Máme očkovať proti osýpkam, keď sme ich už prekonali?

niha1
11. okt 2013

mam odmietnut očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke, na ktore sme objednani v 15.mesiaci, ak ma dcerka teraz 13mesiacov a prave sa liecime z osypok?
ma taketo ockovanie zmysel, ak si telicko aj tak prave vybudovalo imunitu proti tejto chorobe?

ninan2
11. okt 2013

@niha1 isteze nema zmysel... a mums je nebezpecny len pre chlapcov a rubeola tu nebola X rokov, nemas co riesit...

tenerifka
11. okt 2013

Neockovat, mumps(v pripade, ze by ho dostala) nie je nebezpecny-ja som ho v detstve prekonala(a vela dalsich co poznam) a bez nasledkov....

bubelko
11. okt 2013

@niha1 a si si ista, ze ma osypky a nielen ovcie kiahne?

veriiii
11. okt 2013

vacsina deti sa" len potrapi" s klasickymi symptomamy mumpsu,avsak v urcitych pripadoch moze prejst do specifickej formy encefalitidy a inych komplikacii...rubeola je nebezpecna pre plod do 20 tt .

niha1
autor
11. okt 2013

Tak som sa rozhodla, ze tu opisem priebeh nasich "osypok" teda aspon si myslim ze su to osypky, 100percentne to neviem, nie som lekar... 🙂)

katren
11. okt 2013

@niha1 a ty si nebola u lekara, ked mas podozrenie na osypky??????alebo si aspon nevolala???

cherry1981
11. okt 2013

@niha1 A ako sa prejavuju osypky, Ja dcerku nemam zatial zaockovanu odlozili sme ockovanie do 2 rokov, potom planujem do 3 rokov, ale zaroven sa bojim tych osypok

niha1
autor
11. okt 2013

Pondelok rano po prebudeni mala dcerka 39,1 stupnov, dala som jej Nurofen lebo som sa zlakla, inak jej davam radsej homeopatika, teda biochemicke soli...vzdy zaberaju...
Cely den sa drzala na 38,6 stupnov, vecer jej teplota klesla na 38,2 a zaroven sa vyhadzala po celom telicku (nemala som ju vyzlecenu asi 3hodiny,ked som ju prebalovala uz bola vyhadzana cela) - ruzove pupaciky aj za uskami,chodidla, dlane, vsade...
Utorok teplota 37,6, boli sme u Dr., povedala ze si nemysli ze su to osypky, ale spytala sa ci sme nahodou neboli v Rakusku, ze tam sa obcas osypky vyskytuju..(asi tyzden predtym sme v Rakusku boli).
Vraj je to len nejaky virus a vela virusov sprevadza taky vysyp.A aky virus to je, zistuju len v pripade, ze nastanu nejake komplikacie.
Zobrali nam len krv ci nema Sarlach-negativne.
Dostali sme Fenistil kvapky proti svrbeniu a ze ak nebudu komplikacie, na kontrolu uz nemusime chodit..
Streda super, bez teploty, vysyp stale ruzovy.
Stredu vecer zrazu 39,3. Dala som zase raz Nurofen a Schusslerove soli.
Rano teplota okolo 38. vysyp uz cervenej farby a splyvajuce skvrny, dnes uz vysyp slabsi a fialkastej farby...

niha1
autor
11. okt 2013

mate niekto skusenosti s osypkami? su to teda osypky? co som citala o osypkach, tak mi to dost sedelo s tym, co mame my teraz doma...

niha1
autor
11. okt 2013

@katren bola som u dr. nemysli si ze su to osypky, no po druhej horucke som uz nebola..este pondelok jej chcem zavolat, chcem vediet ci su to ozaj osypky, ale neviem, ci mi to ona povie...

niha1
autor
11. okt 2013

@cherry1981 ak to osypky su, tak som to opisala nas priebeh...inak nie je to take strasne, az na to ako som sa bala, aby jej ustupila teplota, ked bola tak strasne cervena a horuca...zvladala to super

niha1
autor
11. okt 2013

@veriiii a ake su symptomy mumpsu?

niha1
autor
11. okt 2013

@bubelko nie som si ista, ci su to osypky ale ovcie kiahne to nie su, tam vznikaju take chrasticky, toto je ine...

bubelko
11. okt 2013

@niha1 no podla tvojho opisu to na kiahne naozaj nevyzera. ale ak su to osypky, tak to treba, aspon co viem, hlasit. minimalne by som v pondelok zavolala dr. a popisala jej to este raz a uvidis, co ti povie.
ono, asi dnes je problem diagnostikovat osypky, kedze s nimi na svk uz davno nikto do styku neprisiel 😉

niha1
autor
11. okt 2013

@bubelko preto som si to aj napisala na papier, aby som vedela dr. presne pondelok povedat, ze si myslim ze su to osypky... 😎

niha1
autor
11. okt 2013

@bubelko a hlasit to treba dr?

