Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

norik1
15. dec 2008

Ješkove oči baby my ešte nemame žiadne očkovanie....maly mal salmonelu a tak sme mali ockovanie posunute n pol roka ale teplotuje - asi kvoli zubom - tak ho nechcem dat pichat... toto je strasna dilema... 😝

norik1
15. dec 2008

boli sme u doki a kedze teplotujeme - nejaka viroza - tak zasa neockujeme 🙂

mne to teda nechyba 🙂

xsipm04
16. dec 2008

Na odkazu
http://www.rodina.cz/clanek6784.htm
je hezká článek o očkování proti hepatitidě B. Za povšimnutí stojí jak nežádoucí účinky, tak informace o významu.

kristulatko
17. dec 2008

xsimp dobre, myslim, ze to jsou tytez informace jako maji na www.iuro.awardspace.com, zrovna vcera jsem u toho sedela do pulnoci a cetla to. ockovani je u nas aktualni tema, cim dal vic. zatim me nikdo nemuze honit, pac jsou obe na´stridacku zasoplene, Justyna ted asi tlaci zuby, tak ma i teplotu. cili na pulrocni prohlidce bude klid.
ovsem z toho cteni radost nemam a cim dal vic me napada myslenka, co jsem to jen Terezce provedla? vsechno povinne ocko + Hepa A s formaldehydem... ☹ no nic, budu cist dal, zatim se ockovani druhe dcery na cokoli spis bojim a davam si na cas.
nekdo se tu ptal, jak se tomu vyhnout ci vymluvit, aby nemel s dr. problemy - jednoduse neodmitat, ale zadat odlozeni. za to vas nikdo neukamenuje, nejlepsi je svest to na rymy ci jina onemocneni v rodine nebo ditete samotneho.

a pak jsem se chtela zeptat, narazila jsem nekde na cesky clanek nejakeho doktora o pochybnem vyznamu tuberkulinoveho testu, na jehoz zaklade se tbc preockvoava. ze ty vysledky nejsou uplne stoprocentnim ukazatelem a tedy se miji ucinkem. nemuzu si zaboha vzpomenout, ale urcite to byl cesky clanek, tak kdybyste ho nektera nasla, poslete mi prosim odkaz.
to mi pripomnelo, ze prvni dcera ma tbc a ve dvou letech mela jit na test a bud se preockovat nebo ne. ve dvou letech jsme byli jeste v USA, po navratu si na to mudra nevzpomnela a ja se k temto infomracim dostala az nedavno. tak nevim, jestli jako je imunni. 😒 a to jsem s ni vesele litala letadlem a prosla za ty dva roky asi 10 letist. no ono je to asi¨jedno, kdyz ten tuberkulinovy test neni uplne smerodatny.

kristulatko
17. dec 2008

a jeste dotaz, pokud bych chtela holkam udelat testy imunity, kde co a jak? delala jste to nektera? potrebuju k tomu pediatra a nejake lejstro, zadost? diky za odpoved ci tipy.

erikasadek
17. dec 2008

kristulatko, ahoj, u mna pred niekollymi mesiacmi tuberkulozny test, zlyhal.. teda ukazoval viac ako 2 cm priemer co je , velmi pozitivny, vysledok.....
vysledok, bola som na rontgene aby boli isty ze tuberu nemam... samozrejme ze nemam, len mam velmi silne protilatky, z nasho ockovania datujuceho spred 33 rokov... 😀

kocky tak rozhodla som nedat druheho drobca ockovat, na MMR, a moj muz kedze sa vratil , pekne som mu zacala vysvetlovat,ze preto a preto nedam, ani som neskoncila, a on mi oznamil, ved som ti hovoril pre patrickovi ze nedaj ej nebezpecna, ale ty nie, dala , a teraz mas vycitky...
teda ako vysledok, on ja takziez proti, takze ani sme nediskutovali, teda prekvapil ma predtym daval strasieho na vsetko ockovat... a tera zmi trvrdi, ze vsetko je nebezpecne, len ja som o tom nevedela.. 😀

