Ako odstaviť dieťatko od prsníka?

matutka
23. máj 2011

dcérka má 22 mesiacov a stále dojčím, chcela by som vedieť ako čo najšetrnejšie odstaviť, aby z toho nemala traumu. Papá už všetko, aj keď pomerne malé množstvá a tekutín tiež veľa nevypije a ide leto, tak sa trošku obávam o jej pitný režim. Ďakujem za všetky odpovede 🙂

harper
23. máj 2011

Ja som kojila 25 mesiacov. Malej som potom pred vikendom povedala, ze mliecko uz nemame, ze musime ist kupit a ze je teraz zatvorene. Ja som si dala homeopatika a mlieko hned ustupilo. Ked sa potom este pytala tak sme povedali, ze v obchode nemali.

matutka
autor
24. máj 2011

Ďakujem za odpoveď. A aké homeopatiká ste si dali? Lebo sa tiež bojím, že keď už prestanem kojiť, čo s tým mliečkom, čo sa bude tvoriť, keď aj odsávaním by sa tvorilo ďalej.

strapco13
24. máj 2011

@matutka pokial chces naozaj prestat dojcit...chod na to pomaly, nie nahle..jednakl kvoli malej, ale aj by si si nevyrobila zapal prsnika alebo nieco podobne
ked si mala vypyta mliecko, bud ju skus zabavit a natiahnut ten interval,ponukni vodicku a pod...pokial sa neda obalamutit..nakoj ju opakovane z toho isteho prsnika, druhy neponukaj, ak by si citila, ze sa druhy zacina nalievat a uz je to bolestive, odsaj iba trosku, do povolenia tlaku, nie uplne, aby telo dostalo stop signal..takto aspon 2x zopkuj, potom vystriedaj prsniky...postupne sa ti znizi tviorba mliecka a aj mala si uvedomi, ze mliecka je menej a prestane postupne pytat
ale kedze idu tepla...ponukaj vodicku kazdu chvilu, aby si predosla dehydratacii
kukni clanky http://dojcenie.wordpress.com/category/odstaven... o predcasnom odstavenio a o dlhodobom dojceni..prerusenie dojcenia sa ta netyka /ale precitat mozes 😉 /

matutka
autor
25. máj 2011

ahoj @strapco13, ďakujem za rady, budem skusat, na co sa mala "chyti". Ja by som prijala a bola by som tomu aj najradsej, keby sa odstavila sama od seba, lebo by som predisla placlivym scenam, ale ak sa inak nebude dat, tak budeme pomaly oducat, pa 🙂

ivet78
25. máj 2011

Ahojte všetky babule, vleziem vám sem do debaty aj ja... mám taký istý problém ako
@matutka . mám 22 mesačnú dievku a nie a nie skončiť s dojčením... Odlákavanie typu, že ideme niečo robiť, alebo mliečko nieje u nás nefunguje a nezaberá a ani to že ponuknem len z jedného... ona automaticky pýta obidva , takže u nás sú scény ked by som nedala z oboch... Mliečko z obchodu už dávame dávnejšie, ale to až večer do hrnčeka ale aj tak sa uspávame pri kojení... Za každú radu budem vdačná... 😉

matutka
autor
25. máj 2011

@ivet78 presne taký scenár je aj u nás, a uspávanie pri cici je aj na obed, hoci zje tesne pred tým polievočku, no a samozrejme večer tiež. Ona, keď vidí, že si sadnem, už je pri mne a pýta: "dame cici ano?" A je nemysliteľné, aby som jej nedala z obidvoch. Preto som sa už obrátila na maminky, aby radili. Už som mala aj takú radu, začať cvičiť, vraj sa tým zmení chuť mliečka a bábo samé prestane chcieť. Tak zvažujem možnosť, že to vyskúšam a dám sa na zumbu 🙂

ivet78
25. máj 2011

@matutka jej sa teda teším, že to nieje len u nás takýto cirkus. No ja cvičiť asi s istotou nebudem, lebo moj je skoro stále preč a ked si predstavím, že pri 4 deťoch by som mala začať ešte aj cvičiť... tak by som zaspala asi po ceste domov... ved už teraz spím a to som ešte ani do postele nevliezla 😉 😉 , skôr by to chcelo niečo také zjesť, aby jej potom mliečko nechutilo a viac už nechcela... no ved aj ja volačo musím vymyslieť.... ak budeš mať dajaký dobrý nápad, tak daj...ok?

