Púštny kvet - som zhnusená
Prepacte vopred za vylev ja viem ze tymto nepomozem nikomu a asi si aj poviete ze kde som zila doteraz ze to nie je novinka. Spominany film som dnes videla prvy x a som totalne zhnusena. Pozrela a precitala som si o tomto viac aj vypovede zien ktore si tym presli. Ako really v tejto dobe taketo nieco stale musi zazivat xy zien denne? To kde sme ty kokos. Pre nejake sproste a uchylne presvedcenia a pre chlapov? Ty vole ja som nasrata. Taketo hovada chce este eu podporovat? Mne keby dali zbran do ruk tal tych zvrhlikov bez lutosti poslem na onen svet. Viete si vobec predstavit kolko zivotov zien je pokaslanych od maleho dietatka kedy su najzranitelnejsie a musia si prezit takuto ohavnost? Ja grcam z ludi coho su schopni. A vraj tito neviem ako ich nazvat nemaju pochopenie pre materializmus a egoizmus co prevlada v ,,nasom svete" a oni pre svoje potesenie a chore hlavy mrzacia vlastne deti
Stručné zhrnutie
- Ženská obriezka (FGM) je v diskusii popisovaná ako stále praktizovaný rituál s dlhodobými fyzickými a psychickými následkami, proti ktorému sa odporúča právna ochrana, trestné stíhanie a zdravotno-vzdelávacie intervencie.
- V diskusii sa uvádza, že právne rámce a tresty existujú (v EÚ je FGM zakázaná; Egypt zakázal FGM v roku 2008 a sprísnil tresty v roku 2016 podľa Reuters) a že presadzovanie zákonov a ich vynucovanie zostáva zásadnou súčasťou riešenia.
- Prevencia a pomoc zahŕňajú osvetu a vzdelávanie, humanitárnu pomoc a podporu neziskových organizácií (v diskusii menované Desert Flower Foundation, Lekári bez hraníc, OSN), pričom účastníci uvádzali, že tieto aktivity znižujú výskyt FGM v mladších generáciách.
Najčastejšie otázky
Q: Je ženská obriezka v Európskej únii zakázaná?
A: V diskusii bolo uvedené, že ženská obriezka je v EÚ zakázaná; ak sa FGM odohraje na území EÚ, dieťa môže byť odobraté rodičom a rodičia môžu byť trestne stíhaní za ublíženie na zdraví (údaje v diskusii).
Q: Ktoré organizácie v diskusii pomáhajú obetiam FGM a robia osvetu?
A: V diskusii boli menované Desert Flower Foundation (Waris Dirie), Médecins Sans Frontières („Lekári bez hraníc“) a OSN; Reuters a UNICEF boli citované pri zmienkach o legislatíve a štatistikách.
Q: Aké tresty platia za FGM v Egypte podľa diskusie?
A: Diskutujúci citovali Reuters: Egypt zakázal FGM v roku 2008 a sprísnil ho v roku 2016; lekárom hrozí až 7 rokov väzenia a osobám, ktoré požadujú zákrok, až 3 roky väzenia, pričom organizácie pre práva žien podľa diskusie upozorňujú na slabé vynucovanie zákona.
Q: Pomáha osveta proti FGM?
A: V diskusii viacerí účastníci uviedli, že osvetové a vzdelávacie programy prispeli k zníženiu počtu vykonaných obriezok u dievčat narodených približne od roku 2000, a že zmena presvedčenia miestnych žien je kľúčová.
Q: Čo robiť, ak existuje podozrenie, že rodina plánuje vziať dieťa do krajiny, kde mu má byť vykonaná FGM?
A: Diskutujúci odporúčali nahlásiť obavy sociálnym službám alebo zdravotníckym orgánom; podľa diskusie lekárske prehliadky a zásah sociálnych služieb môžu viesť k odobratiu dieťaťa rodičom a následnému trestnému konaniu.
Q: Ako môžem finančne alebo prakticky pomôcť podľa diskusie?
A: Účastníci navrhovali finančné dary a podporu organizáciám menovaným v diskusii (Desert Flower Foundation, Lekári bez hraníc, OSN) alebo zapojiť sa do dobrovoľníckych a osvetových aktivít.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ženská obriezka (FGM) je v diskusii vnímaná ako škodlivý prakticko-kultúrny zásah s vážnymi fyzickými a psychickými následkami a mala by byť potláčaná legislatívou, vzdelávaním a humanitárnou pomocou.
- Osveta a vzdelávanie boli v diskusii jednotne považované za dôležité nástroje prevencie a znižovania výskytu FGM.
Sporné názory
- Niektorí účastníci porovnávali prepichovanie uší u malých dievčat s FGM ako príklad kultúrneho zvyku a „značkovania“ dieťaťa; iní tvrdili, že porovnanie je neadekvátne, pretože FGM má oveľa závažnejšie dlhodobé zdravotné následky.
