Očkovanie proti žltačke

nikasv29
4. nov 2014

Dobrý večer mamičky chcem sa opýtať na váš názor na očkovanie proti žltačke. Dcérka má o pár dni 2 roky a dr. nám pri poslednej poradni oznámila, že keďže u nás nie je kanalizácia tak nám poisťovňa preplatí očkovanie proti žltačke. Žiaľ neviem o aký typ žltačky sa jedná, keďže som mala v pláne neočkovať tak som sa o to ani neinformovala... Vôbec netuším či dať očkovať alebo nie, povinné máme všetky, preto sa chcem opýtať či ste dávali očkovať vy a aké ste mali nežiaduce účinky. Ďakujem pekne 🙂

liebling98
4. nov 2014

@nikasv29
@nikasv29 jedná sa o očkovanie proti hepatitíde typu A, ktorá je typickou chorobou špinavých rúk, má tzv. orofekálny typ prenosu. Momentálne je taká menšia epidémia v južných častiach okresu Levice.
My veľa cestujeme, starších synov mám zaočkovaných oboch ( najstarší obe dávky, stredný zatiaľ prvú), najmladší je ešte maličký, ale aj toho dám. Nežiaduce účinky sme nemali vôbec žiadne. Ani teploty, čo mali napr pri Hexe a Prevenare.

mataba155
4. nov 2014

Ja som dala ockovat obe deti proti zltacke A vakcinou havrix junior. Chodime dost do zahranicia na dovolenky. A zltacka je choroba spinavych ruk. Neziaduce ucinky nemali ziadne. A treba ju dat po pol roku preockovat a su chraneny na 100%.

nikasv29
autor
4. nov 2014

@liebling98 Ďakujem pekne za odpoveď a to keď ju dám zaočkovať tak tu hepatitídu nedostane? či je to iba prevencia a choroba odznieva v ľahšej forme?

nikasv29
autor
4. nov 2014

@mataba155 áno to preočkovanie viem, že je po 6. mesiaci od prvej vakcíny a to je prevencia voči žltačke to očkovanie?

mataba155
4. nov 2014

@nikasv29 vakcina je urcena na aktivnu imunizaciu proti hepatitideA. Nemas nad cim vahat, ked ti do dokonca poistovna preplati. A neziaduce ucinky su fakt neni ziadne. Ani teplota, ani zapalene miesto vpichu. Skratka nic.

nikasv29
autor
4. nov 2014

@mataba155 tak ona nemala ani žiadne vedľajšie účinky či teploty pri prvých očkovaniach akurát si pospala hodinu dlhšie ako zvykne a fungovala ďalej, len teraz váham človek z každej strany počuje o očkovaní dosť vecí a som z toho úplne zmagorená... ale vďaka za info 🙂

mataba155
4. nov 2014

@nikasv29 tak to mas pravdu, co sa ockovani tyka. Je to len na tvojom rozhodnuti. Ja sa pozeram na to tak, aby som niekedy neskor nebanovala, ze som ich nedala ockovat. Vsetko ma svoje plusy aj minusy. Ci das, ci nedas.

liebling98
4. nov 2014

@nikasv29 rozhodnutie je len na Tebe. Očkovanie chráni pred hepatitídou typu A, nechráni pred inými vírusovými alebo bakteriálnymi ochoreniami pečene.
Ja som svojich synov očkovať dala a urobila by som to znova. Povinné očkovania máme všetky, z nepovinných len rotavirusy a túto hepatitídu A.

nikasv29
autor
4. nov 2014

@liebling98 Dakujem pekne rozhodujeme sa ze asi dame tiez mame vsetky povinne a nepovinne Rotarix a mali ste aj nejake neziaduce ucinky?

liebling98
4. nov 2014

@nikasv29 absolútne žiadne. Najstarší je citlivejší, tak trochu fňukal, že ho to bolí. Ale to sa len chcel pomojkať. Lebo keď som ho sledovala pri hre, aj keď sa buchol do toho ramena, tak žiadna bolestivá reakcia. Mladší ani nezaplakal pri vpichu, len lekárke direktivne nakázal, že už stačí.

nikasv29
autor
4. nov 2014

@liebling98 aha takze to sa ockuje do ramena? ja som myslela ze do nozicky...

mataba155
4. nov 2014

@nikasv29 nam to dali do nohy, ale asi zavisi od lekarky, ktory sval si vyberie☺

liebling98
4. nov 2014

@nikasv29 do nožičky sa očkujú len veľmi malé deti, väčšie deti a dospelí už do ramena. Aj MMR už tuším ide do ramena. A druhá dávka sa dáva 6 - 12 mesiacov po prvej. Nemusí to byť presne 6 mesiacov.

