Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
30. máj 2010

@oscarka3

Ospravedlňujem sa za hlúpu otázku, keďže som praktického lekára 15 rokov nevidel a vlastne som u nijakého praktického lekára pre dospelých nikdy v živote nebol. Skončil som u detskej lekárky a keď som šiel na VŠ, zobral som si kartu a už som ju nikomu nikdy nedal.

Otázka: čo má do činenia obvodný lekár s alergiou? Obvoďák predsa alergie nerieši.

petot
30. máj 2010

tean: Takýto prípad som už čítal, že rodič trval na tom, že dieťa dostane len vakcínu proti tetanu a lekárka ho oklamala a pichla dieťaťu infanrix hexa, čiže 10 vakcín naraz.

oscarka3: Keby si nemala po poštípaní nič poruke, môže pomôcť aj okamžitá veľká dávka vitamínu C. Dr. Klenner bol poštípaný 15-timi sršňami, rozpustil 10 gramov kyseliny askorbovej vo vode a vypil, nemal žiadne následky. Vitamín C je prírodný detoxikátor histamínu. Takáto dávka by však bola nevhodná pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi alebo deficiencii G6PD.

manof
30. máj 2010

@bera28

Ono je to vždy o zvážení rizika. Som rád, že sa Tvojim deťom dostalo pomoci. Každopádne ja som nemal v úmysle podrývať transfúziu ako liečebnú metódu, len vravím, že konkrétne táto vec u Jehovistov nie je vôbec iracionálnym nezmyslom. Mimochodom, i pravoverní moslimovia sa, pokiaľ viem, striktne zdržiavajú krvi. Je trochu nespravodlivé navážať sa len do Jehovistov, keď títo nie sú zďaleka jedinou náboženskou skupinou, ktorá transfúzie odmieta. Pritom nie som ani som nikdy nebol Jehovistom a ani mi nenapadne sa k nim pridať. Podobne moslimom. Ide mi len o spravodlivosť.

U očkovania je to tiež o (ne)znesiteľnej miere rizika. Pre Teba pri Tvojej úrovni vedomostí o očkovaní a skúsenostiach s očkovaním tá miera rizika môže byť znesiteľná. Pre mňa nie je. I keď rozlišujem medzi veľmi riskantnými očkovaniami a menej riskantnými očkovaniami. Neodškriepiteľným faktom však je, že v súčasnej očkovacej praxi je množstvo vyslovene nerozumných praktík, s ktorými treba čo najskôr skoncovať, inak budeme veľmi rýchlo národom mrzákov. Viď napr.:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/preco-je-...
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

A to, že je u nás i u vás očkovanie povinné, je znakom násilnej diktatúry. U komunistickej totality sa to dá pochopiť, ale v slobodnom, demokratickom a právnom štáte to nemá čo hľadať.

manof
30. máj 2010

@tean
Ja osobne by som čierny kašeľ určite očkovaním neriešil. Bábätko za normálnych okolností na Slovensku nemá šancu čierny kašeľ dostať, ak nepúšťaš k nemu choré deti a neobraciaš sa naň Ty alebo Tvoja žena, keď kašle(š). A keď to už nie je bábätko, ale batoľa, čierny kašeľ nie je tak nebezpečný, že by bol nebezpečnejší než očkovanie proti nemu. Aspoň tak to vypadá podľa toho, čo som sa zatiaľ o tejto veci dozvedel.

