Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
6. dec 2008

zuzana, vitaj v klube....
ja som vraj prekonala podla mojej mamy, vcera, a bez problemov, nechape preco sa stoho roby take halo, ano su vysoke teploty, a vsetko ale sa vybuduje dobra imunita, .......
ja ako zastanca ockovania som teraz ,na holickach, dnes som sa rozhodla, ze nedam vobec a necham to tak....
je mi len luto tehotne zeny, pretoze taketo neockovane deti su pre ne, neskutocne nebezpecne, kvoli rubeole.

a myslim si ze mamicky ktore chcu mat este deti, by si mali rozmysliet, ci daju aspon, samostatne rubeulu, tym padom pre ne same je tu obrovske riziko, nie???

docerta, akokolvek sa clovek rozhodne, tak vzdy nieco vyskoci, a co ked!!!!!! 😉

denduska
6. dec 2008

kosicanka, daj vediet ako ste dopadli! 😉

zuzana, ked som precitala tvoju vetu - moj muz uz ma nervy, ze co stale riesim a ocakavam len zle - tak to si mozu s mojim ruky podat, vcera ma obvinil ze privolavam katastrofy, a ze uz len cakam, kedy mala nejak zle zareaguje aby som mohla kyvat ukazovakom a hovorit vidis, vidis, ja som to vravela....no otras to bol 😠 A este sa mi "smial", ze co ked nedame zaockovat a obvinia ma z trestneho cinu vseobecneho ohrozenia...no myslela som ze ho zabijem.

my urcite dame tu rubeolu, ak sa bude dat samostatne...ale az neskor. Som len strasne zvedava ako to bude napriklad ked ju budem chciet dat do skolky, ci sa tam tiez nebudu tym ohanat ze musi mat vsetky ockovania ☹

jarka007
6. dec 2008

Tak to s Vami suhlasim, ze s muzmi je to v tomto pripade trochu tazke. Aj ked moj aspon zastava nazor, ze urcite neockovat tak skoro, takze mam v tom "stastie". Ale co som citala jednu knihu, ktoru pisal jeden gynekolog, tak je to vraj bezny problem. Matky su jednoducho matky 🙂 a otcovia otcovia.
Moj mi obcas vytkne, ze sa so mnou o inom ako ockovani uz ani neda bavit 😒 . Ale ked ma to zerie, tak sa predsa chcem o tom bavit, nie ?

erikasadek
6. dec 2008

jarka toho sa bojim, aj ja o tyzden, ked sa moj muz vrati, ci som normalna, nedat ockovat, .......... 😠

lubii
6. dec 2008

Môj muž má v tomto podobný názor ako ja ale asi len preto, že máme kamarátov, čo majú autistu a sú presvedčení, že sa to prejavilo po očkovaní.

vanish1
6. dec 2008

ahojte, vitaj ma76, prečítaj si diskusiu dozadu, už sme to rozoberali

ivanuska77
6. dec 2008

Tak a teraz som z toho uplne vedla. Moja Natalka je zatial zaockovana vsetkym povinnym na jej vek plus proti pneumokom. Nemali sme ziadne nasledne reakcie. Raz mala zvysenu teplotu. Jedna moja kamoska nedala maleho zaockovat proti pneumokokom, a zlakala aj moju sestranicu. Ta kamoska je taraz s malym v nemocnici a ma zapal mozgovych blan. Seastranica narychlo zaockovala. Nechcem tym nic povedat, len to ze som uplne zmetena . Mame strasne malo informacii. A tiez som nerozhodna , ja za nu zodpovedam. Ak nezaockujem dostane chorobu, ak zaockujem, moze mat negativne reakcie....... ☹ 😒

vanish1
6. dec 2008

ahoj ivanuska, je mi ľúto, čo sa stalo tvojej kamarátke, ten zápal mu spôsobil pneumokok?
Vidíš, aké je fakt ťažké to rozhodovanie a aký máme nedostatok informácií, na základe ktorých sa môžeme rozhodnúť. Je to fak ťažké, pretože len rodič je zodpovedný....

