Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
1. feb 2010

Whooping Cough (acellular pertussis) - caused by the highly infectious bacteria Bordetella Pertussis. It is spread through droplets in the air and starts in the upper respiratory tract to pertussis pneumonia (lung infection). Symptoms as those of a common cold, runny nose, sneezing, listlessness, loss of appetite, teary eyes and mild fever will appear within 7-14 days. Infected persons can transmit the disease for up to a month after the appearance of initial symptoms. The newer vaccines have fewer short-term effects but are no better when it comes to the long-terms effects are far worse when it comes to the extremely occasional requirement of surgery to remove sever sweeling at the injection site.

dendusk amna zaujalo toto.. 😉 hlavne ta posledn,a veta;.

didi35
2. feb 2010

Moja doktorka (BA-Stare mesto) mi povedala, ze som u nej siesta mamicka, ktora neockuje. Povedala mi, ze ma nenahlasi, lebo to "nerada robi"... ja som jej povedala, ze kludne, lebo som odhodlana bojovat.. Vypytala si odo mna ten Manual pre rodicov, ktori sa rozhodnu neockovat, aby sa v tom vyznala, keby sa jej niekto pytal... tak som to pripravila a odovzdam jej to buduci tyzden... doteraz som sa tej pravnej stranke velmi nevenovala, len zbezne pri diskusii s babulkou...

ja sa inak tej pokuty nebojim - petot ma pravdu, ked nie je stanovena horna lehota, je fakt problem hovorit o spachani priestupku - to je prvy argument... pravnicka argumentacia protiustavnostou (vyhlaska ako podzakonny pravny predpis nemoze obmedzovat moja prava) a nerespektovanim medzinar. zmluvy, ktora ma predpost pred vnutrostatnymi predpismi, by prisla az nasledne...

k tomu ohlasovaniu pediatrom na RUVZ - pozri citacie vyhlasky, ktore som davala par stran dozadu a vyklad petota - myslim, ze petot, aj ked nie je pravnik, tak pravne predpisy interpretuje lepsie nez "pravnicka"... (pediater oznamuje nedostavenie sa na druhe pozvanie)...

avsak RUVZ sa o neockovani aj tak dozvie z pravidelnych mesacnych vykazov zasielanych RUVZ, ktore pediater vyhotovuje do 15. dna nasledujuceho kal. mesiaca v zmysle vyhlasky - priloha 5.

babulka
2. feb 2010

Ivka144 - velmi rada by som ti na tvoju otazku odpovedala, ale kedze Petot pravne predpisy interpretuje lepsie nez "pravnicka", tak sa skus opytat jeho 😀
Nahodou by som napisala nieco, co sa nezhoduje so svojskou interpretaciou noriem tu pritomnych diskutujucich (ktora je bezpochyby spravna 😉 ) a este si uvedomim ze mam ist vratit diplom (popripade aj obciansky preukaz) 😀

blovitc120
2. feb 2010

Cakala som, kedy sa ukaze babulka a okomentuje to, tipovala som obednu prestavku v praci, tak asi maju obed o dost skor 🙂

tamix
2. feb 2010

Včera sme sa zhovárali s jednou rodinou, ktorá má tri deti. Ich posledný chlapček začal rozprávať až po piatom roku. Roky chodili na vyšetrenia – neurológovia, psychológovia – a to aj za hranice Slovenska. Nevedeli prísť na skutočnú príčinu a ani to, či vôbec dôjde k zlepšeniu stavu. V zahraničí za najpravdepodobnejšiu príčinu určili očkovanie. Teraz je už malý asi z najhoršieho von, začína celkom pekne rozprávať.

blovitc120
2. feb 2010

Tamix, to je uplne bezne, ze vsade vo svete sa priznavaju aj negativa ockovania, rovnako aj postihnutia ockovanim, len u nas na Slovensku mame specialne vakciny, ktore sa nepouzivaju nikde na svete a su absolutne bezpecne a bez vedlajsich ucinkov 😉

