Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

maggie2
30. aug 2010

@vajlikova ahojki, to čím Ťa kŕmi Tvoja stará pediatrička sú nezmysly, nepoznám jej motívy ktoré ju k tomu vedú, ale z môjho pohľadu môže ísť i o rafinovanú formu nátlaku na Teba aby si svoje dieťa zaočkovať dala. Tak ako písala @latvia, nie je dôvod aby si jej niečo podpisovala, ani niečo od nej preberala. Na Tvojom mieste (s dôrazom na to, že chápem Tvoju ťažkú situáciu s chorým dieťaťkom, ale práve preto) by som okamžite zobrala hárok papiera, napísala jednu sťažnosť na lekárku adresovaný na Úrad pre dohľad nad zdr.starostlivosťou, kde by si stručne popísala, v akej situácii momentálne ste (proces zisťovania dg) a že sa cítiš byť VYDIERANÁ dotyčnou lekárkou (hrozí Ti že ak si vakcíny nevyzdvihneš v budúcnosti Ti nebudú preplatené), resp. že jej správanie nesie znaky NÁTLAKU, pretože s ohľadom na psychický stav v ktorom si kvôli zdravotnému stavu Tvojho bábatka, dotyčná lekárka využíva Tvoju TIESEŇ na svoje Tebe nepochopiteľné zámery, čím Ťa TRAUMATIZUJE a robí ZÚFALOU. Žiadaj Úrad aby okamžite zakročil a znemožnil lekárke na Teba vyvíjať tento nepatričný NÁTLAK. (Ospravedlňujem sa adminom za veľké písmená, skutočne boli potrebné)

ivamera
30. aug 2010

@vajlikova
som zástanca zachovania korekných vzťahov 😉
Skús požiadať pediatričku, aby teda vakcínu vypísanú na meno tvojho dieťatka vrátila do lekárne s tým, že oni si recept vystornujú ( to by išlo zrejme len vtedy ak tak učinila len nedávno a lekáreň ešte nerobila uzávierku);
alebo pre tvoj pokoj na srdci by si mohla napísať jednoduché vystvetlenie zdravotnej poisťovni, že pediatrička bez tvojho vedomia vypísala vakcínu na meno Tvojho dieťaťa, no ty si medzitým pediatričku na základe slobodnej voľby lekára zmenila a podľa jej odborného stanoviska je dieťa pre vykonania očkovania kontraindikované a zrejme bude aj do času kým uplynie expiračná lehota vakcíny- tým by si mohla predísť nedorozumeniam pri preplácaní zdravotnej starostlivosti - trebárs aj vakcín- ak by si sa raz pre nejakú rozhodla.
Samozrejme, žiaden predpis Ti neukladá, aby si takto postupovala a ani nemáš zo zákona povinnosť vakcínu prevziať.

klara_klara
30. aug 2010

@latvia nechapem ako nechapes, ale ved zravotna poistovna to plati, ten lekar si musi evidovat pocty...?

maggie2
30. aug 2010

@klara_klara žiadne opatrenia nie sú potrebné, v Rakúsku, Nemecku, hocikde, ideš do lekárne kúpiš si vakcínu, povedia Ti, dajte si ju do chladničky. Krátkodobý transport mimo chladničky (cesta domov, cesta ku lekárovi) nie je žiadny problém. Tak aké opatrenia - tie musí vedieť dodržať každý, kto vie čítať, a má aspoň 8 tried ľudovej. Ide o to, že lekár nemá pravo robiť na Teba nátlak a nanucovať ti vakcínu s argumentom, že on ju už na tvoje meno objednal. Je to nezmysel.

klara_klara
30. aug 2010

@vajlikova asi tak chce sa zbavit zodpovednosti...a urobit si poriadok v poctoch...podla mna si ju nakoniec necha pre ine dieta , vyradi ta z evidencie, zdravotnu dokumentaciu posle novej dokine a ta objedna pre dieta vakcinu nakolko jej pribudne dalsie dieta v obvode...ak vas bude ockovat...

