Dojčenie počas tehotenstva

strapco13
11. máj 2011

Veľa mamičiek otehotnie popri dojčeni a začnú sa vynárať otázky: Prestať, či neprestať kojiť? Ohrozuje dojčenie bábo v brušku? Nebude mamička vyčerpaná príliš? Nespusti sa predčasne pôrod?
Mamička môže kojiť naďalej, pokiaľ gynekológ nenájde reálny dôvod, prečo prestať. Pri kojení sa vyplavuje oxytocín a maternica naň reaguje fyziologickými sťahmi. Ale oxytocín sa vyplavuje aj pri intímnych činnostiach, čiže pokiaľ nie je zakázaný sex, netreba sa báť ani dojčenia. Príroda to zariadila tak, že živiny si ako prvé berie bábätko v bruško, potom idú do mliečka a zvyšok ostáva matke. Čiže pokiaľ sa mamička cíti dobre, tak ani detičkám nič nechýba. Základom je plnohodnotná a pestrá strava matky, po pripade vitaminove doplnky.
Laktácia v tehotenstve vplyvom tehotenských hormónov klesá. Okolo 16. týždna sa zloženie mliečka začne meniť pomaly na kolostrum. Niektoré deti reagujú na zmenu chuti a toku mliečka odstavením, iným deťom to nevadí a dojčia sa bez problémov až do pôrodu a potom tandemovo s mladším súrodencom. Dieťa sa nedá do dojčenia nútiť, nedá sa dopredu povedať či sa po pôrode vráti k dojčeniu alebo nie.
Po pôrode má prednosť pri dojčení novorodenec, potrebuje kolostrum – to prvé mliečko. Podľa veku a režimu staršieho súrodenca mamička môže kojiť naraz obe deti alebo každé zvlášť. Každé dieťa môže mat pridelený svoj prsník, ale môžu si prsníky aj striedať. Mala by sa rešpektovať individualita každého dieťatka. Rovnako to platí pri dojčení dvojčiať či viacerčatách /alebo troch a viacerých deťoch rozličného veku/, je to trošku náročnejšie, ale mliečko sa tvorí podľa potreby a pokryje potrebu všetkých detí. Pri viacerčatách sa väčšinou deti koja buď každé samo, alebo sa koja dve naraz a ďalšie odpočívajú, pričom vynikajúca pomôcka je vankúš na kojenie, deti sa koja vo futbalovej polohe a matka ma voľné ruky pre ďalšie dieťatko.

strapco13
autor
13. sep 2011

@tunylyk pravdepodobne to budes mat rovnako 😉
inak malokedy treba v nemocnici dokrmovat :(

tunylyk
13. sep 2011

@strapco13 no pri prvom som mala komplikovany porod,maleho ozivovali,hned ho supli na detsku intenzivku na pozorovanie,ziadne prilozenie sa nekonalo,pustili ma k nemu tusim az po 48hodinach,aj to som si vydupala,takze urcite viem,ze ho krmili,kym ma neprelozili k nemu na oddelenie,bol napojeny na infuzkach,mliecko som mu nosila odsate,potom uz papal aj sam,pani primarka mi velmi pomohla,bola trpezliva a dojcenie sme zvladli,ked sa tak na to pozriem,tak to uz taham vyse troch rokov a este ma to neprestalo bavit 😀

prsky
13. sep 2011

@saranata ako ktori lekari, oficialne vyjadrenie je take, ze tehu nie je prekazkou dojceniu, pokial nie su nejake problemy... moj nazor je, ze ked mozes pocas tehu sexovat, mozes aj dojcit, riziko je porovnatelne 😉
ono maloktory lekar ma k tomu nieco prestudovane, tak radsej "zakazu" .. je to vsak tvoje telo, tvoje deti, tvoje rozhodnutie - oni zan nasledky nenesu. velakrat aj predpisu matke nejaky liek, zakazu dojcit a nestaraju sa - a pritom staci malo a da sa vo vacsine pripadov aj dojcit

strapco13
autor
13. sep 2011

@tunylyk ja mam pocit, ze cm je dieta vacsie, tym je dojcenie krajsie..ked dieta dava uz najavo ako strasne sa lubi dojcit
a uplne uzasne je ked sa dojcia obe naraz a maly mi hladka malu pri tom 😵 😵 😵 😵

tunylyk
13. sep 2011

@strapco13 vtedy vieme obaja,ze to je len nasa chvila 🙂 v sobotu som sa akurat smiala z mm,malemu vravi,ze teraz nechaj maminu na chvilu mne a chytil ma za druhy momentalne volny prsnik,tak sa zaskeril,didku nepustil a tatika capol po ruke 😀

