Dojčenie na verejnosti

sherynkamalinka
26. mar 2013

Zaujal ma tento clanok a aj samotny priamy prenos http://najmama.aktuality.sk/diskusia/232567/doj...
Co si o takomto "krmeni" myslite? Osobne proti dojceniu na verejnosti nemam nic ale podla mna nemusim vystavovat cecky verejnosti a tak si cez plece prehodim plienku. Ako ste to riesili vy? Boli ste rovnako odvazne ako pani mamina?

vejula
3. apr 2013

@mia18112 to maš ASI Skopirované z nejakého hodnotného mamičkovskeho časopisu, že? 😅

Vy si skutočne myslite, že pre dieťa v 2 - 3 rokov je vhodnejšie a vyživnejšie kravské mlieko určene pre teliatka ako materské mlieko určene pre naše deti? Ja som taka šťastná, že môj 3 ročný synček nepotrebuje piť to "mlieko" z krabice. neviem čo by mohlo byť pre neho lepšie ako uplne čerstvé mliečko, vždy pripravene zohriate na tu správnu teplotu, z celkom originalneho krigla 😝 🙂

nalla
3. apr 2013

@carodejnica ja mám toľko záložiek v internetovom prehliadači, ktoré potrebujem k svojej práci, že keby som si tam mala ukladať každú jednu vec, ktorá ma zaujme mimo mojej práce, tak by som sa pol dňa len musela prehrýzať záložkami, aby som sa dostala k tým, ktoré skutočne potrebujem

ale akonáhle mi niečo "cvrnkne" do osa, tak ti to pošlem.

sirinka
3. apr 2013

@vejula dnes ma "zaujala" reklama nejakeho obchodneho retazca... A potom uvarte vybornu maskrtu vasim detom z naseho nizkotucneho mliecka iba za.... Uf... Az som chvilku rozmyslala, ci som spravne videla a pocula....

mia18112
3. apr 2013

@nalla
@carodejnica
@canama
@sirinka
@vejula
Dievčatá, mna ked zaujme nejaka TEMA, pre mna je dolezitý OBSAH, resp. to, co som sa dozvedela. Je mi suma fuk, ci to je taký alebo onaký kanal v TV, taká alebo taká relácia, rozhovor, časopis, clanok, vyskum, web - stranka........proste ma zaujmu INFORMÁCIE, ktoré som sa dozvedela.....neslo zrovna iba o tieto 2 konkretne clanky.
PS: Nedávno napr. rozpraval v TV istý docent - označený ako kapacita v detskej imunologii o dojceni. By ste oci otvarali. Podla Vás by to bol asi clovek, ktorý ma titul omylom. Ale asi som zase mala nerelevantny zdroj.

nalla
3. apr 2013

@mia18112 🙂 mala by ťa ale aj zaujímať relevantnosť zdroja.
Ten článok na ozene.zoznam.sk nie je ničím podložený, pokojne to môže byť výplod toho človeka, ktorý sa pod neho podpísal.

Ak rozpráva docent v TV, tak prečo by to nemal byť relevantný zdroj.

Treba proste rozlišovať.

sirinka
3. apr 2013

@mia18112 ja som sa vyjadrila iba k tomu tvojmu kopirovanemu textu, ten netusim odkial mas a kto ho zosmolil, lenze jeho obsah je pre mna priam neuveritelny a k tomu som ti aj polozila otazku....

canama
3. apr 2013

@mia18112 to by ma teda zaujimalo co povedal....snad nie ze zena je na porodenie a krava na dojcenie? 😉 ja proste nevidim dovod davat dietatu kravske mlieko, je to len v nasich koncinach zauzivany stereotyp a uz vobec nie vo forme UM, pokial nemusim.

mia18112
3. apr 2013

@sirinka Ja som ten text skor pochopila tak, ze vývinová psychologia rozlisuje určité etapy vývoja človeka. A kazda etapa je niečim typická, ma svoje ohranicenie, určité znaky, špecifiká.....čo sa týka vývinu motorického, emočného, kognitívneho, sociálneho atd. Niečo dieťa v istých etapách straca, niečo získava......a tak je tomu aj vo výžive.

mia18112
3. apr 2013

@canama A teraz co riesis? Uplne sme odbocili od povodnej temy ...... Ja som kde a kedy obhajovala kravske, alebo umele mlieko??????

mia18112
3. apr 2013

@canama No škoda, ze si to nevidela a nepočula. Fakt by si neverila.