strapco13
25. máj 2011

@ivet78 mne sa maly odstavil, ked som otehotnela...ale tuto radu asi pocut nechces 😅
ak naozaj chces skoncit s kojenim..kukni tie linky co som dala pre @matutka da sa skusit salvia..znizuje mliecko

ivet78
26. máj 2011

@strapco13 jej, krásna rada, ale radšej budeme ešte trochen nejako bojovať, ako znova otehotnieť... aj ked nikdey nehovorím nikdy, človek nevie čo sa stane v budúcnosti... ( ale mne to asi aj to kojenie trocha vyhovuje, ved som mrchu už 31 mesiacov nemala... a ked si predstavím, že ked prestanem kojiť, tak ....
ale dík za radu...

matutka
autor
26. máj 2011

@ivet78 tiež som si povedala, že toto (otehotnieť) asi nebude práve to, čím by sme chceli odstaviť naše kvetinky 😉, aj keď mám kamošku, ktorá bola tehotná s druhým bábom a dcérku kojila a musela ju ona odúčať, kôli tehotenstvu, takže nie vždy sa bábo odstaví samé 😒. Práve tejto kamošky som sa pýtala na rady, pri prvej to musela urobiť, keď malá mala 17 mesiacov a zažila si vraj dosť plaču, kým sa to podarilo, no a druhé bábo - chlapček sa jej odstavil sám v 10 mesiacoch, ale to bol jej malý na operácii, tak keď ho v nemocnici nemohla kôli operácii kojiť, tak už po 2 dňoch sám nechcel. Ale takéto odstavovanie tiež nechcem 😢 No a idem ešte kuknúť na linky, čo mi dala @strapco13...

ivet78
26. máj 2011

@matutka si to pekne napísala, že kvetinky, lebo fakt by som nechcela, aby sme prehúkali celé noci... a tú šalviu sa bojím piť... lebo Peťka ked je menej mliečka tak chodí stále cicíkovať a kontroluje či už je pre nu mliečko znovu nachystané... keby si proste sama povedala, že už sa nechce kojiť, to by mi asi najviac vyhovovalo... ale to asi nebude, že?

matutka
autor
26. máj 2011

...práve som si tam prečítala, že sa bábo do 2 rokov dobrovoľne neodstaví, tak snáď ešte počkám tie 2 mesiace a možno sa už potom dá presvedčiť, že už je na "cici" veľká slečna 😵

ivet78
26. máj 2011

@matutka hm, ja som tiež niekde dnes čítala tu na MK , že to môže byť až do 4 rokov takto.... tak fakt neviem....

matutka
autor
26. máj 2011

@ivet78 možno naozaj, keď dovŕšia 2 rôčky a začneme im vysvetľovať, že mliečko nie je a že sú už veľké slečny, tak si to v tých maličkých hlavičkách pekne zrovnajú a povedia si: no tak fajn 🙂 🙂 lebo nechcela by som dopadnúť ako moja kamoška, ktorá má rovesníčku s mojím synom (budú mať 5) a jej sa videlo ľúto malú odstavovať, tak sa nakoniec síce jej malá odstavila, ale až koncom minulého leta, a to mala takmer 4 roky!!! 😨 Som si povedala, že toto teda nie a takto ďaleko to nenechám zájsť, aj keď je Emmka pri cickaní taká rozkošná....aj muž sa smeje, že čo za akrobacie pri tom vymýšľa. Ale našťastie, keď sme vonku, tak cici nepýta, pije vodičku po slamke (fľašu s cumlíkom odmieta absolútne), tak nemusím riešiť výstupy na verejnosti 😅

llejdy
26. máj 2011

No moja má 2,5 roka, kojim a tiež sa snažím prestať.. Na vysvetľovanie, že je veľká, mi povie: "Maminka, len tošku cici" 🙂 A ráno sa zobúdza občas s plačom.. Keď sa jej opýtam prečo plače, tak mi povie: "Za cicouuuu ☹ " Tak sa stále dám uprosiť a dudkáme furt 😒

