icon

Ako sa zbaviť vlhkosti v chladničke?

avatar
timea301196
10. jún 2024

Ahojte baby máte nejaké tipy na vlhkosť v chladničke? Máme chladničku vyše roka ale každý mesiac ju musím čistiť pretože nám strašne vlhne…

Značka Whirlpool SP40 800 EU 1

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. máj 2026 · 24 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Hlavná príčina stálych výtokov a vlhnutia je upchatý odvodňovací kanál alebo hadica, ktorá neodvádza topiacu sa vodu do odparnej nádobky za chladničkou.
  • Kondenzácia na zadnej stene chladničky je bežná, lebo tam je výparník, ale voda má pri vypnutí kompresora stekať do odtoku a odparovať sa v miske za chladničkou.
  • Viacerí diskutujúci uviedli, že Whirlpool SP40 800 EU 1 má od kúpy opakované problémy s vlhnutím; riešenia v diskusii zahŕňali čistenie odtoku drôtom/handričkou, použitie viazacej pásky na pretláčanie hadičky, alebo reklamáciu/menenie typu chladničky; dočasne odporúčali aj misku so surovou ryžou.


Najčastejšie otázky

Q: Prečo sa tvorí kondenzát na zadnej stene chladničky?
A: Zadná stena obsahuje výparník, na ktorom sa pri otvorení dverí a vyššej vlhkosti kondenzuje voda, ktorá sa má pri vypnutí kompresora roztopiť a odtekať do odtokového kanálika.

Q: Ako sa má čistiť upchatý odtok alebo hadica?
A: Použitie drôtu a handričky na prečistenie, prevlečenie trubkou, alebo pretláčanie plochou plastovou viazacou páskou (uvádzaná RT-377 z Eurobach) boli v diskusii spomenuté ako účinné metódy.

Q: Čo je problém s "harmonikovou hadičkou"?
A: Harmoniková hadička je flexibilná vlnitá odtoková hadica, ktorú jeden používateľ označil za náchylnú na upchávanie plesňou alebo zamŕzaním, čo spôsobuje hromadenie vody.

Q: Funguje miska so surovou ryžou proti vlhkosti?
A: Jeden používateľ navrhol dať do chladničky malú misku so surovou ryžou na pohlcovanie vlhkosti ako dočasné opatrenie; efektivitu dlhodobo nikto nepotvrdil.

Q: Mal by som reklamovať alebo vrátiť Whirlpool SP40 800 EU 1?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali reklamáciu alebo výmenu, ak chladnička vlhne od novoty; niektorí navrhovali kúpu iného typu, ak sa problém opakuje napriek čistení.

Q: Ako skontrolovať tesnenie dverí a nastavenie teploty?
A: Skontrolujte tesnenie dverí podľa podtlaku pri zatváraní (dvere by sa mali dať po zatvorení otvoriť až o pár sekúnd) a overte správne nastavenie teploty; v diskusii sa spomína aj možnosť, že chybný termostat prepnúť do núdzového/ekorežimu.

Q: Čo robiť so zeleninou v suflíku, keď je vlhkosť?
A: Jeden používateľ odporučil neukladať čerstvú zeleninu do vlhkého suflíka a radšej používať balené potraviny, ak sa v zásuvke pravidelne tvorí pleseň.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Kondenzácia na zadnej stene je bežná, pretože tam je výparník.
  • Hromadenie vody vnútri chladničky väčšinou signalizuje upchatý odtokový kanál alebo hadicu.
  • Čistenie odtoku (drôtom, handričkou, viazacou páskou) obnoví odtok a zaznamenali ho ako riešenie viacerí diskutujúci.
  • Viacerí používatelia vyjadrili nespokojnosť s modelom Whirlpool SP40 800 EU 1 a s podobným dizajnom odvodnenia.


