Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

babulka
29. jan 2010

Ivka - priestupkom je, ak ockovat nedas. Ono by to malo byt tak, ze lekar ma povinnost ta vyzvat na podrobenie sa ockovaniu (t.z. urci, kedy sa ma ockovanie vykonat). V pripade, ze sa ockovaniu v stanovenom termine nepodrobis, nastupuje povinnost lekara uvedene hlasit (pod hrozbou sankcie, samozrejme), a nasledne priestupkove konanie. Preto je dobre, kedze horna hranica podania vakciny nie je, dohodnut sa s lekarom na posunuti ockovania z nejakeho dovodu. Su lekari, ktori uvedene akceptuju, t.j. posunu ockovanie na neskorsie, ak to maju ako odovodnit (napr. u nas - operacia), ale ak pominu dovody posunutia (tie hlasi tiez), vyzve na ockovanie. Su ale aj lekari, ktori na posunutie nevidia dovod (tazko budu odovodnovat posunutie u uplne zdraveho dietata bez "patologii").
Preto je ovela rozumnejsie a priechodnejsie snazit sa s lekarom dohodnut. Podla mojho nazoru ako pravnika je absolutny nezmysel "hrat formu" - teda vystupovat stylom "ja ockovat nedam a basta" a potom robit ramena este aj pocas prerokuvania priestupku. Ale niektori ludia vedia robit hrdinov za kazdych okolnosti 😉 (stylom "vyzleciem ta z uniformy", "vies kto je moj otec", "ja to takto chcem a basta"...to tak akurat irituje).
Ked tu tak citam vyjadrenia o StB - uvedomte si, prosim, ze aj lekari maju svoje povinnosti, ktore musia dodrziavat. Je pre vas dobry lekar, ktory nedodrziava zakony? Alebo len ten, ktory nedodrziava zakony vtedy, ked sa vam to hodi? (to sa tyka aj inych oblasti zivota). Kazdy mame nejake povinnosti, ci sa nam to paci alebo nie. kazdy si mozme zvolit tieto povinnosti nedodrziavat, ale musime si byt vedomi konzekvencii. Vedome sa v aute nepriputam, lebo to "obmedzuje moju slobodnu volbu", ale musm si byt vedoma, ze za to mozem dostat pokutu. Prava kazdeho z nas sa daju uplatnovat iba vtedy, a iba potial, kym nezasahuju do prav druhych. 😔 A kym je spolocnost presvedcena, ze ockovanie chrani, teda nastupuje pravo spolocnosti byt chraneny, individualne prava idu vzdy na druhu kolaj. Pouzijem moju oblubenu analogiu na cestny zakon - ja mozem byt presvedcena o svojich vodickskych schopnostiach a kvalitach svojho auta, tak mam za to, ze "mam pravo" jazdit ako rychlo chcem. Ale kde su potom prava ostatnych dojst bezpecne do prace a z prace, prava chodcov nebyt terorizovani sialencami nan cestach a pod. Takychto analogii je mnozstvo. Aj preto nie je mozne zalovat stat za povinnost ulozenu normativnym pravnym aktom!

denduska
29. jan 2010

babulka, ja osobne neodsudzujem lekara zato ze to hlasi..nechce sa mi v tom vrtat ci ma nema, jednoducho, musi sa starat aj sam o seba. Ale ten pripad co tu popisala atana - ten postup hygienikov z RUVZ..to sa ti zda ako normalny a hlavne zakonny postup? Ja nie som pravnicka, preto sa pytam, ale mne na tom minimalne nieco smrdi 😕
co je na jednom hlupom ockovani take, ze dokazu okolo toho robit taky cirkus a medzitym tyrane deti umieraju v nemocniciach? 😔 toto nikto nehlasi a nikto nevysetruje a nikto nepokutuje? akoze sorry ale je mi z toho na vracanie, stale si spomeniem na toho 16 mesacneho chlapceka co ho ubili na smrt...ved s nim mater urcite nechodila na prehliadky tak museli vidiet ze ho minimalne zanedbava a kde boli vtedy? hygienici socialka a ostatni papalasi???? sorry nechala som sa uniest 🙄

atana
29. jan 2010

Erika,
nie,....Kosicanky 🙂

Nam chutia z Bio tie susene tycinky z jablkovej stavy.