Neviem o tom, že by bola u nás registrovaná monovalentná vakcína čisto proti čiernemu kašľu. Ale teoreticky to možné je. Skús presnoriť tento siahodlhý zoznam:
http://nobelplus.sk/web/humanne-lieky/atc-skupi...
Keď je viacero položiek s rovnakým názvom, stačí kliknúť na jednu. Ide o rovnakú látku, rozdiel je len vo veľkosti balenia (a prípadne z tohto dôvodu pridanej konzervačnej látky).

tean
30. máj 2010

@manof
My neplanujeme ockovat vobec, len som chcel vediet, ci sa nesnazi nasa lekarka o neferovu hru.
Ten tvoj zoznam je riadne dlhy, snad sa k nemu dostanem buduci vikend. Dakujem

@petot
Ja som tiez pocul o podvode na rodicov, ze im slubili monovakcinu a dieta dostalo nakoniec hexu. Prave preto sa na to pytam, aby som vedel co od nej mozem cakat. Ak by u nas monovakcina nebola schvalena, je jasne, ze nas chcela oblbnut.

manof
30. máj 2010

@hely79

Účinnosť BCG vakcíny je podľa oficiálnych (rozumej: veľmi optimistických) údajov pod 80%. Reálne teda pravdepodobne výrazne menej percent.

Druhá vec je, že BCG (Bacille Calmette-Guérin) vakcína je živá, tzn. obsahuje živé bacily. Avšak (a teraz POZOR!) nie bacily ľudskej tuberkulózy, ale hovädzie bacily. Tie vraj nemajú tak negatívny účinok na človeka, avšak majú vraj dostatočný efekt na nabudenie imunitného systému, aby (a teraz opäť POZOR!) zvládol najťažšie poškodenia zdravia spôsobené TBC. Samotnej nákaze tuberkulózou však nezabráni. To, že BCG nákaze TBC nezabráni, je tak neodškriepiteľným faktom, že to aj ÚVZ SR priznáva na svojej oficiálnej stránke sponzorovanej Pfizerom:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-o...

Pomerne dobrý článok o BCG v angličtine: http://en.wikipedia.org/wiki/Bacillus_Calmette-...

V Nemecku dokonca aj oficiálne epidemiologické a imunologické autority BCG vakcínu NEODPORÚČAJÚ, zrejme pre jej mizernú účinnosť a pre to, že spôsobuje viac škody než úžitku. To, ostatne priznávajú už aj českí odborníci:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/rodice-od...

erikasadek
30. máj 2010

hojte chcela osm vam len povedat .. vcera som citala fr magazin zdravia v cakarni a tam som natrafila na nove cisla vakcinacia a podobne
a tam bolo paracetamol. po vakcinacii; je to dobre??
vysledok.. ceska studia na 500 detoch ukazala ze nie!.... ak sa poda paracetamol po vakcinacii znizuje sa mnozstvo protilatok tela..
co nie je vhodne..
vysledok ma sa nechat teplota po vakcinacii a zbytocne neznizovat tak s avytvaraju protilatky.. ak sa poda paracetamol o 50% meneji ide teplotilatok v tele..

posledna kapitola po vakcinacii , je teplota vatscinou do 39° co je zriedkave najviac jedincov ma do 38°C takze nie je nutne zbytocne davat paracetamol................ 😉

monnaa
30. máj 2010

@manof - prosím ťa, ktoré očkovania považuješ za menej riskatné a ktoré veľmi riskantné ?

Ja sa aktuálne zmietam vo víre strááášne veľa informácií o očkovaní. Po preštudovaní mnohých stránok môžem skonštatovať, že ak sa do tejto problematiky človek trochu ponorí, je to veľký psychický nátlak, keďže sa má rozhodnúť a budúcnosti svojho dieťaťa....Pri prvej dcére som toto vôbec neriešila , ale pri synovi dosť váham, lebo má neurologický problém. Na jednej strane sú články o hrozbe infekčných ochorení a katastrofálnych dôsledkoch u neočkovaných jedincoch, na strane druhej fakty o rizikách očkovania.....no je to na porazenie, a rozhodnúť sa musím do júla, kedy nás čaká tretia hexa...

