Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

radka.m.
10. jan 2011

miliharmi-díky za odpověd,nějak mi to uteklo,vím,že se o tom loni mluvilo,že by ta další vakcína měla obsahovat ten vir prasečí chřipky,ale jestli to tak je,to mi uniklo,ještě jednou díky,přeji všem příjemný večer 😉 🙂

manof
10. jan 2011

@maroli
Predpokladám, že vo svojej karte by si mala mať aj, že kedy si bola na tú ružienku chorá.

manof
10. jan 2011

@radka.m.
Áno, tohtoročná vakcína proti sezónnej chrípke obsahuje aj prasací kmeň A(H1N1)/2009/California.

barica
10. jan 2011

Je tady prosim nekdo, kdo se zabyva ockovanim i v CR? Ja porad vaham, ctu, co se da, uz mame naockovane 3 hexy a 4. dat nechci, o ockovani proti priusnicim apod. ani nepremyslim... Spolehala jsem se na to, ze ted v CR rodice neockovanych deti pokutovat nemuzou...

no a dnes jsem si precetla tento clanek a vylozene me nas...! co si ty kreteni mysli, ze si budou rozhodovat o zivotech deti sami od stolu?! Jako by uz nebylo dost povinnych ockovani, oni by klidne uzakonili dalsi?!

http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-chce-tresta...

luthien.k
10. jan 2011

@barica, tos mě teda dostala 😠 Opravdu nás asi vidí jako stádo tupců, kterým je potřeba pro jejich dobro neustále něco nařizovat 😠

radka.m.
10. jan 2011

ještě jednou díky všem za odpovědi,jinak k tomu očkování u nás-mě to ani nepřekvapuje,poněvadž ty nahoře už rozhodují skoro o všem 😠 😠

barica
10. jan 2011

@radka.m. mě to ani tak nepřekvapuje, jak fakt se.., už mám toho diktování po krk!

zdienka
10. jan 2011

ahojte, potrebujem radu.. nesuhlas s ocko, vztahujuci sa na vsetky vakciny sme odovzdali asi pred 2 mesiacmi. teraz mi doktorka ale vravela ze ma musi opat pozvat (napriek tomu odmietnutiu) v 15 mesiaci na mmr. a ze potrebuje nove odmietnutie. tak neviem, dat jej kopiu? alebo napisat fakt nove? ona je zlata a urcite to nerobi aby mi to komplikovala... tvrdi ze takto sa to musi... moc dik!

maroli
10. jan 2011

@manof tak sa mi to v karte podarilo najst,mala som rubeolu v roku1995 a v roku 96 som schytala TRIMOVAX.

miliharmi
10. jan 2011

@barica Dnes to řeší spousta medií, momentálně na toto téma začaly televizní noviny na Primě. V podstatě MZ hodlá dát do zákona jak pokuty a další represe, tak i očkovací kalendář s 9 povinnými očkovanými nemocemi, takže ze zákona nám určí co a i kdy. Je to úplný děs, kdyby to aspoň bylo tak, že ti co zaplatí jednou pokutu, budou mít pokoj a žádné další sankce je už nebudou moci postihnout. Ale i ta pokuta je ostudná a abych řekla pravdu, nijak by mě neuklidnilo, pokud by se za poškození očkováním vyplácelo odstupné apod. U nás žádná příčinná poškození očkováním nikdo nepotvrdí a jsou věci, které žádnými penězi nezaplatíš, že. Je hnusné, že nás nutí riskovat zdraví a životy dětí a přitom možná naprosto zbytečně, kolektivní imunita po očkování je nejspíš jen hezká ale naprosto nepotvrzená teorie. Momentální nástup černého kašle v tak mohutně proočkované populaci, jako je ta naše, spíš dokazuje, že nic takového nefunguje.

martinba
10. jan 2011

Prisla mi zaujimava linka http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=c...
@manof mozno typ pre teba na knihu do eshopu "Svlékl jsem bílý plášť", ja by som si objednal.

manof
10. jan 2011

@martinba
Skúsim zohnať, počkaj ešte pár dní - dám vedieť, či to zoženiem.