Nemam dobry pocit z toho zjazdu vakcinologov v Tatrach...podla mna nieco na nas siju, myslim na tych, co nechcu očkovať....hmm....

babulka
29. jan 2010

Denduska, mas pravdu. Pouzijuc slova klasika -"Something is rotten in the state of Denmark".
Ono je to tak - lekar ti moze povedat "ale ja som nic nehlasil" (v tomto pripade mu budes verit, ked mu inac nedoverujes?) a v skutocnosti hlasil. Ale ak aj nehlasil - urady na kontroly evidencii a hlaseni chodia, najma u lekarov, u ktorych sa vyskytli nedostatky. V pripade, ze na nieco pridu, vyuziju vsetky dostupne prostriedky (aj podozrenie zo zanedbania starostlivosti o dieta, ak k nemu dospeju) a hlasia svoje podozrenia kompetetnym (v tomto pripade UPSVaR. Ti to samozrejme mozu riesit alebo zastavit. Vsade sa najdu ludia, ktori robia "nadpracu", vnimaju zakony zbytocne rigidne alebo vykladaju prilis rigorozne a potom sa mozu udiat taketo veci. Staci si podat navrh na vklad do katastra, jeden uradnik to posudi ako bezproblemove a druhy ta bude nahanat so ziadostami o doplnenie, upravu a pod. Urcite to nie je spravne, a urcite existuje pravny nastroj ako sa proti sikanoznemu uplatnovaniu zakona branit (ale urcite to nie je podnet na Urad pre dohlad nad zdravotnou starostiovostou 😉, ako odporucal Petot 😉 ).
A samozrejme, netreba si mysliet, ze informacie o tvojom zdravotnom stave mozes vediet iba ty a tvoj lekar. Je mnozstvo inych subjektov, ktore mozu mat k tymto informaciam pristup 😒

lucrezia
29. jan 2010

denduska, hovoris mi z duse
to 16 mesačné chudatenko muselo najprv zomriet, az potom sa o mater začali zaujímať 😠 😠 😠
ak chodila na poradne, ako to, že doktorka nič nevidela, a ak nechodila, ako to že to bolo o.k.?
ako to, že to vobec kompetentní nechali zájsť tak daleko???????

a ked chces co i len posunúť očkovanie, lebo sa bojíš o zdravie svojho dietaťa, tak ťa budú s palicou naháňať 😠

divné poriadky v tomto štáte.

denduska
29. jan 2010

atana tu je program http://www.sea-sk.sk/vk2010.pdf inak celkom zaujimave to mohlo byt, z tych kongresov zvyknu vychadzat brozurky s abstraktmi, urcite aj z toho bude, musim zistit nech vieme viac 😎

babulka ved to..ze to je normalne sikanovanie 😒

lucrezia..no ved z nas dostanu 332 eur za pokutu, najlepsie aj otcovi aj matke, alebo vezmu rodicak, a dokine este naparia 3300...celkom slusna zabezpeka a to je len jeden pripad..a co by mal stat z dalsej nesposobilej osoby, isla by mozno do vazenia za tyranie a co z nej, len dalsi subjekt co stoji stat peniaze (a vobec, urcite sa uz nic s nou neudialo dalej, lebo jej nic nedokazali a nemali svedkov a bla bla...)... kdezto neockujuci rodicia budu zachvilu zlata bana 🙄

tin007
29. jan 2010

ivka v tom ockovacom plane je sice mmr od do, ale vo vyhlaske nie je horna hranica, to iba ruvz si dal do ockovacieho planu hornu hranicu 18 mesiacov a este sa odvolal na zakon a vyhlasku 😠

atana
29. jan 2010

Denduska dik za link.

diocka
29. jan 2010

zaujimavy prispevok na kongrese bol urcite tento:

"Možnosti sledovania výskytu s očkovaním súvisiacich autoimunitných ochorení na príklade
Hib vakcinácie a DM u detí "

zrazu uz sami lekari na kongrese spominaju autoimunitne ochorenia suvisiace s ockovanim????
vsak doteraz vsetci lekari na mna chrlia argumenty ze to spolu nesuvisi. ja som sa specialne zaujimala o diabetes. a tu hla - rovno na kongrese - v 1. den konania je takyto prispevok.

skoda ze sa neda dostat k obsahu tejto prednasky.

