Ako ste sa vyrovnali s tým, že ste prestali kojiť?

kralicica
8. feb 2011

ahojte, my máme ešte len 10 mesiacov, ťaháme 11. ale už končím s kojením... ☹ ☹ ☹ lekárka mi to radila už pred 3 mesiacmi, ale som to nejak psychicky nezvládla 😒 mám zdravotné problémy, veľmi zlé krvné výsledky, schudla som od porodu 10 kg, aj psychicky ma to vyčerpávalo, nas maly je riadne cislo... tak mi povedala doslova "malý vás vyciciava, eď je riadny, nepotrebuje to už, môžete prestať kojiť, bude to lepšie"... papaval mliecko uz len vecer a v noci ale velmi malo, ked som mu dala flasu sunaru, vypil mi aj 3dcl... je to este len tyzden, ale stae kojim obcas. mam strasne vycitky svedomia, z kazdej strany na mna utocia, ci este kojim, ci mam dost mieka, svokra "len mu daj mliecko svoje to je naj bla bla bla"... mam toho dost, citim sa ako zla matka. kamaratka mi povedala, ze v noci nedava synovi cajik lebo on chce "maminku"... aj nas chce maminku, co teraz? ked prestanem kojit nebude mat maminku? boze baby, co mam robit? ja sa asi zas vratim ku kojeniu. mlieka mam relativne dost 😖 a PS, v noci sa budieval cca 12-15 krat, teraz uz len 3-4... no poradte, a nemusite ani radit, len my nieco napiste, potrebujem sa vykecat a pocut babske myslienky 😀 😀

happy8051
8. feb 2011

ahoj... keby tak kazda zena mohla odkojit tolko co ty 🙂 urobila si pre svoje dietatko to najlepsie co si mohla ked si kojila tak dlho.... ak mas zdravotne problemy a lekar hovori ze je pre teba lepsie skoncit, urob to, posluchni ho. tvoj syncek uz skutocne od mliecka nezavisi, nebude pre neho zle ked MM nahradis UM alebo kasou...
reakcie tvojho okolia prehliadaj.. pre tvoje dieta si ty ta najlepsia mama ktoru bude lubit rovnako aj bez kojenia... dolezite je davat mu lasku...
kojenie je krasne, aj ja som stastna, ze mam mliecko a mozem dat malej to naj.... ale ak by sa mi dialo to co tebe, v takom veku dietatka ny som si uz nerobila vycitky.... keby si chcela pokecat, napis IP

bealondyn
8. feb 2011

ahoj, no ja budem coskoro riesit podobny problem, o taky mesiac sa chystam odstavit, pretoze od aprila musim ist naspat do prace. to bude mat malicka akurat 10 mesiacov...a aj keby som nemusela ist, tak s tym skoncim, pretoze za posledne 2 mesiace som uz 4x chora. ☹ mala zo mna vsetko taha, tiez som uz dost schudla, aj ked este nejake zasoby su! 😀
podla mna by si mala vydrzat, ked uz si sa na to dala a tyzden vydrzala. hlavne ked si mala zdravotne problemy a aj doktorka ti to odporucila. na tvojom mieste by som na kazdu otazku, ci este kojis odpovedala, ze je to tvoja osobna vec a nechces sa o tom bavit. je zarazajuce, ako sa ludia uplne bez hanby pytaju na taku osobnu vec (teraz nemyslim najblizsiu rodinu)! no a svokre a rodine povedz, ze Ondrejko potrebuje zdravu a spokojnu usmiatu mamicku a nie choru a vycerpanu! 😉 a ci su oni ochotni k nemu 15x v noci vstat! na mamicky sa teraz az prilis tlaci s tym kojenim, ako je to to najlepsie co mozes dietatu dat! nie, najlepsia je tvoja laska a starostlivost! o nic ho nepripravujes, musis predsa mysliet aj na svoje zdravie! drzim ti palce, aby si to zvladla.

