Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jerryjanka
6. júl 2011

dakujem vám všetkým za váš čas. argumentovať budem pred prípadnou komisiou autoimunitnými ochoreniami v priamej rodine - manžel, otec, svokor, svokra, a potom etickou morálnou a kresťanskou stránkou veci , kedže vakcína rubeoly je robená na umelo potratených deťoch, tak možno ta pokuta naozaj nebude príliš vysoká,
hexu tretiu ale asi ešte dám - uvidim - mame ešte pol roka na rozmyslenie.

molka
6. júl 2011

@jerryjanka my máme v rodine tiež autoimunitné ochorenie a moje deti nie sú očkované MMR (iba staršia má 1xMMR, preočkovávaná už nebola). Ja som chcela dať deti očkovať monovakcínami, aj sme to začali vybavovať, ale nakoniec sa nám to nepodarilo. K tomu treba špeciálne tlačivo z Min. zdravotníctva (dá sa stiahnuť aj na webe), ktoré musí vyplniť pediater. Tiež musíte mať nejaký dôvod, prečo žiadate o monovakcínu. Volala som aj do zdravotnej poisťovne a vraveli mi, že s preplatením nemajú problém. Boli sme aj na pohovor na hygiene, zatiaľ sme pokutu nedostali, ale mám pocit, že ani oni si nie sú istí, či to nie je pre moje deti priveľké riziko. Predsa len, tá predispozícia z mojej strany je dosť vysoká. Naša pediatrička s tým nemala vôbec žiaden problém.

jerryjanka
6. júl 2011

@molka ak to nie je problem môžeš povedať ake AI choroby v rodine máte?

denduska
6. júl 2011

@molka nevies mi dat link na to tlacivo?...niezeby sa mi nechcelo hladat len nemam vlastny pocitac a na tomto ide net ako slimak 🙄 ..diky 😉

molka
6. júl 2011

@jerryjanka sú to reumatické ochorenia a deti zdedili predispozíciu po mne. Aj preto sa im snažím čo najviac podporovať imunitu, pretože viem, že aj silnejšia chrípka im môže reumu spustiť. Vravela som aj na hygiene, že ja sa ich snažím ochraňovať a robiť pre ne to najlepšie a oni ma teraz prinútia očkovať ich živou vakcínou, ktorá im môže (aj nemusí) spustiť reumu a celé moje snaženie je nanič. Kto bude za to potom zodpovedný? A kto sa bude kvôli tomu celý život trápiť? Argumenty, že či sa nebojím osýpok a pod. u mňa neobstoja, pretože osýpky zďaleka nie sú takým strašiakom, ako sa nám snažia nahovoriť a pri dnešných životných podmienkach a možnostiach liečby, ich vôbec nepovažujem za hrozbu.

molka
6. júl 2011

@denduska pohľadám

molka
6. júl 2011

@denduska našla som to na starej stránke MZ, skús, či to pôjde otvoriť:
http://www2.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/834b...

jerryjanka
6. júl 2011

@molka dakujem pomohla si mi, u nas je toho viac, alergie, astma, sarkodioza, chronicka glomerulonefritída, chronická gastritída 😖

jerryjanka
6. júl 2011

@molka ešte otazka hexu a prevenar si davala?

jerryjanka
6. júl 2011

babulky ešte otazka - mam známu a ona má 18 mesačnú dcéru, začala jej okolo roka vyvadzať, zdala sa im hyperaktivna, ale posledne dva mesiace je vraj uplne zla, hryzie, prehyba sa na rukach, nič ju nebavi viac ako dve minuty, škrieka, kričí v kočíku, povedali že s nou chcu isť na vyšetrenie, myslíte že je to normálny vývoj dieťaťa alebo môže isť o ADHD a pripadne či je tam nejaka suvislosť s mmr ktoré dostala pred 3 mesiacmi

molka
6. júl 2011

@jerryjanka hexu ešte áno, prevenar nie. Už sme sa viackrát bavili s manželom, ako sa zachovať v prípade, že by sme mali ďalšie dieťa, ja mám voči hexe veľké výhrady. Aj niektorí pediatri odmietajú tieto "moderné" vakcíny, je tam toho strašne veľa v jednej vakcíne, ktorú to malé dieťatko musí dostať naraz.

denduska
6. júl 2011

@molka diky uz to mam ulozene ale fuh teda neviem ci by som ziskala vsetky autogramy🙄

piacere
6. júl 2011

@jerryjanka môj ostal takýto po druhej hexe a prevenare.... trvalo to od 6. mesiaca doteraz.... cca týždeň pred prvým rokom mi niekto vymenil dieťa...

molka
6. júl 2011

@denduska veď aj u nás to stroskotalo, takže preto tvrdím, že teoreticky je to možné, ale prakticky asi ťažko.

jerryjanka
6. júl 2011

@piacere takže už sa skludnil?

piacere
6. júl 2011

@jerryjanka áno... už je to oveľa lepšie... 🙂

jerryjanka
6. júl 2011

@piacere tak super - lebo oni už su z nej zufalí, len som chcela vedieť či to môže mať suvis s mmr.