matutka
autor
26. máj 2011

@llejdy aj Emmuška stále na mňa tými svojimi velikánskymi očami pozrie, tak jej tiež neodolám 😵 Dobre vedieť, že ani to ukecávanie stále naplatí 😒 , ak nezaberie budeme hľadať iné cesty 😉

ivet78
26. máj 2011

ahjte babulky. tak u nás je takáto novinka.... večer sme sa ešte trošku nakojili a ked si nevšímala malá, tak som si cicíky natrela troškou citronády a ked zase chcela, tak som jej dala, a že bléééééééé mi Peťka povedala, tak som sa tvárila, že sa mliečko pokazilo, no asi mi neverila, tak skúsila aj druhý cicík, tam bolo to isté bléééééééé a že nie nie mliečko.... tak som jej pekne vysvetlila, že sa pokazilo mliečko a hned som sa spýtala či chce mliečko do hrnčeka , tak že ano a išla spokojne spinkať... žiadne revy ani plače, proste išla spať... uvidíme aká bude noc a zajtrajšok... ale takto som si to predstavovala, že nebudeme húkať a revať na naše kopanice.... sa asi aj tešiť budemmmmmm 😉 😉

llejdy
26. máj 2011

A ja som ten čas asi prešvihla. Adelka sa ma po sprchovaní opýta, či som si aj cici umyla 😖 . A na to, že nemám mliečko mi odpovie, že cica je dobrá aj bez mliečka.. Normálne ma šokuje svojimi vyhláseniami 😀

ivet78
26. máj 2011

@llejdy toto sme mali aj my a ked už bolo menej mliečka, tak stále chodila kontrolovať či už tam zase pre nu je nachystané... ale fakt som zostala v šoku ked mi povedala bléééééééé , tak sa z toho tešímmm ja som už skúšala finty... necháme malinkému bábatku, alebo mačička chce mliečko alebo už neni, alebo ma bolí cicík, tak nemôže z neho papať... ale na všetko mala odpoved aj ked som povedala že ma bolí... tak mi ho začala fúkať a potom mi povedala - je peč boo? ( akože či je už preč bobo)... no ale toto zabralo...

matutka
autor
27. máj 2011

@ivet78 zobrala si to úplne vážne 😉 😉 , ale super, že si také vyskúšala. Daj vedieť, čo bolo dnes a či si Peťka spomenula, že včera bolo bléé. A akú citronádu si si dala? Môžem vyskúšať aj citrón 😒 , len dúfam, že nebude štípať mňa 😀. A @llejdy, Tvoja malá nemá chybu, keď Ti také hlášky podáva 😵 😵, asi nemáš ani slov 😎
Ja som dnes kojila zatiaľ iba ráno, lebo sme boli doobedu v meste a keď sme sa vracali, tak zaspala v autosedačke. Len som ju preniesla, a myslela som, že sa preberie, tak len dáme cici, ale ona tak tvrdo zaspala, že sa nezobudila, ani keď som jej rozopínala suchý zips na sandálkach. Trošku cítim pravý prsník, že je viac naliaty ako ľavý, ale ako ju poznám, keď vylezie zo spálne, príde ku mne a rovno na cici 😅

ivet78
27. máj 2011

no babulky, tak sa hlásim po včerajšku. do jednej v noci sme spinkali... ako bábatká... no ale potom stále chodila za mnou a kontrolovala či je ešte blé a žobronila... tak som to už okolo 3 nad ránom nevydržala , cicíky som umyla a dala jej mliečko... bola taká spokojná , stále ma hladkala a mojkala... že fakt neviem či to kojenie, chcem ukončiť... taká vdačná za mliečko... to si človek nevie ani predstaviť... no a samozrejme ked som povolila už v noci, tak aj cez den ... nejaká som mäkkká... že?