moc ďakujem

manof
30. máj 2010

@musko
Ospravedlňujem sa za dezinformáciu. Myslel som si, že ružienka je len dievčenské ochorenie, lebo za socíku (vlastne až ku koncu socíku) sa očkovali proti ružienke len dievčatá. A aj to nie ako batoľatá, ale podstatne staršie. Nejak som si z toho nesprávne odvodil, že to je len dievčenská choroba.

manof
30. máj 2010

@monnaa
Z informácií, ktoré som si doposiaľ prečítal (vylúčil som z toho reklamu farmaceutických firiem) vyplýva, že
1. čím menej vecí je v jednej očkovacej látke (ideálne len jedna), tým menšie je riziko vážneho poškodenia zdravia očkovaním
2. BCG vakcína je tragický omyl aj keď je len jedna, je to skrátka slepá ulička vývoja. Aj predseda českej vakcinologickej spoločnosti odporúča ZRUŠIŤ očkovanie touto vakcínou.
3. všetky vakcíny, ktoré boli vyrobené na ľudských tkanivách pochádzajúcich z potratených detí (viď http://sloboda-v-ockovani.sk/news/vakciny-z-ume... ) sú nielen tvrdo amorálne, ale zrejme aj výrazne prispievajú k rastúcemu trendu autizmu a ďalších psychických ochorení a abnormalít, viď: http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/vedecka-s...
4. očkovanie proti banálnym chorobám, u nás sa už dlho nevyskytujúcim chorobám alebo chorobám, ktoré vieme dobre liečiť (tzn. ovčie kiahne, osýpky, mumps, ružienka (okrem tehotných v prvých mesiacoch tehotenstva), čierny kašeľ, detská obrna, TBC) je prakticky zbytočné (pripúšťam výnimky pri cestovaní do exotických krajín alebo v rizikových oblastiach Slovenska), lebo riziko ťažkého poškodenia zdravia očkovaním je mnohonásobne vyššie než riziko ochorenia a zároveň ťažkých dlhodobých následkov toho ochorenia.
5. mestský človek, ktorý neprichádza do styku s hospodárskymi zvieratami (dobytok a hlavne kone), vraj tetanus nemusí vôbec riešiť. U ľudí pracujúcich s koňmi je však riziko tetanu oveľa vyššie a keďže ide o ochorenie, ktoré je smrteľné vo významnom počte prípadov, stojí očkovanie proti tetanu za zváženie.
6. záškrt tiež nie je žiadna sranda a stojí za zváženie podľa epidemiologickej situácie v danej oblasti (a pri zvážení, s kým všetkým dieťa môže (resp. musí) prísť do styku). Nakoľko viem, je záškrt na Slovensku veľmi ojedinelý, takže je naozaj na pováženie, či nie je riziko očkovania väčšie než riziko nákazy a ťažkých komplikácií po rozvinutí sa ochorenia.
7. keď človek dodrží rozumné hygienické a protiepidemické opatrenia, ktoré ho prakticky nič nestoja, je riziko ochorenia malého bábätka čiernym kašľom prakticky nulové. Keď už je z bábätka batoľa, čierny kašeľ nie je preň životu nebezpečný.
8. pneumokoková vakcína podľa mne dostupných údajov viac pneumokokových ochorení spôsobuje než koľkým predchádza (poznám osobne dva prípady, kedy sa bezprostredne po očkovaní proti pneumokokom rozvinuli u očkovaných detí chronické ochorenia dýchacieho ústrojenstva, z toho v jednom prípade bola následne nakazená i matka dieťaťa a súrodenci)
9. HiB normálne v človeku prebýva bez toho, že by spôsoboval problémy. Tie robí až keď sú vážne poškodené prvé línie imunitného systému (hlavne sliznice) napr. antibiotikami alebo nejakou inou vážnejšou chorobou.
10. žltačka typu B je pohlavne a krvou prenosné ochorenie, tzn. do 11 rokov je očkovanie nezmyslom, ak predpokladáme, že sa dieťa nenakazí transfúziou alebo nejakým iným hlúpym nedopatrením v nemocnici. V období puberty samozrejme je zvýšené riziko, ale výskyt tohto ochorenia u nás je minimálny (pár desiatok kusov, hlavne v rómskych komunitách). Navyše, príde mi ako oveľa rozumnejšia prevencia výchovou k zodpovednému správaniu sa v sexuálnej oblasti než prevencia očkovaním...

