Očkovanie mimo Slovenska

elizita
20. feb 2015

Ahojte, na uvod hned poprosim neodbocovat o zadanej temy. Tuto diskusiu som otvorila preto, aby sme sa oboznamili s ockovanim mimo SR. Ako to chodi v inych statoch s povinnym, nepovinnym ockovanim, skutocnym preockovanim, s nastupom do skoliek a skol, skusenosti tych, ktori tam ziju a zazili a nie, ze pocula som, ze znama znamej.. ocenim aj odkazy na zdroje. Prosim vyvarujte sa presadzovaniu nazorov za a proti ockovaniu. O to v tejto teme nejde, takych je tu uz vela, kde sa mozete vyjadrit. Dakujem vsetky maminkam zijucim mimo SR, ktore duchaplne prispeju.

bubelko
20. feb 2015

@elizita http://www.bag.admin.ch/themen/medizin/00682/00... treba sa pozriet do kolonky Schweizerisches Impfplan 2014 😉
je tam zoznam odporucanych zakladnych a doplnujucich ockovani... plus kalendar😉

ockovanie je dobrovolne, ale odporucane. statna skolka nepyta od rodicov ziaden doklad o ockovani (aspon od nas nikto nic nepytal). skola tak isto, deti sice idu v skole na ockovanie, ale ked nepodpises suhlas, tak sa nic nedeje (aspon u nas). v podstate by to tak malo byt vo vsetkych kantonoch, ale je mozne, ze niektore kantony s nizkoz zaockovanostou mozu mat ine nariadenia...
ako postupuju privatne skolky a skoly - tak to je uz na ich pravidlach a ustanoveniach 😉

stormie
20. feb 2015

Este foto z tzv red book (zdravotny zaznam dietata) - je tam aj stranka kde sa daju dohladat informacie. Len pre poriadok tato red book je z roku 2013

veriiii
20. feb 2015

@slniecko77 ja sa pripojim, na tie monovakciny sa ale musis specialne pytat, a bezne u GP nik ti ich neponukne..pokial viem,mamicka z nasej skupiny to tak chcela,ale len na nejakej travel clinic jej to mohli ponuknut,neviem detaily...
co sa tyka dobrovolnosti-.ano, je to dobrovolne-ale ozajato zostava na rovine,OK.nechcete ockovat neockujte?pokial viem, kamaratku riadne presviedcali..takisto ja som mala problem- s preockovanim-mala bola preockovana na Slovensku,ale tych emailov, telefonatov co som musela vybavit, aby pochopili,ze nebude preockovana v Britanii,kedze bola na Slovensku bolo donekonecna..niekolkonasobne posielanie pozvanok, neustale upozrnenia ,ze je overdue..taky jemny natlak.. 🙄

@pectore

aliza
20. feb 2015

@veriiii to nie je ich natlak 😉. Ak GP das pisomne na papier, ze odmietas ockovania, tak ta otravovat nebudu. Ved vies, ako to tu funguje, prava ruka nevie, co robi lava....ci ako sa to hovori. Im to zakazdym vybehuje v zaznamoch a tak prislusny 'uradnik' ci sestra posiela pozvanky a upozornenia. Ja ked som bola nedavno s malym u GP po takmer 3 rokoch, tak im na celu obrazovku velkym cervenym svietilo, ze matka odmietla ockovanie v prvom roku zivota a ze zvazuje ockovanie po roku...maly ma uz 4 a pol a nikto sa odvtedy neozval . Tiez najprv vypisovali a vyvolavali,ked bol babatko , a le to bol podla mna len oficialny postup. kedze tu maju vela cudzincov, co na predvolania fakt nechodia, zabudaju, kaslu na to, nerozumeju a tak su zvyknuti posielat pozvanky donekonecna. Mna nikto nepresviedcal...

veriiii
21. feb 2015

@aliza mne to pripadalo ako natlak,kedze som po niekolkych emailoch,telefonatoch osobne priniesla aj red book,s potvrdenim od slov.pediatra o preockovani, ofotili si-pokyn od manazerky ) a napriek tomu mi stale posielali upomienky.. 🙄

aliza
21. feb 2015

@veriiii podla mna tu maju vo vsetkom bordel 😀. S dcerou som zila 3 roky na Sk, kym sme prisli sem a v pohode si odfotili slovensky ockovaci a bolo to v pohode, viac neotravovali, akurat nas predvolali na dalsie podla anglickeho kalendara a tam sme uz nedosli, odvtedy sa neozvali.

adsumus
22. feb 2015

@aliza Do školky alebo školy dávate, že ste neočkovaní? Waiver sa to volá, tuším.

aliza
22. feb 2015

@adsumus ano, kolonky s ockovanim vynechavam a zatial nebol problem. Deti vsak chodia do sukromnej skoly a skolky, takze neviem, ako to je v statnych zariadeniach.

josefina79
27. máj 2015

Prosím, mám dotaz lehce mimo téma, ale nedaří se mi nikde najít odpověď.
V ČR je teď výpadek vakcíny PEDIACEL.
Prodávává se nyní tato vakcína na Slovensku? Pokud ano, máte take hlášený výpadek?
Moc děkuji!

nae
27. máj 2015

@josefina79 Ahoj, táto vakcína na Slovensku nie je registrovaná, takže bohužiaľ. Pediacel bude dostupný Pediacel zase v priebehu roku 2016.

katarinky
3. sep 2015

Ahojte, mam 2 mesacnu dcerku, este nebola ockovana na slovensku, ale uz mame termin na prve povinne ockovanie,
My vsak odchadzame zit do uk, poradte, ci je lepsie zacat s ockovanim uz tu, lebo tak radi pediater, alebo pockat a zacat az tam. Podla anglickeho harmonogramu, by sme vask zacinali neskor, nie v 8 tyzdni, ale asi v 16.
Ma niekto z vas podobnu skusenost. Vopred dakujem za radu.

alikaa
3. sep 2015

@katarinky Kazda krajina ma iny ockovaci kalendar a je len na vas ako sa rozhodnete. Sama si musis prest pozitiva a negativa a podla toho si povedat, co je lepsie. Ale inak pokial viem, tak na SR sa ockuje najskor v 10. tyzdnoch

elizita
autor
3. sep 2015

@katarinky ja som dala malu ockovat prvy krat az v 16.tyzdni... vo vyhlaske je sice ze sa ma v 3.mesiaci ale v ockovacom kalendari je ze v 3.-4.mesiaci.. pediatricka to ani neopomenula a bez slov to akceptovala..

sisaka
3. sep 2015

@katarinky pockala by som na UK, zbytocne si v tom urobite chaos