Dojčenie počas tehotenstva

strapco13
11. máj 2011

Veľa mamičiek otehotnie popri dojčeni a začnú sa vynárať otázky: Prestať, či neprestať kojiť? Ohrozuje dojčenie bábo v brušku? Nebude mamička vyčerpaná príliš? Nespusti sa predčasne pôrod?
Mamička môže kojiť naďalej, pokiaľ gynekológ nenájde reálny dôvod, prečo prestať. Pri kojení sa vyplavuje oxytocín a maternica naň reaguje fyziologickými sťahmi. Ale oxytocín sa vyplavuje aj pri intímnych činnostiach, čiže pokiaľ nie je zakázaný sex, netreba sa báť ani dojčenia. Príroda to zariadila tak, že živiny si ako prvé berie bábätko v bruško, potom idú do mliečka a zvyšok ostáva matke. Čiže pokiaľ sa mamička cíti dobre, tak ani detičkám nič nechýba. Základom je plnohodnotná a pestrá strava matky, po pripade vitaminove doplnky.
Laktácia v tehotenstve vplyvom tehotenských hormónov klesá. Okolo 16. týždna sa zloženie mliečka začne meniť pomaly na kolostrum. Niektoré deti reagujú na zmenu chuti a toku mliečka odstavením, iným deťom to nevadí a dojčia sa bez problémov až do pôrodu a potom tandemovo s mladším súrodencom. Dieťa sa nedá do dojčenia nútiť, nedá sa dopredu povedať či sa po pôrode vráti k dojčeniu alebo nie.
Po pôrode má prednosť pri dojčení novorodenec, potrebuje kolostrum – to prvé mliečko. Podľa veku a režimu staršieho súrodenca mamička môže kojiť naraz obe deti alebo každé zvlášť. Každé dieťa môže mat pridelený svoj prsník, ale môžu si prsníky aj striedať. Mala by sa rešpektovať individualita každého dieťatka. Rovnako to platí pri dojčení dvojčiať či viacerčatách /alebo troch a viacerých deťoch rozličného veku/, je to trošku náročnejšie, ale mliečko sa tvorí podľa potreby a pokryje potrebu všetkých detí. Pri viacerčatách sa väčšinou deti koja buď každé samo, alebo sa koja dve naraz a ďalšie odpočívajú, pričom vynikajúca pomôcka je vankúš na kojenie, deti sa koja vo futbalovej polohe a matka ma voľné ruky pre ďalšie dieťatko.

prsky
7. okt 2011

@firstbaby neberiem 😉 snazim sa stravovat zdravo. beriem akurat vitamin C (davam si praskovy z DM do pitia po cely den - pre viac info nakukni tu na konovi do temy o vitamine C), vecer si s deckami supnem vit D (davam oleovit, ale uz je jedno ci vigantol ci oleovit, pretoze v oleovite zmenili recepturu) a obcas si davam probiotika. teraz este rozmyslam kvoli pigmentovym skvrnam vyskusat brat B3.

firstbaby
7. okt 2011

@prsky dakujem, ja som tri mesiace pred planovanym tehu brala Jameson folic acid, teda kys. listovu v prirodnej forme a tiez sa snazim zdravo stravovat, pit vela tekutin a zbytocne do seba nepchat tabletky.Nedavno som bola na odbere krvi a vsetky vysledky vratane hodnot zeleza ( s cim som mala v minulosti problem ) boli dobre. 😉

strapco13
autor
7. okt 2011

@firstbaby predist tomu nepredides..budu tlaky, budu sa ta pytat, ci neohrozujes babatko
odpoved je: priroda to zariadila tak, ze najprv si potrebne ziviny z tvojho tela potahen babatko v brusku, potom idu do mliecka a zvysok ostava mamicke..a teda ak sa mamicka citi dobre tak, urcite babatko v brusku nic nepostrada
keby dojcenie ohrozovali babo v brusku, tak by to priroda zariadila tak, ze sa pocas dojcenia neda otehotniet
zena ma dve prsia na to aby vedela dojcit dve deti 😉
plus vytlac im clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem... ..je to clanok laktacnej poradkyne
a plus...je miliony zien, ktore otehu pri dojceni a donosili dieta pri dojceni a dalej dojcili tandemovo 😉