zelmirka1
29. jan 2010

diocka ja si myslim ze cely kongres sa robi prave preto ze cim dalej tym viac rodicov sa boji nasledkov ockovania,
aj sa o pripadoch kedy sa to stalo viac hovori, proste zrazu viac rodicov odmieta ockovat a preto to musia riesit,
ked som si precitala cely program tak si myslim ze je to hlavne o podpore ockovania.

zelmirka1
29. jan 2010

veru zaujimavy prispevok bol aj antivakcinacne aktivity, legislativa a pravo...

diocka
29. jan 2010

jasne ze je to na podporu ockovania. mna len udivilo ze zrazu vobec niekto zo zastancov ockovania pripusta autoimunitne ochorenia suvisiace s ockovanim.

diocka
29. jan 2010

myslite ze by bolo naivne napisat priamo tym prednasatelom ktori mali tie prispevky ci by mi ich neposlali? 🙂 🙂 🙂

tin007
29. jan 2010

ahojte, rozmyslam, ze by som poziadala znamu, nech si tu brozurku, alebo jednotlive prispevky (vsak budu nejake prezentacie) vyziada? len ona nie je pediatricka, sakra!
inak hned prvy bod je coool: Práva rodiča a práva dieťaťa vo svetle očkovania

tin007
29. jan 2010

Super bod: Očkovanie proti TBC - ako ďalej?

tin007
29. jan 2010

Debaty o ockovani proti TBC zacinaju naberat (podla mna) dobry smer, vsimnite si tento bod: Imunologický profil dojčiat s komplikáciou pri BCG primovakcinácii - priamy suvis medzi BCG a imunitou dietata

tin007
29. jan 2010

Cele je to zaujimave, strasne rada by som si to cele precitala, na konci som narazila na toto: Súhrny prednášok a posterov budú publikované v Suplemente - Pediatria, ktorú obdrží každý účastník pri registrácii - reg. bola max 55 E, kludne zaplatim, ak mi tu brozurku poslu. No, skusim im zavolat, samedi je vydavatelstvo roznych odb. publikacii a caspisov, mozno motyka vystreli.

denduska
29. jan 2010

ja sa spytam muza ci mi to nevie cez niekoho objednat, u nas sa dalo vzdy po kongrese suplementum objednat myslim ze vtedy stalo nejakych 200 korun uz som davno z fachu 😀 este mozem cez kamosku, jej kolegovia tam mali prednasku ale to neviem ci je schodna cesta 😅 no skusim kazdopadne..

tin daj vediet ak by si tam volala..

ivka144
29. jan 2010

Dakujem, tiez som to tak videla, ze v zakone a vyhlaske horna hranica nie je.
Babula - to je presne postup, ktory si ja predstavujem na teraz. Odsuvat, odsuvat. Kym to bude ochotna zapisovat moja mudr. ako dostatocne dovody, to, co jej poviem a kym to ludom na RUVZ bude ok.
Inak ja viem, ze ty si pravnicka a ja nie, ale povedala by som, ze uplne technicky, slovo po slove - nehlasi doktor to, ze sa ockovanie neuskutocnilo v pozadovanom termine. Iba to, ze sa NEDOSTAVIL. Chapem, ze zakon bol pisany v case, ked aktivnych odmietacov bolo minimum a neockovanci boli skor ti, co sa nedostavili, typu cigani. Takze co tym v zakone chceli povedat, to beriem, ze je mozno to neockovanie v dany den, ale napisane to tam nie je, ci?
A inacej, ak moja mudr napise odklad a pride kontrola a uvidi, ze kvoli alergo liecbe, tak co? Povedia si, ze to je na docasnu kontraindikaciu malo? To by original mala byt posudkova komisia, ci co?

No, idem aj ja kuknut na program konferencie. Inak sa domnievam, ze nemoze byt tazke ziskat Suplement... Niekomu oficialne napisat a tak. A tiez ak mate kontakty na jedlotlivych ludi. Podla mna vacsina "vedcov" rada posle abstrakt, kedze vznika co i lej najmensia moznost citacie;) a to su zas body na postup;)
Idem napisat kolegom, lebo som tam nasla nejake vzdialene kolegovske mena...

atana
29. jan 2010

...no, a pozrite si uplne na konci programu hlavneho sponzora, vedlajsich a partnerov..vsetko farmaceuticke firmy..

