Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
11. jan 2011

Môžete napísať svoje komentáre aj priamo pod ten článok.

stora
11. jan 2011

Ahoj,
zdravím vás a hlásim sa do klubu "nezodpovedných" rodičov. Doteraz som vás len čítala, teraz, zdá sa, budem mať o čom diskutovať 😉.
Práve som prišla od našej doktorky, kde som definitívne odmietla očkovanie proti pneumokokom. Doktorka mi dala podpísať papier, čo som aj urobila. Síce som tu na fóre čítala aj názor, že nič podpisovať nemám, ale nechcela som robiť doktorke ďalšie problémy, keďže v iných veciach mi vyšla v ústrety - dala mi odklad na MMR ktoré tiež nechcem, s tým, že potom to potom skúsime nejako vyriešiť.
Inak som bola prekvapená, že doktorka bola ochotná sa so mnou baviť a že ma okamžite neodsúdila ako hysterku alebo niečo podobné, ako som tu na fóre čítala. Mala som z tej konfrontácie strach, dlho som to odkladala a nakoniec to bolo úplne v pohode. Treba si vždy veci vyjasniť, človek aspoň vie, na čom je.
Takže teraz čakám, čo bude ďalej a začínam zbierať materiály na svoju obhajobu, vidím, že tu máte dobré zdroje. Už sa "teším" na fundovanú debatu s komisiou, konečne aspoň po roku a pol materskej využijem svoje biochemické vzdelanie.
Držte sa!

kaja73
11. jan 2011

@manof len k tej odpovedi ohladom preskumania konfliktu zaujmov :"ja, kaja73 cestne prehlasujem,že som 30 ročny, 2metre vysoky, štihly milionar." Verite mi,že? No skuste neverit.

jonas17
11. jan 2011

Máme za sebou ďalšiu kontrolu u diabetologičky a sme sa dozvedeli, že do 10 rokov bude na svete vakcína, ktorou sa bude dať očkovať proti cukrovke, lebo je to vírus, ktorý napáda pankreas.Super, že? Ale bude to zaberať len na tú detskú DM I. Starecká sa zaočkovať nedá.Tak tomu fakt nerozumiem.Veď je jedno, ako ten pankreas prestane pracovať, či po zlej životospráve, alebo " vírusom".Alebo?
A zajtra bude v Dámskom magazíne na jednotke téma o očkovacom kalendári pri deti od 0 -3 rokov.Som zvedavá, čo sa dozvieme.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
manof
11. jan 2011

@petot
Skúsim to preložiť dnes / zajtra.
Ale je to dosť dlhé, to bude na niekoľko hodín čistého času.

miliharmi
11. jan 2011

@jonas17 Tak to jsou nějaké novinky, doteď se tvrdilo, že cukrovka 1.typu je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém sám z nějakého důvodu ničí buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní vytvářející inzulin.

manof
11. jan 2011

@stora
Ahoj,
mohla by si upresniť svoje biochemické vzdelanie? Ja len, že by sa to mohlo využiť pre dobro veci a trebárs nám odborne pomôcť v niektorých otázkach, v ktorých nemáme celkom jasno.

manof
11. jan 2011

@kaja73
Napíš to, prosím, pod ten článok do diskusie.

manof
11. jan 2011

@dominika1988
V škole zatiaľ vôbec nijaké problémy, to by 70% rómskych detí z osád vôbec nemohlo chodiť do školy, ale štát naopak chce, aby chodili.

V škôlke problém môže byť podľa toho, čo Ti napíše detská lekárka. Treba potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. V zásade môže lekárka potvrdiť zdravotnú spôsobilosť aj keď dieťa nie je očkované. Takže si treba nájsť rozumnú detskú lekárku a potom ani so škôlkou nie je problém.

petot
11. jan 2011

@miliharmi @jonas17 To je len pokračovanie v pasteurizme. Za každým ochorením treba nájsť mikróba, pretože proti nemu potom môžeme vyrábať a predávať antibiotiká, antivirotiká, vakcíny a iný lukratívny tovar. Vo vývoji je momentálne vyše 200 vakcín, napr. proti zubnému kazu, proti roztrúsenej skleróze (pritom vakcíny ju môžu aj vyvolať) apod.