zdenkam
3. apr 2013

ja som dojcila starsieho syna do 2 r a mladsieho som odstavili teraz vo februari, kedze som v 3. mesiaci tehu, caka ho dost zmien takze sme museli pomaly zacat s nimi. Mal 2,6 roka. Dojcenie na verejnosti? NO ked su malicky a musi sa tak sa musi, neriesila som to.........raz mi mama povedala este pri starsom vezmi ho nakojit na wecko. Takmer som omdlela, ze reku ty by si jedla svoj obed na wecku. A kojenia na verejnosti sme si uzili, kedze to inak neslo....ked cestujeme do Sr....lietadlo, autobus, vlak a ked na mimino pride hlad, nepoviete malickemu, ze teraz nemozes tu. Nepochopi to. Dietatko tiez od hladu plakat nenechate? Ludi by to ak uz nic ine / a riesite tu verejnost/ rusilo viac ako to, ze mu date cecik. Nikdy som kojenie nebrala ako exhibiciu...schovala sa vsetko a maly isiel pod svetrik. A verte s 3.dietatkom budem v tomto pokracovat. A ked sa tu bavite o stereotype.......nie kazdy je prospesny...stretla som sa u nas s nazorom, ze vsetke plusy kojenia su mytus a nadhodnote....laik, ktory si najskor nikdy nic o kojeni ani neprecital. No ma cenu presviedcat takeho cloveka? Verim, ze pre svoje deti som kojenim, co sa oblasti vyzivy mohla urobit to najlepsie co sa dalo a vdaka ze mi to bolo umoznene /nie kazdej matke je dopriane kojit/....neriesim ako sa na to divala verejnost....a to zijem v krajine, kde kojenie stale potrebuje velku osvetu a je len par zien, ktore koji nad 6 m....v nemocnici mi nedavno vraveli, ze skolenie o prosesnosti kojenia nepotrebujem, ze by som ho mohla sama davat, ze tak smelo do dalsich 2 rokov kojenia. 😉
Ak kojite, tesim sa s Vasim babatkom. Ak nie a ste sa toho dobrovolne vzdali, je to Vasa volba a Vase dietata. Nebudem Vam robit kazanie.

canama
3. apr 2013

@mia18112 riesime tu to, ci tak velke dieta ake mala ta mamicka v telke potrebuje alebo nepotrebuje byt dojcene. ked povies ze 2 rocne dieta nepotrebuje uz byt dojcene (lebo materske mlieko neobsahuje pren uz nic hodnotne), tak tym nepriamo obhajujes UM, kedze pediatri odporucaju obycajne mlieko podavat az po ukoncenom 3 roku. cize si presvedcena ze ta krabicka obsahuje lepsie ziviny a latky, ze su cerstvejsie a zdraviu nezavadnejsie ako materske mlieko. ak o tom presvedcena nie si tak potom logicky vychadza, ze dieta potrebuje byt dojcene do ukonceneho 3 roku.

mia18112
3. apr 2013

@canama Ja som co sa veku týka písala akurat to, ze tak velke dieta ako bolo v TV už mohlo tu chvilku, co trval obrad v kostole a Tv prenos vydržať. Ze v tomto pripade neslo uz o babatko, ktore potrebuje papat kazde 2 -3 hodiny aj to len MM. Ze dotýčna maminka mohla mat lepsi ,, managment ,, - co sa zaiste da, ak sa chce.

sirinka
3. apr 2013

@mia18112 ale ja som to pochopila rovnako... Len ma udivuje ten vek, ktory autor povazuje za vhodny ci spravny.... 😉

canama
3. apr 2013

@mia18112 dotycnej mamicke sa evidentne nechcelo 🙂

erikasadek
4. apr 2013

prave mi to prislo..... je to vo franine skuste si prelozit cez googel nove poznatky co s atyka mozgoveho vyvoja dietata!! ale hlavne ma zaujalo kde sa robili vyskum u deti plne dojcenych, alebo len na umelej strave teda krabicove mlieko; a mozny impakt na IQ!!
a vysledok cim dlhsie deti boli kojene tym vysiie hodnoty vykazuju skupiny tyhto deti.. cize dlsie kojenie, = lepsi neuronovy vyvin....... urcite to nebude tych odporucanych 6 mesiacov.. 😉

http://lemondeetnous.cafe-sciences.org/2013/03/...

II- Impact de l’allaitement sur le développement cérébral et les aptitudes cognitives : ce que disent les études

Différentes approches ont été faites :
- comparaison à posteriori (sur la base de tests de QI) d’enfants allaités et d’enfants nourris au lait artificiel,
- approche expérimentale (sur humains et animaux),
- recherches des anthropologues.

Plusieurs études [2] [3] [4] [5] [6] ont montré une corrélation forte entre allaitement et développement cognitif et psychosocial chez l’enfant. Un meilleur développement intellectuel (sur la base de l’évaluation du QI d’enfants d’âges variant entre 6 mois et 15 ans) est corrélé à l’allaitement exclusif. De meilleures performances ont été observées dans le domaine de la lecture, écriture, mathématiques.

Dans nombre d’études, il a également été noté un effet dose/réponse marqué : plus l’allaitement est long, plus le gain en Qi est notable.

