Očkovanie - ovčie kiahne v 15. mesiaci

evuliceeek
16. aug 2014

len pre maminky, ktoré dávajú očkovať svojich drobcov (maminky, ktoré neočkujú - nechcem ich oberať o čas, toto nie je otázka pre ne, ale chcem povedať, že ich nesúdim, je to výlučne osobná vec každej maminky, ktorá chce pre svoje bábo len to najlepšie a nechcem sa ich dotknúť) ...............maminky dali ste toto nepovinné očkovanie? známa mi povedala, že môže spôsobiť neskôr u dieťaťa v dospelosti neplodnosť, mám zlatú pediatričku - ona mi povedala, že to je nepovinné očkovanie, dopláca sa zaň (čo ona neuznáva, ale nezmení to) a že aj ona dala svoje dieťa zaočkovať pretože kiahne sú u nás dosť rozšírené a že má iba jedno dieťatko, ktoré ich dostalo aj po zaočkovaní - v počte iba 3 bodky na ruke a že jej niektorí rodičia hovoria, že radšej zaočkujú lebo nechcú byť s dieťaťom na PN-ke 🙂.......aké sú Vaše skúsenosti?

veriiii
16. aug 2014

@horana kedy si bola ockovana na kiahne v detsve ?to uz sa tak dlho ockuje na SK?

liebling98
16. aug 2014

@veriiii @horana na Slovensku sa proti kiahňam začalo očkovať až po roku 2000. Tuším v 2002, ale nie som si istá. Čiže horana je buď extrémne mladá, alebo za detstvo považuje všetko do 18 rokov, alebo sa pomýlila.

katren
16. aug 2014

@evuliceeek my mame zaockovane proti kiahnam vsetky 3 deti. pediatricka nam o nom povedala a nechala rozhodnutie na nas....ako aj povinne ockovania.
boli sme upozorneni ze deti kiahne mozu dostat a mala aj ona take pripady, ale ze mali ovela lahsi priebeh ako u neockovanych deti.
doplacali sme do 50€
my sme dali aj nepovinne rotavirusy a momentalne uvazujem aj nad zltackou...

anuskaaprazko
16. aug 2014

@liebling98 typicky antivaxer nerozozna kiahne od osypok 😀

horana
16. aug 2014

Mlada az tak nie som, v ktorom roku som bola ockovana neviem, ale mozem zistit pri najblizsej navsteve lek., ja som tam volala ked deti dostali kiahne, chcela som sa informovat ci ma zmysel sa este rychlo naockovat, ked oni dostali, nakolko som na nete citala ze ocko sa moze dat este do nejakych xx hodin (tusim 2 dni uz si nepamatam) po kontakte s nakazenym clovekom. A dozvedela som sa ze vraj nemusim sa plasit ze som z obliga ze ocko mam, dokonca preocko, ci to vramci nejakych kolektivnych ockovani, alebo ci to bola aktivita vtedajsej Dr. ci rodicov vam neviem povedat, ale ako vravim pre zaujimavost to zistim a potom sem napisem.
Len co viem ze v priebehu detstva a potom aj puberty som bola v tesnom kontakte s viac ludmi s kiahnami a nikdy som ich nedostala, ci to bolo tym ockom, ktore bolo aktivne alebo co, tiez netusim, ale skratka takto to bolo.
Zo spatneho pohladu som rada ze som sa neockovala teraz tesne ako mali uz deti, aj ked to nebolo prijemne prezivat, uz by som aj tak kazdemu radila radsej nie, aj ja som mala najprv z toho strach lebo kazdy ma strasil ake zvyknu mavat dospeli nasledky, ale aj ked ten pribeh je bezdebaty horsi nez u deti, nie je to nic az tak hrozneho. A ako hovorim, telo to nakopne, aspon ja to tak subjektivne citim.

417781
17. aug 2014

@anuskaaprazko a čo...ja nemam pravo odpovedať aj ked neočkujeme?....ok tak nech OCKUJE!!!!🙂 aj tak je to všetko jeden blby farma biznis na zdravi nas všetkych....zase iba moj nazor a imunitu si tažko nejakym chemickym koktajkom vybuduje!! ešte že nie som vaše dieťa 🙂