cora73
2. feb 2010

no vidite,tak co sa tu my stresujeme,ved tie nase deti mozno v 50-tke zacnu chodit aj rozpravat..ani sa necudujem nasim lekarom,ze tak tvrdo trvaju na ockovani,ved to sme len my rodicia precitliveli,a rozhadze nas nejake to obycajne zastavenie dychania pocas spanku,nejaky ten ekzem-ktory je nakoniec pekny,jeeej,ake ma krasne cervene licka,par ferbrilnych krcov nas len udrzi v strehu,aby sme nahodou po nociach kludne nespali,no a znizena imunita? prosim vas,tak to uz naozaj nic nie je,ved mame kopec liekov na sople,na kasle,na vsetko,co nam moze ockovanie sposobit,mame dozivotne udrziavajuce lieky...A taka cukrovka a autizmus? To snad nemyslite vazne,take prkotiny???? Ale viete,kolko tyzdnov by ste museli ostat doma s dietatom pri osypkach,alebo mumpse? Ved to si nemozete dovolit,tolko vymeskat z prace,na kazdodenne pichanie inzulinu si navyknete a zachvilu vas to uz prestane obtazovat,ved je to parada,aspon vam neostane cas na blbosti,no a autizmus,no co by ste este nechceli,ved autistov je coraz viac,tak sa aspon bude moct vase dieta "zahrat" s ostatnymi autistami....No sme my teda hnusni rodicia,vsetkym,co su v tejto teme by som povinne predpisala double ockovanie!

tin007
2. feb 2010

ahojte, podla mna je zbytocne minat energiu na rozne formy podpichovania, ci sa niekto vyjadri alebo nie.
teraz si este raz podrobne pozeram ockovaci plan RUVZ, kde sa odvolavaju na zakon 355/2007 na par 5 (ktory hovor o RUVZ) a na vyhlasku 585/2008. Vyhlaska specifikuje lehoty ockovania v prilohe 2 a tam naozaj nie je horna hranica pre MMR.

babulka
2. feb 2010

Blovitc - nie, nemame obednu prestavku 😉 ja mam prestavku kedy ja potrebujem. Ale domyslela som si, ze je to provokacia, na ktoru sa ja ale neurazim 😉
Len si, prosim, uvedomte, ze antiockovacie temy citaju aj ludia zodpovedni za ockovaciu legislativu a kazdu trhlinku, na ktoru ich upozornite, velmi rychlo zalataju 😀 A aby sme nedopadli ako v CR, kedy sa do zakona o verejnom zdravotnictve dostalo ustanovenie, ze riaditel MS nesmie prjat do MS nezaockovane dieta 😉

veronikapp
2. feb 2010

Štát
Zaočkovanosť (%)

BCG
DTP
MORBILLI
VHB
Hib
POLIO
Počet ochorení, proti ktorým sa rutinne očkuje

Belgicko
N
98
88
78
95
97
10

Česká republika
99
97
97
99
97
96
10

Francúzsko
84
98
87
27
87
98
10

Nemecko
N
90
93
84
92
94
9

Maďarsko
99
99
99
99
99
99
10

Írsko
93
90
84
R
90
90
9

Taliansko
R
96
87
96
95
97
9

Holandsko
N
98
96
R
98
98
9

Poľsko
94
99
98
98
R
99
9

Rakúsko
N
86
75
86
86
86
9

Slovensko
98
99
98
99
99
99
10

Španielsko
N
96
97
96
96
96
10

Švédsko
R
99
94
R
98
99
8

Veľká Británia
R
91
82
R
91
91
9

N – neočkuje sa Zdroj: The World Health Report 2006

R – očkovanie skupín vo vysokom riziku

tu je len taký prehľad preočkovanosti vo vybraných krajinách.

denduska
2. feb 2010

ale inak k tym vakcinam - naozaj ma zaujima kde sa pouziva konkretne infanrix hexa ako vakcina..nevie niekto?
Nasla som este ze v australii tusim...

lebo vcera som nadabila na nejaku stranku, ktora nebola vobec protiockovacia, bol to len informacny portal pre rodicov, popis vakcin, a tam boli vsetky zvlast..teda DTP a MMR spolu a ostatne zvlast....a bolo tam uvedene, ze v zasade sa daju skombinovat akekolvek vakciny ale je nutne pocitat s relativne vyssim rizikom neziaducich ucinkov. A to bolo nieco zo Singapuru ci odkial, doprdele, tak este aj tam to vedia, len my sme tu uplne uzasni, ze tu pichame vsetko naraz a este to je aj menej rizikove...vsade je to viac, len u nas menej, sme my ale krajina zazrakov 🙄

veronikapp
2. feb 2010

myslím, že mi tu ešte celkom pekne diskutujeme... 😅

www.uvzsr.sk/forum/viewtopic.php?p=1094&sid...

