Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
8. jan 2011

@maroli A ak si rubeolu prekonala, tak toto by malo byť dostatočnou zárukou, že ju už nedostaneš. Hoci u očkovaných, neviem či je to celkom isté 😕

tean
8. jan 2011

@petot
som sa zase narehotal 😀
"Samozrejme, občas počuť aj blúznenia o doživotnej imunite (vakcína sa používa len 30 rokov, niekto experimentuje s krištáľovou guľou??)"
Dluholucky nas bude este dlho rozosmievat.
Je to proste majster vtipu 😀 😀 😀 😀

petot
8. jan 2011

@tean Neviem, kto konkrétne to tvrdil, je to už nejaký rok, viem len, že bol/a MUDr... Môžeme sa zasmiať, čo už nám ostáva, ale je to smiech cez slzy, lebo nakoniec je skôr smutné, že takéto veci verejne vypúšťa niekto, kto vystupuje akoby tomu rozumel, a komu tie nepreukázateľné reči neinformovaná verejnosť ľahko uverí... 😨

petot
8. jan 2011

@tean Slovo "blúznenie" bolo použité v zmysle "s nadšením rozprávať, snívať, rojčiť (zvyčajne o niečom neskutočnom)" podľa slovníka 😉 vzhľadom k nepreukázateľnosti tvrdení o doživotnej imunite proti ochoreniam vďaka očkovaniu MMR (pretože práve ohľadom MMR som kedysi kdesi čítal onen výrok o doživotnej imunite).

petot
8. jan 2011

@maroli Ešte je tu otázka, či si absolvovala aj preočkovanie v 11 rokoch. Ak áno, tak by to nebolo celkom štvrťstoročie, ale "len" 15 rokov 😉

prsky
8. jan 2011

@maroli @petot ja som rocnik 79 a rubeolu som prekonala a aj mi ju v 11tich pre istotu aj zaockovali 🙄

pepa1
8. jan 2011

Chcela by som sa spytat ci je mozne aby som dieta zaockovala nie ihfanrix hexa ale infanrix ipv hib tato vakcina neobsahuje zttacku B. Mozem o nu poziadat,je vobec na SK trhu? Zatial ma maly povinne ockovanie v 3 a 5 mesiaci ale az teraz som nasla tieto stranky a mam chut nepokracovat v ockovani alebo ockovat len nieco. Zlakla som sa tej hexavakciny s hepatitidou lebo ze vo Francuzsku zakazali ockovat na hep. B kvoli vzniku sklerozy u deti. Tak ma zaujima ci to sa myslela nejaka mono vakcina od konkretneho vyrovcu alebo je to ten isty hnus aj co je v hexe??? Este ma zaujima MMR vakcina, Na SK sa ockuje MMR II alebo priorix,da sa vybrat vakcina? Ktora z tychto dvoch ma viac neziaducich ucinkov?

petot
9. jan 2011

@pepa1 Existuje Infanrix-IPV+HiB http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/inf...
Ale tá hemofilová zložka je tiež riskantná z pohľadu potravinových alergií. Infanrix Polio, ktorý ju neobsahuje, nemá u nás platnú registráciu. A z celého Infanrixu je medzi najhoršími zložka pertussis, ktorá je už vo veku 1 rok tak či tak viac-menej zbytočná, keďže ochorenie je nebezpečné najmä pre deti do 6 mesiacov. A k tomu, polio sa v Európe už desaťročia nevyskytlo. Takže viacero zložiek je tam na pováženie. Hoci súhlasím, že hepatitída B je najviac do očí bijúca, prakticky nulový prínos u detí oproti riziku autoimunitných ochorení z vakcíny.

Monovakcíny od toho istého výrobcu bývajú v podstate totožné ako vo viaczložkových vakcínach.