Z vyššie uvedeného desatora pre mňa osobne vyplýva, že ak
1. neprichádzame do blízkeho kontaktu s Rómami z rómskych osád,
2. necestujeme nikam inam než po Slovensku, Česku, Poľsku, Maďarsku a Rakúsku (to je náš prípad),
3. dodržiavame hygienické zásady a vedieme k tomu aj deti,
4. poznáme spôsoby nákazy jednotlivými ochoreniami a robíme náležité protiopatrenia (napr. nekýchať a nekašlať na druhého človeka, pri kýchaní a kašlaní si dávať ruku pred ústa a nos),
...
tak jediné, čo by z očkovacieho kalendára mohlo ako-tak pripadať do úvahy, je tetanus a záškrt a aj to len selektívne podľa situácie a podľa životného štýlu dotyčnej rodiny.

stanili
30. máj 2010

ruzienka ja ochorenie postihujuca nielen dievcata, ale aj chlapcov, u dievcat je dolezite ockovanie koli tomu, ze ak sa zena nakazi pocas tehotenstva dochadza k vaznemu poskodeniu plodu, ktore vedie k potratu, narodeniu mrtveho dietata, alebo dietata s vaznymi postihnutiami.
@manof tvoje tvrdenia by sa dali snad bod po bode vyvracat. Co sa tyka spojenia autizmu s ockovanim - spajal sa s konzervacnom latkou zvanou thimerosal - spojitost nebola nikdy preukazana, v sucasnosti existuju ockovacie latky, ktore tuto konzervacnu latku neobsahuju.
dalej: co sa tyka pneumokokovej vakciny a tvojich dostupnych udajov, treba hladat realne statistiky, nie informacie zo stranok agitujucich proti ockovaniam - pneumokokove bakterie sposobuju nielen zapaly pluc, stred. ucha ale aj zapal mozgovych blan, ochorenie moze viest k hluchote a poskodeniu mozgu. V sucasnosti zacina byt tato bakteria rezistentna voci antibiotikam, co moze viest tiez k problemom. Kazde 30 dieta, ktore ochorie zomrie. takto by som mohla pokracovat s dalsimi chorobami....
Pre zienky,ktore sa rozhoduju ci dat, alebo nedat ockovat, rozhodujte sa na zaklade informacii od odbornikov, nie od ludi, ktori ani netusia o ake choroby ide a ake mozu mat nasledky.

stanili
30. máj 2010

@petot infanrix hexa ma v nazve 6 cize: difteria, tetanus,pertusis, hepa B, polio, heomophil. infl. B ako si dospel k cislu 10? vedci tvrdia, ze imunitny system dokaze v jednom okamihu odpovedat na cca 10 000 roznych podnetov, ockovanie 1 latkou tak predstavuje zatazenie imunity na 0.01 % ak by islo o 10 latok tak 0.1% - naozaj sialena zataz

ginepra
30. máj 2010

stanili - aj niekoľkonásobné prekročenie "bezpečnej" dávky ortuti do detského telíčka vo vakcíne je podľa teba jeden takýto "banálny" podnet...?

