Ako odstaviť 13 mesačné dieťa bez stresu a plaču?

kate1616
9. apr 2013

Mamicky poradte mi ako mam odstavit svoje 13.mesacne dieta bez toho aby bolo pri tom vela placu a stresu. Mala spi len na manzelskej posteli pri mne a akonahle sa posuniem od nej o par cm dalej tak sa mi rozplace a bez prsniku ani nezaspi. Mam uz v noci malo mlieka a snazila som sa jej dat umele,ale odmieta mi ho. Ani cajik v noci nechce , len moju dudku. V noci mi vstane aj 6-8 krat a ja v prsnikoch nemam vela mlieka aby ju zasytilo. Na veceru pred spanim dostane kasicku a potom na zaspinkanie dudku. V podstate na nej je zavisla a kedze jej uz zavadzame UM tak ju chcem odnaucit od prsniku. Pouziva ho uz len ako cumel.A uspavadlo. Poradte mi akym sposobom je najlahsie a najrychlejsie odstavit a ake skusenosti mate vy. Musim napisat ze spolu s nami v izbe spi aj starsia 3.rocna dcerka a mladsia ju placom v noci budi. Som uz zufala a nevyspata . Dakujem za kazdu radu...

lenka311
9. apr 2013

@kate1616 Neviem nakoľko je to pre dieťa nestresujúce... No veľa nás to urobilo... Odíď na víkend a nechaj ju mužovi /alebo babke/... Za tie dva dni respektíve noci zabudne... Možno drastický spôsob ale najúčinnejší...
Potom pomôže jedine nedať... a vysvetľovať že už tam mlieko nemáš či natrieť si bradavky paprikou alebo korením.... aj to mnohé robia... Ja som zvolila prvý postup, išla na víkend k otcovi.... ako to zvládal to by Ti musel povedať on... no nesťažoval si, vraj to bolo super... nemala ani nemá z toho traumu, tešila sa po víkende že ma vidí na prsia si už nespomenula.... 😉 Mala vtedy 13mes 3týždne

maria.vinea
9. apr 2013

je dost chyba zespite vsetci pokope a ja by som nezavadzala UM ale kravske, ved to ide do penazi a potom ti nebude chciet papat normalne.Tvojmu problemu by pomohlo aby si spala v inej miesnosti ako ti radila lenka.

magic08
9. apr 2013

no podla mna 13 mesacne dieta bez stresu a placu neodstavis... ono nechape, preco jej uz nechces dat nieco, co dostavala doteraz vzdy... ono to v tej svojej malej hlavke nevie pochopit... takze ja by som to nerobila, pokial to nie je nutne zo zdrav. dovodov, napr. aj ked si mylsim, ze ani to nie je vzdy dovod na odstavenie... ked s tebou spinka v noci v posteli a uz vidis ze sa mrvi a hlada prsnik, tak jej ho daj ona sa ukludni a bude spat dalej, bez placu, ja to tak robim a tiez s nami spinka 3 rocna dcerka a jej maly bracek... no ked uz musis, tak v tom musis byt dosledna, ked sa rozodnes ze jej v noci prsnik nedas, tak jej ho nedaj ani keby mala plakat celu noc... (to je ale podla mna dost drasticky sposob, ja by som na to srdce nemala) kamoska tak odstavila a trvalo to tyzden bezsennych noci... 😝 inak vraj zabera potriet prniky napr. citronom a povedat dietatu ze sa mliecko pokazilo... alebo ako radi lenka311 odist, aj to je dost ucinne... drzim palce...

