Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

cora73
9. jan 2010

Syda,a ak sa este mozem spytat,mozem nam aspon napisat,cim je ten clovek? ci je pravnikom,lekarom,alebo nieco ine....

babulka
9. jan 2010

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...
Platná a účinná vyhláška 😉

petot
9. jan 2010

Syda: Stav sa zmenil 1.1.2009, kedy nadobudla platnosť nová vyhláška, ktorá už očkovanie podľa veku rieši.

roasha
9. jan 2010

😀 😀 😀

petot
9. jan 2010

cora73: Fórum si čítaj v kľude, síce by ma vôbec nebolo napadlo, že by ho mohli zrušiť, ale už o tom hovoríš, tak som si radšej rýchlo urobil zálohu, pre prípad.. Človek nikdy nevie, v tomto našom demokratickom štáte...

petot
9. jan 2010

cora73: Ohľadom viaznúceho členstva, prosím, pošli otázku na adresu iuro-o@googlegroups.com

cora73
9. jan 2010

Petot,tak znova a este raz dik za info... 😉

samiana
9. jan 2010

maja, veronika: myslím si, že zrušenie povinného očkovania skutočne prinesie možnosť ochorenia osýpkami. Vyzerá to tak, že krajiny bez tejto povinnosti sa stále stretávajú s lokálnym výskytom tejto choroby. Veď im je to zo strany WHO aj vytýkané (a myslím si, že keby sa nejednalo o "vyspelé krajiny západnej Európy , bez vízovej povinnosti by sa na Slovensko ich občania nedostali, naše vydezinfikované úrady a obyvateľstvo by sa ich štítilo). 😀

Ide nám však predovšetkým o to, ktoré choroby by sa vrátili. Vyzerá to totiž tak, že nie je choroba ako choroba. Aj po prekonaní čierneho kašľa sú pozorované priaznivé zmeny: pľúca sú plne vyvinuté, zlepší sa reč, odstraňuje koktanie a zlepšuje astmu. A tie takzvané imunomodulačné schopnosti vírusu osýpok idú tak ďaleko, že zlepšujú imunitu aj pri HIV ochorení. Ženy, ktoré ako deti prekonali mumps, majú menšie riziko rakoviny vaječníkov. Choroby známe ako "detské"! , teda osýpky, šarlach,čierny kašeľ, mumps rubeola a ovčie kiahne majú dnes už len hanlivý názov "infekčné ochorenia", a pritom donedávna boli považované za potrebné pre vývoj dieťaťa. Tieto choroby majú cyklický priebeh a prirodzene postihujú určité vekové kategórie, ktoré ich vo veľkej väčšine dobre zvládajú. Možno to povedať aj tak, že tieto z á p a l o v é, horúčkami sprevádzané choroby mohutne aktivizujú látkovú výmenu a umožnia určitú reorganizáciu organizmu. Zdroj:
http://www.drkummer.de/jom/

Takže ak v tých imunologických dierach vznikajú ohniská bežných detských ochorení, nie je dôvod nna paniku, ale je to skôr dôkaz dobrotivosti matky prírody. Inak sme tak či tak vystavení nutnosti sústavného doživotného preočkúvania. Ono sa totiž ukazuje, ak som to dobre pochopila, že napríklad taký vírus osýpok je prakticky nemožné zničiť. Nerozumiem v prekladači presne, ale asi môže prežívať v kostnej dreni či čo, nie je mi to jasné 🤐.
Ináč, aby moje príspevky nevyzneli ako čistá teória: moja najmladšia dcéra prekonala minulej zimy ovčie kiahne vo veku 10 rokov. O tom všetkom, čo som tu písal, som ešte nevedela, ale už mi aj po skúsenostiach s homeopatiou a inou alternatívnou medicínou bolo jasné, že čo ide zvnútra von, teda horúčkové choroby plus výsev na koži, to je veľmi užitočné. V chorobe som dodávala nádej dcérke, že to môže mať veľmi dobrý vplyv na jej ekzém a alergiu. A aj malo, oproti minulej zime má miernejší priebeh.