oscarka3
31. máj 2010

manof,po uštipnutí som musela ísť k obvodnému,aby mi vypísal papier na kožné

oscarka3
31. máj 2010

petot, vyskúšam to C.mne dithiaden nezaberá.keď ma naposledy uštipla včela,bolo to večer,dala som si 2 tabl.,ráno ďalšiu a stále som puchla,tak som išla k lekárovi,tam som dostala injekciu,puchla som ďalej.na kožnom mi pichli ďalšiu,stále som puchla,ale na kožnom mi predpísal aj antibiotiká,ako som ich začala brať,tak po nejakej dobe sa to zastavilo a na ďalší deň sa to už zlepšovalo

oscarka3
31. máj 2010

hely 79,erikasadek,ak máte info o homeo čo zaberá na alergie na včelie uštipnutia,tak mi prosím napíšte názov ,ďakujem

hely79
31. máj 2010

oscarka3, je toho viac, spytaj sa v lekarni na Apis mellifica D6 do D12...

monnaa
31. máj 2010

@manof - vďaka za obsiahlu odpoveď. A čo hovoríš na mumps u chlapcov ? A ešte jedna otázka- ak nedám svoje dieťa zaočkovať, nebude mať problém pri nástupe do škôlky ?

daducha
31. máj 2010

@manof
inicialky D.Z.

lucrezia
31. máj 2010

@petot ,
píšeš, že INFANRIX Hexa je 10 vakcín naraz 😨 a akých prosím Ťa? Ja som myslela, ako aj z názvu vyplýva, že je ich tam 6 , alebo mi niečo ušlo?

bera28
31. máj 2010

@manof
je pravda, že jsem nijak zvlášť neřešila zda očkovat či ne, resp. neřešila jsem to vůbec a očkovali jsme naprosto přesně podle korigovaného věku. A určitě nemám tolik informací o očkování jako ty. Zase ale na druhou stranu mám spoustu informací o nedonošených dětech, konkrétně extrémně nedonošených. A dovolím si tvrdit, že žádná maminka extr. nedonošence, kterou znám, neuvažovala o tom, že by své dítě očkovat nenechala. Ono je něco jiného, když se ti narodí donošené zdravé dítě, nebo nedonošenec. Vzhledem k tomu, že název diskuse je "očkování pro a proti", tak jsem chtěla přidat také svůj názor z druhé strany.
A pokud píšeš, že rizika očkování převažují nad pozitivy, tak mi, prosím, vysvětli, proč se právě extrémně nedonošené děti očkují více látkami, než děti zdravé?? Myslíš, že by někdo (ať již lékaři či rodiče) podstupoval zcela dobrovolně riziko, že dítě, které tak pečlivě vypiplali, může mít po očkování fatální následky??

A ještě jedna věc - děti s neurologickým nálezem se očkují dle vyjádření neurologa, a to až s několikaletým zpožděním 😉

zelmirka1
31. máj 2010

prave to je ta vec bera28 ze deti s neurologickym nalezom sa ockuju neskor lebo je riziko ze na vakcinu budu mat negativne nasledky a nedonosene deti mozu mat tiez nerulogicky problem ktory sa postupne vyvinom upravi a tiez maju nizsiu vahu cize ked vakcina obsahuje napr. aj tazke kovy tak je u takych deti vacsie riziko ze budu mat zle reakcie. Napriklad TBC sa ockuje len po dosiahnuti urcitej vahy u deti. Prave nedonosene deti by sa mali ockovat velmi opatrne a nie podla skutocneho veku ale korigovaneho a po dokladnom zvazeni zdravotneho stavu, co sa nerobi.Rodice to riziko podstupuju lebo o nom nevedia a lekari to neriesia, budme realisti, cele desatrocia tu vladne jeden jediny nazor ze ockovanie je dobre, chrani deti pred ochoreniami a je potrebne a farmaceuticke firmy len podporuju tento trend. Az ked sa zacali viac ozyvat rodicia ktori si vsimli ze problemy nastali po ockovani a zacali hladat informacie tak sa zrazu zacalo viac o tom hovorit. Neviem do akej miery ty sama mas info o chorobach proti ktory si dala ockovat, ako sa prenasaju, co sposobuju, ako sa liecia, ci sa vyskytuju v nasich podmienkach, ako je mozne ich dostat, ako dlho vakcina chrani a ci naozaj chrani, a ake su mozne neziaduce ucinky okrem teploty atd....rodicia doveruju lekarom a ti sa v skole ucia rovnake dogmy ako pred 30 rokmi, kedy napriklad take vakciny ako dnes ze jedna obsahuje aj 6 chorob neexistovali. Ani lekari casto nevedia co presne vakcina obsahuje, skus sa spytat na vsetky zlozky a ich mnozstvo. Aj laikovi moze napadnut ze je zvlastne ked ockujeme vakcinou ktora obsahuje rovnake mnozstvo napr. ortuti dieta ktore ma 3 kg a dieta ktore ma 6 kg tak to je sakra rozdiel pre telicko sa s tym vysporiada. Ide o to ze nefunguje vobec informovanost rodicov a individualny pristup k detom, ockujeme podla ock. kalendara bez rozdielu a to je obrovske riziko. Tolko moj nazor, samozrejme kazdy moze mat iny.

