Mám strach z MMR vakcíny. Môžem očkovanie odmietnuť?

30. máj 2021

Dobrý večer , zachvíľku syna čaká očkovanie MMR, no je to môj veľký strašiak stále si o tom čítam hľadám pozitíva no márne ... Preto sa chcem opýtať či to môžem odmietnuť a čo sa bude diať potom? Môže sa stať že mi ho nevezmú do škôlky ? Ďakujem

marseillefan
30. máj 2021

Máme dve deti a obidve to zvládli bez problémov...

lindusss2016
30. máj 2021

Mozes to odmietnut a nic sa nestane.

maminkadeticiek
30. máj 2021

Moji obaja bez problemov.Synovi sa trochu zvacsili docasne uzliny ale inak nic.Vies,aj tak sa nakoniec budes musiet bez ohladu na nas rozhodnut sama.Sama vsak vies ze to potrebujes absolvovat.Ja som tiez mala pred kazdym ockovanim respekt,ale myslim ze lepsie bude sa upokojit a nastavit sa pozitivne,neprivolavat si myslienkami zle veci.🍀😊

1katus1
30. máj 2021

To už tak malé deti ockuju ? Nehovorili náhodou že až od 12 rokov ?

yanni
30. máj 2021

@1katus1 nie covid. Citaj....MMR.

ukulela
30. máj 2021

Precitaj si, čo ma že chlapcovi spôsobiť mumps. To by mohlo stačiť.

yanni
30. máj 2021

@ukulela Nooo mumps je nebezpecny, len ak ho prekona v dospelosti. Moj brat mal mumps ako 2rocny a nema ziadne nasledky. Volakedy sa mumps a rubeola neockovali, boli to bezne detske choroby a aj osypky. Ja som ako dieta mala okrem mumpsu vsetko a som tu. Mam cez 40, zdrava, nic mi nechyba, mam niekolno deti, ktore su aj napriek tomu, ze nie su ockovane, zdrave a stastne.

lula313
30. máj 2021

@ukulela manzel mal a obe deti splodil na 1x snaženia.

marseillefan
30. máj 2021

@yanni ale veď mumps nedostávajú len deti... ja som ho tiež v detstve prekonal a okrem dvoch týždňov s obviazaným krkom, štípaním a smradľavými mastičkami mi to nič nespôsobilo. Ale šírilo sa to vtedy nenormálne, viacero detí v triede ho dostalo. Ak sa však ľudia prestanú očkovať, znova vypuknú nákazy a môžeš ho potom dostať aj ty, alebo v dospelosti tvoje dieťa...

lula313
30. máj 2021

@marseillefan Ano, toto je druhý aspekt. Dnes je pred prvou živou vakcínou možné podstúpiť TREC test

ukulela
30. máj 2021

@yanni jasné, myslela som v neskoršom veku. Myslim, že neplodnosť sa spomína ... A na margo mmr, stačila posledná epidémia osýpok a už mnohé mamičky utekali doockovat. Zakladatelka: moji obaja mali mierne teplotu, starší na 7 deň mierne vysypaný. Pár bodiek, normálna reakcia. Svojski boli obaja ppred aj po očkovaní. Na to nic zvaliť nemôžem.

monique89
30. máj 2021

bezne detske choroby? ano, kedysi, ale kolko deti ich nezvladlo? mam tri deti, vsetky ockovane, jedno uz aj preockovane MMR... takmer ziadna reakcia... ano, su to tri zive virusy, ale urcite radsej vo forme kontrolovanej vakciny, nez ochorenie samotne...

ceresna2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maris5
30. máj 2021

Ty si poznas svoje dieta najlepsie. Ak vidis, ze je nesvoje nedas ho vtedy ockovat, lebo moze na neho nieco ist. Mojmu islo 6 zubov, ockovanie sme odlozili ked bol uplne fit. Planovala som cestovanie mimo ockovania. Cize aspon tyzden pred a tyzden po, sme nikam nesli, aby nieco nechytil

monique89
30. máj 2021

@maris5 inak s tym suhlasim... ja som najmladsiu dala ockovat, najskor, kedy sa dalo - vychadzalo to na zaciatok septembra, aby sme to stihli skor, nez starsie donesu sople zo skoly a skolky...

matkahelka
30. máj 2021

vakcinu odmietnut mozes. moja dcera ma v skole 2 spoluziakov, kt. sa po mmr spustil jednemu diabetes a druhemu epi zachvaty. maju to aj v kartach, ze je to "alergicka reakcia" na niektoru zlozku vakciny. moja dcera mmr nema. so skolkou problem nebol. bolo tam viacero neockovanych deti.

matkahelka
30. máj 2021

este dodam, ze skolka nema odkial vediet, ci a ake ockovania dieta ma.do skolky nesies len potvrdenie o zdravotnej sposobilosti dietata nastupit do kolektivu potvrdene pediatrom. ani zmienka o ockovani tam nie je.

marseillefan
30. máj 2021

Tak asi u nás v meste používajú lepšie vakcíny, lebo neviem o žiadnom spolužiakovi mojich detí, ktorý by mal kvôli vakcíne nejaké zdravotné problémy. Ale priznám sa, na rozdiel od niektorých mamičiek, nemám detailne preštudované ich karty.

moonlight1210
30. máj 2021

Maju vsetky nase deti a ani jedno nemalo ziaden problem.

