Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kosicanka1
2. jan 2009

ahojte baby, pamatate sa na mna? dlho som sa neozvala, tak pozajtra mame 18 mesiacov, MMR sa uspesne vyhybame, dr mi telefonovala, ze nas objedna do poradne, bude chciet aj zaockovat MMR. doteraz som sa uspesne vyhybala ockovaniu, ze mame sopliky, hnacku, vyrazky ... bla-bla... teraz tam chceme ist spolu s manzelom a narovinu povedat, ze nedame ockovat a nech robi co musi, neviem aky je postup, uvidime.
zatial nie sme ani tou BCG proti TBC a tvarila sa ze je to v poriadku.
tak sa ozvem... ako sme dopali a som zvedava, co sa bude diat.

erikasadek
2. jan 2009

kosicanka ja si pamatam, tak drzim palce.....nech to vyhrajete... 😉

jarka007
2. jan 2009

Kosicanka na predchadzajucej strane je nova vyhlaska. Ak sa dobre pamatam, tak tam nie je konkretne do ktoreho roku sa musi mmr ockovat. Len OD ktoreho mesiaca. Takze v podstate, ak by so povedala, ze ano chces zaockovat, ale az ked bude mat 13 tak neporusis zakon. Teda ked som dobre citala 🙂 . A ktovie co bude za tych 12 rokov ? Drzim palce.

lenki33
2. jan 2009

jarka tu vyhlasku som len tak preletela, ale pneumo nie je povinne, aspon ja som to tak pochopila, je to na rozhodnuti lekara
aj ja som si vsimla ze pri MMR tam nie je napisane dokedy ockovat, dokonca ak si precitate tie pripady kedy vas ma lekar nahlasit na hygienu, tak vas ma povinnost nahlasit az pri spozorovani symptomov, pripadne podozreni na infekcnu chorobu, nie uz pri odmietnuti ockovania, aj ked ratam s tym ze to budu pediatri robit preventivne
dost dobre nerozumiem preco neockovani ohrozuju svoje okolie ked okolie je predsa zaockovane=cize chranene, nie???

jarka007
2. jan 2009

lenki, ak by ti nahlasovani bolo tak ako pises, bolo by to fajn.
S tym pneumokokom je to take divne, lebo je zahrnute v paragrafe 6 ako povinne, ale neskor sa spomina, akoby ani nebolo. Akoby na to ten kto vyhlasku pripravoval zabudol a proste prekopiroval nieco stare.

zuzana.k
2. jan 2009

mne doktorka hovorila, ze uz sa bude ockovat tou stvorvakcinou-teda mmr+pneumokok. Myslim si ze jendoducho prestanu dovazat trojvakcinu a poistovna bude preplacat stvorku. Necaka sa ze sa nad tym bude niekto zamyslat.

Jarka007 myslis ze pomoze oddialit mmr napr. do toho 13 roku? Ze ak by dieta, ktore vdaka mmr ma komunikacne poruchy pockalo do vyssieho veku, predislo by sa autizmu. Myslite ze je rozdiel v tom rozdiel?Ja som myslela ze ak ma dieta nejaku "predispoziciu"-ako napr. pisala erikasadek-alergia na vajicka, tak je jedno ci sa ockoje v 15 mesiacoch alebo po 10 rokoch, nie??

Ja sa budem robit ze dam neskor s tym ze budem verit ze sa nieco za ten cas na slovensku zmeni.