manof
10. jan 2011

@zdienka
Nové rozhodne nie. Môžeš jej dať fotokópiu starého, kde samozrejme bude ten starý dátum.
Dostaviť na preventívnu prehliadku by si sa mala, ak sú Ti peniaze od štátu milé, ale keď prídeš, jednoducho odmietneš a je vybavené. Nedostavenie sa na očkovanie ani po 2. preukázateľnom písomnom predvolaní totiž má povinnosť lekár hlásiť RÚVZ. Ak sa dostavíš a odmietneš, nemá to povinnosť hlásiť.

manof
10. jan 2011

@maroli
Takže si schytala MMR-ku rok po prekonanej ružienke. To je jednoducho idiotizmus na kvadrát. To nemá so zdravým rozumom vôbec nič spoločné.

manof
10. jan 2011

@miliharmi
@barica
@radka.m.
@luthien.k

Zatiaľ klídek, je to len v štádiu návrhu zákona. Kým to schvália, prejde najmenej mesiac-dva, kým to nadobudne platnosť, ďalší najmenej mesiac.

Ak chcete s nimi vybabrať, tak čo najskôr podajte odmietnutie všetkých očkovaní na hygienu v dvoch kópiách a jednu z toho si nechajte potvrdiť a zoberte domov. Keď aj nová zákonná úprava nadobudne platnosť, za odmietnutie očkovania vykonané v čase, keď zákon ešte neplatil, nemôžete byť z dôvodu zákazu retroaktivity (spätnej platnosti zákona) sankcionované. Zákaz retroaktivity je kľúčovou zásadou právneho štátu.

Takže treba odmietnuť všetky očkovania teraz, keď nie sú povinné. Potom, keď sa povinnými stanú, už nebudete odmietať nanovo nič, len sa odvoláte na to staré odmietnutie. Tým pádom vás nebudú môcť za nič stíhať, ledaže by ČR prestala byť právnym štátom.

tean
10. jan 2011

@manof
dobre si to vymyslel s tou retroaktivitou 😉
Som zvedavy ako to dopadne v Cechach. Oni boli vzdy revolucny narod, tak som zvedavy co sa teraz stane.

jonas17
10. jan 2011

na budúci mesiac nás tiež čaká odmietnutie.vlastne , ja som očkovanie ústne odmietla už v novembri, ale teraz čítam, že vlastne, ked sa dostavím na očkovanie a odmietnem, tak to dr. nemusí hlásiť? a ako potom RÚVZ zistí, že sme sa neočkovali? a kedy začína platiť tá lehota, dva roky, odkedy to RÚVZ zistí, alebo už ked odmietneme očkovanie a nato neprídu?

petot
10. jan 2011

@zdienka V podstate nemusíš ani nosiť nejaké lajstro.

Postup je takýto: lekár Ťa predvolá na preventívnu prehliadku spojenú s očkovaním. Na prehliadku prídeš, dieťa si ustrážiš aby do neho iniciatívna sestrička niečo nenapichla než otvoríš ústa (lebo aj to sa stáva) 😒

Ďalej už úplne stačí, ak si lekár zapíše do zdravotného záznamu "Očkovanie sa nevykonalo pre nesúhlas rodičov. Dg: Z.28". Lekár niekedy chce k tomu podpis rodiča, aby bol krytý, rodičovi však žiadny zákon neprikazuje niečo podpisovať. Záleží len na vašich dobrých vzťahoch, či mu vôbec niečo podpíšeš. Na druhú stranu, pre argumentáciu voči RÚVZ je niekedy dobré mať preukázateľný dátum odmietnutia očkovania. Je to dvojsečná zbraň.

Lekár nemusí v tejto veci ďalej robiť už vôbec nič (aj keď niektorí schytia zo strachu hyperaktivitu a silou mocou chcú niečo ešte riešiť). Ak si na prehliadku prišla, nemá dôvod niečo niekam hlásiť.

Lekárovi potom príde kontrola RÚVZ, prehrabe sa v očkovacích záznamoch a zistí, že ste neboli očkovaní. Lekár ukáže záznam v zdravotnej dokumentácii, že očkovanie sa nevykonalo kvôli nesúhlasu rodičov. Čo sa deje ďalej je už zase len iniciatíva RÚVZ - úradníci z času načas vymyslia pre lekárov všelijakú nadprácu vo forme vypisovania a podpisovania rôznych lajstier, ale často ide len o úradnícke výmysly, ktoré nemajú oporu v žiadnom zákone. Lekár by mal poznať svoje skutočné povinnosti. Mnohí sa však zo strachu (alebo možno neznalosti) podvolia a začnú tancovať podľa pískania RÚVZ.

tean
10. jan 2011

kde v BA sa da spravit vysetrenie na pritomnost kovov v organizme ?
Davnejsie tu dal niekto tip ale nemozem to najst.

petot
10. jan 2011

@jonas17 Vyššieuvedené je vlastne aj pre Teba.