molka
6. júl 2011

@jerryjanka primár neurologickej kliniky MUDr. Juraj Štofko sa viackrát vyjadril v tom zmysle, že deti majú po očkovaní preukázateľne rôzne neurologické poruchy, niektoré zanedbateľné, iné vážnejšie.

manof
6. júl 2011

@jerryjanka
Môže tam byť súvislosť s očkovaním. Hlavne ak tá zmena nastala tesne po očkovaní (pár hodín až pár dní).

evkalacko
6. júl 2011

Tak práve sme boli u pediatričky, malý má zajtra štyri mesiace. Skontrolovala mu rameno - TBC očkovanie, povedala, že to má TAKMER zahojené. Spýtala sa, ako som sa teda rozhodla za ďalšie očkovanie, povedala som, že zatiaľ odmietam, kým sa mu vyvíja imunitný systém. Povedala, že ma musí nahlásiť a že malého nezoberú do jaslí ani do škôlky - nikde do detského kolektívu. Podpísala som do zdravotného záznamu, že odmietam očkovanie, žiadne špeciálne tlačivo mi nenútila podpisovať. Najbližšie máme prísť keď bude mať 5 mesiacov, budú mu vyšetrovať moč. Pred nami očkovali trojmesačné dievčatko, do jednej nôžky aj do druhej, veľmi plakalo a mamičke doktorka povedala, nech jej dá doma čípok proti horúčke.
Tak sme teda odštartovali svoju cestu. Uvidíme, aký rýchly je náš RÚVZ.
Potom dám vedieť, čo bolo ďalej.

piacere
6. júl 2011

@evkalacko typické zastrašovanie pediatrov... už keď nič iné, tak vytiahnú jasle a škôlku... never tomu.

moira19
6. júl 2011

@manof "ak sa s tým nechceš vôbec párať, môžeš žiadať blokovú pokutu, ktorá je do 99 €. "... Takze rovno pojdem na RUVZ a poviem, ze nechem ockovat a dajte mi pokutu? Teoreticky, ak by sme mali dostat najvyssiu pokutu, lepsie urobim ak sa rovno udam a zaplatim blokovu poktu?

tin007
6. júl 2011

@evalacko moj maly tiez nema komplet ockovanie a ide do skolky, napriek tomu, ze pediater velkymi, tlacenymi pismenami na prihlasku uviedol: NEKOMPLETNE OCKOVANIE, CHYBA PRIORIX

manof
6. júl 2011

@moira19 čisto teoreticky je to možné, ale silne pochybujem, že by Ti dali pokutu bez kontaktu s Tvojím detským lekárom. A treba to chápať tak, že blokovú pokutu Ti môžu dať aj opakovane, takže tých 99 € je jednorazové výkupné, nie permanentka.

jerryjanka
6. júl 2011

@manof a to RUVZ predvoláva rodičov pri každom odmietnutom očkovaní? a zakaždým môže dať pokutu??? či je to jednorazove?

manof
6. júl 2011

@jerryjanka
no tak v § 56 ods. 2 zákona č. 355/2007 Z.z. sa píše, že
"Za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur."

Teoreticky by ju mohli udeliť obom rodičom zvlášť, preto je strategické, aby oficiálne odmietal očkovanie len jeden rodič.

Ak tomu dobre rozumiem, tak 331 € je horný strop na pokutu. Tzn. aj tie blokové pokuty môžu byť v celkovej výške max. 331 €.

Takže ak by Ti trebárs chceli dať len 33 € pokutu, tak to môžu urobiť až 10x.

zelmirka1
6. júl 2011

@evkalacko aj moj maly nema vsetky ockovania a ide do skolky, zobrali ho od septembra a radsej som dopredu riaditelke povedala ze to bude mat na potvrdeni od doktorky, ona odpovedala, ze ju to nezaujima pokial je uvedene ze maly je sposobily navstevovat skolku, kolektiv. Maju aj ine deti ktore maju rozne kontraindikacie. Samozrejme zavisi to od riaditelky skolky ale obehla som si viacere a nikde nemali problem, takze neboj. 😉

manof
6. júl 2011

Úvod do epidemiológie - 1. časť
http://www.slobodavockovani.sk/news/uvod-do-epi...

eaka
6. júl 2011

@evkalacko že sa pýtam, prečo Vás chce nahlásiť? veď vravíš, že teraz má ranku po TBC takmer zahojenú a tu odznela info, že po zahojení sa má s ďalšou vakcináciou čakať min.6 mesiacov, takže keby si po tých 6 mes.odmietla, tak potom snáď už môže niečo hlásiť, ale teraz?? teraz stále trvá kontraindikácia, nie? 🙂

evkalacko
6. júl 2011

@eaka Tá info o tých 6. mesiacoch asi nie je presná, lebo deti sa hexou a prevenarom očkujú prvý raz ako trojmesačné, to znamená, že keď ich v pôrodnici zaočkujú, nemôže sa čakať šesť mesiacov na zahojenie, to by sa u nikoho nestihol termín. A to dievčakto, čo očkovali pred nami, malo to miesto na ramienku teda o dosť horšie. Všimla som si to, lebo ju obliekali vedľa nás. 😢