linda20111
9. apr 2013

Minuly tyzden tu bola taka ista otazka, kocky tam pisali ze treba si dat na bradavku ocot alebo horcicu, ked to deti ochutnali nepacilo sa im a uz nechceli :D Ja s tym este skusenost nemam ale zda sa mi to byt dobry tip, tiez to vyskusam o par mesiacov ked budem potrebovat 🙂

lovula
9. apr 2013

@kate1616 kašu ti papá lyžičkou alebo s fľaše?
Asi lyžičkou, že? skús jej ju začať dávať redšiu cez fľašu. Na chuť kaši je zvyknutá, kúp na fľašu cumle na to určené a možno ju takto naučíš, že aj z fľaše tečie niečo celkom chutné 🙂
A neskôr jej to môžeš zameniť za mliečko alebo čajík

saska.t
9. apr 2013

@kate1616 v 13 mes.je velmi skoro na odstavenie dietata a uz vobec nie bez stresu a placu 😒

alexi333
9. apr 2013

Neboj sa 🙂)) Mne nočné kojenie trvalo odstaviť 2-3 dni. Keby som vedela, že moja dcérka bude konečne tak spokojne v noci spať, tak to urobím oveľa skôr! Mala 14 mesiacov keď som sa odhodlala. Teraz mi prespí celú noc, len keď idú zúbky tak mrnčí a to si ju pritúlim, alebo pohladkám a zaspinká. Cez deň som si nechala dve kojenia, jedno na zaspinkanie poobede a jedno na nočné zaspinkanie, cítim, že je tak spokojná, že neprišiel úplný sek s kojením. Teraz má 15 mesiacov a už aj sama sa pustí prska a zaspinká tak, že ju hladnám a zaspievam uspávanku. Bohužiaľ asi to odučenie od nočného kojenia bez slzičiek nepôjde ☹ Prvá noc bola dosť ťažká, ale povedala som si, že už keď som sa na to dala, tak to vzdržím a aj kvôli tomu, aby som ju chudinku celú neznieistila. Keď plakala tak som ju hladkala, upokojovala, hovorila som jej, že ju ľúbim, že ráno dostane prsko, aj som ju nechala trošku vyhnevať sa, keď ma nechcela k sebe pustiť, keď som videla, že je celá unavená a u nevedela čo so sebou, tak som ju napriek jej protestom pritúlila a potom sa upokojila a zaspinkala. Každé ďalšie zobudenie, bolo menej dramatické. Druhý deň bol už menej stresový a ďalsí už len také zamrnčania a teraz mi prespinká spokojná celú noc 🙂)) Naozaj to trvalo jen tie 2-3 dni. Prvý som si aj poplakala, keď zaspinkala, lebo to bolo aj pre mňa náročné a tie ďalšie som už videla, že je to lepšie a naozaj štvrtý deň už spinkala celú noc. Ako som povedala nechala som si kvôli nej (aj kvôli sebe 🙂 ) dve kojenia na pokojné zaspinkanie poobede a na noc a je to super. Verím, že keď sa odhodláš tak si aj Ty povieš, prečo si to neurobila skôr 🙂 Všetci sa konečne dobre vyspinkáte. Neboj sa že by bola malinká hladná, moja nechcela vôbec ani piť vodu ani mlieko, nič, ona len bola zvyknutá, že keď sa prehadzuje v postielke, tak si podudká prsník... Ale tým sa aj menej vyspala. Ja jej na večer dám kašičku, poriadnu porciu a keď mám pocit, že kým ide spinkať, že jej mohlo trošku vytráviť, tak jej ponúknem ešte banán, alebo varený zemiak. Neboj sa, že by v noci bola hladná, ona je po celom dni unavená aj určite dosť papá, a ráno jej hneď môžeš dať za "odmenu", že vydržala prsník, alebo hneď niečo papať. Ona vydrží a aj jej telíčko si potrebuje oddýchnuť od jedla ako oddychujú aj naše 🙂 Držím palce. Ak ti niekto poradí lepší spôsob, tak to bude super. Niektoré mamičky zapájajú aj ocinov, aby detičky necítili mamičku a tým mliečko, ale my sme to zvládli za tie 2-3 dni a je úplne spokojná a aj ja. Teraz sa odstavuje sama a pomaličky bude zaspávať aj bez prska. Držím Ti palce!!