magdal1
30. aug 2010

suhlasim s nazorom @klara_klara , ze antibiotika a vakciny nie su to iste, vakcinu by som domov asi nebrala, vyslovene to vyzera byt chyba lekarky, kt. to teraz vsetko chce hodit na @vajlikova
@ivamera
tiez som za slusne spravanie a ako som pisala vyssie, ak sa poistovna bude pytat, @vajlikova im moze vysvetlit ako to bolo......
len lekarka vie, preco takto robi,mne to pripada ako by si uz vakcinu dala poistovnou preplatit, ze si to ako ukon vykazala a to by bola jej chyba

maggie2
30. aug 2010

@klara_klara ale veď tá lekárka žiadnu zodpovednosť voči zaobstaranej vakcíne vo vzťahu k vajlikovej nemá. Tam bude iný motív. Lekárka chce mať pravdepodobne "svätý" pokoj s oddôvodňovaním pre ÚVZ, prečo sa vakcinácia neuskutočnila. To je to, čo nikdy nepochopím, brať si na svedomie zdravie dieťaťa len aby som mohla urobiť "čiarku", že kvóta splnená.

klara_klara
30. aug 2010

@magdal1 tak tak presne si to magda vystihla...a rovnako ako ty by som si to ani ja domov nebrala...nie som povinna nosit take veci v kabelke a mat zodpovednost, ktoru mat nemusim 😝 😝 😝 k tomu ma predsa nikto nemoze prinutit alebo ano?

klara_klara
30. aug 2010

@maggie2 presne tak to chapem aj ja maggie lenze teraz nema problem lekarka ale vajlikova a to je chyba celeho tohto pokusu ako vec vyriesit

ivamera
30. aug 2010

@maggie2
reagujem na tvoj príspevok zo včera 23:05
Tvoj uhol pohľadu na vec je určite zaujímavý a zdá sa byť aj logicky vysvetlený. No napriek tomu si dovoľujem mať opačný názor na vec, ale neboj rozumieme sa 😉
Z mojho pohľadu zákonodarca jednoznačne priradil "neočkovaniu pre kontraindikácie" iný kód a neočkovaniu pre náboženské či iné dôvody zase iné kódy. Z tej kategorizácie v spomínanej prílohe k zákonu 576/2004 nepriamo vyplýva, že zákonodarca nepovažoval tieto iné dôvody za kontraindikáciu.
V čom však s Tebou súhlasím je to, že samozrejme ide o určité zdôvodnenie prečo bola zo strany pacienta imunizácia odmietnutá, a bolo by vhodné keby také zdôvodnenie lekár do dokumentácie aj zapísal. Otázka je či by to v prípade priestupkového konania na RUVZ naozaj obstálo. Ty osobne niekoho poznáš kto takto postupoval a uspel? ( teda ak sa smiem opýtať)

btw: nie každý názor je nevyhnutne nesprávny- len je proste iný. 😉

maggie2
30. aug 2010

@ivamera som tiež zástanca korektných vzťahov. Ale bohužiaľ niekedy to nie je možné ani reálne. Je to otázka priorít. Ak niekto zneužíva svoje postavenie na to, aby Ťa šikanoval a poškodzoval, tam nie je ani pôda na to, aby boli možné korektné vzťahy. Možno si mala na mysli to, že je treba sa vyvarovať emócií, a treba len v komunikácii s takýmito ľuďmi byť vecný, konštruktívny, odvolať sa na svoje práva, nenechať sa vyprovokovať a ísť za svojim cieľom. To je to, čo rozumiem ja pod korektnými vzťahmi, hoci druhá strana si to nutne bude vysvetľovať ako drzosť a neúctu voči zdravotníckym pracovníkom-lekárom. Oni totiž niekedy obyčajnú otázku považujú za urážku, viem čo hovorím.