matutka
autor
27. máj 2011

@ivet78 čo by maminka nespravila pre svoje zlatíčko 🙂, nie si mäkká resp. aj ja by som bola. Ako Ti Peťka papá iné jedlo? Lebo Emmi keď si má vybrať, tak hádaj, čo si zvolí...u nás sú raňajky hotové doprosovanie sa, a keď aj niečo málo zje, hneď zatým chce cickať, na obed spapá polievočku a zaspávame zasa na cici, hneď ako sa zobudí, chce opäť svoje, neskôr spapá jogurt (u nás ide výlučne čokoládový a "dobrá mama", keď sme jej dali iný hneď zbadala, tak ju šálime tým, že jej iný čokoládový dávame do kelímku od dobrej mamy a už neprotestuje), mäsko zje len keď má naň chuť (alebo náladu? ☹ ) a už odmieta aj kašičky na večer, tak nám tam stoja. Naša detskárka mi už, keď mala 15 mesiacov hovorila, že mám prestať kojiť (to je podpora kojenia, čo?) a gastroenterologička mi zasa povedala pravý opak, tak som si zobrala jej radu k srdcu. Ale je malinká, aj čo do váhy, aj do výšky. Na gastre mi povedala, že to je genetika (nie som ani ja veľká baba), tak sa nemám trápiť 🙂

ivet78
27. máj 2011

@matutka no teeda, s jedlom ako u nás...ranajky - jogurt- ale len monte alebo jemu veľmi podobné, obyč jogurt albo ovocný, no nehrozí. samozrejme mliečko, obed mliečko a zaspávanie pri mliečku, po spánku polievku, občas tak za 2 hodinky trocha nejakej zemiakovej kašše alebo niečo ako druhé, ale to sa dá u nás spočítať na lyžičky na jednej ruke... a potom nejaké na olovrant, chrumky, koláčik, alebo celozrnné hovadiny s mliečkom a večera ... sláva už tocha chlebíku s maslom a slaámom a kašičky... kúpila som že na večeru a ostali my v šuplíku asi4 čo ich už nechce jesť.... no ale naša lekárka povedal, že kolko zje tolko zje... vraj jej nič nechýba a ona ma podporuje v kojení... lebo vraj ked prestanem kojiť, tak už tým že málo spapá a nebude mať moje mliečko, tak ani žiadnu výživu nedostane do tela... tak tak u nás... som rada že aj u vás je to tak podobne a že nie som sama... to nieje posmievanie sa , ale asi to našim deťom stačí....

matutka
autor
27. máj 2011

@ivet78 aj ja sa teším, že to máme podobné a nie zo škodoradosti ako píšeš, ale že sa máme s kým o to podeliť. Bola som sklamaná z reakcie našej lekárky, ale už si z toho nič nerobím, keď je moje dieťa spokojné a nič mu nechýba...maminkina blízkosť jej robí najlepšie...a v mojom okolí ma veľa ľudí upokojuje, že to dobehne, pokiaľ je zdravá, tak si z mliečka potiahne to, čo potrebuje. Živá je niekdy až za troch, toľko energie v tak malom telíčku, sa čudujem, kde ju berie 🙂 A až na rast a hmotnosť sa vyvíja presne ako deti v jej veku, nezaostáva v reči, chodí od 14 mesiacov a stavia na všetkých do pozoru 😀. Už ju mám hore, tak sa sem dostanem zasa až okolo večera, pá 😉

ivet78
27. máj 2011

@matutka no veru aj u nás to tak je , v malom človiečiku, toklo elánu a energie... ale to je dobre-... no a kojíme sa stále pekne dalej... nijako som ju neodradila ani citronádou... ale je preavda, že som z nej celá "posraná" , ked ju vidím ako prosím a žobroní o mliečko... rýchlo to pošlem , lebo tu sa zase strašne blíska a neviem či aj elektriku nevyhodí, lebo tu nejako blikajú všetky lampy... zatial dobrú noc

matutka
autor
28. máj 2011

@ivet78 predstav si, v noci prvý krát! prespala celú noc 😵 a cici prišla pýtať až nadránom. Som sa v noci budila, či mám dieťa v posteli 😀. Spáva so mnou, lebo v postieľke sa často budila, tak už ju do nej vôbec nedávam. Slúži nám už len ako zábrana, aby Emmka nespadla a ako vešiak 😀 😀 ... ku nám sa ani dážď nechce nejako dostať, už doobedu to vyzeralo, že dačo bude, ale sú tri a stále nič...ale ak by v noci popršalo, tak by sa dobre spalo 🙂. A to odstavovanie aj ja nechám až po tých 2 rôčkoch, hlavne kôli tomu, že sa z mliečka aj napije a aspoň takto si udržiava pitný režim, lebo vonku pije vodičku po slamke, ale doma nechce, tak ju nenechám smädnú...