janka196
9. apr 2013

ahoj mam sice starsieho synceka ale u nas odlucenie nepomohlo. bola som tri dni v nemocnici a ked som sa vratila domov prve co pytal bolo dudat 🙂 lenze kvoli injekciam ho kojit dalej nemozem takze sme si to museli preplakat. prve 2 noci boli najhorsie. zobudil sa asi 6x ale s takym placom ked nedostal co chcel akokeby som ho nozom rezala. cez den viacmenej vpohode lebo sme uputali pozornost niecim iny. teraz je to uz super. konecne mi prespi celu noc 🙂 sice sem tam opyta a skusa ci mu nedal ale poviem ze nemozem a je spokojny. takze jedina rada zatnut zuby a vydrzat. hlavne noc je najhorsia ale inak to nejde.odlucenie nepomoze 😔 mliecko si nahradil cajom. cez den vypije 5-6 flasiek 330 ml 🙂

diana_81
9. apr 2013

suhlasim s magic08 a saska.t - nebude to bez slz a stresu a Ty sama vies najlepsie, ci je odstavenie skutocne jedine riesenie. Mozno je ten plac a nepokoj Tvojej dcerky taky casty preto, ze proti sebe akokeby bojujete - ona vie co potrebuje, je to Tvoja blizkost a prsnik a Ty si ako obetava mamina ochotna dat jej vsetko az na to nocne dojcenie 🙂 Mozno ak situaciu prijmes tak sa vsetko upokoji a spali by ste spokojne vsetci. Tvoja dcerka este prsnik i materske mliecko potrebuje. Nie len ako vyzivu ale ako pises sama - ako upokojovadlo, uspavadlo, na odreagovanie, na vyrovnanie sa so stresom, na prechod z jedneho spankoveho cyklu do dalsieho.... proste je to vseliek a je uplne normalne, ze sa tak sprava. Vacsina dojcenych deti to robi a postupne prestane. Ide ale o to aby si aj Ty bola v pohode a spokojna, kedze dvojcenie je o vas dvoch, nie len o nej. Ak si nestastna treba hladat riesenie.
Vravis, ze nemas uz vela mliecka ale ked sa mala naveceria kase zrejme jej to nevadi? Ci ano? Mas strach, ze ma hlad? Ako pisali baby skor - podla mojich informacii od laktacnej poradkyne prechod na UM v jej veku uz potrebny nie je. Je to skor reklama.

Ak si rozhodnuta, ze napriek tej jej potrebe dojcenia ju chces odstavit tak - je tu bud rychlovka - cize odist prec (podla mna to je drasticke, ja osobne by som to nevedela), alebo skus postupne - vysvetlovat ze sa mliecko pokazilo, natierat ako sa pisalo octom ci horcicou, pomalicky vypustat jednotlive dojcenia nech to ustupuje postupne.. Myslim, ze je tu vela podobnych tem ak si das do vyhladavania. Ako sa dcerka dojci cez den? Ako casto?

kate1616
autor
9. apr 2013

@diana_81 ahoj no mala pije cez den len raz a zabudla som napisat ze chodim do skoly a ja som potom nesustredena ked sa ucim, kedze som nevyspata. Dr- pediatricka mi odporuca ze ked chodim do skoly tak radsej odstavit, pretoze totod dokopy nejde. Ja som sa rozhodla a uz teraz sme zacali odstavovat. Len hacik je v tom, ze nechce pit z flase. A prs nik uz nechce lebo som si ho ponatierala citronom a nechutil jej. Podla mna je fakt drasticke odist. Nezvladla by so to. Dakujem za radu

kate1616
autor
9. apr 2013

@janka196 dakujem. Nieko to zvladneme, ale ona mi nechce pit mliecko cez flasu. Teraz to bude prva noc. Drz palce

kate1616
autor
9. apr 2013

@alexi333 Dakujem za radu. 🙂

zmol
9. apr 2013

Mne pomohlo si pocitronovať bradavku a povedala som že mliečko "skyslo" ,urobila som to rano a malá si cely den tento fakt chodila overovať , nakoniec pochopila že to tak už zostane... . Ale už ma 21 mesiacov,da sa s nou dohodnúť ( relatívne🙂 ..Keby bola menšia tak neviem,ale prišlo mi to lepšie ako paprika aspon to nešpini prádlo...držim palce