- Niektorí diskutujúci pripisovali prítomnosť FGM v Európe migrácii z krajín, kde sa praktika udržiava; iní varovali proti generalizovaniu a zdôrazňovali, že nemožno hádzať „všetkých migrantov do jedného vreca“.
Otvorené otázky
- Ako efektívne sa v praxi vymáhajú existujúce zákony proti FGM (napr. prípady, kde zákony existujú, ale podľa diskusie sú ťažko presadzované)?
- Aké konkrétne domáce a medzinárodné opatrenia sú najefektívnejšie pri predchádzaní odvozu dieťaťa do krajiny, kde mu má byť FGM vykonaná?
- Ktoré humanitárne a osvetové zásahy vedú k najrýchlejšiemu a najstabilnejšiemu zníženiu výskytu FGM v komunite?
Spomenuté značky a firmy
Desert Flower Foundation, Médecins Sans Frontières (Lekári bez hraníc), OSN, Reuters, UNICEF, Shell
Spomenuté produkty a metódy
ženská obriezka (FGM), africká obriezka, islamská obriezka, faraónska obriezka, malá obriezka, prepichovanie uší, osvetové programy, vzdelávanie, trestné stíhanie za FGM, odobratie dieťaťa rodičom, potrat, darované vajíčka, mrazené embryá
Miesta a osoby
Afrika, Južná Afrika, Somálsko, Egypt, Lýbia, delta rieky Niger, EÚ, Nemecko, Waris Dirie, Kaddafi, Merkel, Obama
@jahodka11 ja som si uz aj riadne poplakala proste pre toto nie je ziadne ospravedlnenie ani ziadny dovod je to chore zvratene a len rozmyslam kam je clovek az schopny zajst este
no ja som si to akurat pustila a uz som to viac krat videla, no vzdy to vo mne zanecha taky nejaky smutok
Pre autorku, po pravde uz su to roky co som o tom citala, aj konkretnu knihu a potom este asi 3 knizky o zivote v moslimskych krajinach....No a napr ta obriezka sa robi aj v EU, len tu tie bohatsie maju statsie ze sa napr v UK dostanu na kliniku a tam im to strerilne urobi dr, nie zenska so ziletkou utretou do zastery...... Takze ono to neni ze to sa deje len daleko od Eu, ono sa to deje aj tu v rodinach ortodoxnych. Preco myslis v FR zakazali tie satky ich na hlavach a pod veci...... cela ich kultrua je mimo, mam pocit zalozena na zle, umyselnom ublizovani a ponizovani zien. Na netflixe je aj super serial, kalifat, otras vazne. Tazko povedat ktr kultura je spravna ( myslim to nie teraz na obriezku ale vseobecne, ci krestani, ateisti, moslimi...) ale toto je cez ciaru. Inak celkovo zverstva co sa deju na ludoch po celom svete su sialene....... Preto vravim budme radi kde zijeme.
@eva112014 vpich do ucha sposobuje bolest a trvalu dieru v uchu. ktora moze napriklad hnisat a aj po zrasteni. - moje hnisaju do dnes nausnice nenosim zarat to nechce. na ockovanie ti reagovat nebudem a aspon je vidno z tejto reakcie ako asi sa v afrike stavaju k zenskej obriezke.
@simca06022011 ani dierka na usiach ti nezmizne, ked nebudes chciet nosit nausnice. Napríklad ja nenosím a tá zarastená diera nevyzerá extra pekne, normálne to človeka skoro núti si dať náušnice, aj keď ich nechce. A to k tomu na viac viditeľnom mieste než v rozkroku. Nemysli si, že ma to nejako každý deň trápi, ale radšej by som tam tie 2 jazvy nemala, rovnako ako tu v pupku, čo som si spôsobila sama. A tá mi vadí o dosť menej, lebo je to následok MOJEJ voľby a nie sexistickej praktiky, ktorá sa obhajuje kultúrou a tradíciou a bla bla rovnako ako FGM
@eva112014 nechápem, niekde aj chlapci nosia dlhé vlasy (napríklad v tom Nemecku keď chcú, dokonca aj na Slovensku aj v mojich časoch na strednej škole) a môj syn keď si dá šaty od svojej sestry, lebo chce, tak ich má a čo je na tom? Nevidím zmysel v módnej polícii pre deti. Pre mňa sú všetky farby pre všetkých, rovnako ako strihy. Nech si každý vyberie čo chce a mier, čo koho do toho
@hanka1505 prosim, kalifat a islamska kulturu nemozes porovnavat. Kalifat je a bola anarchisticka organizacia postavena na diktature par jednotlivcov, ktori za zaklad moci pouzili koran na to, aby sexualne zneuzivali zeny a deti a ospravedlnili vyvrazdenie "nepohodlneho obyvatelstva" a aby politicky destabilizovali region, aby nahodou nedoslo k mierovym rokovaniam v arabskej casti a osamostatneniu kurdov (Tak isto ako amishovci a ine nabozenske sekty v usa). So satkami vo francuzsku a islamskou kulturou to absolutne nema nic spolocne🙈🙈🙈
Ja teda len žasnem nad tým v akej bubline žiješ, kým ti to hollywood nenafilmuje neexistuje..alebo kým Vilo nehrá na city, všetci máme krásny život... V Číne pri politike jedneho dieťaťa ženu odvliekli a to ďalšie jej vyškrabali... Aj nad nimi plač....