Vakcína "proti rakovine krčka maternice" (v skutočnosti proti ľudskému papillomavírusu, resp. len proti jeho 4 z 90 kmeňov) je len prvý z mnohých takýchto produktov.

manof
11. jan 2011

@z.vrablova
tu máš odpoveď na toho Osla:
http://www.slobodavockovani.sk/news/nova-masivn...

Druhá, obsiahlejšia, snáď zajtra.

manof
11. jan 2011

@miliharmi
Tú autoimunitu spôsobujúcu cukrovku 1. typu by mohol teoreticky vyvolať aj nejaký divoký vírus.
Ale v koľko % prípadov to tak reálne je, to neviem. Povedal by som, že to bude veľmi málo z celkového počtu.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
divoska
11. jan 2011

@dominika1988 drzime palce, len aby si nezistila ze z rozumnej osoby sa vykluje osoba nerozumna 😉 navyse ak si k nej sama chodila

barica
11. jan 2011

@manof diky, trosku me to uklidnilo🙂... a jak to odmitnuti na hygienu ma vypadat? Staci proste jen napsat vetu typu "odmitam veskere ockovani", nebo se tam mam nejak rozepisovat, z jakych duvodu apod.? Diky moc za rady!

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miliharmi
11. jan 2011

Doufám, že se to u nás v Česku ještě změní, tohle by byl velký krok zpět, chtějí dát přímo do zákona i očkovací kalendář, takže žádný individuální přístup s ohledem ke zdravotnímu stavu dítěte podle toho, jak ho posoudí ti, kdo dítě znají nejlépe a nejlépe poznají případnou zdravotní indispozici, tedy rodiče. Pokud lékař, který vidí dítě chvíli před očkováním, řekne, že je v pořádku a očkování schopné, tak se prostě očkovat bude. Rodiče by se měli už konečně probudit, vždyť i rodiče, kteří celkově očkovat chtějí, si snad musí uvědomovat, že takovýto způsob očkování (plošný, pro všechny stejný, přikázaný) je pro jejich děti nebezpečný. Opravdu tak bezmezně a bezhlavě věří doktorům? Teda spíš několika vakcinačním odborníkům z centra, protože ne všichni lékaři jsou tak přesvědčení o 100% prospěšnosti očkování, jak jsem se sama nedávno přesvědčila u naší dětské.
Nechápu, jak si tihle lidé klidně vezmou na zodpovědnost vnutit takhle něco, co může ublížit. Já vím, že si uklidňují svědomí řečmi o návratu epidemií a také tím, že i očividné následky očkování popřou a odmítnou si je připustit, ale copak je nikdy nezamrazí, co tomu jednomu konkrétnímu dítěti mohou způsobit a v mnoha případech už způsobili. Jak někdo klidně může mě do očí říct, umřelo ti dítě po očkování, no jo to jsou ty nutné minimální oběti pro obecné dobro? Nejvíc zla se nadělá prosazováním všeobecného dobra.

bambi2
11. jan 2011

@petot to nemyslis vazne s tymi ockovaniami... 😠 ze proti zubnemu kazu... to je fakt uz chore...

ikarkulka
11. jan 2011

@miliharmi jsem rozhodnutá nechat se kvůli tomu popotahovat po soudech, po hygieně, klidně ať mi dají i pokutu či jinak potrestají.
syna jsem nechala ještě v porodnici očkovat na tbc (dneska si za to nadávám, že jsem si předem nezjistila víc informací a nechala se odbýt sestřičkou, která mi řekla, že očkovat MUSÍM, nemůžu odmítnout), měl reakci, sice "jen" zvětšené uzliny v podpaždí, ale byli jsme s tím 2x na plicní ambulanci v Krči, prvně mu dělali punkci, teď podruhé, řekl pan profesor, že to má 1 cm, nic s tím dělat nebude, ať dál očkujeme, že nastane zase reakce, ať potom přijdeme, že to bude řešit.
synovi je teď skoro 5 měsíců, žádné další očkování nemá a ani se na to v dohledné době nechystám.

opravdu nechápu tenhle postup a ráda se přidám k těm, kdo se proti němu postaví.

tin007
11. jan 2011

@miliharmi som presvedcena, ze ti, ktori rozpravaju o obetovani jedincov/deti v prospech blaha vacsiny su bezdetni cynici! kym som nemala maleho, tak som obcas tak rozmyslala (takymto bezcitnym sposobom) 😔

manof
11. jan 2011

@barica
Môžeš napísať, že odmietaš všetky očkovania všetkých svojich detí (bez vymenovania, aby to zahrnulo aj tie, čo sa ti ešte len narodia, prípadne môžeš dodať "včetně dětí, jež se mi případně narodí v budoucnosti"),
prípadne i seba samej,
prípadne i spolu s manželom.