ivka144
9. jan 2010

samiana - vies co je zaujimave? nejak som sa tym nezapodievala, ze tie tzv. detske choroby su zapalove a horuckovite.
Ked mal moj Matus par dni vysoku teplotu az horucku, bol zapuceny ako mucha, tak ked to preslo, hovorila som mame, ako pekne zazu tvori vety, az mi divne, ze mozno som len na tych par dni, co bol "mimo" zabudla, ako pekne uz vie rozpravat.
Ale moja mama povedala, ze po chorobe sa detom zlepsi vyvoj, ze take neviem skade ma, ze vtedy ide vyvoj akoby skokom, ze je to prave tou horuckou a ze sa to vysvetluje nejako tak, ze sa vsetko v tele zrychluje (ja sa v chemii a podobnych veciach nevyznam, ale teplo je tusim taky vseobecny katalyzator zivych procesov, ci biochemickych reakcii ci ako...?)
Takze je mozne, ze by tie detske choroby robili dobre prave kvoli horucke?

Inak Petot, co si robil ten prehlad chorobami - asi sa to tu hovorilo a je to zname, ale ja mam chaos hrozny, fakt.
Zaujimalo by ma, ktore choroby su tie, ktore "prekona kazdy" a vo vyssom veku maju horsi priebeh. To su tie, co hore vymenovala Samiana?
Ide mi o to, ze ak by do par rokov maly nedostal tie choroby, ktore by bolo treba akokeby vyhladat a nechat sa nakazit, aby sme to prekonali? Predpokladam, ze niektore nie su takehoto charakteru a skorej naopak, prekonavaju sa lepsie dospelemu ako malemu decku.
Dakujem.

By som uvitala totiz spravit si prehlad, ktore choroby su pre moje doeta ziaduce (predpokladam, ze len ich bezne prekonavat treba a podavat kvanta cecka k tomu) a ktorym sa mam vyhybat (akoze hygienou a posilnovanim imunity a pod.) a aka je nejaka alternativna liecba, alebobe teda zmiernujuca priebeh aspon v pripade, ze by clovek (dieta ci dospely) danu chorobu dostal.
Inak kukala som tu knihu o cecku..., ten ..., ako sa vola, Cartier, ci ako, hovori, ze pre dospeleho je minimalna terapeuticka davka asi 30g?? A ja sa tu smodrcham s 2-4gramikmi🙂 Ale inak sa citelne citim lepsie po cecku, ako som to uz predtym pisala, fakt to funga, teda teraz nemyslim to, ze ked mam nadchu a pod, ale som zivsia a menej mimo, akoby viac optimizmu. A ak mi niekto povie, ze je to placebo..., keby aj, ved nie je nic lepsie, ako neskodne placebo! ;)

ivka144
9. jan 2010

Jaj a este sa chcem opytat, to je nejaka rutina, ze pri vstupe do skolky pytaju potvrdenie o ockovani?
Logiku toho nechapem uplne, legalnostou ukonu si tiez nie som stopercentne ista... Ale dajme tomu.
Ci je to proste tak, alebo to zavisi od skolky, alebo je to o tom, ze skolka moze pytat papier (napr. kvoli romskym detom alibisticky) alebo ako?
Ci ked neockujem, uz je istota, ze mi maleho do skolky nevezmu?

petot
10. jan 2010

ivka144: V dospelosti sú všeobecne horšie tie bežné detské choroby ako osýpky, mumps, rubeola (sú v MMR vakcíne), ovčie kiahne (tie sa zatiaľ plošne neočkujú, platená vakcína).

Naopak čierny kašeľ je tým horší, čím skôr ho dieťa dostane, ale v čase, keď sa neočkovalo, ho dostávali najmä deti vo veku 4-10 rokov, čo je v poriadku. Teraz, keď sa očkuje, ho dostávajú menšie deti, a to je zle, lebo do 1r a najmä do 6 mesiacov je nebezpečný. Dá sa však zmierniť céčkom vo vysokých dávkach, po vojne bolo na túto tému niekoľko lekárskych štúdií.

Hepatitída B je u dieťaťa tým horšia, čím menšie ju dostane (stúpa pravdepodobnosť trvalých následkov). Našťastie deti ju prakticky nedostávajú, s výnimkou infikovanej matky, kedy je riziko nakazenia.