ivamera
30. aug 2010

@maggie2
ja som nepísala, že som zástanca korektných vzťahov ako reakciu na tvoj príspevok o 11:46. Ked som písala moj názor pre vajlíkovú- ten tvoj príspevok som ešte nevidela. 😉

latvia
30. aug 2010

@klara_klara kazda vakcina ma svoj kod, ktory sa z ampulky odlepi a lekar si tuto nalepku nalepi do karty dietata.okrem toho si vedie (resp.by si mal) viest dokumentaciu kde si pise kto kedy aku vakcinu dostal. takze zaznam do poistovne sa dostane, nasledne ju poistovna preplati, takze preto nechapem to vyberanie na urcite dieta. okrem toho, ako to prebieha? sestricka naleti do lekarne so 100Ks receptov pre urcite deti? 😕 proste mi toto vysvetli, mozno potom pochopim tu suvislost

maggie2
30. aug 2010

@ivamera Veď rozumieme sa. Nejde o to, čo je k čomu priradené, je to priradené ako je. Podstatné je že tie možné dôvody sú taxatívne vymenované, a že sa o nich vie, a s nimi sa i ráta.
Ale v zákone 576/2004 nikde nie je uvedené, ani nepriamo, že by zákonodarca nepovažoval tieto dôvody za kontraindikáciu. Môžeš prosím konkretizovať, na základe čoho sa nazdávaš že naopak, to niekde z niečoho vyplýva?

Prečo si myslíš že takéto zdôvodnenie, kde lekár zapíše kód nevykonania vakcinácie s odôvodnením, že pacient využil svoje zákonné právo podľa § 11 576/2004 Z.z. nie je spôsobilé pred RÚVZ obstáť? Všetky zákonné podmienky boli predsa splnené.

klara_klara
30. aug 2010

@latvia ja zasa nechapem teba...ved ked zaockuje a lepi tam tu nalepku tak tie vakciny predsa ma...a musela ich objednat a ked ma 50 deti, ktore bude ockovat nemoze objednat 100 ks naco by jej boli...to je asi logicke nie? ja neviem pochopit o com hovoris, co ti nie je jasne?

maggie2
30. aug 2010

@ivamera veď hej, v pohode, ja som tiež reagovala na vajlikovu, veď je to snáď jasné 😉

latvia
30. aug 2010

@klara_klara nuz, asi sa nechapeme v tom, ze vakciny si moze nakupit dopredu a poistovna jej ich preplaca po zaockovani....

baruskaaa
30. aug 2010

@ivamera suhlasim, tiez som zastanca korektnych vztahov, ale v tomto pripade by mi to bolo srdecne jedno, kedze pediaricke zjavne nejde o zdravie mojho dietata 😠 A uz vobec by som neplytvala energiou na riesenie toho, co urobit s vakcinou, nech si to dokina riesi ako chce.

klara_klara
30. aug 2010

@latvia no ved tak to asi aj je, nepisala som o nicom inom, len si ma asi nepochopila, ale co to na situacii meni co sa tyka vajlikovej o ktoru tu vlastne islo

maggie2
30. aug 2010

@ivamera poslala som Ti IP 😉

latvia
30. aug 2010

@klara_klara tak este raz - vakciny si dr. moze kupit kolko chce, ma ich v chladnicke, pride dieta, zaockuje ho, posle poistovni zapis ze bolo zaockovane, poistovna preplati.
vajlikova ma nezaockovane dieta, tympadom poistovna este o jej dietati nevie, preto nechapem preco dr. povedala ze uz objednala vakcinu na meno jej dietata. uz sa chapeme?