diana_81
9. apr 2013

@kate1616

Moja dcerka ma skoro 17 mesiacov a my takto (znaciac v noci cuckajuc) celkom dobre fungujeme ale ja do skoly nechodim takze tazko mozem posudit ake to musi byt unavne. Ona mi prave takto spi v pohode dalej, ak by som vymyslala tak ju musim uspavat inak. No ale vela mamin tvdi, ze od odstavenia im deti spia ovela lepsie. Aj ked zaruka to nie je. Ja som riesila podobne problemy len z trochu ineho pohladu ked sme mali laktacnu krizu - a mne laktacna poradila, ze neriesit UM a uz ani nezavadzat flasu - len bude treba drobca od nej coskoro oducat. Poharik vam nefunguje? Inak prikrmy papa dobre? Drzime palce aby ste to dnes dobre zvladli. Dolezite je, ze si sa rozhodla, to babatka citia!

njonja
9. apr 2013

Ja som to urobila postupne. Mal tiez 13 mesiacov - predlzuj intervaly medzi kojenim, teda dudlanim prsa. Prvy tyzden som sa nevyspala vobec, lebo to bol boj kto z koho, aby sa mu nepodarilo pricucnut. Dovolila som mu to len raz za dve hodiny. No a potom to uz islo, az sme napokon skoncili na nule.

olifcek
9. apr 2013

mlieka mas dost...

moja Olivka sa sama odstavuje teraz, a to ma uz 3 roky a 3 mesiace... dieta sa same do dvoch rokov neodstavi.

ze na vikend prec? ha ha.. Olivka mala prestavku... nepila mliecko od 27.3. plnych 11 dni, potom dva dni ano, a zase nic... takto je to bez stresu.. ked sa dietatko same rozhodne 😉

mirkazbirka
9. apr 2013

Malá bude mať rok a tiež som ju už od začiatku roka pomaličky pripravovala na odstavenie, tak postupne. Teraz sme sa kojili už len pred spánkom večer a v noci raz. Nechce mi vôbec piť umelé mlieko, tak jej dávam prevarené kravské, aj to len s pohárika pije, fľašu ani vidieť. Začali sme s úplným odstavením teraz v nedeľu, takže máme za sebou dve noci, dnes je tretia od odstavenia. Večer je to v pohode, spapá kašičku, potom si popije mliečka z pohárika, trošku ju pohladkám, zaspievam na večer a položím do postielky. To zaspí pekne. Horšie je to v noci, keď sa zobudí, dám jej trošku vodičky, len nevie zaspať, sa tam mrví aspoň pol hodinu. Ju to kojenie v noci vždy uspinkávalo, tak teraz si trošku pomrnčí, ale zaspí. Ale zobudila sa tieto dve noci dva razy. Tak uvidíme, čo prinesie dnešok. Ešte k tomu odstaveniu, keď som jej dávala naposledy, tak som sa robila, že ma to bolí, ani piť nechcela, dala som si okolo pŕs takú čiernu látku, akože som zaviazala, a to teraz mávam vždy večer a v noci, zároveň si tým sťahujem prsia, aby sa mliečko prestalo tvoriť.

zuzulla7
9. apr 2013

@kate1616
Ja mám ten istý " problem" , ale moja zase ma 22 mesiacov. Tiež mi to už začína vadiť to nočné vstávanie. Sú noci v pohode kedy si mala pýta 2-3x ale su aj take kedy uz radšej ani nepozeram na hodinky ako často som hore. Spim tiež s malou na jednej posteli. Kamarátky mám s deťmi v podobnom veku ako moja a tiež sa este koja 🙂 moja si často pýta aj cez den- nechce mi veľmi jesť. Za pár zjedenymi lyzickami normálnej stravný si uz pýta dudku. Neviem ju naučiť na kasu večer pred spanim aby sa zasytila- z fľaše ona nepije a lyzickou do nej kasu nedostanem. Planujem ju uz odstaviť tiez ale až v lete ked budeme viac vonku a nebude mat vtedy toľko času mysliet na dudku. Som zvedava tiez ako ju budem ukladať na obed a večer spat ked ona len pri kojení zaspava 🙂 bola som na 3 dni v nemocnici- 1x za den prišla mala za mnou na kojenie a večer ked ju ukladala babka spat jej stačil cajik a spala celu noc- asi raz si vypytala cajik a ked som sa vrátila domov vrátilo sa to všetko do starých kolaji 🙂

janka196
10. apr 2013

@kate1616 drzim palce aby ste to zvladli bez placu. moj mlieko tiez nepije. proste nechce. skusala som aj kakao urobit a nic. ale nevadi mi to nahradza si to v jedle 🙂

boka79
10. apr 2013

ahoj, moj nazor na toto uz vies 🙂 ako sa vam dari? Nevie pit z poharika? teda ked nechce z flasky?