prsky
13. sep 2011

@saranata no ale nepytala si sa na moj postoj k lekarom 😅
mliecko bolo cele tehu, od polovice menej, ku koncu kolostrum .. rodila som nakoniec nanestastie CR, kedze "se chybicka vloudila", tak bola aj vacsia strata krvi, dostala som transfuziu a nemocnicny protokol veli nedojcit 6h po transfuzii, po leziacky sa tazko cosi vydupava, tak maly nebol prilozeny ihned, ale problem s dojcenim nebol (ale to nebol ani po prvom CR). ale bolo to s mlieckom ako po prvom porode - nabehlo az na treti den, dovtedy maly cuckal kolostrum .. ale su maminy, co maju mliecko hned, neviem ako by to bolo, keby som porodila prirodzene
pocity boli pocas tehu rozne, tym, ze som mala citlivejsiu pokozku, bolo to aj trochu neprijemne, ale zas nie tak, ze by som s dojcenim prastila .. zaciatky tandemu boli vtipne, treba sa pripravit na dlhsie obdobie nadprodukcie, teda pokial bude dost cucat aj starsie dietatko - ja mam slabsiu nadprodukciu este teraz, ale maly uz s prehladom zvlada, zo zaciatku mal trochu problem so silnym tokom mliecka ... ak ta nieco zaujima, pokojne sa pytaj

zuzkat1
14. sep 2011

@strapco13 hej teoriu ovladam🙂 len ak bude druhe mimi ako hani tak mi to bude na 2 veci🙂 ona proste ten jeden odmietla a hotovo 😝 radsej bude hladna nez z neho papat

strapco13
autor
14. sep 2011

@zuzkat1 uvidis ake bude....ponukaj obe rovnako, striedaj polohy...a malemu to potom bude jedno z ktoreho prska sa napije...ked jeded prsnik odmieta celkom sa osvedcuje prilozit ho akoze na oblubeny prsnik a v poslednej chvili sa mama pootoci rychlo a babo dostane ten neoblubeny..vacsinou si to babo nevsimne..lebo babu moze vadit napr, ze lezi na pravom boku, poripade ma iak rucicku ako si to ono predstavuje a pod

zuzkat1
14. sep 2011

@strapco13 no mam na to este cas🙂 len ma zaujimalo ci bude v oboch lebo pri prvom tehu som uz mala o takomto case naliate prsniky... a teraz zatial ten "chromy" nic🙂

strapco13
autor
14. sep 2011

@zuzkat1 no ak ti mam pravdu povediac..mne sa teda nenaliali prsia ani po porode a dojcim obe deti 😉
neboj sa.mliecko nabehne v oboch..Hanka stale odmieta oba? neskusala si jej ponuknut aj ten co nechce?

zuzkat1
14. sep 2011

@strapco13 v tom co nechce uz nie je mlieko... ona chce len pravy a ten takmer nonstop🙂 z toho laveho nekojim uz od oktobra 2010🙂

strapco13
autor
14. sep 2011

@zuzkat1 ja viem, ze z neho nekojis..len ci nahodou mala nezabudla ze ho nechce a pricucne sa aj na ten

zuzkat1
14. sep 2011

@strapco13 ona si ho obcas vypyta ale hned ako sa k nemu priblizi tak sa usmeje a povie nie🙂 a doda ze bleee🙂 mila je🙂 ale krmi z neho svoje plysove zvieratka 😀

adrioska
22. sep 2011

Ahojte, som v 6 tt a mam v maternici hematom, som na rizikovom, ale dobra sprava, ze sa zmensuje, tak snad to dopadne dobre.Uz ani nespinim. Maleho este stale kojim, doktorke to vobec nevadilo, akurat mi kvoli tomu nedala lieky na udrzanie tehu, vraj to nechame na prirodu...Dnes som dostala vycitavu prednasku od svojej rodinnej znamej, ze co mi je prednejsie, ci babatko v brusku alebo kojenie, ci chcem kvoli kojeniu potratit, kedze mam ten hematom...Ja som bola odhodlana dojcit aj nadalej, ale rada by som vedela vase nazory, ci naozaj robim spravne, mozem babatku ublizit? Inak sa citim v pohode chvalabohu, akoby som ani nebola tehotna, byvam vecer unavena, ale to asi vsetky tehulky su...