MMR sa očkuje Priorix a pokiaľ ide o nežiaduce účinky, budú na tom asi viac-menej rovnako, keďže sú to principiálne rovnaké vakcíny, dokonca s rovnakými vírusovými kmeňmi. To, že Merck uvádza viac nežiaducich účinkov, môže byť dôsledkom lepšieho alebo dlhodobejšieho hlásenia, a nie nutne znakom, že by Priorix bol nejako "lepší".

sammy19
9. jan 2011

@pepa1 - ja som takto tiež zvažovala (nakoniec sme ale tretiu hexu nedoočkovali vôbec) a doktorky som sa na túto vakcínu pýtala, tak mi ju predpísala, ale povedala, že nevie, či mi to zdravotná poisťovňa preplatí. Pýtala som sa potom v lekárni a preplatili by mi to zo zdravotnej, takže v pohode. Doktorka bola ochotná to malej zaočkovať. Len teda sa nakoniec nič nekonalo...

jonas17
9. jan 2011

@pepa1 moja má tiež presne toto očkovanie na 3 a 5 a viac nedám nič.starší syn dostal cukrovku, tak sme skončili s očkovaním. a tiež ľutujem, že som tieto stránky nenašla, ked som bola tehotná, nebola by zaočkovaná vôbec.

pepa1
9. jan 2011

Sammy19 a ktoru vakcinu si dala infanrix polio alebo infanrix hib??? Pediatricka nic nevravela ze sa musi doockovat tou istou vakcinou akou sa zacalo?
Jonas17 ja tiez lutujem ze som tieto stranku neobjavila skor, teraz sedim za netom do 1 do rana a hladam info,moj muz si mysli ze mi hrabe co tam stale hladam... Synak dostal cukrovku po akom ockovani a kolko mal rokov. Aj muzova dcera dostala cukrovku v 6 rokoch pol roka po ockovani na tetanus, je to strasne. A to nik v ich rodinach cukrovku nema. Teraz mame 6 mesacneho prcka a ja sa chorob ktore mozu vzniknut po ockovani desim. Ze ja som toto nezacala studovat skor.
Petot nevies nahodou na kolko % sa vytvori imunita po dvoch ockovaniach namiesto 3? Keby nechcem uz doockovat tu hexu a prevenar? A ak by som nahodou doockovala infanrix hib mal by syn ochranu na hepatitidu B z tych predoslych ockovani. Nechapem preco sa musi ockovat 3x. A celkovo ma zaujima ja mam 30rokov a hladala som v mojej karte na co som bola ockovana ale je to take vyblednute ze viem urcite o tbc a rubeole,ine neviem rozlustit. Nevies nejake stranky alebo ak tu je niekto v mojom veku tak ma zaujima co pchali do nas a v akom veku,lebo sa mi nezda ze aj my sme mali tolko ockovani. A samozrejme sme neboli taky chory ako nase deturence takze vyselektovanim mozno dam dokopy ktore ockovania co spustaju. Aj nas ockovali mmr vakcinami? Inak si viem predstavit co za sajrajt bol vo vakcinach pred 30 rokmi a nebolo tolko autoimunnych chorob a v dnesnej dobe su vakciny akoze "nove a bezpecne" a kolko chorych deti mame. A este nevie niekto kto z okolitych statov pouziva Hexavakcinu? Ci aj inde ockuju deti na hepatitiduB. V Cechach sa pouzivala ta vakcina bez hepatitidy ale ci sa nieco zmenilo??

manof
9. jan 2011

@usiko
Zorganizuješ?

manof
9. jan 2011

@nadhera
Povinné očkovanie je protiústavné, v rozpore so zákonom o rodine, zákonom o zdravotnej starostlivosti, najmenej 5 medzinárodnými zmluvami... Viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/protipravno...

Na druhej strane je povinné očkovanie definované ako povinné v zákone 355/2007 Z.z. - ale len veľmi hmlisto, a bližšie to je až vo vyhláške 585/2008 Z.z., ktorá bola novelizovaná vyhláškou 273/2010 Z.z. Viď tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/zakony-vyhl...