cora73
2. feb 2010

veronika,pod slovom rutinne mam chapat povinne? Lebo potom nechapem,preco su tam uvedene krajiny o ktorych sa vela krat pisalo,ze tam nie je vsetko povinne. 😕

denduska
2. feb 2010

ale nie su aktualni, lebo na slovensku je to uz 11 chorob cim sme sa dostali na prve miesto huraaaaaaaaaaaaaa 😎
v belgicku je jedina povinnna vakcina polio, ale tam ludi aj do vazenia poslu ak to odmietnu. To bolo prednedavnom v spravach.

babulka
2. feb 2010

Veronika 😀 Dobry link 🙂 Ale niektori z tu diskutujucich diskutuju aj na inych forach a prekvapuje ma, ze tu maju postavenie vseveduceho a najmudrejsieho, a na inych si na nich pekne odborne zgustnu a ani si nepipnu 😵 Cim to bude? Ze by tie ich pravdy neboli az takymi pravdami? 😉
Ja kazdopadne dakujem za tuto temu, lebo si medzi pojednavaniami nemusim obhryzat nechty 😉

veronikapp
2. feb 2010

inak ako som niečo hľadala, natrafila som na link o nejakom renomovanom zdravotníckom časopise, či čo, a tam bolo pisané, že odporúčajú Nemecku zaviesť povinnost očkovania proti osýpkam, lebo patria medzi najväčších ,,vývozcov,, tohto ochorenia. Keď sa mi to ešte podarí nájsť, tak to tu dám...

cora73
2. feb 2010

skuste mi niekto najst oficialnu stranku s percentami poskodeni po jednotlivych konkretnych vakcinach,percenta uvedene hore vyssie su sice zaujimave,ale pre mna konkretne to este neznamena,ze musim tiahnut so stadom.Budem sa znova opakovat,ale chcem slobodne rozhodnut,co bude do MOJHO dietata pichnute,ake su pozitiva ale aj negativa danej vakciny,chcem nestranny pristup pediatra,spolu s predlozenim ozajstneho originalneho pribaloveho letaku-nie okresaneho,a nech je prihliadane na neziaduce ucinky predchadzajucich ockovani,pricom v pripade,ze sa rozhodnem,ze nechcem ockovat,nebudem za to financne pokutovana...

linnetka
2. feb 2010

veronika, ja som to citala v tom fore, co si dala link vyssie, tam to pisala sramkova - ty si natrafila priamo na ten casopis?

tin007
2. feb 2010

veronikapp no, v nemecku bolo v tom roku 2006 207 pripadov osypok http://www.ruvzzh.sk/oddelenia/EPID/ochorenia_p... a hovoria tom epidemia!, na ten pocet obyvatelov, ktori tam ziju 82,2 mil, plus vela emigrantov, cestovanie a pod. by som to epidemiou nenazvala (to je moj nazor), ved chripky byva x nasobne viac pripadov

tin007
2. feb 2010

cora presne ako pises, chyba info, kolko z tych nakazenych malo komplikacie, ci pripadne niekto zomrel

didi35
2. feb 2010

babulka: medzi pojednavaniami? woooow!! aj tak Ta tipujem na pravnicku v statnej sprave, pri vsetkej ucte... ma totiz dorazila ta Tvoja argumentacia ohladne slovicka "najma" zo zakona o MS 😉 😉