lucrezia
31. máj 2010

bera28,
to je dobre, že si sa zapojila do diskusie, treba tu názory aj z druhej strany a nakoniec to možno aj Teba naštartuje, že začneš riešiť niečo, čo si doteraz neriešila.
bera28, ruku na srdce, kolko lekárov s Tebou diskutovalo o očkovaní Tvojich detí, myslím tým naozaj diskutovalo, teda bola si upozornená na riziká, komplikácie, možné nežiduce učinky, ale samozrejme aj benefity toho-ktoreho očkovania? pristupovalo sa prísne individuálne k Tvojim detom, bralo sa do uvahy všetko, aj možne zdravotné riziko?
myslím, že odpoved bude skôr nie 😒 no a vidíš, to je to, o čo tu ide väčšine rodičov. teda žiadne sektárstvo, len chceme aby sa k našim detom pristupovalo individuálne, nie ako k dalšiemu číslu vo výkaze.

lucrezia
31. máj 2010

@bera28
a ešte jedna poznámočka, lekári očkovaním nič neriskujú, pretože príp. komplikácie, alebo dokonca fatálne následky u nás a ani u vás lekári do súvisu s očkovaním nikdy nedajú. Keby sa aj náhodou niečo stalo, tak suvislosť s očkovaním bude vždy popretá. Vid príklad jednej prispievatelky - od vás z Čiech ( meno som zabudla) , ktorej dieťa malo naozaj fatálne následky po očkovaní. Svoj príbeh tu opisovala a bolo to naozaj strašne smutné 😔

cora73
31. máj 2010

Na stiahnutie:

Na stránke http://truthbooks.blogspot.com/ pribudla nová kniha od Dr. med. Gerharda Buchwald - Očkování - obchod se strachem 😉

petot
31. máj 2010

lucrezia: difterický anatoxín, tetanický anatoxín, pertusový anatoxín, filamentózny pertusový hemaglutinín, pertaktín, rekombinantný povrchový antigén vírusu hepatitídy B, 3 typy inaktivovaného poliovírusu, polysacharid haemophilus influenzae b.

manof
31. máj 2010

@stanili

Za môj omyl o ružienke som sa ospravedlnil už dva príspevky pred Tvojím príspevkom.

Netvrdím, že niektorí ľudia nespájali autizmus s thimerosalom (etylortuťou), ale najviac sa hovorí o autizme po MMR (viď Wakefield) a tam thimerosal nie je a ani nemôže byť, lebo by tá ortuť tie živé vírusy (presnejšie: bunky nakazené vírusmi) zabila a teda by očkovanie proti MMR bolo úplne neúčinné. Čiže tvrdenie, že len a len thimerosal spôsobuje autizmus (a nič iné vo vakcínach) je v ostrom rozpore s potvrdeným tvrdením, že autizmus spôsobuje MMR vakcína (pravdepodobne jej ružienková časť skrz prítomnosť vírusom pozmenených ľudských buniek, viď:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/vedecka-s... )

Každopádne, prítomnosť ortuti a iných jedovatých látok vo vakcínach je jednoznačne prvou podozrivou pri skúmaní nárastu duševných chorôb (zďaleka nielen autizmus, ale trebárs aj poruchy sústredenia, alzheimer a mnohé ďalšie). Skôr než začneš do mňa "odborne" rýpať, konzultuj to, prosím, s profesionálnym neurológom.