aniska
10. dec 2008

ahoj zenske, prosim vas, pocula som nieco o tom, ze do 3 rokov sa neda spolahlivo odhalit u dietata pripadny imunodeficit. Neviete o tom nieco blizsie? Ja si bohuzial presny zdroj neviem spomenut, a potebovala by som to vediet..

susik77
11. dec 2008

Ahojte. mozete mi niekto pls. napisat, kludne aj do IP aky je rozdiel vo vakcine Trivivac a Priorix? Viem, ze Priorix ma byt setrnejsi, ale ked som citala pribalove letaky, tak v tom Privivacu boli rovnake neziaduce ucinky. Myslite, ze ide len o to, ze sa vyskytuju zriedkavejsie?

vanish1
11. dec 2008

ahojte, ja som niekde čítala, že tie "šetrnejšie" vakcíny sú vraj šetrnejšie pri videteľných príznakoch /teplota, opuch), ale čo sa týka ostatných než. účinkov, sú vraj rovnaké

po očkovaní trivivacom v 12 sa zo mňa do mesiaca stala alergička (opuchla som jak balón), myslím, že tá vakcína k tomu veľmi prispela, keď som si nedávno prezerala svoju kartu, hneď po očkovaní som tam mala veľkým červeným napísané alergologické výsledky....

jaja0110
11. dec 2008

Ahojte babenky, mozno poznate pribeh "Miliharmi" z konikovskej temy "zemrelo mi dite"...
pre tych ktory sa stale nevedia rozhodnut ci zaockovat alebo nie... najdite si minutku precitat si aj druhu stranu mince... 😔 😔 😔

http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

editah222
12. dec 2008

Tahle diskuze je o tom jestli je správné nechat očkovat dítě. Já sama zatím žádné nemám, ale o očkování jsem se zajímala loni. Cestovala jsem do zemí kde je očkování doporučené a to asi na 5 různých nemocí vč. žloutenek. Absolvovala jsem asi 11 různých očkování (některé vakcíny se očkojí víckrát) a vím jaké jsou nežádoucí účinky. Nebylo nic příjemného chodit s bolavou a napuchlou rukou, s mírně zvýšenout teplotou a po něktrých dávkách byly i závratě a bolesti hlavy. Ale jsem dospělá a všechno jsem normálně přežila a chodil jsem do práce.
Nechala jsem se naočkovat i proti vzteklině, můj manžel byl dost proti, prý se jedná o dosti razantní zásah do organismu (byly to tři dávky a největší problémy byly po něm). Naočkovaná jsem odjela do Jižní Ameriky a hned 3 den jsem byla pokousána psem (volně tam běhají naprosto všude) jen díky tomu, že jsem byla očkovaná a měla to černé na bílém v mezinárodním očkovacím průkze jsem nemusela zůstat několid týdnů v nemocnici, toho psa by totiž nikdy nikdo nenašel.
Možná, že toto není ideální případ, nejsem dítě a mohla jsem si o všem sama a svobodně rozhodnout, ale kdybych se nechala ovlivnit vším tím co se píše proti očkování tak jsem třeba vážně mohla mít vzteklinu a místo cestování se válet v nemocnici.
Každá matka chce pro své dítě to nejlepší a ať už své děti necháme nebo nenecháme očkovat musíme si být jisté, že děláme to nejlepší podle našeho vědomí a svědomí. Já své děti očkovat nechám. Já věřím tomu, že budu volit menší zlo, ale nikomu neberu názor opačný.

susik77
12. dec 2008

jaja: ja som to citala, je to strasne smutne. aj preto sa toho ockovania bojim 😔 Ale u mili bol problem, ze lekari blbo diagnostikovali, tym zanedbali liecbu. Tahalo sa hrozne dlho-par tyzdnov, kym zistili prasvu diagnozu:(
Ja sa spolieham, ze keby malej nieco bolo, mame vynikajucu pediatricku, mam znamu aj v dobrej nemocnici tu v Prahe, a este k tomu ja vzdy dost hystericim, ked sa mi nieco nezda 😎 Hned volam Dr. Tak dufam, ze ked sa to skoro zachyti, bude to ok.Tusim som pocula, ze ak nedas dieta zaockovat, nezoberu ho do skolky. A ja sa vraciam uz teraz do prace-od verc. 2 rokov, tak ju potrebujem umiestnit.