ela2710
8. feb 2011

@kralicica ahoj, ja som prestala kojit ked mal maly 1,5 mesiaca bohuzial mala som malo mlieka, maly sa chcel prisat len k jednemu, druhy ignoroval, potom som mala malo zeleza - brala som tabletky maleho zapekalo, a nakoniec som skoncila so zlccnikovymi problemami a maly mal hnacky, ked som sa o kojeni rozpravala s lekarkou, povedala, ze mam prejst na UM Bebu, lebo nutrilon maly nemoze ani citit, je spokojny, ziadne hnacky, ziadne koliky, napapa sa raz za 4 hodinky, v noci spi az 8 hodin bez jedenia, sem-tam spinka aj uplne celu noc od 19:00-7:00 🙂 jasne, aj ja som mala reakcie okolia, ze preco nekojim a bla bla bla, kazdy bol mudry, ja som chcela kojit minimalne rok a pozri...clovek mieni, pan boh meni..mna skor trapila imunita maleho, ale asi je to jedno, to ci bude chory nezalezi od toho ci kojis ci nie, ale od jeho imunity...sestra bola od narodenia na Bebe a nebyva casto chora, ako mala nebola chora vobec, mna mamina kojila az do troch rokov a chora som furt...viem je to tazke sa toho vzdat, aj mne bolo luto, spravila si maximum co si mohla, a nie vzdy je dobre kojit za kazdu cenu. drzim palce 🙂

masinka
9. feb 2011

@kralicica - ahoj, ja som tiez prestala druhu dcerku kojit zo zdravotnych dovodov - sice trosku neskor ako ty - mala uz 15 mesiacov, ale zase prvu som kojila 2 roky, tak som mala vycitky z toho, ze jej tolko nedoprajem. mam ale vyskocenu platnicku a bola som uz v takom stave, ze som chodila zohnuta do praveho uhla. Kym som zase zacala normalne fungovat, trvalo to dva mesiace - najprv som si vravela ze budem zatial odstriekavat a ked sa dam dokopy, budem s kojenim pokracovat (este po troch tyzdnoch som v pohode odstriekala 2 dcl mlieka), ale mala to odstavenie tak perfektne zvladla (dve noci spala s tatinkom - najprv asi 15 minutovy plac a potom v pohode a 3 noc uz spala pri mne, len ma rucickami objimala okolo krku, ale mliecko vobec nepytala), ze som si nakoniec povedala ze je skoda ju na to zase naucit a potom vo vyssom veku ju stresovat a bojovat s nou pri odstavovani..... mne to kojenie tusim viac chybalo ako jej 🙂

ty si pre synceka urobila co bolo v tvojich silach a kojit na ukor svojho zdravia neprospeje ani tebe, ani malemu. ono sa vzdy najdu ludia co sa im bude zdat ze si kojila prilis malo, aj taki, co sa im to bude zdat moc dlho.... ber to jednym uchom dnu a druhym von. hlavne si ale sama ujasni co chces a za tym rozhodnutim si stoj - nerob ale nieco len preto, aby bola spokojna svokra, alebo kamaratka. ked skoncis v nemocnici na infuzkach, tak ony syncekovi maminku nenahradia. a zase ak si myslis ze to zvladas, tak neries ze ti lekarka hovori ze maly to uz nepotrebuje lebo je velky a koj dalej. ja som tiez bola prvykrat u ortopeda ked mala dcerka 3 mesiace - povedal ze nieco moze so mnou riesit az ked dokojim - tak som bojovala kym som vladala a ked to dalej neslo, tak to proste neslo. deti potrebuju zdrave a spokojne maminky 🙂

babulina
9. feb 2011

ja som akurat teraz v rovnakej faze ako ty, len s tym rozdielom ze nas je mensi a ja som ukoncila kojenie istym sposobom v amoku ako som bola vynervacena jednu noc, takze o to viac ma to berie, chcela som kojit dlhsie ale tak som uz bola vycerpana ze som to nezvladla a moja mama mi vtedy povedala, ze maly v prvom rade potrebuje mat zdravu vyrovnanu matku, a toho som sa drzala, o nic ho neuchudobnis, dala si mu najlepsie zo seba, bude tvojim zlatickom nadalej a bude ta lubit stale stale, drzim palce 🙂