beton
15. apr 2013

@kate1616 moja odpoved na tvoju otazku ako bez stresu a placu, je> tazko. je to dost male babatko a nerozumiem celkom, preco sebe, babatku aj surodencovi komplikovat zivot odstavovanim babatka. ved dojcenim ju utisis, uspis a trva to urcite podstatne kratsie ako inym sposobom. strcis prsnik a je ticho. nikoho nerusi, len trosku teba, kym opat s nou nezaspis. dieta okolo roka mava take fazy separacnej uzkosti. ona sa ti nebudi od hladu, ale len kvoli tomu, ze sa chce uistit, ze si tam a si tu pre nu. ked sa dojcite, ako pises, tak mas mliecka az az. nocnym dojcenim sa tvorba mliecka najefektivnejsie zabezpeci. o to strach mat nemusis. podla coho si myslis, ze ho mas malo? ona sa nebudi od hladu, lebo sa malo napapala cez noc. zachovaj si dojcenie, lebo je to pohodlne a ona je este dost malicka a potrebuje vyzivne materske mliecko. casto sa stane, ze deticky, co sa odstavia sa zacnu budit este viac, lebo nemaju tolko fyzickeho kontaktu s mamickou ako je to pri dojceni. ak ju teda nechces nechat vyplakat, co teda nepripustam ako odstavenie bez stresu, tak by som to vobec neriesila a zbytocne si z toho nerobila stresy aj jej aj tebe. ved to vecne trvat nebude. nechaj ju, nech si ta este trosku uzije. o chvilu budes uz len "trapna mama" :o)) inak okolo 1,5 roka sa uz dietatku da postupne vysvetlit, ze v noci sa spi a nepapa a takto pomalicky na to ist. 13 mesacnemu nieco vysvetlovat je este hadzanie hrachu na stenu. my mame skoro 2 a stale sa v noci budime. zmierila som sa s tym a stale povazujem dojcenie za jednoduchsiu cestu ako narocne hladanie ineho sposobu utisenia dietata uprostred noci (tiez spime vsetci pokope ako volakedy ;o))) len do toho, pre deti a rodicov je tento cas spolocnej postele velmi dolezity a krasny.

gretulienkamm7
15. apr 2013

pri dojčení sa treba bábätku prihovárať a rozprávať sa s ním ako s chápajúcim tvorom. Mne sa takto podarilo ukončiť dojčenie v 15tom mesiaci. Malému som pri dojčení rozprávala,že už je väčší, že doma sa okolnosti menia,že stále budem pri ňom a že mu budem pomáhať pri prechode na iné mlieko a jedlo, ktoré úžasne chutí a že z neho vyrastie silný chlap......v podstate to beriem tak,že obaja sme sa prestavili v hlave....a doteraz tomu verím,že to tak bolo.

dendy1
15. apr 2013

@kate1616 moja malá bola kojená do 2r.potom som už pre totálnu závislosť musela odstaviť. pomohol ocot na bradavky a bolo to bez plaču ! stále som nosila pri sebe fľaštičku od nosných kvapiek s octom a v prípade, že si pýtala som si kvapla pred ponúknutím, po 2 pokuse už si nepýtala.