adrioska
22. sep 2011

@strapco13 ahoj, prosim Ta vedela by si mi poradit ohladom vyssieho pisaneho problemu? dakujem 🙂

strapco13
autor
22. sep 2011

@adrioska pokial tvoja rodinna znama nie je gynekologicka a nevysetrila ta..tak sa do toho ci kojis alebo nie, nema co starat.
pokial Ta vysetrila Tvoja gynekologicka a vie ze kojis a neriesila to..tak nie je dovod prestat dojcit 😉
hematom moze mat aj zdrava zena co nekoji.
len by som dala pozor na stravu..nech je bohata, pestra, plno vitaminov, kedze ide zima, tak by som si dala aj nejake vitaminy pre tehotne
ze si vecer unavena...no si tehu..prvy trimester je vacsinou tazky..telo sa pripravuje, odcerpava energiu..vela oddychuj, kym sa hematom nevstrebe uplne tak skor kludovy rezim
ak mas ranne nevolnosti..tak potom skus nejake lieky od gynekologa /alebo Tums, ci Gastrotuss na volnopredaj...pomahaju, hlavne ak pali zaha/...nech sa maternica pri zvracani nenamaha
ono moze sa stat, ze priroda rozhodne, ze nema tehu pokracovat..ale to sa proste stava aj nedojciacim, aj ked je to smutne..ale taky je zivot

adrioska
23. sep 2011

@strapco13 dakujem Ti velmi pekne. Zatial sa citim dobre chvalabohu, obcas mi je blbo, ale to je nic oproti inym tehulkam, ktore zvracaju a tak, aj mi chuti jest.Ja som bola odhodlana kojit nadalej, len ma zarazila ta znama, nasadila chrobaka do hlavy kvoli hematomu.Vcera po tom rozhovore som zacala znovu spinit, ale len hnedu krv, uz je to lepsie, mozno sa len hematom vyplavuje. Dakujem este raz! 🙂

strapco13
autor
23. sep 2011

@adrioska spinenie si ale daj skontrolovat gynekologickou...je mozne ze sa "len" vyplavuje hematom..ale radsej skontrolavat, ci sa netvori novy

jankaham
23. sep 2011

Ahojte, som rada, ze som natrafila na tuto temu. Mame 13 mesacnu dceru a som v 30 tt. S malou sme o kojenie doslova bojovali. Vtedy som si to nevedela vysvetlit, cim to bolo, ale zacala odmietat prsnik- doslova sa odtahovala. Bola vo veku, ked sa o vsetko intenzivne zacala zaujimat- tak som si to vysvetlila tym, Ma mohlo napadnut, ze to mozno aj tehotenstvom a znizenou tvorbou, ale jednoducho sa jej nechcelo vobec cucat. Som sa zatala a neustale som ju prikladala - aj ked len na chvilu, 1x-2x za den, aj napriek citlivym bradavkam, len aby nezabudla cuckat( a obcas som zacitila aj ostrost jej novych jedniciek 😨 ).
V lete som to uz nevydrzala a dala umele mliecko- kedze dieta v jej veku ma vypit aspon pol litra denne- co u nej nehrozilo. Ale najpv mala rano vzdy cicu. A teraz mi konecne nabehlo kolostrum a aj ona sa rozcuckala- uz si aj cez den vypyta sama.
Moj problem spociva v tom, ze mi zacalo tvrdnut brusko a najviac to citim hlavne pri kojeni. Ale ked som sa tak natrapila, sa mi nechce to teraz nechat tak, a aj dcera sa meni na miernu zavisacku- co ma na jednej strane tesi a bojim sa ako by som ju zase oducila. Kojime hlavne rano, ked sa zobudi a okolo obeda na zaspanie. Mojmu doktorovi som nepovedala, ze kojim doteraz- som to za kojenie ani nepovazovala. A hned na zaciatku tehu mi povedal, ze max. do 20tt. Aj ked ja som hned od zaciatku chcela zazit tandem. Tak som si povedala, ze to snim uz riesit nebudem.
Takze ak mate pre mna nejaku radu, osobnu skusenost, budem rada 🙂

strapco13
autor
23. sep 2011

@jankaham bolesti v podbrusku pocas dojcenia, moze to byt tie normalna sucast tehotenstva a dojcenia v kombinacii. Niekedy je tato bolest vyraznejsia na zaciatku a na konci tehotenstva.
idem uz k malej tak len link http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...
ak sa chces cokolvek spytat..tak sme tu..aj ostatne clanky snad pomozu