monique89
30. máj 2021

@matkahelka vakcina mohla byt spustacom, ale nie pricinou... rovnako sa diabetes, autizmus, zachvaty a vsetko mozne moze spustit po prekonani chripky, vysokej teploty, zaradeni do kolektivu alebo dosiahnutim urciteho veku... nech si antivaxeri tvrdia, co chcu, ale neexistuju ziadne dokazy o tom, aby vakcina bola jedinou a skutocnou pricinou tychto diagnoz...

lula313
30. máj 2021

@matkahelka podávala som teraz 4 prihlášky a v troch to musel potvrdiť pediater, že má očkovania, pri štvrtej sa nedávalo potvrdenie od pediatra kvôli korone.

lindusss2016
31. máj 2021

@monique89 mmr sa neockuje proti soplom 🤷‍♀️

lindusss2016
31. máj 2021

@lula313 ano, podava sa to, lebo chcu mat tu info, ale normalne vezmu aj neockovane dieta

lindusss2016
31. máj 2021

@monique89 ale zial su aj ine ochorenia, ktore sa mozu spusti po vakcinacii. Napr.mojej znamej dcera po ockovani (hexa, nie mmr) dostala taku prudku reakciu, ze jej zacala zliezat koza, akoby mala popaleniny, neviem, ako sa to presne vola, ale bola babatko a bojovala dlho v nemocnici. Nieco take priserne si nedokazem ani predstavit. A normalne jej to zapisali lekari, ze ro sposobilo ockovanie. Dalsia mala nejaku encefaliticku reakciu, dievca v 5 r.ostalo tak, ze nevedela chodit, rozpravat, ani sa sama najest, lezala skoro 3 mesiace v nemocke 😔
Ja poznam vela neockovanych deti, sama jedno mam ciastocne a druhe vobec a mozem potvrdit, ze neockovane deti sa javia, ze maju lepsiu imunitu. Ja neviem, ako casto byvaju chore vase deti. Kolkokrat museli brat atb, ale neockovane, co poznam, nebrali atb za 4, 5, 6, 7 rokov zivota vobec, moji tak isto. Dcera 5 r. ciastocne ockovana mala vzdy slabsiu imunitu ako syn 3,5, ktory ockovany nie je. Moze sa hrat so soplavymi detmi, on to nechyti, nastastie teraz uz ani ona, takze my sme za cely rok okrem korony, co mali jeden den mierne zvysenu teplotu inak nic, nemali ani len sopliky, chvalabohu. Neviem, co to je, kupovat detom lieky. A to iste zazivaju moje kamaratky, co maju neocko deti, ziadne choroby, nic. Nemam tusenie, co su to laryngitidy, zapaly usi, hnacky a ine bezne detzke ochorenia 🤷‍♀️ Naproti tomu, ockovane deti, co pocuvam, maju nonstop nejake problemy, teploty, beru kazdu chvilu atb, furt nieco.

matkahelka
31. máj 2021

@lula313 stacilo by skolku odporucit na MS SR 😉 uz by to urcite skolka nepotrebovala. a to mam priamo od riaditelky skolky 😊 v zakone to totiz nie je a riaditelky sa radi stavaju na roven ministra 😉

matkahelka
31. máj 2021

@monique89 ja sa tu nehram na antivaxera, autorka sa pytala, ja som napisala skusenost zo svojho okolia. kazdy robi ako uzna za vhodne 😉
@marseillefan ironiu si prosim odpustime.dakujem. ja tiez nemam detailne prestudovane karty vsetkych deti. o tychto 2 pripadoch viem, pretoze v 1.pripade su to nasi rodinni priatelia a v druhom ich moj svagor ako pravnik zastupoval v tejto veci na sude.

matkahelka
31. máj 2021

@lindusss2016 u nas je to to iste, riaditelka skolky neraz skonstatovala, ze je paradoxom, ze neocko deti maju lepsiu imunitu ako ockovane.

lindusss2016
31. máj 2021

@matkahelka podla mna to ale je uplne prirodzene a ako paradox sa to javi len ludom, co si bez vakcinacie nevedia predstavit zivot, pritom drviva vacsina z nich ani len netusi, proti comu vlastne ockuju svoje deti a snad si myslia, ze proti vsetkemu, vid odpoved blizsie, ze stihli ockovat, kym staraie deti donieali sople 🤷‍♀️

monique89
31. máj 2021

@lindusss2016 preto, ze som chcela ockovat, kym zacne chripkove a v sucasnosti aj ccovidove obdobie, tak netusim, proti comu ockujem? praveze velmi dobre viem, na akom principe vakcina funguje a som si vedoma vedlajsich ucinkov, dbala som o to, aby sme boli v case ockovania uplne zdravi, aj dcerka, aj my ostatni...

lindusss2016
31. máj 2021

@monique89 tak pardon, ak sa ta to dotklo, ale zial, pravda je taka, ze vacsina ockujucich nevie o tych chorobach vela, iba vedia, ze sa boja a to staci. Ja netvrdim, ze vsetky vakciny su nezmyselne, ale na co ockujeme 2 mesacne babatka proti tetanu, zaskrtu napr.? Hovorim o nasich podmienkach na SVK, nie o krajinach tretieho sveta. Kazdy si je zodpovedny za svoje zdravie, ak niekto veri, ze vakciny su cesta ku zdraviu, tak smelo do toho.