maggie2
30. aug 2010

@klara_klara v podstate sa preto neviete s @latvia zhodnúť, pretože Ty sa nazdávaš, že @vajlikova má problém. Ale ona ho nemá, tak ako správne píše @latvia. Ta vajlikovej lekárka sa len snaží budiť dojem že vajlikova má problém, v skutočnosti žiaden problém nie je. Lekárom pribúdajú stále nové a nové deti, nie je problém tie vakcíny použiť. Myslíš že za dva roky pokiaľ pominie expirácia, tej lekárke nepribudne ani jedno nové dieťa? Toto sú umelé problémy, bez opodstatnenia. Aj ty aj latvia v podstate ste na jednej strane len ste sa nepochopili

klara_klara
30. aug 2010

@latvia mozno nema taku velku chladnicku a bola by jej nadbytocna 😀 😀 😀

ivamera
30. aug 2010

@maggie2
"Ale v zákone 576/2004 nikde nie je uvedené, ani nepriamo, že by zákonodarca nepovažoval tieto dôvody za kontraindikáciu"- rovnako tam nie je nikde uvedené, že sa to za kontraindikáciu považuje. A naviac ako som už písala- nevykonanie očkovania pre kontraidikácie má svoj vlastný kód a nevykonanie očkovania z iných dôvodov (trebárs aj náboženských dôvodov) má zase svoj vlastný kód. Takže zákonodarca to rozlíšil ako dva rôzne úkony. Keby to neočkovanie z náboženských dôvodov bolo aspoň v tabuľke subsumované pod neočkovanie pre kontraindikácie tak ok beriem- lenže nie je. 😒

latvia
30. aug 2010

@klara_klara poslednemu prispevku teda fakt nerozumiem

maggie2
30. aug 2010

@ivamera Veď ten zákon ani o kontraindikáciách nepojednáva. preto som sa Ťa na to pýtala. Nič tam priamo ani nepriamo ohľadom tohoto nevyplýva. Žiadna tabuľka na kontraindikácie v očkovaní , kde by malo byť uvedené subsumované v zákone 576/2004 nie je.

maggie2
30. aug 2010

@latvia ja rozumiem, klara už pochopila absurdnosť celého problému a trefne poznamenala v tom zmysle že ostávajú už iba iracionálne argumenty

maggie2
30. aug 2010

@ivamera mala si snáď na mysli zákom 355/2007, práve ktorý pojednáva o očkovaniach, ale tam takisto nie je definované čo sa rozumie pod slovom kontraindikácia. Opakujem to definuje (SČASTI !!!) iba Vyhláška 585/2008, ale tam je delegovaná na to farmafirma (jej príbalový leták), ktorá nie je oprávnená vymedzovať a negovať práva občanov, ktoré im zákon zaručuje. Pozri si ešte raz ako je definované priestupkové konanie - ako porušenie povinnosti uloženej zákonom atď. Ja som presvedčená, že je možné splniť si všetky povinnosti uložené zákonom aj napriek nesúhlasu s aplikovaním vakcíny do tela, je možné to patrične a v súlade so zákonom i nakoniec Vyhláškou lekárom zdôvodniť a preto skutok nie je priestupkom a nie je dôvod v priestupkovom konaní pokračovať.

magdal1
30. aug 2010

no rozpisali sme sa riadne, co tu lekarku vajlikovej viedlo,to riesit nemusime, vsetky sa zhodneme asi v tom,ze by sme ziadnu vakcinu nebrali, ani ziadne papiere nepodpisovali

blovitc120
30. aug 2010

@latvia ja si myslim, ze to len odhadom ten pocet. podla mna kazdy lekar ma uz databazu pacientov v PC a da sa predsa filtrom zistit pocet deti v danom veku.
@klara_klara mne je uplne jedno, ci to dr. maju alebo nemaju v ambulanciach, akurat som napisala, ako to ma nasa dr. a pride mi to dost normalne, ze kym doktorka vysetri pred ockovanim dieta, sestricka zbehne jedno poschodie do lekarne s receptom na konkretne dieta a donesie vakcinu, nemusia nic skladovat.