Ak sa chceš sama pozrieť na tie právne normy, otvor si ich a vyhľadaj si v nich povedzme "očko" a prejdi všetky výskyty. Inak je tam aj kopec balastu, ktorý je z hľadiska očkovania nepodstatný, takže čítať to úplne celé nemá zmysel, pokým vyslovene nejdeš na priestupkové konanie alebo pred súd.

petot
9. jan 2011

@pepa1 Hepatitídu B pusti z hlavy, deti ju nedostávajú. Vôbec ju nerieš. Začína hroziť po puberte so začiatkom sexuálnych aktivít, ale to už vakcína dávno stratila akýkoľvek hypotetický efekt. V ČR tiež používajú Hep.B vakcínu, aj napriek zamietavému odbornému posudku.

Na tejto stránke nájdeš roky zavedenia jednotlivých vakcín: http://www.ruvzmi.sk/index.php?option=com_conte...

Čo tie vakcíny spúšťajú, toho je veľa, a každá má svoj podiel. Obzvlášť zlé zložky sú Hep.B, pertussis a HiB. Ale aj tie ostatné majú svoje riziká.

Aká imunita vzniká po 2 dávkach, to je veľká neznáma, pretože nikto nevie, aká imunita vôbec vzniká. Vie sa, že po 2. dávke Infanrixu vytvorí protilátky cca 95% detí, po 3. dávke cca 99%. Čo to znamená z pohľadu ochrany pred ochorením, nie je známe.

3x sa očkuje z viacerých príčin. Prvou je, že sa tým upevňuje vplyv vakcíny na imunitný systém. Ďalšou je, že deti reagujú v rôznom veku rôzne na jednotlivé zložky viaczložkovej vakcíny. A napokon "pre istotu", ak by dieťa nezareagovalo na prvú dávku, zareaguju na druhú, a ak nie, tak na ešte ďalšiu.

manof
9. jan 2011

@nadhera
@jaroe
@prsky
Ja som počul z dobre informovaných zdrojov z MZ SR, že si dávajú rok 2011 na otestovanie, či sa dramaticky nezvýši počet prípadov TBC v Česku, kde to zrušili 1.XI.2010, a ak nie, tak v 2012 to zrušia aj u nás. Ale neberte to ešte ako hotovú vec, lebo všeličo sa môže ešte dovtedy prihodiť.

prsky
9. jan 2011

@manof ja som pocula tiez, ze by to malo byt v 2012 - teda kamoske to v novembri tak povedala aj doktorka v porodke, ktora jej odporucila poziadat o odklad...tak mne je to ale jedno, lebo sme rozhodnuti neockovat nic

petot
9. jan 2011

@resuada Doručenie sa počíta posledným dňom uloženia na pošte. Zájdi tam osobne a vypýtaj si ten list. A hneď napíš odvolanie, keďže boli objektívne dôvody, prečo si si to nevyzdvihla.

manof
9. jan 2011

@petot
@maroli
Podľa knihy "Lekárska vakcinológia nielen pre medikov" (Nováková - Oleár - Klement) sa proti ružienke očkovalo
1. v 14 rokoch
2. iba dievčatá
3. od r. 1982
4. vakcínami Rudivax alebo Ervevax

Od r. 1985 všetky deti v 15. mesiaci.

Od r. 1992 MMR vakcína Trimovax - autori nezabúdajú dodať, že Slovensko bolo prvou krajinou strednej a východnej Európy, čo plošne nasadila MMR-ku.

Tak som si povedal: smutné prvenstvo.

petot
9. jan 2011

@manof To by ma zaujímalo, kedy začali rásť štatistiky autizmu, a ktorých ročníkov sa to týkalo... 🙄

manof
9. jan 2011

Na to by mohlo vedieť odpovedať NCZI:
http://www.nczisk.sk/buxus/generate_page.php?pa...

Nechceš sa spýtať na tú informáciu na základe Zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám?