Dôvody uvádzať nemusíš, ak nechceš. Ale ak to máš dobre premyslené, tak ich trebárs uveď, nech sa na miestnej hygiene dozvedia niečo nové, čo ich na škole neučili. 🙂

Ak sa na to cítiš, tak sa môžeš odvolať na príslušné zákony, ústavu ČR a medzinárodné zmluvy, s ktorými je povinné očkovanie v rozpore. Prípadne sa obráť na Rozalio, aby Ti poradili s českými zákonmi. Ja mám naštudované len tie slovenské. Aj keď sú podobné, sú tam určité odlišnosti. Z Rozalia asi najviac internetovo aktívna je Markéta Melicharová: melicharovamarketa (zavináč) seznam.cz

manof
11. jan 2011
luthien.k
11. jan 2011

@miliharmi, kde ses dozvěděla, že má být v tom zákoně přímo i očkovací kalendář bez možnosti výjimek??? To už by bylo naprosto proti zdravému rozumu!

miliharmi
11. jan 2011

@luthien.k Třeba tady je citace z idnes:

Novela, která by mohla platit od roku 2012, počítá i s uzákoněním očkovacího kalendáře. I ten zatím určuje pouze vyhláška. Česko patří mezi země s největším počtem povinných očkování dětí proti závažným nemocem. Povinných očkování zůstane devět.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-chce-tresta...

Povinný očkovací kalendář
Novela, která by mohla platit od roku 2012, počítá například i s uzákoněním očkovacího kalendáře. I ten zatím určuje pouze vyhláška.
Přestože je Česká republika zemí, která má na seznamu nejvyšší počet povinných očkování, ministerstvo v tomto změnu nechystá. Zůstane jich i nadále devět. Odborníci by se přitom nebránili tomu, aby se jejich počet snížil.

zdroj: http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/tresty-...

Kontraindikaci samozřejmě může určit lékař, takže to bude záležet na lékaři a jeho ochotě kontraindikace očkování vůbec zkoumat a případně očkování odložit. Moje zkušenost s mnoha pediatry je spíš taková, že buď nezkoumají vůbec nic, někteří jsou schopni očkovat i jasně nemocné děti, v lepším případě odložit očkování při akutní nemoci, ale zkoumat kontraindikaci jen protože se rodičům něco nezdá, tak takoví jsou spíš výjimkou.

miliharmi
11. jan 2011

@luthien.k Jiné výjimky než zdravotní kontraindikace (z náboženských důvodů např.) tam nejspíš také nebudou.

manof
11. jan 2011

Pozor na povinné očkovanie proti HPV. Naša vakcinologická elita už o tom bude diskutovať tento víkend v Tatrách:

* * * * * * * * *

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

záujem o I. Slovenský vakcinologický kongres nás presvedčil, že usporiadať takéto podujatie malo význam. Zúčastnilo sa ho 357 odborníkov, ktorí živo diskutovali do poslednej prednášky. Kongres výrazne posilnil význam očkovania.
Dovoľte mi, aby som Vás privítala na II. Slovenskom vakcinologickom kongrese. Pod záštitou ministra zdravotníctva MUDr. Ivana Uhliarika ho organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva, Slovenskou pediatrickou spoločnosťou, Slovenskou spoločnosťou všeobecného praktického lekárstva, Slovenskou infektologickou spoločnosťou, Fakultou verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine, Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Vydavateľstvom SAMEDI.
V odbornom programe, ktorý je členený do 10 tematických blokov odznie 50 prednášok a diskutovať sa bude pri 9 posteroch. Vlaňajšia úvodná prednáška venovaná jubilujúcej eradikácii varioly mala veľmi pozitívny ohlas. Preto sme sa rozhodli pokračovať a vytvoriť tradíciu – v úvode kongresu pripomenúť významné udalosti a úspechy vakcinológie. Tento rok bude úvodná slávnostná prednáška venovaná vakcíne proti tuberkulóze, ktorá má už 90 rokov. Od jej zavedenia v roku 1921 sa výrazne znížila úmrtnosť detí na tuberkulózu na celom svete. Nielen vakcína, ale hlavne systematická práca kolegov pneumo-ftizeológov výrazne prispeli k redukcii výskytu tuberkulózy na Slovensku. Okrem MUDr. Nevickej, ktorá prijala naše pozvanie a ktorá sa významne zaslúžila o vznik odboru detskej ftizeológie a o úspešný štart a napĺňanie programu eliminácie tuberkulózy v 50 rokoch minulého storočia treba spomenúť osobnosti, ako bol prof. MUDr. Karol Virsík, DrSc., prof. MUDr. Ladislav Badalík, DrSc., a prof. MUDr. Anton Bajan DrSc. Program bol tak úspešný, že sa dnes uvažuje o postupnom ukončení povinného očkovania proti TBC a sústredení opatrení na rizikové skupiny obyvateľstva.
Najväčšia časť odborného programu kongresu bude venovaná udržaniu a rozvoju Národného imunizačného programu, ktorý v minulosti bol a v súčasnosti aj je stále najúspešnejším celospoločenským programom zdravotníctva. V čase hospodárskej krízy a narastajúcich tlakov odporcov očkovania je udržanie vysokej úrovne programu veľmi aktuálne. Vakcinológia je dynamický a vzrušujúci odbor, ktorý spája odborníkov hľadajúcich spoločne odpovede na množstvo otázok. Do programu kongresu sme zaradili aspoň niektkoré:
Očkovať, či neočkovať proti besnote, keď na Slovensku už niekoľko rokov nebola potvrdená besnota u zvierat?
Ako ďalej s očkovaním proti inváznym ochoreniam?
Je potrebné očkovať pred pobytom v zahraničí pri narastajúcej cestovateľskej aktivite našich občanov?
Ako vytvoriť a optimalizovať očkovací kalendár pre dospelých?
Vyplatí sa zdravotne a finančne zaviesť povinné očkovanie proti HPV?
Ako by malo byť organizované očkovanie v oblasti pracovných služieb aby sa predchádzalo profesionálnym nákazám a zamestnávateľ nemusel hradiť choroby z povolania?
Aké sú možnosti očkovania proti alimentárnym nákazám?
Chýbať nebudú ani tradičné témy ako chrípka. Posledným bonusom bude blok, v ktorom budú naši kolegovia prezentovať skúsenosti z pracovných i turistických pobytov v exotických oblastiach, konfrontovať ich s úrovňou očkovania, hygieny, zdravotníckej starostlivosti a života u nás.
Program je bohatý, dúfame, že každý z Vás si v ňom nájde problematiku, ktorá ho záujme a o ktorej bude diskutovať. Za veľký vklad a prestíž kongresu považujeme skutočnosť, že spája lekárov z rôznych odborov a úrovní od špičkových a medzinárodne uznávaných odborníkov až po lekárov prvého kontaktu nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, posilňuje spoluprácu a akcieschopnosť verejného zdravotníctva a klinickej medicíny.

Vítam Vás v mene všetkých organizátorov. Je pre nás cťou a potešením, že ste prišli.

Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti

* * * * * * * * *

Zdroj:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=...

Je to len v Google Cache. Pôvodné PDF bolo zo servera zmazané.

bambi2
11. jan 2011

@manof ale tak ak tomu dobre chapem, tak tie zuby sa budu este viacej kazit po tych vakcinach proti zubnym kazom... vlastne tym polepsia ksefty zubarom, nie???

jonas17
11. jan 2011

no, to mi príde nejak čudné, tak najprv zaočkujú dieťa proti cukrovke, potom dostane očkovanie proti ostatným chorobám, ktoré vlastne tiež môžu tú cukrovku vyvolať..alebo naopak, proti cukrovke až neskôr. a možno to bude dobrovoľné a budeme očkovať len tie deti, ktorých starší súrodenci cukrovku už schytali.tak sa to možno bude týkať aj mojej dcéry, jej brat o 10 rokov bude mať 25, ona 10, tak vlastne by nám tu vakcínu mohli dať aj zadarmo. 😠

jonas17
11. jan 2011

ešte mi napadlo, dnes som si čítala prepúšťaciu správu z nemocnice a je tm napísané, že dieťa bolo očkované, tak ked to nie je podstatné, tak načo to tam napísali. Ja ked bola v nemocnici, tak sa ma nepýtali, či som bola ako dieťa očkovaná, ani mi to nikde nepísali 😀