Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
3. aug 2010

Zdá sa, že v Česku slobodo-očkovači nevyhrali celú vojnu, ale len jednu bitku. Niektorí (alebo mnohí) lekári si zrušenie pokutovania za neočkovanie "nechtěj nechat líbit":

http://sloboda-v-ockovani.sk/news/za-odmitnuti-...

molka
3. aug 2010

Dnes sa nám omylom dostali do schránky české Lidové noviny a tam sa prvé dve strany venujú očkovaniu, pretože istá rodina po troch rokoch vyhrala súd a musia im vrátiť pokutu, ktorú museli zaplatiť za neočkovanie. Tomu hovorím prozreteľnosť, že sa poštárka práve dnes pomýlila. 🙂

miliharmi
3. aug 2010

@manof To je jasné od začátku a všichni víme, že hodně záleží na tom, co bude dál. Věci se totiž můžou dokonce ještě zhoršit.
V MF dnes vyšel článek o očkování od prof. Berana, tváří se sice velmi liberálně, byl by pro odstranění sankcí, to už prý je věc dávno na Západě překonaná, ovšem je třeba zavést jiné přesvědčovací metody, především rodiče důkladbě informovat o důležitosti očkování a také cituji:
Stát musí nyní přejít od přímé povinnosti očkování k tzv. nepřímé povinnosti. Neočkované dítě pak nesmí být zařazeno do ŠKOLNÍHO! kolektivu (je tak chráněno dítě i kolektiv) a rodič je sankcionován za to, že dítě školu nenavštěvuje.

Zase mi tu chybí ten blicí smajlík.

monnaa
3. aug 2010

ahojte, tak na tú škôlku som sa vás čo neočkujete už dávnejšie chcela spýtať. Ako to riešite s vašimi detičkami ? Vezmú ich do škôlky, alebo ste sa stretli s tým, že by boli odmietnuté ? Ja môjho mladšieho syna pravdepodobne už nedám zaočkovať ničím, ale zase do práce sa musím vrátiť a na súkromnú opatrovateľku nemám....tak riešim už aj dôsledky odmietnutia očkovať.

manof
3. aug 2010

@monnaa
Závisí od toho, ako sa dohodneš s detskou lekárkou. Ak je fajn, tak Ti napíše dobrozdanie a dieťa na škôlku vezmú. Ak je hnusoba (alebo fanatická očkovačka), tak prijatie dieťaťa do škôlky neodporučí a potom ešte môžeš skúsiť zabodovať u riaditeľky škôlky, čo sa môže tiež podariť. Ideálne, ak je to dobrá známa.

manof
3. aug 2010

„U novorozenců může očkování závažně poškodit zdraví. V minulých letech dokonce došlo k několika úmrtím,“ řekl Právu hlavní hygienik ČR Michael Vít. K takovému kroku, jak tvrdí Vít, už přistoupily všechny vyspělé evropské státy. Dodal, že podle návrhu vyhlášky by se očkovali jen novorozenci, u nichž je vysoké riziko onemocnění.

(citát z http://www.novinky.cz/domaci/207643-boj-s-tuber... )

Z toho mi vyplývajú dve veci:
1. Slovensko nie je vyspelý európsky štát.
2. Verejní predstavitelia v Česku majú aspoň trocha cti (na rozdiel od Slovenska) a priznajú, že očkovanie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, v jednotlivých prípadoch dokonca aj smrť. Vôbec si nedokážem predstaviť, že by niečo také dokázal povedať hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

manof
3. aug 2010

Inak páči sa mi aj súčasný stav ankety na stránke:
http://zpravy.idnes.cz/prulomovy-verdikt-za-odm...