Pokračovanie je už v réžii RÚVZ, tí sa samozrejme držia svojich predstáv a predvolajú rodiča na prejednanie priestupku. Niekedy zvyknú ako "predkolo" poslať nejakú naliehavo sa tváriacu "výzvu", aby ste deti stoj čo stoj zaočkovali.

Toto je však už iný príbeh...

manof
10. jan 2011

@jonas17
Lehota platí od dátumu odmietnutia očkovania.
Ak sa na očkovanie dostavíš, ale odmietneš, lekár nemá povinnosť to hlásiť RÚVZ.
Čo hlásiť má, je, ktoré deti boli resp. neboli (a mali byť) očkované v daný mesiac, a či mali nežiadúce účinky (ak očkované boli) alebo sú kontraindikácie trvalé či dočasné (ak očkované neboli).
RÚVZ z tohto hlásenia môže zistiť, ktoré deti očkované neboli a preskúmať to u daného lekára, že čo je skutočným dôvodom neočkovania. Otázkou je, či to RÚVZ robí. Alebo sa na to vykašle a príde na to až pri pravidelnej kontrole očkovania. Alebo ak tú kontrolu dosť fláka, tak to pri kontrole prehliadnu a neprídu na to. Ak na to neprídu 2 roky od dátumu odmietnutia očkovania, je to premlčané a nehrozí Ti nič.

K tomu viď § 13 a § 14 Vyhlášky MZ SR č. 585/2008 Z.z., napr. tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/zakony-vyhl...

pepa1
10. jan 2011

Nevie niekto ako je to s imunitou u prevenaru,kedze syn ma prve 2 davky a 3 dat nechcem. Ci bude mat na pneumokoky aku taku imunitu. U prevenaru su ake neziaduce ucinky? A cukrovka sa objavuje u deti po akom ockovani? Na hexu ci MMR alebo DPT co sa preockovava v 6r. kedze sa na zaskrt,tetanus,cierny kasel,obrna ockuje v 1 roku dalej preockovava v 6 a myslim 13, to znamena ze ta imunita je cca na 6 rokov??? Nie viac? Kamaratka ma dceru ktora by mala ist na preockovanie v 6 rokoch a vaha ci ist, ak by aj jej dcera nahodou dostala nejaku z tych chorob ako si s tym poradi 6 rocny organizmus? Mozno pre male babo by to bolo zavazne ale pre starsie deti?

manof
10. jan 2011

Nová masívna mediálna kampaň proti Dr. Andrewovi Wakefieldovi:
http://www.slobodavockovani.sk/news/nova-masivn...

manof
11. jan 2011

@pepa1
Proti čiernemu kašľu sa očkuje v podstate len kvôli malým deťom do 1 roka. 6-roční už čierny kašeľ zvládajú vcelku v pohode. Síce je nepríjemný, ale život neohrozuje.
Záškrt a detskú obrnu je prakticky nemožné u nás chytiť. Jedno tu nebolo 30 rokov, druhé 50 rokov.
Takže jediné, čo z toho ako-tak stojí za zmienku, je tetanus. Ale to už je lepšie potom očkovať len proti tetanu. Má to každopádne mnoho-násobne menej nežiadúcich účinkov než DTaP-IPV (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna).

Ako je to so skutočnou imunitou u toho-ktorého očkovania, to asi nevie nikto.

Jednak žiadne očkovanie neúčinkuje u všetkých zaočkovaných osôb. Vždy sa nájde aspoň pár takých, čo si protilátky po očkovaní nevytvoria (alebo nie v dostatočnom množstve).

Jednak ale nameraná hladina protilátok ešte nevypovedá jednoznačne o celkovej imunite, keďže imunita, to nie sú len protilátky. Ak zlyhajú iné podstatné súčasti imunitného systému, aj mega-zásoba protilátok Ti bude nanič.

