Ako čo najdlhšie dojčiť?

27. mar 2023

Máte tipy, ako kojiť čo najdlhšie? Plánujem do 2 rokov dieťaťa. Momentálne má moje dieťa rok a ja neviem, ako zostaviť jedálniček, aby som si zachovala tvorbu mlieka. Všade píšu, že bábätko od roka už papá raňajky, desiatu, obed olovrant a večeru. A o kojení ani slovo.

simona20201309
27. mar 2023

Práve preto sa píše, že do roka kojenie je úplne postacujuce a viac to nemá význam.
No nie všetky deti sú takí jedaci. Moja bola kojena 2r a bola takmer výlučne len na mlieku. Odmietala bežnú stravu. Ak, tak 2lyzice a dosť.
Takže podľa mňa aj tvoje dieťatko sa rozhodne, čo mu bude viac chutiť. Vypýta si podľa potreby. Možno si dá medzi jedlami, možno večer na zaspavanie. Čím je dieťa staršie, tým viac bude využívať prsník len na ukludnenie, neskôr bude závislé. Okolo 2r príde obdobie, kedy bude chcieť byť na prsníku nonstop. Preto som to v 2r sekla. Bolo to už neúnosné.

ivangeline
27. mar 2023

Ponukat cez den v pravidelnych intervaloch. Napr hned po jedle,pred spanim,cez noc. Ja som robila opak a po roku prestavam dojcit pri kazdom.

sono2
27. mar 2023

Ponúkaj. Ja som dojčila 2 roky tehotná prestala a 3 roky. Po roku hlavne pri druhom sa už prsia nenalievaju a tvorí sa momentálne.
Ja som teda dojčila v noci/ deti chceli / a cez deň na spánok. Ráno sa zvyklo dudať a na večer.
To na tvorbu úplne stačí.

simona20201309
27. mar 2023

Inak dojcene deti zvyknú byť veľmi slabí jedaci. Mliečko im pravdepodobne viac chuti. Moja začala jest až po odstavení.
Ja by som za každú cenu nedojcila a nechala by som to na dieťati. Samoodstavenie je asi ta najlepšia vec. Väčšina mamiciek ma opačný problém.... deti by cicali aj 5r keby im to matka dovolí......
To odstavenie býva potom najväčší problém.

cookie29
27. mar 2023

Zostavit jedalnicek komu? Vam? Dietatu? Nerozumiem. Tvorba mlieka je ustalena, a nezmizne aj ked sa dieta bude dojcit len 1-2 krat denne. Proste prisposobit sa dietatu. Niektore bude chciet rano po zobudeni, ine vecer pred spankom, ine aj pred poobednajsim spankom, proste nehladat tabulky, ale vas rezim. A uprime, ja som pri starsom dietati pracovala 8-18h, takze dojcene po roku rano a vecer a odstavila som v 3.5 roka lebo som bola tehotna. takze ziadne velke pravidelne dojcenie a podobne.

nique
27. mar 2023

Ja som dojčila 5r bez prestávky (2x 2,5r). Syn chcel mlieko len na pitie a v noci, dcéra by nepotrebovala nič jesť, len mlieko. Je to individuálne. Riadila som sa tak nejak intuíciou. Podľa mňa neexistuje návod, ako to spraviť správne.

tani777
27. mar 2023

@simona20201309 starsia mi prestala jest,ked sa odstavila..kym bola kojena,jedla vsetko.asi polroka bolo obdobie,kedy dokazala jest len chrumky/piskoty alebo proste nic..potom presla na par normalnych jedal a postupne sa dostala do normalu..takze to je velmi individualne
Autorka,do cca 18m treba dietatku aktivne ponukat prsnik,kludne aj pred jedlom/po jedle 🙂 po 18m uz je tvorba ustalena,nemusis uz ponukat,ale ani neodmietat,ked sa chce dojcit..starsia sa dojcila kedykolvek jej to napadlo,len teda sme mali urcene hranice/dohody..napr.na ihrisku mohla vodu alebo sa najest,ak chcela prsnik,sli sme domov..jasne,ak niekde spadla bol aj prsnik,inak nie..ale doma neobmedzene 🙂

nwnw
27. mar 2023

Od roka som dojcila iba na spanok a v spanku. Upravilo sa to samo. Potom som vypustila aj pocas poobedneho spanku a nakoniec som zrusila komplet v 2r

zorkahorka
27. mar 2023

po zavedeni prikromov uz nema vyznam dojcit. ja som dojcila po roku len vecer, lebo sa nechcel odstAVIT. ale - bolo to na slucku, pretoze on vecer v skutocnosti nepotreboval pit, ale na prse sa len upokojoval, takze bol hore aj 10x. a ja s nim. ak chces byt 2 roky nevyspata, huraaa do toho!

simona20201309
27. mar 2023

@tani777 to som ešte nepočula. Chyba možno boli tie chrumky a piškóty. Ja som toto nikdy nekupovala.

tani777
27. mar 2023

@simona20201309 ked som jej nedala ani to,bola schopna nejest nic 🤷‍♀️ proste take obdobie mala,hned po odstaveni

thoughtfulweirdo
27. mar 2023

Koho jedálniček zostavuješ? Ja plánujem dojčiť do (skutočného) samoodstavu, syn má necelé 2r a teda nevidím v tom nejakú vedu, ani špeciálny jedálniček netreba, proste dojčím, keď si vypýta 🙂

beata_k
27. mar 2023

@simona20201309 Mam dojcene dieta. A jedak je teda statocny 😃

simona20201309
27. mar 2023

@beata_k 😆 závidím. U nás to boli riadne nervy.

niqua
18. jan 2024

@simona20201309 prosim Vas...moja mala ma 14 mesiacov...nic nepapa...vylucne prsnik...uz je na nom zavisla ..ked ho zbada normalne hodi ten fanaticky usmev a potesi sa...uz je to neunosne, lebo uz mam zniceny chrbat, bedra, v noci sa nevyspim lebo sa chce kojit 373785x...ako ste ju odstavili prosim? Ja som strasne chcela kojit tiez do 2 rokov...ale takto to dalej nejde, lebo uz som na tom aj psychicky zle 😀

simona20201309
19. jan 2024

@niqua píšem ss

katusstek
19. jan 2024

@simona20201309 môžem tiež poprosiť info, ako ste odstavili od dojčenia? Bola by som rada, ak by sme to zvládli bez plaču... Možno sa inšpirujem😅

simona20201309
20. jan 2024

@katusstek my sme to nezvládli bez plaču 😪 ani náhodou... u nás to bolo mega ťažké. Trápili sme sa veľmi dlho. Ale skratka jedného dňa som povedala dosť a to za každú cenu.