Haemophilus B a pneumokoky postihujú najmä deti a zdá sa, že kvôli oslabenej imunite. Pochybujem, že by mali nejaký celkový priaznivý vplyv. Tie baktérie sú totiž úplne bežné v dýchacom ústrojenstve, a na to, aby spôsobili vážnu chorobu, musí byť imunita zrejme v katastrofálnom stave. Takže tieto choroby by som bral ako varovanie, že treba posilňovať imunitu.

Ostatné očkované choroby (záškrt, tetanus, polio) majú asi rovnaký priebeh a výsledok u detí aj dospelých.

denduska
10. jan 2010

molnarovak, to dievcatko je od nas z mesta...som bola zhrozena ked som to zistila, lebo je velmi pravdepodobne ze chodila k tej istej dr...nakolko mame len dve...a uz som rozmyslala ci sme tiez neboli ockovani tou istou sarzou vakciny... 😒 😔 ale dufam nie....

cora73
10. jan 2010

vcera som si ten clanok o tom dievcatku citala,ale aj tie diskusie o tom clanku.. 😠
niektore boli obvzlast hnusne.. ☹
vyslovene utocili na matku,ze ten nador uz malej rastol pred ockovanim,ale za to,ze ockovala,tak to zhadzuje na ockovanie....
matka tam potom pisala,ze ten nador,co ma jej mala,vie rast neuveritelne rychlo...
tazko mi je posudit,kto ma pravdu-na to nemam,je to velka tragedia..
pripada mi to ale podobne pripadu Milenky,ktory som musela citat na viackrat,pretoze som pri nom neskutocne plakala.. ☹ ☹
ak som dobre pochopila Milenkin pribeh,jej starsi brat mal pasovy opar,a kedze Milenka dostala MMR,a bola tym oparom nakazena,kombinacia toho vsetkeho ju zabila...
ale zase je to len dokaz o tom,ze sa pediater pred ockovanim vobec neinformuje,ci v rodine nahodou momentalne neprebieha nejake ochorenie..nepytala sa ma ani pri mladsom,ani pri starsom synovi...
ved dieta moze byt akurat v inkubacnej dobe..
proste len zaockovat,rychlo,rychlo a kto je dalsi na rade?

erikasadek
10. jan 2010

petot vies o tom ze cierny kasel sa pekne lieci bud homeopatio, alebo , iny sposob existuje, je dot radikalny vysokohrska vyska vic ako 2 500 m... takze bud sukromnym lietadlom , a urobit maly skok vo vyske rychlo treba vela prachov ale cierny kasel hned mizne..
podotykam s mojej hlavy to nie je;. nasla som to tu v lakarskej diskusii.. na francuzskych strankach.. 😉 😀

cora73
10. jan 2010

no,budeme to mat tazke,kde budeme zhanat choroby????

osypky teraz maju v Bulharsku,takze otocena dovolenka a do Bulharska v zime? 😀 😀 😀

erikasadek
10. jan 2010

cora.. 😀
maly pobyt mezdi utencencami... 😀

babulka
10. jan 2010

Topiaci sa aj slamky chyta? Prepacte, ale to je uz uplne na hlavu mysliet si, ze cim viac, cim castejsie a cim horsie choroby dieta pochyta, tym bude sikovnejsie, mudrejsie, vyrecnejsie atd? Tak ja mam doma uplneho debila 😲
Som zvedava, ako sa budete tvarit, ked vase dieta dostane mumps s komplikaciami a dva tyzdne sa budete strachovat o ich zivot...Budete inac hovorit...
Nerozumiem, ako moze vakcina vyvoj zbrzdit a prekonanie choroby naopak vyvoj zrychlit? Zly sen...

havino
10. jan 2010

Babulka, vzhľadom k tomu aká si inteligentná a sčítaná, nerozumiem teraz ja. Prečo sa pozastavuješ nad tým, že vakcína (niečo neprirodzené, pichnuté priamo do krvného obehu, bez výstrahy) spomalí vývoj alebo ho naruší a detská choroba (niečo prirodzené a zrejme aj potrebné na posilnenie imunity) zrýchli vývoj?

Teda, možno ten vývoj neurýchli, to skutočne neviem. Vlastne tu nikto nič také netvrdí, skôr sú to úvahy, že je to veľmi pravdepodobné (ak som teda správne pochopila diskutujúce).