Sporné názory

  • Niektorí diskutujúci odporúčajú okamžitú reklamáciu alebo vrátenie chladničky, zatiaľ čo iní radia systémovo čistiť odtok a zmeniť usporiadanie potravín.
  • Jeden používateľ tvrdí, že Whirlpool je „chudobnejší pribuzný“ Electroluxu a trpí podobnými problémami; iný používateľ chváli Electrolux ako spoľahlivý počas 18 rokov.
  • Niektorí považujú misku s ryžou za užitočný trik, zatiaľ čo nikto ju nepotvrdil ako dlhodobé riešenie.


Otvorené otázky

  • Je problém vlhnutia v modeli Whirlpool SP40 800 EU 1 konštrukčnou chybou tohto typu, alebo len sériovým defektom konkrétnych kusov?
  • Aká je najbezpečnejšia a najefektívnejšia metóda čistenia odtoku u zabudovaných/stavaných chladničiek?
  • Boli v diskuzii podať reklamácie a aký bol ich výsledok (záruka/výmena)?
  • Ako dlho účinkuje miska s ryžou a má to vplyv na teplotu a bezpečnosť potravín?


Spomenuté značky a firmy

Whirlpool, Electrolux, Aliexpress, Eurobach

Spomenuté produkty a metódy

Whirlpool SP40 800 EU 1, harmoniková hadička, odvádzací/odtokový kanál, prestieranie drôtom a handričkou, plastová viazacia páska (RT-377), sada na čistenie z Aliexpress (so striekačkou a hadičkou), miska so surovou ryžou, suflík na zeleninu, termostat/ekorežim

Miesta a osoby

žiadne

avatar
majka36912
10. jún 2024

@timea301196 mozno by som skusila nechat v nej malu misku so surovou ryzou, ta vlhkost pohlcuje

avatar
egonsk
10. jún 2024

Nepozeral som tvoj modelm ale nemas ucpaty odvodnovaci kanal/hadicu? mas tesnenie dveri v poriadku? nazrazanie vlhkosti na zadnej stene je spravne, ale kondenz musi odist.

avatar
egonsk
10. jún 2024

@majka36912 urcita vlhkost v chladnicke musi byt 😄 ... len musi aj prebytok odtekat cez odtok k tomu urceny... Este by bolo fajn zistit aku tam ma teplotu a spravne ju nastavit.

avatar
timea301196
autor
10. jún 2024

@egonsk ona to robí od kúpi… táto značka ma s tym problém dosť respektivne tento typ

avatar
viestta
10. jún 2024

Kde mas tu vlhost

avatar
majka36912
10. jún 2024

@egonsk ak je tam zle nastavena teplota, tak samozrejme, ze kondenzuje voda na stenach, alebo je vadne tesnenie na dverach a nastava tam tepelny most, ze kondenzuje voda

avatar
jenn7
10. jún 2024

Ja sa tu len pridam. Takze je to v poriadku, ked je zarosena zadna stena chladnicky?

avatar
mv098
10. jún 2024

@timea301196 Aj my mame tuto chladnicku s mraznickou a tiez som s nou maximalne nespokojna. Kazdy den na nu nadavam. Zelenina v spodnej zasuvke mi chyta plesen a len vyhadzujem. Mrazak strasne rychlo namrza, bojim sa ho aj otvarat. Vybrali sme ju len kvoli tomu, ze mala zo vstavanych cladniciek asi najvacsi mrazak, ale inak je strasne zla.

avatar
egonsk
10. jún 2024

@majka36912 no mne to vysvetlovat nemusis 😁👍 ... mam 2 rozne znacky chladniciek a na zadnej stene maju pekne vyparnik na ktorom sa kondenzuje voda (kazde otvorenie nasaje dnu vonkajsi vzduch) a po chvilke odtecie. A neboj, ja mam teplotu v cbladnickach spravnu, jedna ju dokonca ukazuje aj na display. 😋 ... a na dalsej som si uz 3x menil termostat...

avatar
lusyyy36
10. jún 2024

Aj ja mam s tým problém, presne v supliku na zeleninu stále voda

avatar
simca06022011
10. jún 2024

Reklamovať? Vrátiť? Keby mi toto robí chladnička od novoty, tresnem im ju o hlavu a kúpim si inú.
Mne vlhne chladnička = keď je v nej teplo. To môže byt zo zle zatvorenych dverí, rovnako ak nie je rovno postavená. Ak by to nebolo z týchto dôvodov = vraciam ju.