Měl by stát pokutovat rodiče, kteří odmítnou povinné očkování svého dítěte?
ANO 1929
NE 2728

cca 2:3 v prospech neočkovačov.

prsky
3. aug 2010

@miliharmi no, sak tak nejako to funguje v Australii alebo Anglicku - ze ti nezapisu dieta do skolky, ak nebolo ockovane. Takze neviem co je lepsie, ci zaplatit pokutu po siahodlhych peripetiach a mat "pokoj" alebo mat potahovacky so skolkami/skolami 🙄

manof
3. aug 2010

@prsky @miliharmi
So škôlkou máš trápenie tak-či-onak a na školu vziať dieťa musia, ak chcú, aby bola naďalej povinná školská dochádzka. Takže to vnímam ako jednoznačne horšie u nás než na Západe (možno s určitou výnimkou USA, ale i tam sú určité veci lepšie - napr. výnimky z náboženských dôvodov).

miliharmi
3. aug 2010

@manof Jenže tohle, jak to píše ten prof., je Hlava22, do školy neočkované nesmí, ale protože je rodič povinnen dítě do školy posílat, bude sankcionován, že tam dítě nechodí. Jediné východisko z toho je dát dítě naočkovat, jinak to nemá řešení.
Ještě mě napadá domácí škola, ale ne každý to může udělat takto.

bubulka722
3. aug 2010

Stále nerozumiem, prečo majú problém s prijatím nezaočkovaného dieťaťa do škôlky alebo do školy. Veď predsa podľa ich slov sa zaočkované dieťa nakaziť nemôže... Je to teda len čisto o šikanovaní rodičov, ktorí očkovanie odmietajú, alebo vedecké výskumy prezentované WHO o účinnosti očkovania nie sú také pravdivé ako sú podávané svetu.

prsky
3. aug 2010

@bubulka722 lebo ockovane dieta sa nakazit moze, len ma vdaka ockovaniu (vraj) lahsi priebeh ochorenia a teda neockovane dieta ohrozuje ostatne

manof
3. aug 2010

@miliharmi
Hlavu XXII. neuznávam.

Jednoducho ma nemôžu sankcionovať za to, že neposielam dieťa do školy, keď ho do školy pošlem a oni ho tam nevpustia.

Nech teda sankcionujú riaditeľa školy a nie mňa, lebo ja som si predsa svoju povinnosť splnil a dieťa do školy poslal.

Nie je čo riešiť.

manof
3. aug 2010

@prsky
Tak potom nech to nenazývajú prevencia ochorení, ale zľahčovanie priebehu ochorení.

prsky
3. aug 2010

@manof nehovorim, ze sa s tym stotoznujem. pisem len to, aku odpoved som na podobnu otazku dostala ja 😉

miliharmi
3. aug 2010

@bubulka722 Podle mě je to jen způsob, jak zastrašit rodiče, kteří se nechtějí podřídit. Pokud je očkované dítě někým ohroženo( očkování není 100%), tak přeci nejen případným neočkovaným dítětem ale i třeba paní učitelkou, paní kuchařkou a nakonec i samotnou paní doktorkou, všechny tyto osoby už nemusí být vůči očkovaným chorobám imunní a proto jimi mohou onemocnět a nakazit další. Třeba se paní učitelka vydá na dovolenou do Bulharska a protože už dávno není imunní vůči spalničkám (pokud je tedy v dětství neprodělala), tak je potenciálním ohrožením v celé školce. 😉

miliharmi
3. aug 2010

Oprava:
Třeba se paní učitelka vydá na dovolenou do Bulharska a protože už dávno není imunní vůči spalničkám (pokud je tedy v dětství neprodělala), nakazí se a tak je potenciálním ohrožením v celé školce.

bubulka722
3. aug 2010

@miliharmi Presne takto som to s tou otázkou myslela.
Myslím, že v pokutovaní rodičov za to, že svoje deti neposielajú do školy by to nebolo také jednoduché. Pozrime sa na školskú dochádzku cigánov a nikto im nemôže nič, maximálne im vezmú rodinné prídavky.
Osobne by som bola zvedavá aké percento nezaočkovaných z našej milovanej etnickej skupiny bez problémov navštevuje škôlku a školu. Meter je vždy len na zodpovedných a slušných ľudí.

manof
3. aug 2010

@prsky
Však ja som si ani nemyslel, že sa s tým stotožňuješ.