vanish1
2. jan 2009

ahojte, erika, tak to je fajn, že ste to zistili, mala si dobrú intuíciu 😉

zuzana, pokiaľ viem, tak štvorkombinácia je mmr+kiahne
určite je podľa mňa rozdiel podať dieťaťu vakcínu v 15 mes., keď sa mozog vyvíja, alebo v 13. rokoch
a čo sa týka tej alergie na vajíčka, neviem, či sa môže časom stratiť, ale ak nie, tak asi sa nebude môcť ani očkovať

jarka007
2. jan 2009

zuzana mmr+pneumokok neexistuje 😉 . Tak ako vanish pisala, asi myslis mmr+ovcie kiahne. A kedze ovcie kiahne nie su povinne moze vela doktorov mamicky odr... s tym, ze im proste pichnu vakcinu a ani nepovedia, ze ich dieta bolo ockovane proti kiahnam. Uz to tu niekde bolo dokonca spominane. A tiez si pri tom si vzdy spomeniem na pripad malej Milenky z inej temy a furt sa na tom rozrevem, co je mi toho krasneho dievcatka tak luto.

Vanish suhlas, pokial si pamatam, tak sa do troch rokoch (v niektorej literature som citala dokonca do 5 rokoch) sa vyvija imunitny system dietata. Takze je velky rozdiel, ci sa dieta ockuje hned po narodeni, alebo uz ked je imunitny system vyvinuty. A taktiez je rozdiel napchat dietatu hexu (niektori doktori ju davaju dokoca aj s vakcinou pneumokoku ) alebo postupne vsetky jednotlive ockovania.

A poznam jednu americkanku, ktora nechcela na SR jest nic z vajec, lebo bola na nich alergicka. Ked sme sa naposledy stretli, jedla omeletu s vajickami. Tak teda neviem, ci bola alergicka iba na americke vajcia 😀 , alebo jej ta alergia naozaj zmizla.

erikasadek
2. jan 2009

ahojte, vanish jarka,dakujem..

to neviem ani ja, uvidime casom,ako to bude s jeho alergiou..
nevadi ak by trebalo dam mu len na mumps mono vakcinu.... ale naozaj az ked bude ma 13, aspon tu sa preockovava, takto, prva davka 12 mesiacoch, alebo v 9 , ak je dieta v jasliach
potom v troch rokoch, a potom znova v 13 u chlapcov....kvoli mumpsu...
inak tu nie je povinna, takze to nie je problem, len je vysoko odporucana, a ako jedn az mala statom preplacana ,na 100%, asi preto ze je najlacnejsia.. 😀

inak podla mna, spravne red ockovanim , by trebalo zistit, ci je dieta alergicke , na vajicko, alebo atb... pri tejto vakcine, nie..? asi nikto to ani nerobi, a pritom v letaku je to vyrazne napisane... 😒

kosicanka1
2. jan 2009

jarka, co sa stalo Milenke? ona zomrela akoze po ockovani??? alebo na neziaduce ucinky? ak je to ta, co myslim ja, tak slo o meningitidu?

zuzana.k
2. jan 2009

mate pravdu baby, mea culpa a vieem ze sa to tu pred tym spominalo, spominala som to sama niekolko stran dozadu 🤐 😔
Doplietla som to preto lebo nam doktorka hovorila, ze ak chcem ockovat proti pneumok. tak nam ju budu pichat naraz s mmr, lebo tak sa to vraj ma naraz robiit...

pribeh Milenky nepoznam...
S tym vyvojom dietata je to potesujuce, teda ma zmysel to odkladat 😉 Asi je to zatial jedina cesta u nas...

lubii
2. jan 2009

Ja som to pochopila tak, že pneumokok je povinný, je v bode tuším 6 zahrnutý k hexe.
Ale je dobré, že sú tam len termíny začiatku očkovania a nie že dokedy musíme očkovať 😉 to teda môžme odkladať a odkladať. Ale : je tam napísané, že Dr má písomne oznámiť pacientovi termín očkovania a keď sa ten nedostaví ani na náhradný termín, tak je povinný ho zahlásiť na regionálny úrad. Tak nám ostáva len dohodnúť sa s lekárom na odklade, čo niektorí očkovaniachtivý lekári, ako tá naša, odmietajú. Boli sme u nej v decembri,lebo nás písomne pozvala,ale malý soplil a kašlal,tak som povedala,že nechceme očkovať. Vyšetrila ho a povedala,že ona by ho s kľudným svedomím zaočkovala aj teraz. Ale keď nechceme,tak to odloží na január, ale viac odkladať nebude ☹

