Čo robiť, aby sa mi tvorilo mlieko?

barbora56
29. mar 2023

Ahojte ženy som 2 deň po pôrode maličký už je umna na izbe a stále plače je hladnučky dávam mu prsníky ťahá ale príde mi že neťahá nič .... A hrozne ma bolia bradavky čo robiť aby mi prišlo mliečko ?

matullienka
29. mar 2023

@barbora56 nemajú k dispozícii laktacnu poradkyňu? Prípadne nech ti detská sestrička skontroluje prisatie. Odvážiť bábätko pred papanim a po ňom uvidíš koľko vytiahlo. Keď si prsník stlačíš tečie niečo?

barbora56
autor
29. mar 2023

@matullienka musím sa opitať :/ hej tečie ale akoby len voda

jaskolka
29. mar 2023

@barbora56 to nevadí, že to vyzerá ako voda, mlieko sa aj takto "rozbieha". Treba bábätko odvážiť pred papanim a potom po papani. Tak ako je, neprebaluj ho potom, nech ide rovno na váhu. Na bradavky je dobrý aj Lanolin trebárs, ono to trosku potrvá, kým si zvyknú. Určite treba, aby to sestričky skontrolovali, či máš malého dobre priloženého

matullienka
29. mar 2023

@barbora56 to nevadí to sa ti len zdá určite prikladaj a popros sestričku nech ti pozrie to prisatie lebo nesprávnym prisatim budú bradavky veľmi trpieť a urobia sa ti ragady

jaskolka
29. mar 2023

@barbora56 inak je potrebný dobrý pitný režim u teba, dostatok tekutín je dôležity pri rozbiehani laktacie. A byť v kľude 🙂

barbora56
autor
29. mar 2023

Ďakujem za rady ❤️

cookie29
29. mar 2023

No ono to môže byt normálne. Detičky v tomto veku vytiahnu pár ml. A mlieko sa zvykne spúšťať na tretí deň. Treba často prikladať. Veľa piť. Uzdicky sú skontrolované?

cookie29
29. mar 2023

@matullienka to už dávno neplatí.

matullienka
29. mar 2023

@cookie29 čo už dávno neplatí?

prunee
29. mar 2023

Po porode som na tom bola rovnako, mlieko akoby nic a bradavky boleli priserne. V nemocnici za tych 5 dni som sa ani nerozkojila, bola som z toho v strese, syn skoncil na umelom. Ale doma uz v klude, hned prvy den som si zavolala laktacnu, bradavky natierala mastou, boleli ma pol roka, prve mesiace priserne, postupne menej, az potom to preslo a dojcenie som si zacala fakt uzivat a dojcila som do dvoch rokov. Z mojich skusenosti to chce klud, velmi ti drzim palce, aby sa si "rozkojila", a hlavne aby ste boli s babatkom v pohode. Verim, ze to pride a budete si to uzivat. 🍀

svetlonos
29. mar 2023

@barbora56
ahoj, poziadaj o odsavacku a kazde 3 hodiny odsavaj. Malemu daj mluko aj z flasky a on sa rozpapa, neboj. Prikladajvsi ho. Ja som tiez 3 denvzacalavodsavat a za chvilu som mala mlieka az az 🙂

cookie29
29. mar 2023

@matullienka väzenie pred a po kojeni. Ja viem že sa to občas robí ale nemá to žiadne opodstatnenie

matullienka
29. mar 2023

@cookie29 no pre mňa ako matku malo lebo som videla koľko toho volila, keďže mala problém s priberaním aj dr odporúčala tak neviem kde si na to prišla, že to sa už nerobí. Dokonca pred 3 rokmi ešte aj na každej izbe sme mali váhu pre dieťa

sono2
29. mar 2023

@barbora56 tak, pravdepodobne už je zvyknutý na fľašu, nechaj ho na tebe v ľahu alebo sa prechádzajte, buď kľudná, musíš intenzívne dojčiť, aby sa ti rozbehlo mlieko. Tým že je dieťa až teraz pri tebe máš meškanie, ale neni nič stratené. Malé dojči v kľudne na tebe, nečasuj. Proste ho nechaj dudať. Mlieko sa rozbehne a Malé bude spokojne.

zuzanna33
29. mar 2023

@barbora56 Čo najmenej stresu, pitný režim, zdravá strava, masírovanie (mne teda vaňa pomáhala) čaje pre dojčiace ženy a aj vitamíny ešte Femibion 3

matullienka
29. mar 2023

@sono2 dieťa má ,2 dní tak koľkokrát mu tú fľašku dala aby bolo už zvyknuté? Je normálne, že 2 dnove detičky ešte môžu mať problém s prisatim a papanim je trošku skoro hovorí, že je zvyknuté na fľašu 🤦

barbora56
autor
29. mar 2023

@prunee fuu dúfam že to príde ďakujem ty ❤️

sono2
30. mar 2023

@matullienka no kľudne, ak ju 2 dni kŕmili fľašou, prečo v niektorých pôrodniciach kŕmia zo striekačky?