Nie je to podozrive?

A okrem toho, keby sa nebali...sami by oslovili organizaciu proti ockovaniu. Ale zrejme by sa nechytali argumentovat.

didi35
29. jan 2010

Ak Vas zaujima ta pravna stranka, tak to skopirujem z vyhlasky:

§ 6

Povinné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určený vek

(1) Očkovanie novorodencov proti tuberkulóze sa vykonáva najskôr štvrtý deň života. Preočkovanie sa vykoná v 11. roku života len u tuberkulín negatívnych detí.

(2) Očkovanie detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, prenosnej detskej obrne, vírusovému zápalu pečene typu B, invazívnym hemofilovým nákazám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva najskôr prvý deň desiateho týždňa života dieťaťa.

(3) Očkovanie detí proti osýpkam, mumpsu a ružienke sa vykonáva od 15. mesiaca života dieťaťa.

(4) Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva každých 15 rokov.

T.j. ziadna horna hranica...

§ 13

Vykonávanie očkovania

(1) Očkovanie osôb vykonáva lekár 9) na základe preskripčného obmedzenia alebo ním poverená sestra 11) po posúdení aktuálneho zdravotného stavu očkovanej osoby a po zhodnotení možných dočasných alebo trvalých kontraindikácií očkovania podľa písomnej informácie pre používateľa lieku a súhrnu charakteristických vlastností lieku. Lekár na lekárskom predpise vyznačí spôsob úhrady predpísanej očkovacej látky, ak ide o očkovanie podľa § 5 ods. 1 písm. c) a e) prečiarknutím políčka "hradí poisťovňa".

(2) Očkovanie vykoná lekár po poučení osoby o charaktere očkovania a po jej lekárskom vyšetrení; do zdravotnej dokumentácie vyznačí indikáciu alebo kontraindikáciu očkovania podľa § 5 ods. 3.

(3) Záznam o očkovaní v zdravotnej dokumentácii obsahuje dátum očkovania, názov a poradie dávky očkovacej látky, výrobcu, šaržu, dávku, spôsob aplikácie a meno lekára, ktorý očkovanie vykonal. Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo a nežiaduce účinky, ak sa u očkovanej osoby vyskytli. Nežiaduce účinky oznamuje lekár Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a regionálnemu úradu na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4.

(4) Ustanovenie odseku 1 sa vzťahuje aj na tuberkulín a na imunoglobulíny, ktoré sa použili na prevenciu prenosných ochorení.

(5) Základné očkovanie proti tuberkulóze sa vykonáva na novorodeneckom oddelení zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti. Kontrolu výsledkov základného očkovania proti tuberkulóze vykonáva lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast. Preočkovanie proti tuberkulóze vykonáva pneumoftizeológ 12) alebo ním poverená sestra. 11)

(6) Lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých a lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, 13) alebo ním poverená sestra, písomne oznámi termín povinného očkovania osobe alebo jej zákonnému zástupcovi. Ak sa má vykonať mimoriadne očkovanie, pri nebezpečenstve z omeškania možno oznámenie vykonať aj inou formou. Ak sa osoba, ktorá má byť očkovaná, nedostaví na povinné očkovanie ani v náhradnom termíne, na ktorý bola pozvaná preukázateľným spôsobom, lekár oznámi túto skutočnosť regionálnemu úradu. Ak očkovanie vykoná iný lekár, je povinný písomne informovať o vykonanom očkovaní lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

(7) Očkovanie v súvislosti s transplantáciou orgánov vrátane transplantácie kostnej drene vykonáva poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý osobe poskytuje zdravotnú starostlivosť na základné ochorenie v spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý vykonal transplantáciu orgánov.

Takze: zhodnotenie zdrav. stavu, posudenie moznych kontraindikacii, poucenie... hi-hi-hi

§ 14

Kontrola očkovania

(1) Lekár, 9) ktorý vykonáva očkovanie, zasiela do 15. dňa mesiaca nasledujúceho po vykonaní očkovania údaje o pravidelnom povinnom očkovaní v určenej elektronickej podobe podľa prílohy č. 5 regionálnemu úradu. Pri kontrole očkovania sleduje regionálny úrad v zdravotníckom zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti najmä
a) správnosť postupu pri očkovaní,

b) úplnosť záznamov o očkovaní v zdravotnej dokumentácii,

c) evidenciu očkovaných osôb podľa vekovej štruktúry,

d) evidenciu osôb, ktoré sa majú očkovať,

e) evidenciu osôb s kontraindikáciami očkovania,

f) evidenciu osôb s nežiaducimi účinkami po očkovaní na základe hlásenia podľa prílohy č. 4,

g) dodržiavanie indikácií a kontraindikácií schválených pri registrácii očkovacej látky,

h) uchovávanie a manipuláciu s očkovacími látkami.