luciana157
9. feb 2011

ja som kojila 2 mesiace len, bolo mi to velmi luto, ale mala som malo mlieka,kazdy vecer som si davala horucu sprchu aby som aspon na vecer mala viac mlieka, odsavala som si ked malinka vyslovene pytala flasu.no tie 2 mesiace sme sa natrapili. aj ja aj ona, stale plakala,ze je hladna, odo mna jej netieklo tak sa uz aj odtahovala. po 2 mesiacoch som prestala kojit a mozno by som to vzdala aj skor, keby ma svokra a este aj jej mama stale nebuzerovali s tym ci kojim a ako je to to najlepsie. uz som mala az depresiu z nich. ale potom som si uvedomila, ze ja som matka a v 1 rade je to moja dcera a nema nikto pravo mi do toho nieco hovorit. ja chcem pre nu vzdy to najlepsie a viem najlepsie co potrebuje. takze uz ani na narazky typu a toto preco nerobis takto a takto ani nereagujem. muz jej vzdy povie, nech sa nestara do takych veci, ze ja viem najlepsie co a ako robit 😉

renatka100
9. feb 2011

ja myslím že si fakto dobrá maminka a kojenie do 10 mesiaca je fakt super...nenechaj sa vydierať okolím 😉

olifcek
9. feb 2011

pod i do tejto temy
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/

je to tema podporujuca kojenie, radi tam uzasna laktacna poradkyna, i super mamicky, niektore z nich su lekarky... najdes podporu i v tomto, ved ked mas zdrav.problemy... mozno Ti povedia, ze este kojit kludne mozes a ak nie, tak Ti poradia ako setrne odstavit drobceka x;)

https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/

lucia.kl
9. feb 2011

ja som bohužial nekojila vôbec, bolo mi to lúto, ale nemyslíím si, že dievčatá o niečo prišli, majú ma stále, vedia že ich lúbim a vždy ich lúbiť budem. a ako píšu baby, vykašli sa na to, čo hovoria ostatní, tvoje zdravie je najdôležitejšie, lebo ak ochorieš, alebo sa ti stane niečo horšie, potom už ťa malý naozaj mať nebude...

sofia2008
9. feb 2011

keby som ja kojila aspon polovicu casu, ako ty 🙂 hneb by som s tebou menila 🙂
ja patrim do skupiny mamiciek, nie je nas asi vela, kde sa mi mala od dvoch mesiacov odmietla koji, plakala na prsniku, cize som si musela zacat odsavat, to som vydrzala len mesiac, lebo sa mi postupne stracalo mlieko ☹
cize bola dokopy krmena mojim mliekom len 3 mesiace 😒
a nikto z rodiny ani znamych ma neodsudzoval, lebo ked videli, co mala stvara, ked ju idem prilozit na prsnik, tak boli sokovani ☹
ani sa nechcem vracat k pocitom, ktore som mala, ze mam mlieko, plne prsia a mala ma odmieta ☹
tak sa tes z toho, ako dlho si kojila, daj sa zdravotne do poriadku a uzivaj si materstvo 😵 😵 😵 😵 😵 😵