kocky na slovensku drzim vam palce..... 😉

kristulatko
17. dec 2008

erika, dobre rozhodnuti. a dobre, ze manzel taky podporuje.
a kolikrat jsi byla ockovana/preockovana? me to jen tak zajima...u svych holek se moc nedozvim, dokud neudelam ty imuno testy...
a jak jsem na tom ja skutecne netusim, bych mela zkouknout svuj ocko prukaz. zvlastni, jak jsou vsechny nemoci hroooozne nebezpecne a musi se ockovat a vsude same bububu, a kdyz jsem podruhe otehotnela, nikdo nikdy nevzpomnel zardenky, jestli jsem imunni nebo je prodelala...jen po narozeni druhe dcery mo mudra kladla na srdce, ze nenaockovat ji je vlastne nefer vuci ostatnim maminkam, ktere by mohla ona potencionalne nekdy nakazit... 😒

ze sve karty jsem vycetla, ze jsem byla ockovana na vse mozne a spontanne jsem prodelala spalu a plane nestovice...cili imunita ziskana, to neni pro me deti moc dobre, co? kdybych ty nemoci prodelala, bylo by to lepsi.

jak jsem tak ruzne procitala, desi me ta zavislost dalsich generaci na ockovacich latkach, protoze diky nasemu systemu se s danou nemoci nemaji sanci potkat...
no to jen tak me uvahy, uz jdu pryc 😉

kristulatko
17. dec 2008

nejdu, jeste dotaz: doktorka odmitla pichnout male usi, ze az po tetanu. po tom, co jsem si o tetanu precetla, me to nejak nestymuje, copak by se mohla nakazit ze sterilnich nastroju a nausnic, titanovych (tusim?). prvni dceri je nastrelila normalne, pistoli s jiz pripravenou nausnici, zadne pichani jehlou a protahovani...
ja na nausnice nespecham, jsou dulezitejsi veci, jen rodina na me po narozeni dcery silene tlacila a kdyz slysela story s tetanem, zacalo to nanovo, proc nechci ockovat, a ze kdy ji je jako chci pichat apod. tak me zajima, jeslti jste se s tim taky nekde setkaly...

a ted jdu doopravdy. doctu vecer.

erikasadek
17. dec 2008

kristulatko, no ja som bola ockovana, snad na vsetko, este ja na stare kiahne dnes sa uz neockuje nie su... teda ak len ako biologicka zbran...
na choroby , v tropickych krajinach, teraz ani nevioem naco vsetko , presne, nevviem kde mam preukaz....
na hepatitidu B, naposledy, a na tetanus diphteria, ako preockovanie po 10 rokoch...
jedno je iste mloje deti zakladne ockovani amaju za sebou, takze uz je neskoro....
no nezabudnite ja som za ockovanie, ale ako MMR uz nie....
no oni uz maju za sebou prevnar, pentavac, tuberkulozu,
patrick aj hepatitidu B, aj kiahne...

inac ja som mala osypky, teda som imunna prirodzene, tak si myslim, ked som to prezila neake zdrave protilatky len dostal odo mna, a ak dostane, tak to prezije.... vdaka pâracetamolu na horucku, a inym,...

kristulatko
17. dec 2008

erika, diky za vycerpavajici vypis, ja mela na mysli jen tu tbc, vic bych se neptala 🙂 jakoze po kolika ockovanich mas tolik protilatek, zda jen po jednom coby 4denni mimino nebo jsi byla i preockovana (tbc).

erikasadek
17. dec 2008

aha, uz chapem..prepac, no mama mi hovoril aze ako male deti sme dostavali hned do paty ockovanie a potom sme dostavali formou sirupu..... 😉
a bola som preockovana, ked som mala ja neviem 10 rokov....nato si pamatam, vtedy chodili do skoly... rovno do triedy.... uz vtedy som mala silnu reakciu...

vroni
17. dec 2008

Erika, ee. Sirup (na lyzicke) bol proti obrne, tuberkuloza sa ockovala normalne do ramena 😎 (myslim, ze sme priblizne rovnaky rocnik, podla toho, co pises - nemyslim len v tejto teme)
A super, ze mate s muzom rovnaky nazor, je o hubu, ked este aj doma musis diskutovat a argumentovat 🙄

erikasadek
17. dec 2008

vroni dakujem ti, to ti neviem povedat, to mi povedala len moja mama nedavno, vraj bol aj sirup, a ze som mala reakciu na sirup, tak neviem, nepamatam si... 😀 ja som 76 rocnik....