Komplikácie pri chorobe predsa nastávajú vtedy, keď je imunitný systém zaťažený nielen danou chorobu ale k tomu sa pridruží nejaká iná pliaga, ktorá všetko skomplikuje a dá imunite K.O.
Takže zrejme bude stačiť posilňovať imunitu dieťaťa najprirodzenejšími spôsobmi a všetko by malo byť v poriadku, nech prekonáva čo len chce. 😉

Ty vyčítaš odporcom očkovania, že všetko zľahčujú ale mne sa zdá, že na druhej strane Ty všetko berieš príliš tragicky a vidíš čierno. 😉

cora73
10. jan 2010

babulka,myslim si,ze si mozes gratulovat,ze mas doma dieta,na ktorom nie su viditelne nasledky ockovania...
Takisto ti mozem napisat,ze ak by ich tvoje dieta malo,tiez by si zacala inac hovorit..
ako ste si par stranok dozadu robili z toho nemiestnu srandu,az sa aj jedna mamicka s dietatom s nasledkami ozvala...
toto nie je tema Vtipnejsi vyhrava,ale ak ta to bavi,tak nech sa paci...
kazdy clovek je jedinecny a na kazdeho ma jedna a ta ista vec rozny vplyv...
vychovavame si generacie ludi zavislych na ockovani,novych chorob neustale pribuda,choroby tu vzdy boli aj budu,nezavisle od ockovania..
ale urcite raz nejaka perfektna farm firma vymysli MEGA vakcinu na vsetko-od soplikov az po kómu,a min preockovavat 2x mesacne,to bude skvele...
tak ako nam pomaly ale iste pribudaju povinne ockovania,asi to nebude ani tak dlho trvat...
aj tak je pre mna stale zaujimava ta velka epidemia v Bulharsku,kedze maju povinne ockovanie ako u nas.. 😕

atana
10. jan 2010

Cora,
tie osypky v Bulharsku mi nahravaju teraz. Presne si to stiahnem a opytam sa na to na predvolani.

Inac, kolegu som asi v oktobri zasvatila do ockovania po mojom. jeho zena ma ale nazor ako vacsina, ze lekar povedal, tak treba a odvtedy je jeho mala dookola chora. Ma tri roky, neviem cim bola ockovana, asi Prevenarom a stale riesia vysoke teploty s nachladenim, aj s kaslom, tyzden - ledva dva ako tak zdrava a zase...a k tomu dostanu stale ATB. Dovtedy nespominal, ze by bola tolko chora.....

molnarovak
10. jan 2010

Včera ma v správach zarazila informácia, že dospelí budú musieť povinne absolvovať okrem očkovania proti tetanu a záškrtu, aj čierny kašeľ. Nerozumiem prečo, veď u dospelého to má ľahký priebeh, deti sú povinne očkované a nepočula som, že by tu bola nejaká epidémia čierneho kašľa. Takže nechápem.

blovitc120
10. jan 2010

Pisem dlhy prispevok a vyhodilo ma z konika...
Tak uz len strucne. Babulka, nikto tu nehovori, ze mas doma debila, jediny, kto to spomenul, si ty.
K tomu mumpsu, je malo pravdepodobne, ze by moje dieta dostalo mumps s komplikaciami, je mi luto, ze zrovna ty si mala komplikacie, ale to neznamena, ze ich ma kazde dieta. Moja mama spomina, ze sme to so sestrou zvladli uplne v pohode, po tyzdni sme boli v poriadku, rovnako si nepamata, ze by v okoli bolo dieta, ktore by to zvladlo s komplikaciami. Teda ak nepocitam suseda, ktory sa snazil 10 rokov o dieta a nemohli otehotniet a diagnoza znela neplodnost ako nasledok mumpsu. Zaujimave je, ze s dalsou partnerkou uz ma 2 deti a cakaju tretie, no na nieco to bolo treba zvalit, vsak. Mumps bolo bezne detske ochorenie, teda az kym sa nevyvinula vakcina. To ze niektore deti mali komplikacie je bohuzial normalne, aj z obycajnej nadchy moze byt zapal dutin, ktore treba az pichat. Vsetko zalezi od mnohych faktorov, takze poznamka o nemocnici neplati pre vsetkych. Ja som ako 2,5 rocna tiez lezala na infekcnom, so salmonelozou a dehydrovana, bez navstev, jednoducho chorobam sa niekedy vyhnut neda a niekedy maju iny priebeh, ako je bezne.