kkubekova
28. sep 2011

@strapco13 Ahoj, aj ja mam bolesti v podbrusku - niekedy aj 3 hodiny po dojceni, ale nastastie su znesitelne 😉
Co ma ale trapi je znizenie poctu dojceni - dcerka ma uplne ignoruje, ked jej prsniky ponukam - klasicky si da rano po zobudeni a niekedy ked ide spinkat na obed - ale uz posledne 3 dni nechce ani to - tak sme na jednom dojceni za den. Kedze je chora, tak je to u nas naozaj nezvycajne, kedze inokedy sme sa pocas choroby dojcili aj kazde 2-3 hodky. Bojim sa, ze jej to jedno dojcenie nebude stacit - ako si to riesila ty pri syncekovi? Ako si mu nahradzala dojcenie (mliecko). Zda sa mi uplna blbost prejst teraz na UM - do dnes nemame cumel, pije s pohara, resp. so slamky.....
Vdaka za odpoved

strapco13
autor
28. sep 2011

@kkubekova bolesti podbruska su bezne na zaciatku tehu aj ked zena nedojci...ale pokial sa citis dobre a nie su ine potiaze, tak sa dojcite
je mozne, ze malej sa nepaci zmena chuti a toku mliecka...tomu nezabranis, hormony to proste spravia...nadalej ponukaj prsnik, nenut..ona si mozno na zmenu zvykne
mne sa maly dojcil uplne bez problemov X.krat denne az do 20tt..vtedy sa meni mliecko na kolostrum a on sa mi zo dna na den odstavil...ale po porode sa vratil k dojceniu 😵 😵 😵
to obdobie som UM nedvala. /maly mal 15 mesiacov..cize ako vy/..tiez sa UM zdalo zbytocne, je pravda ze na kravske sm si netrufla..davala som Acidko ochutene rano a inak mlieko vo forme jogurtov, tvarohu a smotany do jedla..na pitie mal cisto vodicku, ovocne stavy, nedavala som mu ine na pitie

kkubekova
28. sep 2011

@strapco13 Jeej, to je super, ze sa maly vratil k dojceniu 😉 Ponukam stale - ale kasle na mna - budem pokracovat 😉
Acidko davam aj ja, ale len 1-2x do tyzdna a jogurty cca kazdy den na olovrant - budem to viac sledovat a dufat, ze sa budeme dojcit dalej - len aby som mala mliecko 😝
Vdaka za odpoved - drz sa a vela energie pri pomoci maminkam 😉

strapco13
autor
28. sep 2011

@kkubekova mliecko budes mat..gro dojcenia je v hlave..ak veris ze to ide, tak to pojde 😉
uvidid..mozno si zvykne na zmenu ..a mozno je to len tou chorobou..vie dychat nosom? neboli ju nieco v pusinke?

kkubekova
29. sep 2011

@strapco13 Ja viem, ze je to v hlave - a verim, ze to pojde 😀 Sopliky ma, ale v pohode dycha - ked sa jej neda, tak sa odpoji, nadychne, prhltne sopliky a ide dalej 😉 pocas dojcenia je vsetko OK - no teda pocas toho jedneho, obcas sa zatvari kyslo 😝 ale inak pohoda, len nechce viac ako raz denne - uz stvrty den ponukam, ponukam a nic z toho - ale este to nevzdavam - obcas mam pocit, ze by si aj dala, len jej nechuti, rano okostuje, povie si nic moc a uz potom nechce 😅 uvidime, ako to pojde dalej

strapco13
autor
29. sep 2011

@kkubekova dieta nedonutis cuckat..snad si zvykne a ked nie..uvidis po porode

kkubekova
30. sep 2011

@strapco13 tak to ze ju nedonutim, je mi jasne - ma svoj rozum, aj ked je este mala - dnes sme zial na pocte 0 kojeni ☹ ale este sa nevzdavam 😅

strapco13
autor
30. sep 2011

@kkubekova ☹ ale nevzdvaj sa..ponukaj nadalehj..ale pokial jej nechuti, nedonutis

firstbaby
7. okt 2011

Ahojte kocky, som v nejakom 5-6 tyzdni, dcerka ma 18 mesiacov a stale sa dojcime.Avsak citim tlaky z okolia rodiny okrem mm, poradite nejaku radu ako tomu sikovne predist? Podotykam, ze pokial mi to zdravotny stav bude dovolovat a malej bude chutit, nemienim ju odstavovat 😉 Dakujem

firstbaby
7. okt 2011

@strapco13
@prsky dievcata mozem sa opytat ake vitaminy ste brali v tehu pri dojceni? Dakujem pekne 🙂