no je super, preslo to lahko, dost som sa bala.....za minutu zatvorena tema..

iak uz som oznamila aj mojej lekarke preco som sa tak rozhodla, aj patovej psychologicke, a na moje velke prekvapenie, nikdy mi nepovadali ze som trafena, len ze to uz asi tazko dokazeme, akokolvek, moze to byt, len treba aby zivot isiel dalej...
ja som vraj mala do paty ako babo, niekedy to bola pata.. neviem len tlmocim.... 😉 t

vanish1
17. dec 2008

kristulatko • 2d • Dnes o 16:17
jen po narozeni druhe dcery mo mudra kladla na srdce, ze nenaockovat ji je vlastne nefer vuci ostatnim maminkam, ktere by mohla ona potencionalne nekdy nakazit...
😲 😲 😲

vanish1
17. dec 2008

Vakcína proti tuberkulóze
Používa sa oslabená živá BCG vakcína (Bacille Calmette-Guérin) pripravená z baktérií Mycobacterium bovis.
Očkovanie proti tuberkulóze je na Slovensku povinné. Prvé očkovanie sa podáva v 4. deň života novorodenca a vo veku 11 rokov sa preočkúva.

Podľa nedávnych štúdií používanie BCG vakcíny znižuje výpovednú hodnotu tuberkulínového testu (test na prítomnosť TBC protilátok), keďže sa u pacientov zaočkovaných BCG vo zvýšenej miere môžu objaviť falošne pozitívne výsledky. To môže tiež naznačovať kompromitovaný imunitný systém.

BVK Chadha, PS Jaganath, P Kumar. "Tuberculin sensitivity among children vaccinated with BCG under Universal immunization Programme, India." Ind J Pediatr 2004; 71: 1069-1074

Wang L, Turner MO, Elwood RK, Schulzer M, FitzGerald JM. "A meta-analysis of the effect of Bacille Calmette Guerin vaccination on tuberculin skin test measurements." Thorax 2003; Apr 58(4): 367-8.

vanish1
17. dec 2008

Aká účinná je vakcína proti tuberkulóze?
Počas 60-tych rokov minulého storočia zorganizovala Svetová Zdravotnícka Organizácia terénny výskum v Indii (v provincii Madras, terajší Chennai) za účelom stanovenia účinnosti TBC vakcíny. Oblasť bola rozdelená do dvoch skupín pričom každá pozostávala z 375 000 ľudí. Jedna skupina bola zaočkovaná proti TBC, druhá (kontrolná skupina) zostala nezaočkovaná. Po 7 a pol roku (v roku 1971) bol tento výskum ukončený z “etických” dôvodov. Záver štúdie vyvolal medzi odborníkmi zdesenie: v zaočkovanej skupine sa totiž vyskytlo viac prípadov tuberkulózy než v skupine nezaočkovaných ľudí. Účinnosť vakcíny proti TBC bola 0%.

Tu je potrebné poznamenať, že mnohé stránky (napr. Wikipédia) nesprávne uvádzajú účinnosť vakcíny napr. v rozsahu 0 - 80%, čo vzbudzuje zdanie, že vakcína môže byť v niektorých prípadoch účinná, avšak nie je nám známa žiadna štúdia, kde by tieto výsledky vyšli ako štatisticky významné, čo v praxi znamená, že účinnosť vakcíny sa nepotvrdila.

Aj napriek preukázanej neúčinnosti (prípadne nepreukázanej účinnosti) trvalo 27 rokov, kým zrušili povinné očkovanie proti TBC v Nemecku a Švajčiarsku (1998) a po 29 rokoch ho napokon zrušili aj v Rakúsku.

Dnes sa píše rok 2008 (37 rokov po ukončení výskumu) a na Slovensku je táto vakcína stále zaradená medzi povinné očkovania. Novorodenci sú ňou očkovaní už v štvrtom dni svojho života!