(2) O vykonanej kontrole urobí regionálny úrad záznam, v ktorom uvedie výsledok kontroly, opatrenia na odstránenie nedostatkov a termín ich splnenia.

didi35
29. jan 2010

PRÍL.2

Časť A

OČKOVACIE POSTUPY NA POVINNÉ PRAVIDELNÉ OČKOVANIE OSÔB, KTORÉ DOSIAHLI URČENÝ VEK PODĽA § 6

1. Očkovanie novorodencov proti tuberkulóze
a) Očkujú sa všetci zdraví novorodenci medzi 4. dňom až do konca šiesteho týždňa života s minimálnou hmotnosťou 2 200 gramov, pri dobrom klinickom stave a bez ďalšej rizikovosti. Ak bol novorodenec očkovaný do 24 hodín po pôrode očkovacou látkou proti vírusovému zápalu pečene typu B, proti tuberkulóze možno očkovať vo štvrtý deň života, najneskôr do šiesteho týždňa života. Ak dieťa nebolo očkované proti tuberkulóze do konca šiesteho týždňa života, očkuje sa po ukončení príslušných očkovaní, ktoré sa mali vykonať v prvom roku života. V takom prípade je potrebné urobiť tuberkulínovú skúšku s tuberkulínom PPD-RT 23 s Tweenom 80 s 2 TU/MTX II/ a očkovať deti tuberkulín negatívne (indurácia do 5 mm). HIV pozitívni asymptomatickí novorodenci sa zaočkujú, iba ak budú v prostredí s vysokým rizikom tuberkulózy. Kontrola výsledkov BCG primovakcinácie sa vykonáva u dojčiat v treťom až štvrtom mesiaci života. Ak sa po očkovaní nevytvorila jazva, kontroluje sa dieťa znova po ukončení príslušných očkovaní, ktoré sa mali vykonať v prvom roku života. Ak sa jazva nevytvorila, urobí sa tuberkulínová skúška s MTX II. Tuberkulín negatívne dieťa sa znova zaočkuje. Ak sa jazva ani teraz nevytvorí, dieťa sa viac neočkuje. Preočkovanie sa vykoná v 11. roku života len u tuberkulín negatívnych detí.

b) Očkovanie sa vykonáva lyofilizovanou BCG očkovacou látkou. Aplikácia je prísne intradermálna, pri primovakcinácii do hornej tretiny m. deltoideus ľavého ramena, špeciálnou tuberkulínovou striekačkou v dávke 0,05 ml, pri revakcinácii nad hornú tretinu lopatky, v zadnej axilárnej čiare vľavo v dávke 0,1 ml.

2. Očkovanie detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovému zápalu pečene typu B, hemofilovým invazívnym nákazám, detskej obrne a pneumokokovým invazívnym ochoreniam
a) Očkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovému zápalu pečene typu B, hemofilovým invazívnym nákazám a pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva tromi dávkami najskôr v prvom dni desiateho týždňa života a po zahojení chráničky po očkovaní proti tuberkulóze. V šiestom roku života sa vykonáva preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a proti detskej obrne. V 13. roku života sa vykonáva preočkovanie proti záškrtu, tetanu a detskej obrne.

b) Očkovanie proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu sa vykonáva neživou očkovacou látkou s obsahom difterického anatoxínu, tetanického anatoxínu a celobunkovej alebo acelulárnej zložky proti čiernemu kašľu.

c) Očkovanie proti hemofilovým invazívnym nákazám sa vykonáva konjugovanou očkovacou látkou.

d) Očkovanie proti detskej obrne sa vykonáva neživou parenterálnou očkovacou látkou.

e) Očkovanie proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva konjugovanou očkovacou látkou.

3. Očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke sa vykonáva najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, preočkovanie sa vykoná v 11. roku života. Očkovanie sa vykonáva trojzložkovou očkovacou látkou, ktorá obsahuje oslabený vírus osýpok, mumpsu a ružienky. V ohnisku nákazy sa očkujú vnímavé kontakty chorého. Po konzultácii s epidemiológom regionálneho úradu možno očkovať v ohnisku nákazy aj deti po dovŕšení šiestich mesiacov života. Deťom očkovaným vo veku nižšom ako 12 mesiacov sa v 15. mesiaci života, najneskôr v 18. mesiaci života podá ďalšia dávka očkovacej látky.

4. Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov. Pri presiahnutí odporučeného intervalu sa preočkovanie proti záškrtu a tetanu vykoná vždy len jednou dávkou, pokiaľ je v zdravotnej dokumentácii pacienta dokumentované základné očkovanie tromi dávkami očkovacej látky proti tetanu. Základné očkovanie dospelých proti tetanu a záškrtu tromi dávkami sa vykoná len v prípade, že nie je dôveryhodná dokumentácia základného očkovania z minulosti.

ivka144
29. jan 2010

Hovorila som inak teraz s kolegynou a vravela, ze sak vpohode, chod si pozicat zbornik do univerzitnej kniznice. A ked som jej povedala datum konferencie, tak rec zmenila - ahaaaa, tak to by bolo dobre, ak by vobec este tohto roku zbornik bol;) Take vaznejsie konferencie maju take Suplementy ci co to uz na konferencii, tak si to pamatam, ale take "smiesnejsie" slovenske sa tahaju aj sto rokov.
Takze podla mna, ak chcete konkretnu prednasku, je sikovnejsie napisat konkretnemu cloveku, mail je iste vygooglitelny.

A to, ze nepozvali protiockovacov..., ak by to bola nejaka diskusna skupina organizovala nezavislou stranou, tak si popozyva ludi. Ale ak je to lasicka akademicka, vedecka konferencia, tak par ludi mozno dostane pozvanu prednasku - nejake sarze alebo najvacsi odbornici a ostatni sa na konferenciu prihlasuju so svojimi abstraktmi. takze ak je niekto "nevedec, nelekar" z nejakej organizacie, tak 1. sa mozno o konani konferencie ani nedozvie, 2. ani asi nema kvalifikaciu na to, ist tam, alebo proste tam jednoducho ani nechce ist.

didi35
29. jan 2010

§ 12

Opatrenia na predchádzanie ochoreniam

(1) Opatrenia na predchádzanie ochoreniam sú
a) opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení,

b) opatrenia na predchádzanie vzniku iných hromadne sa vyskytujúcich ochorení a iných porúch zdravia a na ich obmedzenie,

c) opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení podmienených prácou a na ich obmedzenie,

d) opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení a iných porúch zdravia v dôsledku ožiarenia ionizujúcim žiarením.

(2) Opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení sú
a) opatrenia na ochranu Slovenskej republiky pred zavlečením prenosných ochorení,

b) hlásenie prenosného ochorenia a podozrenia na závažné alebo rýchlo sa šíriace prenosné ochorenie,

c) odber vzoriek biologického materiálu od ľudí a vzoriek pitnej vody a vody na kúpanie, vrátane odberu vzoriek potravín a hotových pokrmov, kozmetických výrobkov a vzoriek pracovného prostredia a vnútorného prostredia budov na zisťovanie ich zdravotnej bezpečnosti, na vykonávanie laboratórneho určovania pôvodcov prenosných ochorení vrátane zisťovania citlivosti na antimikróbne látky,

d) osobitné a mimoriadne očkovanie, očkovanie pri úrazoch, poraneniach a nehojacich sa ranách, očkovanie pred cestou do zahraničia, očkovanie osobitných skupín obyvateľstva,.....