Takže to, na čo sa pýtaš sa zodpovedať nedá. Dá sa len povedať, že štatistický priemer tvorby protilátok je taký a taký. A konkrétne u pneumokokov hladina protilátok obzvlášť nemusí vypovedať nič o celkovej obranyschopnosti organizmu voči pneumokokom, ako som sa dočítal v štúdii z r. 1986: http://www.jstor.org/pss/30105756

Treba si uvedomiť, že jediná potenciálne dobrá vec, čo vakcíny (aj to nie všetky) dokážu, je zvýšenie hladiny protilátok. Všetky ostatné ich účinky sú na škodu veci. No a keď nie je priamo úmerný vzťah medzi hladinou protilátok a obranyschopnosťou organizmu (čo asi nie je, ak má tá štúdia pravdu), tak celé očkovanie proti pneumokokom je totálnym šarlatánstvom.

Cukrovka sa objavuje po rôznych očkovaniach. Jedna MMR (osýpky, príušnice, ružienka) vakcína ju má dokonca aj v príbalovom letáku uvedenú ako nežiadúci účinok:
http://www.slobodavockovani.sk/news/sukl-zataju...
Ale zaznamenali sme aj po DT-IPV (záškrt, tetanus, detská obrna):
http://www.slobodavockovani.sk/news/cukrovka-z-...
Takže si môžeš vybrať.

Ďalej rôzne zložky kombinovanej vakcíny majú rôzne trvanie ochranného účinku očkovania. Napr. príušnice (mumps) vraj v priemere len okolo 2 rokov, osýpky možno tak 8 rokov, hoci oboje je v MMR-vakcíne, u ktorej je rozostup medzi prvým a druhým očkovaním cca 9 rokov.

Vôbec tu je tak veľa neznámych nepreskúmaných vecí i individuálnych odlišností, že je prakticky nemožné jednoznačne odpovedať na Tvoje otázky.

manof
11. jan 2011

Ľudkovia,

rozmýšľame nad besedou v KE a chcelo by to nejakú miestnosť, čo by nebolo treba platiť, lebo nie je jasné, či sa vôbec na dopravu účastníci vyzbierajú, nieto ešte na miestnosť.

Nemáte niekto nejaké dobré tipy? Napr. na (ne)očkovaniu prístupné MC, alebo nejakú osvetovú organizáciu, čo by besedu zaradila do svojho programu, prípadne, čajovňa, nefajčiarska kaviareň alebo podobné prítulné miesto, kde si stačí objednať po jednom nápoji a budú majitelia spokojní.

Samotná beseda by mohla byť niekedy v marci v utorok, stredu alebo štvrtok a môže byť aj na dvoch miestach - dopoludnia v MC pre mamičky na MD popoludní pre širšiu verejnosť niekde inde.

Vopred ďakujem za tipy.

Keď už sme pri KE. Je tu niekto, čo býva východne od KE? Odtiaľ máme zatiaľ len minimum ohlasov a prakticky žiadny dopyt po besedách. To tam všetci veria v účinnosť a bezpečnosť očkovania, alebo nechodia na MK a http://slobodavockovani.sk , alebo sa nie a nie ozvať?

petot
11. jan 2011

@manof Čítal si tento článok v Age of Autism? V tom inkvizičnom pohone na Wakefielda boli od začiatku také konflikty záujmov až človeku prichádza nevoľno:
http://www.ageofautism.com/2011/01/keeping-ande...

zdeniii
11. jan 2011

Jé teď koukám, že to už někde hodil 😉

manof
11. jan 2011

@martinba
Tak som to preveril a zistil som, že za cenovo únosných podmienok to, žiaľ, zohnať neviem. Slovenský distribútor českých vydavateľstiev, od ktorého nakupujem knihy, to nemá, a vydavateľstvo je v Plzni, kam v zásade nikdy nemám cestu... ☹

Keby sa nazbierali objednávky na povedzme 20 ks, tak by sa to oplatilo aj poslať poštou z CZ na SK, ale pre jeden-dva kusy by poštovné stálo skoro toľko, čo samotná kniha, čo je samozrejme hlúposť.

Tak je mi ľúto...

manof
11. jan 2011

Odpoveď ÚVZ SR na Žiadosť o preskúmanie konfliktu záujmov členov Pracovnej skupiny pre imunizáciu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/odpoved-uvz...