"Fifteen year follow up of trial of BCG vaccines in south India for tuberculosis prevention." Tuberculosis Research Centre (ICMR), Chennai. Indian J Med Res. 1999 Aug;110:56-69.

Bulletin of the WHO, Tuberculosis Prevention Trial, 57 (5); 819-827, 1979

Swaminathan S. "Protective efficacy of BCG." Indian J Pediatr 2004;71:1083-4

VK Chadha, L Suryanarayana, HV Suryanarayanana, N Srikantaramu, P Kumar. "Protective effect of BCG among children vaccinated under universal immunization programme-A retrospective case control study." Ind J Pediatr 2004; 71: 1063-1068
Dôvod, prečo sa BCG vakcína v niektorých krajinách stále používa, zrejme vystihuje poznámka z článku uverejneného v roku 2004 v Indian Journal of Pediatrics, kde autor, S. Swaminathan, uvádza:

„Hoci je jasné, že BCG poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred dospelými formami choroby, jej (ne)účinnosť proti detskej TBC, najmä jej ťažkým formám, nie je tak jasne preukázaná. Táto pochybnosť umožňuje, že BCG je stále súčasťou mnohých národných imunizačných programov.“
Inými slovami, zodpovedné autority, úplne v rozpore s vedeckými princípmi, dúfajú, že napriek nedostatkom dôkazov o účinnosti, vakcína predsa len "niečo urobí". A skutočne sa nemýlia, minimálne čo sa týka nežiadúcich účinkov vakcíny.

Aká bezpečná je BCG vakcína?
Podľa príbalového letáku vakcíny „BCG Vaccine SSI“ používanej na Slovensku, medzi závažné reakcie na vakcínu patria:

Horúčka.
Opuchy žliaz v podpazuší s priemerom väčším ako 1 cm.
Mokvajúci vred v mieste vpichu injekcie.
Bolesť hlavy.
Zápal žliaz, niekedy s mokvavými vredmi, možné abscesy.
Môže sa vyskytnúť bakteriálna infekcia z vakcíny. Infekcia sa môže rozšíriť do celého tela, vrátane kostí. Toto sa obyčajne nemôže stať u ľudí, ktorých zdravotný stav je dobrý. Táto infekcia sa musí liečiť.
Môžu sa vyskytnúť závažné alergické reakcie, ako sčervenanie tváre a krku, opuch tváre, hrdla alebo šije, kožná vyrážka, dýchacie ťažkosti a kolaps.
Medzi pacientmi, ktorým bola podaná vakcína sa vyskytla strata vedomia. Taktiež sa vyskytli záchvaty a kŕče.
Predávkovanie zvyšuje riziko BCG infekcie v lymfatických uzlinách a môže viesť k vzniku veľkej jazvy.
Vzhľadom na skutočnosť, že BCG vakcína sa u nás podáva už na štvrtý deň po narodení, akékoľvek nežiadúce účinky majú na imunitný systém dieťaťa ťažký dopad. V tomto období života dieťaťa sa jeho imunitný systém ešte len vyvíja a vplyv vakcíny je úplne nepredvídateľný. V prípade nežiadúcich účinkov je často nutná liečba antibiotikami, kortikoidmi, nie zriedkavo aj operácia dieťaťa (napr. pri odstránení nadmerne zväčšených lymfatických uzlín). To sa len sotva dá považovať za prirodzený a priaznivý vstup do života.

Podľa nášho názoru sú takéto nežiadúce reakcie v tak ranom veku dieťaťa pri preventívnom opatrení úplne neprijateľné. Keď uvážime, že sa navyše jedná o neúčinné preventívne opatrenie, jeho povinné uplatňovanie je priam zločinné.

xsipm04
17. dec 2008

Kristulatko:
Vyšetřit stav imunity dítěte má prý smysl až od 3 roku dítěte, dřív to je prý velmi nepřesné viz
http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...
bod 13 (nějak se to rozebíralo i na očkovacím foru), dřív se prý prostě nedá zjistit pořádně nic, takže vlastně očkovat děti do 3 let je nebezpečné
Naušničky nám nakonec Mudr píchla i bez tetanu, ale taky to nadhodila. Když jsem se jí zeptala, proč až po tetanu, že jsem slyšela, že někteří lékaři je píchají už v šestinedělí, tak řekla, že mám vlastně pravdu, že se to tak prostě teď dělá, ale důvod proto asi není, že za nás se píchaly uši už v porodnicích, takže mi pak řekla, ať klidně přijdem. Myslím, že když budeš chtít od MUDr vysvětlení a budeš si trvat na tom, že naušnice chceš co nejdřív (ono je to prý lepší, neb dokud se za ně dítě neumí chytit a vlastně dokud ani neleze, tak je pravděpodonost, že se tam dostane infekce, velmi malá).