Ja len taka mala vsuvka - V tejto téme si treba uvedomiť rozdiel medzi kultúrou a náboženstvom... Taka dievčina z dzedzinky pri Medzilaborciach ma trosku ine kultúrne zvyklosti jak nejaká čistokrvné čaja z Petrzalky, napr. A sú obe kresťanky...to taky priklad
Na obrázku moslimská tradícia. Chlapec má 7 rokov.
A ako som tu písala, všetko by v Afrike bolo lepšie, lebo oveľa väčší problém tam je hlad ako obriezka, keby sa investovalo do zabezpečenia zdrojov, vzdelania a zdravotnej starostlivosti. Pôsobí tam v tejto charitatívnej oblasti množstvo amerických milionarov.
Pre nás je však dôležité to že našim konzumným spôsobom života Drancujeme ich zdroje na úkor ich tradičného poľnohospodárstva. (ťažby kovov, ropy, bavlníkové a iné plantáže)
@katym77 toto je too much🙈bdw.obrazok je z malajzie....a vies co je najvtipnejsie? Moslimovia uz dlhsi cas robia obriezky detom do 1 roka, prave kvoli tomu, aby ich to nebolelo a vsetky deti to podstupuje v nemocniciach. (Pre pripomienku zidia maju na 8den). Ale v takom nemecku ti nedovolia ako moslimom dieta skor obrezat ako v 3- 4 rokoch (nemusim hovorit, ze to robi detsky urolog a nie hocikto...), pricom zidia bez problemov v synagogach robia aj bez lekarov. Ale nausnicky u dievcata su vacsia smrt ako chlapcenska obriezka🤦♀️🤷♀️🤷♀️🤷♀️
@katym77 a vieš čo je paradox, že tú Afriku drancujú tí ''filantropovia'' a veľmi veľa peňazí z charity nekončí zrovna tam, kde má.. Lebo aj na tom si postavili svoj biznis... Napr. taký Gates má zisk na každej vyvezenej vakcíne do Afriky... Dokonca niektoré štáty v Afrike im už aj zákazali aktivity na ich uzemiach.. To sú takí dobrí ľudia...
@poopsie keby len zisk...ale vakciny, lieky a co. Tam aj testuju - vsak kto by ich uz len zazaloval? Alebo mne sa pacilo dovazanie jedla americanmi do afriky- tony a tony kukurice (cast zhnitej, no a co, nech su radi, vsak hladuju a darovanemu konovi sa na zuby nepozera...) a oni chudata to vymienali za ryzu a ine obilniny, kedze oni kukuricu nejedia a ani nevedia co si s nou pocat...😒😒😒
@poopsie Shell spôsobila ťažbou ropy v Delte Nigeru rozsiahle škody, úplne to zničilo poľnohospodárstvo v oblasti Ropa išla na Európsky trh!!! Nie je poľnohospodarstvo- nie je čo jesť a ludia sa buď vraždia kvôli zdrojom, alebo sa dvihnú a idú kde je lepšie.
Bavlna vytlačila polnohospodárstvo tiež a dnes sú pre tú lacnú bavlnu rady pred Kik a Pepco, rovnako ako aj ťažba kovov do našej elektrotechniky. Všetko závisí od dopytu nášho konzumu.
Bill Gates a ďalší, oni tam podporuje aj vzdelanosť aj zdravotnú starostlivosť. Charitatívne organizácie toho charakteru tam zakladal aj nedávno zosnulý princ Filip.
@vevesh tak ako oblečenie na charitu sa stalo zdrojom zárobku a do Afriky sa dostane len odpad... A potom ešte odfotia polonahé dievča do katolíckych novín, vybyčovať emócie aby ľudia posielali ďalšie peniažky na charitu .... A nechápem, ako a prečo máme v obchode fazuľu z Etiópie 🤔Asi jej majú dosť na export ale čo po tom, že vedľa niekde umierajú deti od hladu... Biznis je biznis...
ty si pekne naivna... film ta dvihne zo stolicky ale to co sa deje "v osade za mestom" ta netrapi... by si si tam niekedy mala zajst, 11r s deckom v naruci a otec v lepsom pripade bratranec, aj my mame svoj stredovek
viete zeny co je najvtipnejsie, vsetky by sme sa starali do tej krajiny rob to a hento nerob a ja to robim lepsie, ale ked tu pred par rokmi bola utecenecka kriza a ludia ziadali o pomoc, slovensko sa zachovalo ako sa zachovalo, a pomoct tymto ludom na ukor iba toho, ze ich budeme musiet v obchode obchadzat ani Bohovi....