lucus83
17. aug 2014

Ja by som svoje deti nechala zaočkovať keby mali problém s ekzémom, alebo s nejakou inou kožnou chorobou, prípadne mali príliš oslabenú imunitu. Vakcína nezaručí, že dieťa neochorie, ak sa stretne s kiahnami. Ide skôr o to, že kiahne budú mať slabší priebeh. Ak sa zaočkované dieťa (proti kiahňam) stretne s kiahňami, vytvorí si imunitu ako by ich prekonalo, aj keď neochorie. Imunitný systém si totiž oveľa skôr ako u neočkovaného vytvorí na ne odpoveď. Ani vakcína ani prekonanie kiahní však neochráni pred pásovym oparom.
Moje deti už mali kiahne našťastie s miernym priebehom. Horšie bolo obdobie po kiahňach. Rozhasili im celý imunitný systém. Mladšiemu sa opäť ozvali uši- hoci sme už mali pol roka pokoj a ušná mu plánovala vytiahnuť ušné rúrky. U oboch sme išli opäť z choroby do choroby. Trvalo to cca pol rok, kým sa to opäť ukľudnilo.

alietam
17. aug 2014

my sme nedali ani sme nerozmyslali +nad tym ale nasi uz mali kiahne ked mali 3 roky a dcera mala 5 mesiacov ked ich dostala od brata je to bezna detska choroba a nasledky mozte mat aj z obycajnej anginy u nas kiahne prebehli bez probleov len sme nemohli ist na slnko kedze sme ich mali koncom maja zacioatkom juna a to mala bola na komplet vyhadzana asi 100 ich mala len v hlavke dalej som uz ani nerala na telicku ale zvladla ich super neskrabala sa kedze bola este prtava 😉

horana
17. aug 2014

Ved to, ako sa pise nado mnou ze nasledky mozu byt aj z obycajnej anginy, my sme za predskolsky vek zazili 3 choroby ktore mali zavaznejsi priebeh aj dosledky ako kiahne a sice salmonelu (asi ako komu "sadne", moje dieta sa z nej lizalo rok, z toho 2 mes akutne), sarlach, a nakoniec este aj noro virus (sme si doniesli z destkeho karnevalu, bola potrebna hospitalizacia..a kym aj vobec tam na to dosli co to je, ufff..). Po nasej cerstvej tohtorocnej skusenosti z kiahnami, akoze ja som sa ich tiez bala a snazila sa moje deti pred nimi chranit a vyhybat sa miestam kde by to mohli dostat, akoze do pohody, dokonca mam pomaly sklony nechat to vsetkych prekonat najneskor v skolke, budu mat pokoj a naozaj deti si istymi ochoreniami dobre ze prejdu, lebo do istej miery vzdy plati ono co ta nezabije to ta posilni a neda sa vyhybat aj drobnostiam, potom je to nieco ako ked si davame atb na kazdu blbost a potom ked ozaj ide o zivot tak uz az tak nefunguju...Nechajte si ocko na vaznejsie veci, telo dietata sa vyvija prekonavanim chorob ktore nie su uplne vazne. Jasne ze moze byt par pripadov kedy sa aj kiahne skomplikuju, ale to sa moze fakt aj ta angina...pokial nema dieta problemy s imunitou nie je dovod na obavy.

belllinka
17. aug 2014

@horana Proti ovčím kiahňam sa začalo očkovať iba pár rokov dozadu, ty si v detstve určite nebola zaočkovaná. V roku 1980 sa ukončilo očkovanie proti PRAVÝM kiahňam a podla mňa mysle tvoja dr. toto očkovanie.
@anuskaaprazko A potom, že lekári majú dostatočné informácie o očkovaní. Veď ani netušia, kde je sever a proti čomu sa očkuje a očkovalo. Ako može dr. dospelej osobe povedať, že bola v detstve zaočkovaná proti ovčím kiahňam!!!! 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

anuskaaprazko
17. aug 2014

@417781 nauc sa citat: " len pre maminky, ktoré dávajú očkovať svojich drobcov (maminky, ktoré neočkujú - nechcem ich oberať o čas, toto nie je otázka pre ne"

aristka
17. aug 2014

@horana
@belllinka ja mám skôr pocit,že jedna nepochopila čo jej lekár povedal a druhá sa snaží lekára zhodiť 😖 a kuk obe v neočku ,načo vám je vôbec lekár .....,že vás to ešte baví....

belllinka
17. aug 2014

@aristka ze to teba este bavi!!!

417781
18. aug 2014

@anuskaaprazko vidim ze si typ maminky ktory si musi niekde kompenzovat svoj fyzicky nedostatok..kto koho obera o cas?jedine VY mna 🙂

anuskaaprazko
18. aug 2014

@417781 nie, len mi lezie na nervy ze sa pchate tam kde vas nechcu a vyslovene prosila zakladatelka diskusie nech sa tu vyjadruju len tie a tie... Kebyze je tu diskusia kde sa zakladatelka pyta nieco mamin dvojiciek tiez sa tam nebudem pchat ked dvojicky nemam... To je logicke, nie? Chcela pocut nazor urcitej skupiny mamin tak preco jej do toho miesate nazory inej skupiny?