jarka007
2. jan 2009

zuzanka pichat to naraz nie je nijaka povinnost ani odporucanie. To si mozno vymyslela doktorka, aby ste uz nemuseli chodit. Pohodlnost, alebo ako sa to da nazvat ?
A pribeh Milenky je na teme "zemrelo mi dite"
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
je tam aj link, kde to pisala ako dennik. Teda ja som to zatial nikdy neprecitala do konca, lebo som uz pri prvych vetach revala ako decko a proste som dalej nemohla.

lenki33
3. jan 2009

jarka, nemozem temu o Milenke citat, je to na mna moc
nemozes ty alebo niekto iny, prosim zhrnut co sa vlastne stalo??? o ake ocko islo a aky bol nasledok??

m311293
3. jan 2009

denduska, ale to jsou dost netypické očkovací látky, většina populace proti tomu není zaočkovaná, a jestli je dostal v dost krátkém čase, tak je možné ledacos. A? teď mně oprav jestli se pletu, dítě kojením dostává do těla i protilátky od matky, takže jestli matka byla ve svém dětském věku zaočkovaná proti spalničkám, zarděnkám...atd tak nějaké protilátky v sobě má a potom jeho reakce na nové očkovánínemusí být tak bouřlivá. Samozřejmě že jsou výjimky.

Můj syn se narodil s atopickým ekzéme, tak jsme díky tomu měli torchu pozměnený očkovací kalendář ale jen velmi minimálně, ani ne tak pozměněný tak, že když byl někde nějaké od - do, tak vždy ten pozdější datum ale má všechna povinná očkování a neměl žádnou špatnou reakci, je pravda neměl hexavakcínu. Dcera byla taky bez problému, takže možná proto jsem za očkování, dceru jsem nechala nvíc zaičkovat proti Hepatitidě a klíš´tové encefalitidě a proto že je v kritickém věku tak se chystáme na očkování proti papiloviru

m311293
3. jan 2009

holky a není ve čtyřkombinaci černý kašel?

denduska
3. jan 2009

ved ja viem ze su netypicke, ale to len pre nas tu...a chripka a hepA su aj tu bezne...ale aj ked, tak podla mna ho "zabila" ta kombinacia..to ze ich bolo tak vela naraz (ale imunolog povedal ze sa to tak da...a aha)....to iste je hexa...teda u nas hepta, kedze sme dostali aj pneumokoka 😠
s tym kojenim mas pravdu, chcela by som vediet, ci na to je nejaka studia..zatial som nenasla.
ja som ako dieta vraj reagovala od vakciny k vakcine horsie...t.j po prvej davke nic, po druhej horucky, po tretej som sa uz hadzala...vraj...neviem 😅

ja nie som uplne proti ockovaniu, len ma vytaca, ze sa to vsetko kombinuje lebo poistovni je lahsie zaplatit 3 navstevy u lekara ako 18, a argumentovat tym, ze miesto 6 vpichov dieta dostane len jeden, ako dobre, tak to je uplne zcestne 🙄

ta nova stvorkombinacia je MMRV - mumps-morbilli-rubeola-varicella....teda ovcie kiahne....

jarka007
3. jan 2009

lenki islo o mmr (mumps,osypky, rubeola), zive ockovanie.
http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...
Tu sa to da aj celkom citat. Su tam v podstate len zhrnute fakty.

m311293 existuje urcite aj nejaka stvorkombinacia s ciernym kaslom, ked sa o nej ale hovori ide ptavdepodoben o tu, co pise denduska.