niha1
autor
11. okt 2013

@bubelko toto som si nasla o osypkach:

Ochorenie je typické priebehom krivky horúčky s dvomi vrcholmi, prvý vrchol je počas prodromálneho štádia, druhý na začiatku štádia exantému. Prodromálne štádium (štádium prvých klinických, chrípkových príznakov) sa prejavuje nádchou, zápalom spojoviek, svetloplachosťou, dráždivým kašľom, zvýšením teploty na 39°C a Filatovými-Koplikovými škvrnami na slizniciach v dutine ústnej (belavé bodky s červenkastým okolím spôsobené odumieraním buniek). Postupne teplota klesá a následne sa zjavuje exantém (výsyp, vyrážka) kože s opätovným vzostupom teploty. Exantém, spôsobený množením vírusov v koži a slizniciach, sa prejavuje splývavými škvrnami až pupencami bledoružovej, neskôr červenej až fialkastej farby, s priemerom 3 – 5mm. Začína sa za ušami a odtiaľ sa šíri na celé telo, až ku končatinám. Na 3. - 4. deň teplota klesá, exantém mizne, zápal slizníc ustupuje. Osýpky môžu prebiehať aj takmer nepozorovane (abortívny priebeh), ale aj ako vážne ochorenie s delíriom až s bezvedomím (fudroyantný priebeh).

niha1
autor
11. okt 2013

@bubelko az na to ze nase priznaky boli nastastie len s horuckou

veriiii
11. okt 2013

@niha1nechutenstvo, unava, teptoty, a velmi zdureny krk-slinne zlazy..moze byt aj vysyp, zriedkavo mierna forma meningitidy, encefalitida,zapal vajecnikov s nizskym rizikom neplodnosti a u muzskeho pohlavia zapal semenikov, ktory moze sposobit neplodnost...

bubelko
11. okt 2013

@niha1 nie som dr. naozaj ti nepoviem, ci su to osypky. a hlasit by to mala dr. uradu verejneho zdravotnictva.

dadulienka
11. okt 2013

No ved prave to je to ci mate osypky... to je velmi cudne naozaj sa to hlasi.... lebo osypky mali asi len 2 ludia naposledy v celej SR....pozri štatisticky urad...
A naozaj velmi vela virusovych ochorení sprevadza takýto výsyp...napr. Piata choroba, šiesta choroba
My nie sme MMR očkovaní....a dcéra ma 3,5r.

aristka
11. okt 2013

@niha1 treba ísť k dr.a zoberie serológiu ,jednoduchý proces a budeš vedieť či ich mala alebo nemala ...

abeata
11. okt 2013

Môže ísť aj o piatu, alebo šiestu detskú chorobu. Tieto vírusové ochorenia nemajú špecifický názov, a ich príznaky sú dosť nešpeifické. Charakteristické sú však vysoké teploty bez zjavnej príčiny a rôzne prejavujúci sa výsyp. od drobných vyrážok, po splývajúce mapy na celom tele. Ak sa nevyskytnú v dôsledku oslabenia imunitného systému teplotami druhotné komplikácie (ochorenie horných a dolných ciest dýchacích, angína), nepodávajú sa žiadne antibiotiká.
Lekárka by ale určite mala rozpoznať osýpky od týchto detských ochorení.
A teraz som si všimla, že už o tom písala dadulienka :o))

niha1
autor
11. okt 2013

@aristka dá za zistiť konkrétne táto choroba ci ju prekonala?

tenerifka
12. okt 2013

Podla mna to osypky neboli, pokial si pamatam, pri osypkach je velmi silny kasel+celkove priznaky akoby chripky......

mamainprogress
12. okt 2013

@niha1 ahoj a nemohla to byt piata alebo siesta choroba??

mamainprogress
12. okt 2013

@niha1 protilatky na osypky sa daju zistit z krvi- ak ich ma tak ich prekonala. Robi sa to na poziadanie u pedi.

niha1
autor
12. okt 2013

@mamainprogress podla toho čo o tychto chorobách píšu na internete tak nie.

niha1
autor
12. okt 2013

@tenerifka mozu a nemusia byť takéto príznaky

kaja73
12. okt 2013

@niha1 zameraj sa na svetloplachost a tie koplikove skvrny-to su priznaky bez ktorych osypky neprebiehaju-teda na 99% nie.
dietatu slzia ocka je svetloplache a ma tie skrny v ustach.
priznaky prechladnutia, vysoke teploty a vysyp-to moze byt pri kvatne chorob.
urcite este skoc k DR-lebo ak su to osypky-tak to musi hlasit.