417781
18. aug 2014

anuskaaprazko
@anuskaaprazko no asi ste jej hovorkyna 🙂 no myslim si ze to ste neuviedla dobry priklad dvojicky vs ockovanie...tiez som riesila dilemu ano ci nie ale dvojicky to je uz fakt ze ich mate...ale aj tak si myslim ze ak zdravo a materinsky zmyslajuci clovek si da namahu a pocita nejaku literaturu alebo alt zamerane casopisy a porozmysla vlastnym rozumom co je tam napisane+zrata si 2+2 tak mne osobne vychadza ze to co sa nazyva ockovanie nie je urcite nic zdraviu prospesne,nieco co by nas malo chranit a uz urcite nie bez nasledkov i ked po rokoch🙂 a to co je povinne tak tam mi nieco nesedi obzvlast ak za to nenesie NIKTO zodpovednost iba vy sama ALE ak odmietnete pokuta a tahanice po uradoch sa vam nevyhnu..ak by to bolo take zdrave,bezpecne,bez NU nerobili by okolo toho take halo no ale kedze aj lekari musia z niecoho zit tak 600eur mat pomimo nie je na zahodenie a co trochu humannejsi a dalej vidiaci si od nosa pediater nechava slobodnu volbu v rozhodovani a do nicoho netlaci lebo sam vie ze je to farmabiznis na ludskom zdravi nuz ale kazdy ma na vyber ja som sa rozhodla a viem ze dobre..ockovanim dieta 100%nieco ziska neockovanim ziskat moze i nemusi a to co obsahuju vakciny su toxiny jedy tak dakujem nemam zaujem!

aristka
18. aug 2014

@417781 píšeš malo by nás chrániť bez následkov ,imunita nás nedokáže chrániť bez následkov ak by to dokázala nepotreboval by sme lieky a ani očkovanie ,plus pokuta a neočko je úplná malina oproti tomu ako to majú ošetrené v demokratických vyspelých štátoch ,keď už sa na to vyhováraš ,plus ak rodič nemá na pokutu ako bude mať na očr napr pri osýpkach ,v tomto prípade kiahniach ,kedy moje deti to schytali po sebe a očr trvala vyše mesiaca ,plus ako písali diskutujúce hore ,treba zvážiť stav drobčeka ,od čoho je odborník a keďže to patrí k nepovinným si rodič môže zvážiť ,či bude tri týždne doma z drobcom ak ich dostane alebo či jeho zdr.stav dovoľuje túto chorobu prekovať....plus očkovanie je na slobodnom rozhodnutí u dospelej osoby ,ale dieťa chráni charta práv dieŤatka a tá je nad právo rodiča a aj v neočko krajinách to majú dobre ošetrené ,či očkom v prípade epidemky alebo dlhodobou karanténou tj pokiaľ trvá epidemka ,čo môže byť aj týždne,alebo neprijatím do škôlky ,čo sa na slovensku zatiaľ nedeje ,ale zvyš.neočkom sa určite opatrenia tvrdšie prijmú ,nehovoriac imunita ,ktorá má chrániť dieťa dovolí aj také niečo ako sú komplikácie a aj doživotné následky aj po rokoch napr pri dg.preventabil. očkom ,myslím ,že sú toho tu plné stránky ,plus argumenty tvojho štýlu sú tu podávané dokola tj nič nové pod slnkom od av ....ja hovorím počkajme si času a uvidíme ako sa situácia vyhrotí a čo nám budúcnosť prinesie a čo nám prinesie neočkovanie detí.....