jankastubka
4. aug 2014

My mame 14 mes, ja by som ani nechcela odstavit, ale neviem co robit. Mala v poslednej dobe sa mi aj cez den vrha na prsia a mlaska, nikdy predtym to nerobila. Uz dlhsiu dobu sme sa nejak prirodzene dostali k stavu, ze kojim len pred spanim a v noci. Nechcem sa preto vracat spat, cez den ma plnohodnotne jedlo 5x plus pije cistu vodu.
V noci ale zacala tiez castejsie chciet mlieko, zrejme mi asi klesla produkcia a nestaci jej to, preto sa zobudi aj po pol hodine a dozaduje sa mlieka. Ked spim v inej izbe, tak sa to na chvilku zlepsi, ked sa vratim do spalne, opat to zacne po case.
Uz by som nerada brala nejake tabletky na podporu mlieka, lebo zas sme si myslim odkojili pekne obdobie. Co teda, prejst nejak k odstaveniu? Alebo cakat kym mlieko uplnd vymizne, ked jej v noci ponukam vodu, tak odmieta.

krisia
4. aug 2014

prosím ťa, preklikaj sa na stránku mamila.sk, prečítaj si tam odborné články a skúsenosti a až potom na základe odborných informácií sa rozhodni, čo je pre Tvoje dieťatko najlepšie. Moja skúsenosť je: mám 27-mesačnú dcéru, ktorú stále dojčím. budila sa v noci vo veku Tvojho dieťatka každú chvíľu, spali sme spolu v jednej posteli, cicla si a spala Ďalej bez toho, aby mňa celkom prebrala. postupom času sa naučila budiť menej, už 2 týždne spinká so starším synom v detskej izbe a keď sa náhodou zobudí pred polnocou, stačí ju zobrať na ruky pohojdať a za minútku je tuhá a spí do cca 3:30, potom si ju zoberiem k sebe pocická a búva ďalej. A verím jej, že k odstaveniu a osamostatneniu príde sama od seba a práve to ju posilní a dodá sebavedomie. Sú malinkí, oni maminku potrebujú cítiť, jej kožu, jej vôňu, jej chuť a tak sa cítiť v bezpečí. Naproti tomu môj 5-ročný syn sa prestal dojčiť v noci, keď mal 9 mesiacov, 1 noc preplakal a potom ako keď utne. Každé dieťatko je iné a Ty si najprv preštuduj fundovaných ľudí a potom nazri do svojho materinského srdiečka a spýtaj sa seba, čo je pre Tvoje dieťa najlepšie, lebo nikto nie je na starostlivosť oň múdrejší a kompetentnejší ako si Ty, ok? držím palce 😉

brady1
4. aug 2014

@kate1616 hm naučila si si ju pri sebe,tak tažko to pojde bez stresu, najrýchlejšie nedat vydržat jeden dva dni rev, chod s nou spat do obyvačky alebo niekam inam. jeden dva dni nebudeš spat ale tak je to najrychlejšie a dieta to rychlo pochopi a ked bude hladne da si aj um. &inak nechapem take dieta by už nemalo ani v noci jest. Neboj a nenecham to na nom nasledky, keby si mu vždy vašla po voli ked reve len aby sa nestresovalo tak by z neho vyrastol riadny spratek, deti nepocituju stres len si vydobyvaju co chcu. A o 2ročnych ani nehovorim. A ocot by som mu nedavala je to predsa kyselina.

jankastubka
4. aug 2014

@krisia ked ja som si aj davala k sebe malu, ndch sa dojci po leziacky, ale kedze jej ide zrejme menej ako predtym rozculuje sa, bije ma, reve a hadze sa po posteli.

krisia
4. aug 2014

@jankastubka skús ,,koža na kožu" alebo sa poraď na tej mamile, ja odtiaľ osobne poznám laktačnú poradkyňu, ktorá mi vo veľa veciach pomohla.

luba41
4. aug 2014

@jankastubka no to čo popisuješ, je štrajk spôsobený poklesom tvorby...k tým 2 dojčeniam denne ste sa neprepracovali, ale proste asi si neponúkala a snažila rozptylovať pozornosť, také dieť má byť stále dojčené na požiadanie.....zavolaj si laktačnú poradkynu, zvýš tvorbu mlieka, ponúkaj ale nie nasilu..preto sa aj v noci často budí, lebo počet dojčení cez den je málo..skús ešte porozmýšlať o pokračovaní, ja Ti hovorím, že stojí to za to.. 😉