nikasv29
autor
4. nov 2014

@liebling98 MMR ju ockovali do nozicky... a to preockovanie ni spominala dr. ze po 6 mesiacoch... och dufam ze nebudu ziadne nez. ucinky ...

lucy125
5. nov 2014

Ahoj,my sme očkovali prvou vakcinou tento rok v marci proti žltačke typu A a druhu varku ideme očkovat v decembri,očkuje sa do ručinky,nedavaju sa obklady ani nič,neni su žiadne nežiaduce učinky,ani teplota ani bolesti nič,na druhy den som ani nenašla miesto kde ho očkovala 🙂

certi
5. nov 2014

Teraz nedostat vakcinu (ta Heparix, ci ako sa to vola) proti zltacke nikde.....tak som teraz kupila nejaku inu a ked bude uplne zdrava, dam ju tiez zaockovat......ved si zoberte, akonahle ma jeden clovek v skolke, skole zltacku....normalne do skolky nabehne sanitka a zaockuje uplne vsetky deti, alebo vam pride domov predvolanie, ze mate prist okamzite cela rodina na ockovanie.....len nechapem ci to robia aj ludom, cosu napr. chori v tej chvili...

sanym
5. nov 2014

Ahoj, ja osobne by som neočkovala, ale to je len môj názor. Niektoré kočky tu píšu, že neexistujú žiadne vedľajšie účinky tohto očkovania. To by som si teda ja osobne netrúfala tvrdiť. V každom prípade aspoň nahliadni do príbalového letáku. http://www.gskkompendium.cz/pil-havrix-720-juni...

ushuaia
5. nov 2014

@liebling98 rada by som sa opytala ako je to s ockovanim proti ,,invazivnemu pneumokokovi,, ?, mam pocit ze na sk je sucastou prveho ockovania co obnasa (tetanus, cierny kasel...), zijem v zahranici, tu odporucaju az kol 18 mes. - 2 roky, a este by ma zaujimalo ockovanie proti meningitide...

sanym
5. nov 2014

@certi to si preboha kde videla, že do škôlky nabehne sanitka a zaočkuje úplne všetky deti. 😕 Bez súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa asi ťažko...

evittam
5. nov 2014

@certi No môžu prísť aj osobne ku mne domov tak ich vypoklonkujem, a že nabehnú do škôlky a zaočkujú mi dieťa, keď si to neželám a bez môjho súhlasu?!

liebling98
5. nov 2014

@sanym nepísali sme, že neexistujú NÚ očkovania, ale že sme na svojich deťoch žiadne NÚ nepozorovali. To je rozdiel.
Súhlasím, aby si každý, kto sa rozhoduje, či očkovať prečítal pribalovy leták.

milka2008
5. nov 2014

@nikasv29 môj starší syn je zaočkovaný proti "A"-čkovej žltačke.

certi
5. nov 2014

@sanym no preboha... v nasom meste, predstav si..

certi
5. nov 2014

@evittam to neviem presne ako to je...ci volaju rodicom alebo ako....ale berie sa to ako nakaza a proste ockuju...susede aj kamoske prislo domov, ze najneskor na druhy den rano maju prist cela rodina na ockovanie..

sanym
5. nov 2014

@liebling98 lucy125 pise "neni su ziadne nu", mataba155 pise "nu su fakt neni ziadne" Na toto som reagovala.

sanym
5. nov 2014

@certi tak toto ti v ziadnom pripade neverim, ze do skolky pride sanitka a ockuju vsetky deti zaradom. Poznam presny postup pri epidemii...

certi
5. nov 2014

@sanym akoze ....je mi to jedno

sanym
5. nov 2014

@certi jedno ti to moze byt, ale nechapem, co ta vedie k tomu, pisat tu nepravdive informacie

certi
5. nov 2014

@sanym ..co si ty za osobu...bud mas 17 alebo si jednoducho taky vyryvacny neznesitelny typ....baj

bobocka
5. nov 2014

@certi tak toto sa ani mne nechce verit.neverim,ze by niekto len tak prisiel do skolky a zaockoval deti ako ovecky rad radom bez vedomia a suhlasu ich rodicov.ockovanie proti hepatitide typu A nie je zakonom povinne,teda neviem ako by to bolo pravne osetrene,keby dieta bolo zaockovane bez vedomia a suhlasu rodica a dostalo by neziaduce ucinky po ockovani,ktore by napriklad dozivotne ovplyvnili jeho zdravie (hovorim cisto hypoteticky).neviem aky je postup pri epidemii,to by mozno mohla ozrejmit @sanym