417781
18. aug 2014

smiešne...z tohto vyznieva že očko dieťa nemôže dostať napr. osypky...crrrrrrrrn ...zobudte sa...🙂
prečo davate do popredia financie na ukor zdravia môjho dieťaťa.....a ked sme pri tom je šťatisticky dokazane že neočkovať sa rozhodnu matky s vyššim vzdelanim, su uvedomelejšie a najmä zodpovednejšie. Očkovane deti su vačšim rizikom ako neočkovane deti..
a neočkovanie nam prinesie viac zdravych deti a natlaku farmbiznisu na lekarov aby tlačili do očkovania aby mali z čoho žiť ;)))

anuskaaprazko
18. aug 2014

@aristka
@417781 naozaj staci... odbocili ste brutalne od temy, pani ciselkova asi nepochopila co som sa jej snazila napisat 🙂 hoci je vysokoskolsky vzdelana, uvedomela a zodpovednejsia (ci ako to napisala) predstav si ze aj ja mam vysoku skolu 🙂 aj moje okolie ktore ockuje, zvlastne, ze? 🙂

417781
18. aug 2014

@anuskaaprazko akože nechce sa mi tu vykecavať....každý ma svoju pravdu a mne je uplne jedno či dotyčna da alebo neda očkovať svoje dieťa...je to jej dieťa a jej rozhodnutie, zodpovednosť takže houk! pekny večer a prajem pevne zdravie VSETKYM detičkam...

haslerka1975
18. aug 2014

zaockovani sme. Po ockovani bezny priebeh, spavy, trosku zvysena teplota. kiahne su vazne infekcne ochorenie, mozu mat velmi tazky priebeh. su len 2 moznosti: bud ho dieta prekona, alebo ockovanie. my volime tu 2. moznost aj pri 2. dietati. pri kazdom ockovani musi byt dieta super zdrave, ziaden soplik, ekzemik, alebo zataz, ale to predsa vieme .)

monika130
18. aug 2014

Aj ja som svoje obe deti dala zaočkovať proti kiahnami.... Zatial sme ich este nemali, ale ak ich dostanú, tak by mali mat lepší priebeh.... Sama som zvedava, tak uvidíme 😉

veriiii
21. aug 2014

@saska.t ty pracujes v tej skolke?ci ty si musela hlasit za dceru?v nemecku hlasi pacient sam?a ta hygiena dava report o tom kolko deti bolo,nebolo zaockovanych a kolko sa nakazilo?

veriiii
21. aug 2014

@horana no, skor ci dotycna co zdvihla telefon dobre rozumela, a nepolietla si osypky😀 i ked ty si hovorila jej o kiahnach..kiahne sa zaj ockuju len par rokov dozadu..vsak zo srandy zavolaj este raz, co ti povedia?🙂

veriiii
21. aug 2014

@lucus83 ano, pravda-o kiahnach som uz pocula vela ,ze vedia zblbnut imunitny system..

siska53
21. aug 2014

@417781 my sme obaja s muzom vysokoskolsky vzdelani,v mojom okoli mam ludi,kamaratky,ktore su tiez vysokoskolsky vzdelane a aj v lekarskych odboroch ci farmacii,aj s titulmi doktoriek,ci doktorov (MUDr.,PharmDr.)..vsetci vratane nas ockuju. A aj nepovinne ockovania. Nie vsetky,kazdy podla svojho uvazenia.
Kazdeho vec. Ja sa spolieham na znamych z medicinskych kruhov,mame znamu,ktora robi pre Unicef a jej slovo ma pre mna vacsiu vahu ako dake vyjadrenia mamiciek ci oteckov tu na MK.

Kazdy je zodpovedny za svoje dieta a rovnako si za to ponesie aj nasledky. Nech uz ide o cokolvek,nielen ockovanie.
Dobru noc.

saska.t
22. aug 2014

@veriiii nie nepracujem v skolke,ak presahuje urcity pocet nakazenych urcite percento,ktore je uz povazovane aj za mini-epidemiu,skolka je povinna nahlasit to na okresnej Hygiene aj s kontaktami,hygiena si telefonicky overi ci je to naozaj tak pri kazdom postihnutom,ktory bol nakazeny,po skonceni "Epidemie" dostanes percentualny Report o Tom kolko deti bolo nakazenych,ocko/neocko,nakazeni/nenakazeni,ofic.ukoncenie Epidemie...

brumka
22. aug 2014

@evuliceeek moje deti mali kiahne jedna 17.maja (liecil sa 10 dni) mensia dostala 31.5 a (liecila sa 2t) najhorsie boli 3dni op vyseve, pri starsej to bola malina pri druhej troska horsie ale ockovat by som do dakych 15r kiahne nedala nech to prekonaju same

evuliceeek
autor
22. aug 2014

@brumka ako to vyzeralo tie prvé tri zlé dni? aké ťažkosti má dieťaťko?

brumka
22. aug 2014

@evuliceeek pri starsej v pohode teplotu maa jeden den neskrabala sa. mensia ta mala 10-11m a ta sa skrabala horuckovala 2-3 vecery tej tazko vysvetlim ze to prejde. mame po som rada, da sa to zvladnut lavou zadnou 🙂