskor ..ale o odporuceni neockovat vobec.

juj, najblizsie ta poziadam o povolenie pridat prispevok 🙂 myslim ,ze uzivatelia si sami spravia svoj nazor, ze kto ako prispieva aj bez tvojho inteligentneho hodnotenia 🙂

katka1981
26. jún 2016

@yanka2828, prepac a ty si doteraz kde zila, ze sa pytas ci je ockovanie na SK povinne? Ved si ho absolvovala aj ty. Ockovanie na SK je povinne a potom nepovinne. Povinne dat musis, inak ti hrozi pokuta ak ta dr. natrie a potom su ockovanie, kt. nie su povinne, tie dat nemusis. Osobne si myslim, ze aj s tym povinnym je to o tom ako sa rozhodte vy rodicia.

evittam
27. jún 2016

@prevenar Ona "perlí" vo viacerých diskusiách. 😉

terezka1947
27. jún 2016

mna by len tak,pre rozsirenie obozorov,zaujimala odvoved.....teraz nam na SVK rastie generacia "neockovanych" deti....je velky,ba coraz vacsi pohyb ludi.....aka studia mi povie,ze tie povinne ockovania su prave zle?ako ja ako rodic viem a mam vediet ako ovplyvnim svoje dieta o XYrokov?
urcite,su aj neziaduce ucinky ockovani,vlastne ako aj inych liekov....tomu sa asi vyhnut neda...

a nechcem studie z Ameriky a inych,nam absolutne nie blizkych krajin...chcela by som nejaku studiu z Europy,lebo to je nam najblizsie prostredim,podmienkami,atd

ja som povinne ockovania dala...ano,aj zo strachu,co ked ublizim svojmu dietatu prave neockovanim
nepovinnymi uz zatazovat dieta nechcem...ale snad nejake opodstatnenia maju,nie?
farmaceuticke koncerny maju biznis=ok
ale poznam lekarov,lekarnikov....a nie vsetci su zo starej skoly a ocovania neriesili,dali
a odpoved bola=nevieme,co bude o par rokov,ked vyratsie prave generecia,kde ockovanie nebolo u vsetkych a najma,uz nie sme uzavreta krajina,chodime von,vela ludi chodi k nam

takze,co bude o par rokov?

marcelatje
27. jún 2016

@terezka1947 vestecku gulu nema nikto. Testovanie prebieha v priamom prenose. Vysledky ukaze az cas.

terezka1947
27. jún 2016

@marcelatje presne to si myslim,to bola len recnicka otazka..... 😒

prevenar
27. jún 2016

@terezka1947

podla mna jednoducho nemas dost informacii, to je vsetko.

- ziadne ockovanie nechrani voci nakazaniu. to je take male "tajomstvo" , ma akoze zabezpecit lepsi priebeh ochorenia.

- ockovanie proti TBC zrusili sami pred 4mi rokmi. do vtedy bolo hyper-megadolezite , ked si nedala TBC = odsudila si dieta na smrt . a co sa zmenilo ? kolko deti umrelo na TBC ? zrazu nie su novorodenci "chraneni" a co , ziju ? ziju. 🙂

- su desiatky smrtelnych chorob, ktore zmizli pred prichodom ockovania . tieto choroby stale existuju , ale napriek tomu ,ze nikto nie je na ne ockovany sa akosi nevracaju. preco ? - mor , tyfus, zlta zimnica , lepra a mnohe dalsie .

zvysne choroby maju smolu ,ze zmiznut nestihli , tak potom to bol zrazu vysledok ockovania. je vtipne pozerat grafi statnych statistik, ze ako chorobnost na ockovane choroby stupa aj napriek plosnemu ockovaniu. povedz mi - kolko ludi neockovalo v ceskoslovensku v roku 1980 ? to je totizto datum od kedy stupa pocet chorych na cierny kasel . vysvetli mi to . kde je ta ochrana ? ja ju nejak nevidim.

prevenar
27. jún 2016

@terezka1947 tu mas dalsie .. mumps . vravim treba studovat ..idealne slovenske a ceske statistiky. tam najdes tu "ochranu" ako na tacke 🙂

" Nejvyšší výskyt příušnic za posledních pět let zaznamenali hygienici na jižní Moravě. Už nyní hlásí víc než trojnásobek případů oproti celému loňskému roku. Nemocní jsou hlavně náctiletí. Zřejmě u nich přestala působit očkovací látka. "

!!!!!!!!!!!!!!!! Zřejmě u nich přestala působit očkovací látka. !!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://brno.idnes.cz/na-jizni-morave-se-rozsiri...