cora73
10. jan 2010

So starsim synom som lezala 3 tyzdne na infekcnom na Kramaroch,pretoze dostal streptokoka (v nemocnici pri operacii) po vybrati krcnych a nosnych mandli,krk mal sirsi ako hlavu,tak mal zdurene uzliny,a roky bral Penclen,ale vobec to nezvalujem na ockovanie... 😀 😀 😀
bavime sa o detskych chorobach,ktore mozu zvladnut aj bez ockovania....

cora73
10. jan 2010

co sa tyka este toho Bulharska,ako je mozne,ze priznali osypky,ked maju taku vysoku zaockovanost ako je u nas,a tym padom sa osypky "nedaju" dostat....
ja na ich mieste by som pre istotu zaockovala aj 3x za sebou... 😠

inac,este by ma zaujimalo,ako sa riesia pripady-ak take nahodou nastanu,ze dieta este pred napr MMR-kou,niektoru z tych chorob prekona,cize imunitu uz ma-to ho aj tak tou MMR-kou zaockuju,kedze u nas nie su monovakciny?

tamix
10. jan 2010

Viete mi povedať názov vakcíny na TBC? Ďakujem

atana
10. jan 2010

Este k tym detskym chorobam. Napr. kiahne.
Obe dcery som bola nakazit na kiahne u znamej, lebo vraj vo vyssom veku sa znasaju horsie, Starsia mala vtedy 6.5 roka a mladsia 3. Dopadlo to tak, ze ich chytili naraz obe a starsia mala len zopar vyrazok po tele a mensia chudera vkuse teploty a komplet vsade, v ociach, v pohlavi, v ustach, usiach, ...vsade a strasne sa naplakala. Nakoniec sme skoncili na infekcnom, kde mi povedali, ze najhorsie mame za sebou a na zvysok nam dali ATB, ze treba.
Skoda, ze som nepoznala studiu o cecku....urcite by sme pochodili lepsie.

Teda dve moje deti reagovali uplne inak, a tak si myslim, ze to funguje aj v inych chorobach. Podla mna je dolezite zistenie, ze samotne ochorenia na choroby nesu mensie riziko ako ucinky vakcin.
Mne sa nepaci, ze uz ockujeme skoro vsetko...

blovitz120,
som vcera pisala tusim Ivke, ze si dlhy prispevok skopiruj, znova otvor diskusiu, nakopiruj do diskusie a hned posli. Inac Ta medzitym odhlasi, ked je to dlho.

erikasadek
10. jan 2010

JA by som to zhrnula iba vetou, aj zlo je na nieco dobre..''
tym myslim ze priroda to tak zariadila, zamerne aj ked su to vazne choroby ale maju urcity vyznam..
a su na to studie bambulak ak mas cas tak ti hodim link uz nepamaatm ci bol v angline alebo v franine, so medikalnych seminarov svetovych kde je to napisane;. 😉 co sa tyka ze osypky mozu , vyliecit ekzem ine;. lekarsky dokazane;. 😉 a urcite autoimunne choroby dalej uz nejdem nepamatam naspamat.; 😀

babulka
10. jan 2010

Erika, to nemozes tak brat - priroda to takto zariadila. priroda zariadila aj tyfus, mor, ebolu, marburg, malariu a pod...a tie urcite nie su na nic dobre. Neviem, ale tieto asi nevyliecia nic. 😝

erikasadek
10. jan 2010

no niekedy boli na nieco dobre, zem sa nepreludnila. 😉
s ludskeho hladiska nie prislis myslitelne a sobecke, ale ked sa clovek nad tym zamysli tak to tak je.. 😉

ved mi uz vlastne ako ludstvo nemame prirozdeneho nepriatela. my sme sami ans nepriatel, ale priroda uz hazde vsetky tromphy..
neviem ci ma cahpes..
normalne len ti silni maju prezit.; kdezto realita, dnesneho sveta vsetci a aj za kazdu cenu..
nechcem as anikho dotknut ale urcite chapete co tym chcem povedat.. 😉