jaja0110
12. dec 2008

susik- my sme vo Velkej Britanii a tuna ockovanie nieje povinne...doktor ta upozorni a pouci, ale rozhodne sa rodic ci ano alebo nie... ja som sa sice este nerozhodla, len riesim dilemu... 😨 😨

jarka007
12. dec 2008

Tak sme dnes boli na prehliadke s najmensim a mam naozaj skvelu doktorku. Ako som vyssie spominala, bojim sa len 2 chorob, tetanus, zaskrt. V Nemecku to tiez nie je povinne, tak nas dokori iba poucia a volbu nechaj na rodica. Doktorka ma presvedcila na tieto 2 choroby a to z tohto dovodu.
Do 3 rokov je dieta pri mne, ja kontrolujem jeho zdravie, staram sa o neho a davam mu to, co potrebuje. Ak vsak ide do skolky, nemam nijaku zaruku, ze to iste robia pani ucitelky. Ak by bolo moje dieta nezaockovane a prerazilo si napr. dlan klincom, neviem ako mu to ucitelky osetria, nemam ziadnu zaruku, ze to urobia spravne a ak nie je ockovane, ide do nemocnice, kde dostane pasivne ockovanie (to je to serum s ludi). Cize ho nechame ockovat proti tetanu tak cca v 3 rokoch.
Zaskrt sa vyskytol u nas minuleho roku v 5 pripadoch. Aj smrtelnych. Problem bol to, ze lekari nediagnostikovali tuto chorobu, pretoze sa vyvijala netradicne. Existuje zaskrt, ktory sa prejavi koznou vyrazkou a toto NIKTO nezdiagnostikuje, pretoze ide o velku zriedkavost. Kym sa to zisti, uz sa toxiny vyvinu a choroba pokroci dalej a moze nastat aj smrt. Ale, hovorila, ze ak necestujem autobusom a dieta nie je vystavene pravidelnemu kaslaniu od inych, nie je dovod ockovat. Takze ockujeme az po 1 roku popr. az po 3 rokoch.
No a ostatne ... nie su potrebne vobec. Az potom v 13 jednotlivo mumps a osypky. Ale jednostlive vakciny, nie 1 kombinovana.

lenki33
12. dec 2008

jarka tak nejak by som si to aj ja predstavovala, mat dostatok informacii a rozhodnut sa sama. No ale my asi nezijeme v slobodnom state 🙄
Keby sa aspon dali vakciny rozdelit, posunut na neskorsi vek, ach jaaj 😔

jarka007
12. dec 2008

No lenki my bohuzial prideme buduci rok na SR ☹ . Takze normalne teraz rozmyslam, ze ked sa to dovtedy nezmeni, budem oddialovat nas odchod ako sa len da. Alebo som pocula o lekaroch, ktori to toleruju. V zakone nemas pisane, ze kedy musis ockovat. Len ockovat, pokial viem.

jarka007
12. dec 2008

A inak som sa pytala aj na ochranu, kedze nas stredny nedostal uplny pocet davok vakcin, ci je to zle. Povedala, ze na zaklade vyskumu ma 80 percentnu ochranu a aj keby tu chorobu dostal, nebude ten priebeh zly. Tak ho uz teda nedam ockovat a az potom niekdy preockovat, ked bude starsi.

vanish1
12. dec 2008

ahojte, jarka môžeš mi prosím povedať, o aké vakcíny ide? (myslím tie, o ktorých lekárka povedala, že má 80% ochranu), a o koľko dávok ide?
Vďaka

jaja0110
12. dec 2008

My sme si prve dve vakciny posunuli o 3 mesiace, lebo baby sa nam narodili na slovensku ale rozockovat sme ich dali az v UK a nasa dokina s tym nechcela zacat u nas... povedala ze to neni problem ak nebudu zaockovane podla kalendara (myslim co sa tyka terminov) hlavne ze zaockovane "raz" budu...