Quantitativement parlant, selon [9] la moyenne du QI pour la performance verbale (mesurée chez des enfants de 7 et 8 ans) était de 10.2 points supérieur chez les enfants allaités [9] et 6.2 points pour la performance globale. Après ajustement des autres facteurs (niveau intellectuel de la mère), le bénéfice chute d’environ 3 points.
Une autre étude fondée sur une méta-analyse englobant 7000 enfants [2], a montré que l’allaitement apportait un bénéfice de 5.3 points de la fonction cognitive (la comparaison a été faite sur des enfants de 6 mois et 16 ans).

Les différentes approches prouvent que l’effet commence à se faire sentir à partir de 4 semaines d’allaitement exclusif.

Enfin, les effets bénéfiques sur le cerveau sont d’autant plus marqué que le poids de naissance du bébé est faible (cerveau plus immature).

Une autre étude récente et assez intéressante [7], a fait le lien entre allaitement exclusif (à deux mois de vie) et la structure même du cerveau de l’enfant (mesures faites par échographie trans-fontanelle). Les auteurs ont en particulier montré que les bébés allaités exclusivement avaient un cerveau plus mature observable par la taille de leur thalamus (région sous-corticale qui gère le flux des informations traitées dans le cortex). Certaines études [8] confirment qu’un rétr stoji za uvazenie, ....

sama mam tri deti , dve som bohuzila nekojila, su zive a zdrave samozrejme, tretie sa mi podarilo kojit a vidim tu zmenu<; vo vztahu ako aj spravani; mojom .... lutujem ze som to neurobila pri prvych dvoch.... 🙄 😔

nalla
4. apr 2013

@erikasadek 🙂 môj chlap nebol dojčený vôbec 😀 a je to jeden z najväčších mozgov aké poznám. Dosahuje vynikajúce výsledky vo vede a má všetky predpoklady na to, že raz bude uznávaný vedec, ktorý to dotiahne ďaleko.

Že by výnimka potvrdzujúca pravidlo? 😝

erikasadek
4. apr 2013

@nalla jezisi nalla ja som tiez nebola dojcena mam od detsva vysoke iq

boze tu nikto nehovori ze deti na flasi su a budu hlupe!!!!!

kristepane len som dala na okraj nove poznatky co sa tyka kojenia a jeho priaznive vplyvu !!!!
berte to ako perlicku a nie ako nastroj ako sa drazdit vzajomne!!!! 🙄

vadimka
4. apr 2013

to, ci bude niekto uspesny v prof.zivote urcite nezavisi od toho, ci bol ci nebol kojeny...kojenie skor dava dietatku istotu, mozno podporuje imunitu, mozno aj nie....naplna jeho potreby dusevne a do roka aj nutricne...niektorym detickam staci kojenie pol roka, niektorym nestacia ani dva..vsetko je indi=vindi 😉
nasilu ani babatko nedovoli, aby ste ho kojili dva roky....a tie vsetky hadky, co je spravne a nie...hlavne dajme detom lasku a zdravu pozornost....

rosienka
8. apr 2013

Och jee, este bude treba vela generacii dojciacich mamiciek na verejnosti, kym sa stane dojcenie normou a nie pchanie flase, lebo ved treba zachovat "dôstojnost". Odrazu kolko je tu puritanok pohorsujucich sa na uplne prirodzenych ludskych potrebach. Namietate kvôli udajne "vysokemu" veku dietata, voci zlemu manazementu matky, voci nedostatocnemu schovavaniu sa a zakryvaniu "ceckou" apod. Mne to pride ako jedno velke pokrytectvo. Tu sa idete poburovat nad poloodhalenym prsom a na druhej strane sa ziadna uz ani len nepozastavi nad polonahymi pipkami na plagatoch so spodnou bieliznou, ci nehovoriac o muzskych casopisoch, ci tak verne znamej sexici z Noveho casu. Prsia ako sexsymnol pre chlapov, to je OK, na to predsa su, ze? Ale ako zdroj potravy pre male dieta, to uz nie, to treba kryt, tajit, tutlat niekde v kutku, doma, na kraji spolocnosti. Trochu sa zamyslite, na co tie prsia mame... Mne osobne to krmanie v priamom prenose neprislo vôbec scestne a nechutne, ale uplne super tej babe fandim.

juliakocka
10. apr 2013

http://www.ze-me.org/index.php/vedomi/327-vedom...

kojenie určite ano, ale nie 3 rocne dieta na verejnosti, ale je to kazdeho vec.....inak kravske mlieko nie je ziadna vyhra....my teraz skusame sojove, ryzove,,mandlove....su super a detom chutia

juliakocka
10. apr 2013

@rosienka ta baba je exhibicionistka a tesila sa, ze jej cicky uvidi cele SR- to je nechutne........inak kojit na verejnosti, ale trochu intimnejsie a slusnejsie sa da, to robim aj ja

monika15
12. júl 2013

@juliakocka presne !!! vsetko sa da... co je na tom dobr eked aj tu ten TIME dole.... 5 rocne decko tak na fotku och.....
hruza