ÔSMA ČASŤ

ĎALŠIE POVINNOSTI FYZICKÝCH OSÔB A PRÁVNICKÝCH OSÔB

§ 51
Povinnosti fyzických osôb

(1) Fyzické osoby sú povinné
a) plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam podľa § 12 ods. 2 písm. a), d) až h) a opatrenia pri mimoriadnych udalostiach podľa § 48 ods. 3 písm. c) až f) a h) až j) nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva; to neplatí v prípade povinného očkovania, ak sú známe kontraindikácie, .....HHMMMMM....

b) spolupracovať s úradom verejného zdravotníctva alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva pri plnení opatrení podľa písmena a),

c) oznámiť neodkladne ošetrujúcemu lekárovi a úradu verejného zdravotníctva alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení a poskytovať informácie dôležité pre epidemiologické vyšetrenie a posudzovanie ochorení vo vzťahu k vykonávanej práci,

d) podrobiť sa v súvislosti s predchádzaním prenosným ochoreniam lekárskym vyšetreniam a diagnostickým skúškam, ktoré nie sú spojené s nebezpečenstvom pre zdravie, preventívnemu podávaniu protilátok a iných prípravkov, povinnému očkovaniu, liečeniu prenosných ochorení, izolácii a karanténnym opatreniam.

didi35
29. jan 2010

DESIATA ČASŤ

PRIESTUPKY A INÉ SPRÁVNE DELIKTY

§ 56
Priestupky

(1) Priestupku na úseku verejného zdravotníctva sa dopustí ten, kto
a) sa bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadoch nepodrobí očkovaniu, vyplývajúcemu z príslušných právnych predpisov, alebo nariadenému očkovaniu,....

...Za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur.

ivka144
29. jan 2010

Didi, vdaka..., Babulka - beriem spat, toto som v zakone necitala asi. (Ze nepodrobenie sa je priestupok, ok, ok, uz som ticho).

didi35
29. jan 2010

A k tej skolke:

§ 24

Zariadenia pre deti a mládež

(6) V predškolskom zariadení môže byť umiestnené len dieťa, ktoré

a) je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve,

b) neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,

c) nemá nariadené karanténne opatrenie.

(7) Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi, poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu, 31) alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti podľa osobitného predpisu 26) (ďalej len "zástupca dieťaťa"), ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia.

(8) Skutočnosti uvedené v odseku 6 písm. b) a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia a po neprítomnosti dieťaťa v predškolskom zariadení dlhšej ako päť dní,

Som zvedava, co na to riaditel skolky, ked mi pediatricka tam napise, ze je dieta sposobile na pobyt v kolektive a zaroven tam bude, ze neabsolvovalo povinne ockovanie... lebo nikde som sa nedocitala (zatial), ze pokial neabsolvovalo povinne ockovanie, tak sa ma za to, ze nie je sposobile na pobyt v kolektive... Sa spytam pediatricky, ci v takom pripade tam iniciativne napise, ze nie je sposobile...

babulka
29. jan 2010

Ivka 😉
Didi35 - ono nejde o to, ze by pediatricka napisala, ze nie je zdravotne sposobile (to tym ani normotvorca asi nemyslel, ale stoji za to pohladat si na legportale dovodovu spravu k nemu), ide skor o to, ze pediater do prislusnej kolonky napise "neockovany" a riaditel MS rozhodne, ze dieta neprijma. Nemusi pisat dovod, je to jeho rozhodnutie, proti ktoremu opravny prostriedok nie je mozny. Takze moznost dokazat riaditelovi MS, ze nezobral tvoje dieta kvoli neockovaniu neexistuje. Dnes su skolky tak preplnene, ze dovodom je "nedostatok miesta".

denduska
29. jan 2010

hm a co tam napise ked ma zo styroch ockovani 3? 😕 ci u nas existuje len ockovany neockovany? tak potom aj dieta nekompletne ockovane je ockovane.... ci nie? teda skor ockovane ako neockovane...

babulka
29. jan 2010

Denduska, je tam dost miesta na konkretizovanie ockovani, ktore neboli absolvovane - teda moze napisat "ockovany podla kalendara", "neockovanyô alebo aj "neockovany proti XXX", "ockovany len XXX". Je zodpovednostou a pravom kazdeho riaditela MS, ako si to vyhodnoti. V sucasnosti, kym prevlada v odbornej aj laickej verejnosti pozitivny postoj k ockovaniu je len prirodzene, ze neockovane dieta je povazovane za casovanu bombu (aj pre mna, ako som uz vyssie spominala 😔 ) a vzhladom na uvedene si musi byt rodic neockovaneho dietata vedomy konzekvencii, a to nielen pravnych, ale aj takych beznych, zivotnych, teda ze nemusi byt prijate do MS 😔