vladi4444
30. mar 2023

Ničoho sa neboj, u mňa sa po cisárskom rozbehlo mlieko neskoro, mala som všetky predpoklady na to nekojiť, dieťa nebolo pri mne, v inkubátore, predčasne narodené, bol to celé dosť šok, nemala som ani tašku v pôrodnici, prikrmovane umelým mliekom z fľašky. Doma som bola v kľude, rozkojili sme, bez odbornej pomoci. Treba byť aj v psychickej pohode, to je podstatné 😊❤️ Držím palce ❤️

barbora56
autor
30. mar 2023

@vladi4444 ❤️❤️❤️ďakujem

nevenka
30. mar 2023

Boze, len nie vazit hned na druhy den, to pije po kvapkach kolostrum. Neviem, kolko nas je, ale ja som "riadne" mlieko mala az 3-4.den po porode, aj to malicko. A to pri vsetkych 4 detoch. Jediny problem bol, ze sa mi 3 zo 4 deti nechceli, nevedeli vobec prisat. Jedno dieta sa ukazkovo prisalo a to som dokrmila max.2x a potom uz jedlo normalne. Ale tusim tiez na treti den zacalo riadne hltat.
Ta "voda", to je kolostrum, treba prikladat a ono sa to rozbehne. Ale skontrolovat prisatie, boliet by to nemalo. A ked je hladne a place, tak kludne aj dokrmit, ked ma 2 dni, tak cca 15-20 ml nu treba dat. Moje tretie dieta nejedlo takmer nic 48 hodin...Ono ten zaludocek je malinky...

cookie29
30. mar 2023

@matullienka no medzinarodne organizacie hovoria o "predpotopnej metode" napriklad. A Slovensko ma vela pozitiv ale v niektorych veciach sa funguje tak, ako kedysi. Napriklad v zahranici je bezne, ze dietatko ma mamicka pri sebe po porode a dojci na poziadanie. Nieze Ti ho nosia kazde 3 hodiny a podobne. A co sa tej vahy a dojcenia tyka, tak zlozenie mlieka sa meni v priebehu dna, aby sa co najviac prisposobilo potrebam deti. Takze rano a vecer nemas rovnaku kvalitu a ani mnozstvo. Tak naco vazit, ked rano dieta vypije 100ml a vecer len 50ml a podstatne je kolko vypije v priebehu dna. A staci, ze sa Ti pocas dojcenia vycika ci vykaka a uz je ta vaha mimo. a mimochodom, zijem v zahranici, musela som nastupit do prace zavcasu, kedze tu materska nie je, obe deti boli plne dojcene a ja som odstrekovala mlieko. Takze tu "kvalitu" som videla aj vo flaskach, niekedy sivo zelenkave takmer priesvitne a vela a inokedy polovica ale hutne mlieko s vrstvou tuku. A nic spolocneho s tym, co som zjedla. A zazila som aj vazenie, kedze mne mala nepriberala kym sa prislo na aBKM, takze sme prevazovali kazdy den, kazdy druhy den... a vysledok tlak na psychiku a ako mi potom povedala specializovana pediatricka, ku ktorej sme sa dostali, tak anorexia existuje aj u novorodencov, takze vaha nic moc.

luccija
30. mar 2023

@barbora56 iba ho prikladaj a kľud veď si len 2 deň po pôrode.Hladneho ho nenechajú neboj sa plakať nemusí len od hladu

jaskolka
11. apr 2023

@cookie29 aj na Slovensku je už úplne bežné, že je 24 hodín už rooming, neviem, či ešte vôbec existuje porodnica, kde by deti iba nosili k matke (hovorím o zrelom novorodencovi bez komplikácií)
Nezáleží, či ráno je viac mlieka a cez deň menej ide o to, aby sa vedelo, či vôbec niečo vytiahne, preto sa váži. Takže nejde až tak o to, kedy koľko je mlieka.
Dieťa sa váži pred papanim a po ňom tak, ako je. Oblečene, v perinke, neprebaluje sa, čiže vôbec nevadí ak sa aj pocika alebo pokaka, lebo ide v tej istej plienke.
Ja som tiež odsavala a mlieko som mala prakticky stále slabucko biele, svetle, skoro priesvitné. A obe deti priberali a priberaju jedna radosť. Vlastne nikdy som nevidela že by moje mlieko bolo "biele ako mlieko".