Vanish: Hezký článek o té účinnosti TBC. Já pořád přemýšlím, kde vůbec došli k té účinnosti očkování. Jako relevantní klinickou studii bych viděla spíš jiné srovnání - jednu skupinu naočkovat, jinou ne a obě nechat nakazit virem, což by teda bylo vrcholně neetický. Tady v tom píšou, že tomu nechali volný průběh a i to považují za neetický a hlavně ten zajímavej výsledek!!!! To jako testujou tu účinost na myších a pak řeknou, že to co platilo na myš platí i na lidi, nebo jako co???? Nebo jako předpokládaj, že když někomu najdo po očkování v krvi protilátky, že se ujalo a že to znamená účinnost??? Ty studie účinnosti by mě fakt zajímaly.

kristulatko
18. dec 2008

xsimp diky za odkaz, ja to uz cetla nekolikrat, ale tohle mi vypadlo. takze kdyz bych chtela Justynu vysetrit ted tak mi to bud neudelaji nebo to nebude smerodatny vysledek. ok, chapu. tak jenme a Tercu, ta me hodne zájima, hlavne kvuli te uzasne Hexe, kterou ma.
cili u J. muzu argumneotvat, ze chci pockat az do jejich tri let a pak na imuno testy a ockovat az pak? dava to smysl? to uz si ale zahravam, co? normalne me to desi i ve snu, zase jsou obe zasoplene a ja uz sleduju vsechny jeji projevy, jeslti jako nema cerny kasel ci jinou bajecnou vec...jsem magor, co?

zajimave je, ze jste tu par stran dozadu resily, ze Hexa se picha na SK 3x a v CR 4x, a Terka ji dostala jen 3x (r.2006). cert se v tom vyznej....

nausnice me netlaci vubec, a to s tim lezenim a chytanim se je docela pravda, no tak si pocka holka, no.,.. treba do tri let.

kristulatko
18. dec 2008

jo, a xsimp, nechystas se v lednu do A-centra na VH rozalia? docela bych jela, tak ze nas bude vic a konecne se pozname 😀 nebo uz jis na necem podobnem byla a nestoji to za to? nemam tuseni, o cem bude rec, ale zase se treba dozvim v dane problematice vic...

kristulatko
18. dec 2008

vanish, mozna jsem to blbe napsala, co? no mudra myslela, ze at si ji ockuju nebo neockuju, ze jsem ve vyhode, kdyz se ted skoro zadne nemoci u nas nevyskytuji, DIKY proockovanosti. ale jak k tomu prijdou ty tehotne, ktere by mohlo me neockovane dite, ktere ty zardenky nekde chytne, nakazit? dobra uvaha, ne? takova velice originalni (jinak tahle mudra byla super, skoda, ze jsme se prestehovali.)

jo,ted me tak napada, jak procitam ty clanky o TBC - kdyz teda ockovani onemocneni nezabrani, ale jen zmirni prubeh (mmch vzpominam si, ze mi tohle potvrdila znama, co dela na plicni ambulanci), tak jak to, ze se vsude uvadi, ze pocet nemocnych klesa DIKY ockovani? to si jako jeste nikdo nevsiml, ze si odbornici trochu odporuji? nebo jsem si to jen spatne vylozila......?

jarka007
18. dec 2008

Kristuliatko, s tym sledovanim robim momentalne to iste 🙂. Kedze viem, ze aj ked by bol maly ockovany, neznamena to, ze je proti chorobam chraneny. Ma teraz sople, tak ako obaja starsi, a najmensieho sledujem kazdu chvilu, ci nezakasle, aky ma kasel, ci nema horucku a pod. Tak som magor asi aj ja.