Čo sú reálne štatistiky? Vari nepovažuješ tie drísty z ÚVZ SR za reálne štatistiky???
Viď: http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/preco-je-...
bod č. 5
Ja považujem za reálne nie to, čo mi Big Pharmou skrz-na-skrz skorumpovaný ÚVZ SR naservíruje, ale to, čo si môžem overiť - živých ľudí z mäsa a kostí, s ktorými sa stretávam alebo aspoň komunikujem telefónom či e-mailom. A táto realita je niečo úplne iné než PR články ÚVZ SR. Rozdiel je asi tak priepastný ako keď sa Neo oslobodil z Matrixu - oproti nevedomému životu v Matrixe.

Každopádne ja nenesiem zodpovednosť za nikoho rozhodnutia, takže rozhodnite sa (pokiaľ možno) sami podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Aby ste však v budúcnosti nemuseli ľutovať, odporúčam každému, aby sa pred očkovaním čo najlepšie informoval z viacerých zdrojov (ako z oboch extrémnych nezmieriteľných táborov, tak aj tých, čo sú niekde medzi nimi), aby jeho rozhodnutie bolo nielen slobodné, ale aj vedomé, uvedomelé a teda zodpovedné.

Spoliehanie sa (rozumej: prenechanie zodpovednosti za svoj život) na "odborníkov" (kňazov, štátnych úradníkov, vodcov, generálov atď.) je čistým alibizmom a osobnou nezodpovednosťou. Zároveň je to krok späť - krok k novej totalite, ktorá ale bude oveľa prefíkanejšia, než tá komunistická, obzvlášť s tými technickými prostriedkami, aké sú teraz k dispozícii.

Môžem teda každému odporučiť v prvom rade samostatne rozmýšľať a overovať si informácie, a to hlavne ak prichádzajú od politikov, štátnych úradov či veľkých firiem. Nemenej podstatné je prevziať plnú zodpovednosť za život a zdravie svoje i svojich detí a nehádzať túto zodpovednosť na lekárov, politikov ani nikoho iného - toto práve vedie k totalite. A do tretice: v prípade, že ste skutočne presvedčená/ý, že sa "odborník" mýli, a máte na to dobré dôvody, trvajte na svojom, stojte si za svojimi dôvodmi a nenechajte sa zblbnúť. Slová odborníka berte, prosím, ako názor či informáciu, nie ako Písmo sväté. To samozrejme platí aj o tom, čo tu píšem ja. Nehovoriac o tom, že sa nepovažujem za odborníka, ale len za rozmýšľajúceho a pravdepodobne aj nadpriemerne informovaného laika, ktorý sa snaží veci čo najlepšie porozumieť.

manof
31. máj 2010

@stanili
Môžeš mi, prosím Ťa, citovať (na výrobcoch očkovacích látok) nezávislú štúdiu, ktorá BEZPEČNE DOKÁZALA, ŽE KAŽDÉ DIEŤA V POHODE ZVLÁDNE tých 10.000 imunitu provokujúcich podnetov v jednom okamihu súčasne? Ja som doposiaľ takú štúdiu nenašiel, tak Ti budem veľmi vďačný, keď mi v tom pomôžeš.

K tým 10 antigénom v hexe: niektoré očkovacie látky obsahujú antigény viacerých kmeňov vírusu či baktérie. V hexe to vypadá na HiB a detskú obrnu, ak tomu dobre rozumiem:
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/infanr...