cora73
2. feb 2010

tin007,aj to by ma zaujimalo,ale hlavne percenta poskodeni vakcinou,pretoze predpokladam,ze v inych statoch,kde nie je vsetko povinne,si plnia lekari oznamovaciu povinnost o hlaseniach neziaducich ucinkov ovela ovela lepsie ako u nas,kde to dokonca priznali sami hygienici,ze je u nas strasne nizke ohlasovanie-takze tym padom mame vyriesene,preco su na SK najlepsie zazracne vakciny bez vedlajsich ucinkov.Ak by si to totizto plnili aspon tak,ako ohlasuju odmietanie,tak by im tie percenta paradne vyleteli.
No a dakujem pekne,kolko je v Nemecku uz len tureckych pristahovalcov,alebo z inych,napr arabskych krajin,kde neviem isto,ale sa mi zda,ze neockuju..
znova sa budem opakovat,ak by prisla na SK nejaka obrovska epidemia napr osypok,neviem preratavat percenta,ale k porovnaniu k Nemecku by to u nas malo byt nejakych 1,9 pripadov ? opravte ma prosim,ak sa mylim,matiku moc nemusim..
takze ak by tu boli 2 pripady na pocet obyv. na Sk,ako by sa to rozdelilo medzi ockovanych a neockovanych?
ak by sem epidemia prisla,tak by to dostali ockovani aj neockovani v okruhu nakazy.

veronikapp
2. feb 2010

nie, nenatrafila som priamo na ten časopis, ani to nebolo z toho linku čo som dala.
tin- z toho linku to naozaj nevyzerá na epidémiu, ale pri 93 % zaočkovanosti epidémia ani nemá z čoho vzniknúť.

denduska
2. feb 2010

mna by zaujimalo este jedno - je fajn ze maju vysoku zaockovanost - ale v ktorej skupine obyvatelov to pocitaju? napr.deti do 2 rokov...do 10 rokov...do dospelosti...alebo celkovo? lebo si myslim ze velmi vela rodicov by bolo celkom spokojnych ak by mohli ockovanie len posunut, trebars o rok o dva, ale ak sa to pocita napriklad len v detskej populacii aj tak by bola aj tak vysoka zaockovanost.

veronikapp
2. feb 2010

www.emea.europa.eu/humandocs/.../Infanrixhexa/2...

niečo o infanrixe, neviem či emea je tá ,,dobrá,, alebo ,,zlá,,.

veronikapp
2. feb 2010

s... na to, nič nejde otvoriť.

tamix
2. feb 2010

To, že kde je koľko ochorení, by bolo najlepšie si pozrieť v štatistike vedenej daným štátom. Lebo ináč sa človek môže dozvedieť z platenej kampane na Prevrnar, že na pneumokoky zomierajú tisíce bábätiek ročne. A keď som si pozrela štatistiku v Maďarsku – tak tam za rok 2006/7 zomrelo 22 ľudí od 30 rokov viac. Bábätko ani jedno. A najviac chorých bolo nad 65rokov.

erikasadek
2. feb 2010

tin j asa tiez pridam ani ja by som to nenazvala epidemiou, tu je okolo 600 pripadov za rok a na 90 000 000 krajinu a kolko este tu zije na cierno.. 😀

tak to nie je vela, za 11 poslednych rokov bol jeden smrtelny pripad na osypky minuly rok u 11 rocneho dievacata, ale ako povedali neskor nebolo to nai tak na osypky ale n akomplikacie s tym spojene,; a ak sa pamatam bola ockovana..

aj tu chcu zaviest poviinost ROR, teda MMR ale mnohy lekari , su proti a a tak to asi nikdy neprejde..
auz len ta chripka tu vyvola take pojhorsenie, ze tak skoro si nepipnu s vakcinami , u ludi.. 😉

zaockovanost tu je na 90%

inak som sa dnes bavila par mamickami v patovej skolke aporovnavali sme nase deti, a s 10 matiek , 8 nema deti ockovane, a dev starsie ano ale tie mladsie nie, a konstatujeme jednu vec tie co nie su ockovane, ( vynika, DTP povinna) tak , su zdrave deti, bez komplikacie naozaj bez chorob tie co boli ockovane tie starsie..
vid patrick tak stale, napriek prevnaru. 😠
zapaly opakovane usi a podobne , bronchitida. a podobne;. tak ja neviem. ale nie je mi to uz jedno..

babulka
2. feb 2010

Didi35 - na pojednavaniach sa zucastnuju iba pravnici zo statnej spravy? 😉 Nemyslis, ze na pojednavaniach je zucastnenych mnozstvo osob - sudcovia, prokuratori, advokati, pravni zastupcovia, znalci, poskodeni........? 😉
A vyklad pravnych noriem je najma o slovickareni, ale to ti lepsie napise JUDr. Petot 😵

erikasadek
2. feb 2010

babulka..
baby neblaznite nenatahujte sa tu.. 😉