prsky
3. aug 2010

@manof neurazila som sa 😉 😀

manof
3. aug 2010

Nejak sa nám v médiách posledný vyše týždeň premnožili správy o očkovaní. Síce veľká časť sa týka rozhodnutia českého NSS, ale aj tak dosť:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/spravy/

vodicka75
3. aug 2010

ahojte, zaujimave novinky 😲
to co pise MUDr. Antonin Janak v diskusii na denik.cz???
Preco nemoze mat dieta pristup do kolektivu, ak nie je ockovane? Co su padnuti na hlavu? To nemozu,....pretoze neockovane dieta automaticky neznamena, ze siri prenosne choroby ! Ja budem nosit do skoly hoci kazdy den cestne vyhlasenie (take, ake musia rodicia predlozit napr. ked idu deti do skoly v prirode), ze dieta netrpi prenosnou chorobou,...ked je dieta zdrave, ako mozu rodicov trestat tak, ze by nemohlo chodit do skoly? To cloveka fakt nastve,...hlavne ze bezdomovci su v prenose TBC jednicky 😠

vodicka75
3. aug 2010

Este ma napadlo,...a kde je prezumpcia neviny? Preco sa k neockovanym chcu stavat ako k siritelom chorob?
To by museli dokazat, ze to tak je, nie???

vodicka75
3. aug 2010

A ked ma niekto prenosnu chorobu, napr. TBC apod., tak ide do karanteny, hotovo, bodka. Co chcu este?
Ved aj tak ochoreju na tie prenosne choroby aj ockovani, aj ti su prenasaci, nech idu...

manof
3. aug 2010

Jediná vakcína na alergie, ako senná nádcha, astma či ekzém, je na ceste
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/jedina-va...

manof
3. aug 2010

@vodicka75
V zásade s Tebou súhlasím. Sú to žvásty. Buď štát chce povinnú školskú dochádzku a nebude robiť obštrukcie, alebo povinnú školskú dochádzku nechce a to by teda bol riadny krok späť. Nieže by naše (české) školy stáli za veľa, ale návrat analfabetizmu asi nie je veľmi žiadúci.

samiana
4. aug 2010

@manof
"Tak potom nech to(očkovanie) nenazývajú prevencia ochorení, ale zľahčovanie priebehu ochorení."
Skladám Ti poklonu za bezchybnú logiku, vieš trafiť klinec po hlavičke!

Milé diskutujúce, to s tým nepripustením neočkovaných detí do kolektívu treba správne pomenovať! Šak vakcinátori si mýlia očkovanie so zmytím nedokonalosti od prírody, bez urážky, s nejakým sviatostným úkonom! To je čisté nepokryté sektárstvo!

Keď príde reč na to, že neočkovaní sú menejcenní a ohrozujúci spoločnosť, že ich treba vylúčiť z normálneho života a izolovať...najlepšie aj viditeľne označkovať, aj také návrhy tu už boli.... nepripomína vám to nič?
Nie tak dávno istá časť obyvateľstva chodila povinne označená žltou hviezdou a na mnohých verejných miestach boli tabuľky s nápismi, že im je vstup zakázaný! Podobnosť čisto náhodná?

A to, čo tu píše miliharmi, že šíriteľom nákazy môže byť ktokoľvek, dospelá osoba a tak ďalej, s tým sa ako vyrovnať, budeme povinne preočkovávať celé obyvateľstvo, či ako? Všetky tie reči o nepripustení detí do škôlky a školy, či už majú oporu v zákone alebo nie, sú priamym útokom na základné ľudské práva a bodka.

sabiatko
4. aug 2010

@manof
@petot
@latvia dakujem, som nevedela ani ja, ze to su 2 rozlicne veci.

sabiatko
4. aug 2010

prosim vas, neviete, ci existuje nejaka setrna vakcina namiesto infanrixu hexa?

prsky
4. aug 2010

@samiana lenze v niektorych krajinach (Australia, GB) je to zavedena prax (nepustanie deti do skolok/skol)