m311293
6. jan 2009

vanish, díky

k tomu jen tolik, mé dceři je 15 let a byť zatím nikoho nemá za půl roku to pravda být nemusí,
mluví se jen o jedné vakcině, kromě té je tady ještě Cervarix
a to nejdůležitější, já jsem jsem měla prekancerózu děložního čípku, šla jsem na IVF a zjistili mi tohle, .... prodělala jsem zkrácení čípku a měla strach jestli to dítě donosím..... taky jsem se bála aby na histologii bylo vše negativní......nevím jestli k téhle diagnóze jsou genetické předpoklady ale pokud ano a očkování je jednou z možností jak tomu u dcery předejít, ráda to udělám

denduska
6. jan 2009

baby, zajtra ideme na druhu hexu + druhu davku prevenaru, drzte nam palce nech to dobre dopadne, lebo ja sa uz teraz trasiem ☹
kto toto vymyslel...dufam ze sa v pekle prazi a az sa tam ja dostanem tak ho sama budem na roste krutit 😠

lubii
6. jan 2009

Denduška a nemôžeš dať prevenar inokedy, aby si nepridávala k 6 chorobám ešte siedmu?

Košičanka, napíš,ako si dopadla a keď môžeš, napíš prosím ťa kde chodíte k Dr. -do IP.

parybka
6. jan 2009

dneska mě mudra připravila na to, že k 15. měsíci dostanem pozvánku na MMR, a že prý existuje nějaká alternativa, snad neživá vakcina? poslouchám vždycky na půl ucha, bo s malým to nedávám. Existuje něco takového?
Ale asi bych byla raději, kdyby se to odložilo... Říkala, že i s druhou dávkou by se to mělo vejít do dvou let věku. Což asi není tak docela pravda, jak tak čtu...

terezkaq
7. jan 2009

parybko, v ČR se používají dvě vakcíny MMR - trivivac (hrazená) a priorix (s doplatkem). obě dvě vakcíny jsou živé a srovnatelné.

http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2007_05.htm
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_16.htm
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/MMR.htm

nejdříve se může očkovat 1. den 15. měsíce, horní hranice pro toto očkování není stanovena, to to na tebe doktorka jen zkouší. čím později se očkuje, tím je menší riziko nežádoucích účinků. já určitě dřív než ve 2 letech očkovat nenechám, zatím vymýšlím jak se tomu vyhnout úplně;)

tvarohacek
7. jan 2009

my jsme objednaní na MMR ve 14,5 měsících, tak nevím jestli není se lépe přeobjednat ..

já uvažuji spíše nad tím priorixem...

denduska
7. jan 2009

parybka, pokial viem, neziva vakcina mmr neexistuje, lebo mala silne neziaduce ucinky.... aspon tak som sa docitala v ucebnici....

denduska
7. jan 2009

uz sme zaockovani....zatial to malinka znasa fajn....uvidime....
inak videli ste letak na MMRV? brutalne masirovanie mozgov..hlavne tie ovcie kiahne....argumenty typu - Vase dieta moze byt mimo kolektivu az 3 tyzdne!! a moze mat aj 500 vyrazok!! aj tie vykricniky tam su... 😝

sammy19
7. jan 2009

ahojte, nakukujem troska k vam. tiez ma veci ohladom ockovania dost zaujimaju.

denduska, kde sa da vidiet ten letak? je to niekde na nete? drzim palce, aby to Emmka zvladla v pohodicke. Natalka ma prve dve davky hexy a prezivala som to s hroznym strachom... cim viac clovek vie, tym väcsi strach ma ☹

johanda
7. jan 2009

Parybko - my byli ma první MMR asi ve 22 m, druhou nám dr. píchne až těsně před nástupem do školky. Horní hranice opravdu není určena, tou hranicí je vlastně až ta školka, protože bez očka ti děcko nevemou.

johanda
7. jan 2009

denduska, je to fakt směšné - obě mé dcery plané neštovice prodělaly, pupínků měly možná i 600 🙂a průběh lecjakého nachlazení byl horší než ty pláňky.