caly8
9. feb 2011

ja som moju malú odstavila teraz pred mesiacom a pol práve oslávila svoje druhé narodeniny 🙂
ja som mala tiež ťažké dni a určite som sama na odstavenie nebola pripravená.. od pôrodu som schudla 20 kilo, našťastie zdravotné problémy iné neboli, zo začiatku ako každá mamička problémy s dojčením ale nie katastrofálne a potom ako píšeš nočné vstávanie a podobné ... moje dieťa od narodenia spávalo so mnou, postielku sme zrušili ked mala rok a pol a dali sme jej urobiť veľkú dospelácku posteľ 🙂 pomaly som ju privykala na nu a to tak, že som si k nej večer lahla ona pocuckala zaspala.. v noci som jej ponúkala vodičku a pomaly sa odstavila a ja som si pomaly začala uvedomovať, že už sa to končí ... určite by som to neurobila predtým ked som si ja nebola istá tým, že to zvládneme obe .. naozaj je na tebe ako to bude pokračovať 🙂 hlavne sa nestresuj neistotou tu to neplatí tu buď alebo .. maličký sa bude prska dožadovať je to prirodzené sme cicavce a dokonca najdlhšie sme pri svojich matkách.. prírodu neoklameme 😵 ..možno si aj poplače deň, dva možno nie .. hlavne aby ste boli obaja spokojní a ty zdravá mamička 🙂 veľa zdravia obom 🙂

aliza
9. feb 2011

ahoj. Mne kojenie pri synovi nevyslo hned od zaciatku a to som dcerku kojila rok, sice s velkymi problemami, ale kedze tlak na SK na matky, aby kojili, je velky, tak som drzala a drzala, aj za cenu urevaneho, nervneho dietata, ktore bolo na prsniku pricucnute 12 hodin denne a nevedel mi nikto pomoct, nic nezaberalo.
Teraz pri synovi som sa kvoli neschopnosti kojit zlozila, mala som velke depky, z tolkeho stresu sa mi spustil hrozny ekzem, s ktorym sa trapim doteraz.... ale teraz, s odstupom casu si tukam na celo, aka som bola hlupa a ako som sa zbytocne trapila, maly je uzasne babatko, kludne, spokojne , vysmiate, nemame ziadne problemy a ja si to konecne uzivam, viem, kolko spapa, takze nemam dilemu, ci je hladny alebo nie (myslim, ze to bol problem u dcerky, ona bola jednoducha hladna, len ja som to nemala ako zistit).
Takze ja uz pomaly chytam alergiu na reci typu, nevzdavaj to, treba kojit za kazdu cenu, treba sa obetovat, 15x za noc vstavat je normalne, co na tom, ze je potom mamicka nervna, unavena....MM nie je vseliek, kojene deti su rovnako chore a maju alergie ako deti na UM, rozdiel je len v spokojnosti matiek a babatiek a ja som teda stastna, ze nemusim cele noci kojit...ved to nie je o tom, ze deti potrebuju citit maminku, to potom deti na UM co? oni to nejakym zazrakom nepotrebuju? to akoze deti na UM su nejaki citovi kripli alebo co? cudne...Moja kojena dcera aspon v noci spavala, ja som v noci nekojila lebo vraj zdrave dieta nema co v noci jest, zbytocne sa zatazuje zaludok a namiesto kludneho spanku dieta vyrusuje neustale travenie. Sice sme sa par noci natrapili, kedy pytala cicku, ale ustali sme to, cicku nedostala a pekne v noci spavala, bec cajov, vodiciek, cicky...to iste teraz syn. Cucat celu noc je chore, sorry, ale je to tak, neviem, preco sa to u nas povazuje za znak dobrej matky, ked ma celu noc dieta na prsniku. Ved tym skodi najma babatku, ze nemoze kludne spinkat.
Takze sa urcite netrap, inde vo svete takyto tlak neexistuje, nikto sa ta na to ani len neopyta, nikto sa do teba nestara, je to len tvoja vec a tym, ze nebudes kojit, nijak svojmu dietatku neublizujes, ani ho o nic neokradas, dolezita je laska a nie mlieko.

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
littledevil
9. feb 2011

Ahoj, ja som kojila presne do 11 mesiacov, malý sa tiež budil v noci aj 10x, tak aj preto som mu začala dávať v noci Sunar a vyspal sa aj on aj ja. Tiež mi lezie na nervy, keď sa každý vypytuje či ešte kojím, ale malý sa aj pekne napapá všetkého, tak si myslím, že je to v poriadku. A ešte ak máš také problémy... To či si dobrá mamina podľa mňa nezáleží od toho ako dlho budeš maličkého kojiť. 🙂