jarka007
18. dec 2008

Pri TBC sa spominal prave ten cesky pripad, ze poklesla TBC v niektorom kraji, tak zacali neockovat (este za CSSR) a vyskytli sa im potom nejake pripady encefalitidy, tak ockovanie znova zaviedli. Ten pripad je ale nejaky divny, pretoze toto v podstate zaviedli skoro vsade v Europe a nic take ako v Cechach sa nestalo. Ja byvam v Nemecku a tato krajina je teda ovela viac multikulti ako SR alebo CR (snad kazdy 3 je tu zahranicny), a TBC aj tak neockuju,lebo sposobuje viac neziaducich ucinkov ako prinosov.
Nad tym oslabenim chorob som sa aj ja zamyslala. Ci napr. laringitida nie je len oslbena forma zaskrtu, alebo pseudokrupp (neviem ako sa to presne vola ) nie je len cierny kasel v oslabenej forme resp. nejaka jeho modifikacia. Zaujimalo by ma,ze ked sa cierny kasel vyskytoval ci sa vyskytoval aj pseudokrupp, alebo laringitida a zaskrt. To ale asi take stare udaje nikto nema :(.

xsipm04
18. dec 2008

kristulatko: Přemýšlím o tom, myslím, že by to mohlo být zajímavý a hlavně vyzývali k účasti. Akorát že je to o víkendu, takže ještě nevím, jestli nepojedem zrovna někam na hory. Jinak myslím, že to určo za to stojí, neb se tam setkají lidé, kteří neočkují, člověk si má s kým pokecat na živo, určo tam budou i hodně mluvit o aktuálním stavu odmítání, tak by to mohlo být fajn 😉

vikinka27
18. dec 2008

kristulatko, nie si magor.... teda, aj ja som asi magor: tiez su chlapci od septembra v kuse zasopleni, raz jeden raz druhy kasle, neprechadza, a ja v tom vidim vsetky ockovacie choroby 😝
je mi jasne ze je to masirovanie...
ako minule maly vonku spadol, v momente ma napadol tetanus.. je zaujimave, ze taka pripadna otrava krvi ma nenapadla... hm.
ja uz som sa na hexu chystala teraz v januari, no ale asi odlozime do jari, teraz to uricte nechcem davat...

na margo tbc:
no, na vasej tej ceskej stranke som zase citala cesku porovnavaciu studiu - v rokoch myslim 86-93, jeden kraj ockovali proti tbc, druhy nie, a v tom nezaockovanom bol 5x vyssi vyskyt tbc... 😖
takze som zase na vazkach....

vikinka27
18. dec 2008

ha, jarka, docitam, vidim,z e si ma predbehla 😀

xsipm04
18. dec 2008

Vanish: Skvělá příručka, jsem si jí uložila, ale nestihla zatím přečíst 🙂 Tak fakt nevím, na základě čeho se došlo k tomu, že očkování je účinné, když statistická čísla mluví jinak - pokles ještě před zavedením. Jsem to četla i v Očkování - obchod se strachem, tam byly data za Německo a to samé 😝

aniska
20. dec 2008

baby, neviete, ako sa volala ta hexa, ktora sa uz neockuje a ako sa vola ta nova? a preco sa uz nepouziva ta povodna? myslim, ze sa ockovala len jeden rok a potom ju z nejakeho dovodu stiahli??

denduska
20. dec 2008

stara bola Hexavac.....a nova je Infanrix hexa....aspon myslim.. tamtu stiahli kvoli zavaznym neziaducim ucinkom..aspon pokial viem...ale su tu vacsie odbornicky 😉

vroni
20. dec 2008

Aniska, nie je nijaka nova a stara hexa. Su len dvaja vyrobcovia tej istej (podobnej) vakciny. Hexavac (francuzska vakcina) sa stiahla z trhu v mnohych statoch Europy (mozno aj vsetkych, neviem), Infarix hexa (americka vakcina) sa ockuje dodnes. Hexavac stiahli z trhu pre zvyseny pocet umrti bezprostredne po ockovani (ako prvi tusim Nemci, potom sa popridavali aj ostatni, aj samotni Francuzi)