MMR-ku nasadili v zásade v roku, kedy sa delilo Česko-Slovensko, takže by sa nemali vyhovárať ani na to, že údaje z ČSFR/ČSSR sú v Prahe.

manof
9. jan 2011

@pepa1
@petot
Infanrix Polio má na Slovensku platnú registráciu:
http://www.sukl.sk/sk/pomocne-stranky/detail-li...

Dokonca sa používa v povinnom očkovacom kalendári v 6. roku života ako booster:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacie-l...

manof
9. jan 2011

@pepa1
V Česku sa používa ten istý Infanrix Hexa čo u nás.

Príbeh @jonas17 tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/cukrovka-z-...

V 6 rokoch sa neočkuje iba tetanus, ale zrovna ten Infanrix Polio, čo spomínal @petot , tzn. záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna.

Popis kedy bolo aké očkovanie zavedené, nájdeš tu:
http://www.ruvzmi.sk/index.php?option=com_conte...
Ale nie je tam všetko, nie je to aktuálne (chýba povinné proti pneumokokom pre všetky deti) a sú tam chyby. Napr. v r. 2009 nebolo zavedené preočkovanie v 3. roku života, ale bolo naopak v 3. roku života zrušené. A je tam ružienka od 1984, ale Oleár, Nováková a Klement píšu do 1982, tak neviem. Píšu však, že v niektorých krajoch bolo niečo zavedené skôr než v iných krajoch. Takže to treba chápať asi ako experiment a keď sa osvedčil, zaviedli to celoplošne.

V 1. roku života sa očkuje 3x preto, lebo je imunitný systém nezrelý. Po 1. roku by stačili len 2 Hexy a po 2. možno len jedna. Ale môžeš byť rada, že na rozdiel od Česka, u nás sa očkuje Hexa len 3x. V Česku 4x.

MMR-ka sa u nás používa od r. 1992, tak v Tvojom prípade je teoreticky možné, že si ju schytala, ale neviem, ako sa to vyvíjalo s preočkovaním a ak bolo, tak v ktorom roku. Ale tipoval by som, že v Tvojom prípade tak na 90% MMR-ku nemáš.

manof
9. jan 2011

Príbeh zo života: Zápal stredného ucha po očkovaní Infanrix Hexa + Prevenar
http://www.slobodavockovani.sk/news/zapal-stred...

manof
10. jan 2011

10 dobrých dôvodov pre odmietnutie očkovania:
http://www.slobodavockovani.sk/news/a10-dobrych...

petot
10. jan 2011

@manof Aha, fakt. Ja som na Nobelplus.sk klikol na balenie Infanrix polio 1x1ml a to registráciu nemá.

maroli
10. jan 2011

@manof Hladala som vo svojej karte a nasla som,ze proti rubeole som bola ockovana v troch rokoch.Tak by ma zaujimalo,ci som na nu ochorela pred ockovanim alebo po.Obe varianty su smiesne,lebo bud ma zaockovali po prekonani,alebo ma slavne ockovanie neochranilo ☹ Musim sa spytat mami,ci si to pamata.

alelea
10. jan 2011

V írsku v oktobri prebehlo očkovanie gardasilom - vakcíne proti HPV, približne 45 tis. tínedžerov bolo očkovaných. Nahlásených je zatiaľ 64 nežiadúcich účinkov.
http://www.lifesitenews./news/ireland-reports-6...

prsky
10. jan 2011

@maroli ja som bola proti rubeole zaockovana po prekonani choroby 😖

radka.m.
10. jan 2011

Ahojte-občas si sem k vám přijdu pro radu,tak se jdu zeptat i dnes 😀 -v letošní vakcíně proti normální sezonní chřipce byla zahrnuta už i složka proti prasečí chřipce?předem děkuji 😉

miliharmi
10. jan 2011

@radka.m. Prý ano, dnes o tom mluvil doc. Chlíbek v Sama doma.