Je sice pravda, ze ked sme prisli s nimi do UK (mali 4 mesiace) tak nam zaockovali vsetko naraz v pribehu dvoch mesiacov, dokonca raz sme dostali 3 injekcie v jeden den do 1 nozicky... 😒 😒 chvalabohu okrem zvysenej teploty nebolo nic, ale keby som vtedy mala tieto info, tak by som postupovala inak...

jarka007
12. dec 2008

Vanish, v zahranici sa davaju 4 krat to zakladne ci uz hexa, alebo penta. Myslim, ze zalezi, ci tam je pertussis. My sme boli s Timom 3krat na 5-kombinaciu, potom sa to posuvalo kvoli kiahnam prechladeniu atd. az som sa rozhodla, ze teda tu 4 nedostane vobec. Osud ?

jarka007
12. dec 2008

No a najmesi to dostane najskor az ked bude mat rok. Pre moju doktorku je to uplne v pohode. Ona sama ma deti zackovane tak, ze prvu dceru uplne (mam taky pocit, ze s nou nieco nie je v poriadku, lebo sa tak divne o nej vyjadrovala), syna potom uz len DTP, ale aj to pred 15 rokmi. Hovorila, ze dnes by mozno davala aj inak. Asi len tetanus a diphterie. Ale myslim, ze jednotlivo. Takze ked bude mat maly rok, mozeme si o tom znova pohovorit. Skvele, tak by to malo fungovat aj na SR.
Ale nemyslite si, ze je to lahke pre nu. Hovori, ze je velka lobby za ockovanie a musi sa casto pred kolegami branit. Pocula som dokonca, ako niektori lekari vyzyvaju lekarsku komoru na odobratie licencie doktorovi, ktori nesuhlasi s ockovanim. Je to sice absurdne, ale najdu sa aj take hlasy. Takze doktorom v tomto pripade vobec nezavidim. A co este ti, ktori praktikuju na SR ? Sak tych by mozno aj hnali pred sud. Nerozumiem, ale preco sa proti plosnemu ockovaniu nepostavia samotni lekari.

vikinka27
12. dec 2008

jarka, hexa je u nas ockovana na 3x. viem ze aj v cechach na 4x, uz sme to viackrat rozoberali, neprisli sme na to, v com je rozdiel (ani lekarka nam nevedela povedat...)
predpokladam, ze to je v lobby, vraj ta 4ta je booster, no ale ked u nas (zatial) stacia 3...

lekari sa proti plosnemu ockovaniu nepostavia - oni tak boli uceni, ze to pomaha...
svojho casu som svoje obavy rozoberala s kamaratkou detsk. lekarkou a ona bola uplne prekvapena... aj ked som jej dala precitat nejaku literaturu, tak proste nepripustila, ze by tam mohlo byt nejake riziko....
(teda, nevravim ze nepomaha, ale podla mna treba pozorne vazit rizika a prinosy jednotlivych vakcin....)

vanish1
12. dec 2008

ahojte, jarka, zaujímalo ma to, lebo my máme za sebou dve hexy a viac už nechcem

jarka007
12. dec 2008

Kedze system SR a ostatnych krajin je rozdielny, neviem ako to plati u Vas. Ale ciste sedliackym romumom vzate, musi uz mat nejake protilatky, ak bol 2krat ckovany. Urcite by som to, ze som zacala ockovat nebrala ako argument na pokracovanie, ked o tom nie som presvedcena. V kazdom pripade by sa malo dat z krvi zistit, ci dieta ma dostatocne protilatky alebo nie.

A k tomu systemu ockovania na SR a ostatnych krajinach. Bud si niekto kompetentny na SR neprecital poriadne "navod na obsluhu", alebo ide o inu vakcinu. Mna ina moznost nenapada.

vanish1
12. dec 2008

čo sa týka toho počtu očkovaní, pokiaľ viem, v SR sa používa Infanrix hexa a v ČR Hexavac, opravte ma, ak sa mýlim, ide o iné vakcíny a každá by mala mať svoje dávkovanie

johanda
12. dec 2008

vanish, v ČR se hexavacem neočkuje (od roku 2005, myslím), jen infanrixem.

vanish1
12. dec 2008

potom sa ospravedlňujem, niekde som to takto čítala, potom fakt nerozumiem tým počtom dávok