martimex1
28. máj 2011

mi sme poplakavali ,skoro tyzden maly ma 17 mesiacov ,a drzime sa ,stal e ale za mnou chodi a pyta si cicik.musite byt ale neustupcive ,do minuleho tyzdna spaval somnou a sale cecal v noci ,stale hore.minuli tyzden ,som uz ale nevladala vycerpana ,tak v jeden den ,nasadila som si homeopatika ,malemu cely den nukala flasu ktoru doteraz nechcel,dala do postirlky z flasou a bolo.treba ale mat pevne nervi ,lebo ked hodil na mna tie smutne ocka ,tak by som ho aj vytiahla z postielky aj dala cicik ,ale vydrzali sme tri styri dni ,spinkame celu noc a flasticku z cajikom pyta sam .mlieko ale nechce z flase ziadne ,ani moje ani umele ,hned ho napne,. tak maminy pevne nervi ,stoji to zato 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

martina00707
30. máj 2011

ja som kojila syna do 22 mesiaca uz mal skoro dva roky a stale pytal ceco, to vobec nebol hladny, to bol len tak nauceny a bez toho ani nezaspal a ja som niekedy cele noci nespala, co bol stale hore....skusala som asi vsetko mozne, nic nepomohlo. Nakoniec ma napadlo ked isiel na obed spinkat ze si bradavku natrien trosku octom. Ked to zacitil uz to neprijemne smrdelo a ked to okostoval, tak mu to nechutilo. Ja som mu na to povedala, ze maminka ma bolacko a nakoniec si sa napil cajiku a zaspinkal.vecer som to zopakovala a viac som ho uz nekojila.

matutka
autor
31. máj 2011

@martina00707 vidím, že maminky skúšajú aj ocot, aj citronádu 🙂, hlavne, že niečo zaberá na tých malých závislákov 😵 , @ivet78 ešte som si našla nejaké odborné články a aj tam som našla, že dieťatko medzi 18 až 24 mesiacom je zbytočné aj odúčať, lebo na to nie je psychicky pripravené a nedokáže pochopiť, že nedostane to, čo považuje za svoje 😀 😀, a že vraj odučiť od cici nie je vôbec ťažké, len maminky sa unáhlia a chcú to urobiť v nesprávnom čase ☹ Ja si beriem k srdcu všetky rady od mamičiek, ale aj toto odborné stanovisko má niečo do seba...zvažujem všetky pre a proti a idem sa riadiť svojím srdcom a to mi hovorí, že je malá ešte veľmi citovo na mňa naviazaná, aby som jej urobila koniec maznoškania sa 😉 a aj mne by to ešte chýbalo 😵

ivet78
31. máj 2011

@matutka no som sa sem dostala... tak my sa stále kojíme... ale dosiahla som to že to nieje každú polhodinku a teraz ked jej poviem že sa ideme napapať, tak sa najprv napapáme a potom jej dám slubené mliečko... a stále sa pekne kojíme, ale teraz začala robiť. len tak príde za mnou, začne ma hladkať a ked sa jej pýtam či chce mliečko tak že nie... len sa proste prišla pomaznať... je to uplne super, a už je určite pripravená na odchod mliečka... ale ja tiež budem len tak pomalinky, alby som jej neublížila... a v podstate ani sebe... ale pekne na to prišla, nie že by som sa chcela unáhjliť... to ja tak pomaličky.... aj sa mi zdá že ž je aj mliečka menej... ked už tolko neťahá... ( ved doteraz cicíkovala skoro každú hodinku, a teraz si sama príde zobrať tak 3-4 x za den, a to je fakt super) a mne tiež vyhovuje ked sa môžeme stále kojiť. Ja nemám krámy a aj o mliečko mám postarané.. a žiadne kupovanie a vstávanie v noci na čaj alebo mliečko... je to pohodllnejšie jej ponúkuť cicík a spať... zatial sa majte babule krásne a dobru noc
😉 😉