avatar
simca06022011
10. jún 2024

@mv098 tak nedávaj zeleninu do toho suflika, nech zbytočne nevyhadzujes... nahadz tam radšej balené potraviny a vybavene. Určite keď viem, ze nie je tam zelenine dobre = nedám ju tam.

avatar
egonsk
10. jún 2024

@timea301196 prave som si pozrel tu tvoju chladnicku na obrazkoch. Je to obdoba Electrolux ktoru mam, ibaze ja mam 2 kompresorovu. Ak ti dobre tesnia dvierka, po zatvoreni by sa mali dat otvorit az o par sekund, ked sa klesne podtlak. Aspon ja to teda tak mam. A inak ked blbne termostat na nej, tak sa prepne do nudzoveho rezimu, co je upraveny ekorezim, kedy ti pripadne aj zmrazuje jedlo nad suflikom... nerobi ti to?

avatar
viestta
10. jún 2024

@jenn7 zarosena zadna stena chladnicky je v poriadku, pod nou je zapeneny vyparnik, teda je to najchladnejsie miesto a na nom kondenzuje vlhkost, pri "vyssom stpni chladenia" sa tam moze tvorit aj namraza, ktora sa pri vypnuti kompresora rozpsti a stecie do kanalika a potom za chladnicku do nadobky, kde sa odpari

avatar
jenn7
10. jún 2024

@viestta vdaka za vysvetlenie!

avatar
simca06022011
10. jún 2024

@egonsk tak ale Electrolux je iná značka 😂 nasa šľape ako hodinky 18 rokov obryňa...

avatar
egonsk
10. jún 2024

@simca06022011 ano, ale ked som pozrel detailnejsie obrazky, ten whirlpool je ako chudobnejsi pribuzny, teda kopia tej electrolux .... takze trpi mozno obdobnym problemom a to je zanasanie odvodnovacieho kanalika - lebo nejaky YnTeLyGenT tam dal harmonikovu hadicku, ktora sa ucpava narastenim plesne, alebo zamrazovanim. Ked som to po 3 rokoch koli hromadeniu vody poprve cistil, vyliezli mi oci ako stlacenemu skreckovi, ze ktory pako to tak navrhol. Odvtedy to kazdy rok presturam spolu s umyvanim mrazaku a mam pokoj 😋😁

avatar
simca06022011
10. jún 2024

@egonsk no lenže napr mne to skor zacalo smrdiet
okolo chladnicky. Ale nemala som potopu a mokro vnútri.
Inak aliexpress ma takú sadu na čistenie:D so striekačkou, hadickou a tak 😂

avatar
timea301196
autor
10. jún 2024

@simca06022011 skúšala si ju?

avatar
timea301196
autor
10. jún 2024

@egonsk nie nič z toho nerobí… mám problém ju dokonca otvoriť :D taký tlak tam je 🤣

avatar
timea301196
autor
10. jún 2024

@egonsk skúsim to nejak ešte vyčistiť aj ked neviem ako keďže je stavaná… no vravím robí to od začiatku

avatar
egonsk
10. jún 2024

@simca06022011 ja to presturam drotom a handricku prevleciem trubkou, lebo niekedy sa to ucpe az tam dole v myske pri kompresori ... Ale to poprve bol fakt sok... druha chladnicka je ohodne starsia a tu som este nikdy nemusel cistit, lebo ma hladku hadicku.

avatar
egonsk
10. jún 2024

@timea301196 nuz ak bude odtok ok, tak bud vymenit znacku a typ, alebo inak usporiadat jedlo v nej zrejme ti ostava.

avatar
viestta
10. jún 2024

@timea301196 najlesi sposob je dlha plastova viazacia paska. Je dostaotcne pevna aby sa preppchala az do zadu, dostaotcne pruzna aby presla cez vsetky zakruty a este ma aj "dtzatko" aby omylom nezasla tam, odkila sa uz neda vylovit.
https://www.eurobach.sk/RT-377-viazacia-paska-b...