a k vitaminom..ja som brala Femibion, striedala s GS nieco pre tehu zeny ..ale nie nejak pravidelne som to brala..a mala sa narodila 3370g..cize urcite sa nejednalo podvizivene babo..a rodila som v 40tt..cize ziadny predcasny porod..ale je pravda ze mne sa maly v tehu odstavil v 2Ott sam :( prestalo mu chutit kolostrum..ale vratil sa k dojceniu 😵

firstbaby
7. okt 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne, nad vitaminmi porozmyslat, porozpravam sa aj s gynekologom a dakujem za rady.Som zvedava dokedy sa drobec bude dojcit a ci sa k tomu po porode este vrati. 😉

pele
15. okt 2011

Ahojte baby,
my sa stale dojcime a nevyzera to na ziadne samoodstavenie...zaujimalo by ma, ako to vyzera pri dojceni 2 deti po porode babatka, ak ma niekto skusenost. Nezacne sa starsie dietatko dozadovat castejsieho dojcenia, neziarli na mensie babo, papa dalej aj tuhu stravu? Kolkokrat dojcite starsie za den?

strapco13
autor
16. okt 2011

@pele moj maly sa vratil k dojceniu ked mala mala asi mesiac....nezziarlil na nu a ani teraz neziarli..a mam pocit, ze ich spolocne dojcenie praveze zblizuje..maly ju hladka pri dojceni a ked sa aj dojci sam a chce ist na prsnik ktrry mam vyhradeny pre malu /ten plnsi, lebo mensie babo ma prednost/..tak mu len poviem ze ten je pre sestricku a on sa nepricucne na ten..a len nan ukazuje a hovori Kako, Kako ..akoze Kika, Kika /len to este nevie vyslovit/..ze proste, ze ten je pre sestricku
ked sa mala budi ..tak mi sam donesie plienku /davam si ju pod prsia aby som nebola cela od mlieka/ a hovori..Kako, ham..ze Kika ide papat
Starsieho dojcim stale na poziadanie a neprestal mi jest tuhu stravu, stale je dobry papkos, noc maly prespi uz dlho..este ked sa kojil na zaciatku tehu
a ano ..dozaduje sa casteho dojcenia..jednak dobieha ten polrok co sa nekojil, jednak si tym podla mna urovnava v hlavicke narodenie setricky /ale to sa prejavuje aj tym, ze ked sa ona hra pod hrazdickou tak musim aj jemu nachystat, rovnako sa tvari ako mala, ze si po dojceni odgrgava na pleci a pod/..ale mne to nevadi,,niekedy ked ma lepsiu zabavku alebo ked sme v aute, tak aj ked kojim malu tak sa nedozaduje.

tammika
4. nov 2011

@strapco13 Ahoj, tak uz aj ja sa pridavam do tejto temy, napriek malej zavislacke na prsku mi dnes doktor potvrdil tehu 🙂 Ale neodpustil si poznamku, ze "kojit prestanete, lebo ochudobnujete dieta v brusku". Bola som rozhodnuta prestat dojcit, ale po precitani tejto temy som sa opat rozhodla, ze sa kojit budeme, samozrejme pokial nebudu ziadne problemy. Mala este vobec nie je pripravena na odstavenie, aj ked uz mala 20 mesiacov. Ale tie poznamky okolia 😒 A neviem si predstavit pri nasom nocnom rezime (tak 3-4 krat hore), zeby som ju nedojcila. Iba to ju znova uspi. Tak snad vsetko pojde dobre a nebudu ziadne problemy 🙂 A este sa chcem podakovat aj za rady a povzbudenia, ktore ostatnym mamickam davas.

silvid
4. nov 2011

@tammika ahoj, necitala som predchadzajuce prispevky, ale z mojej skusenosti....cakame dalsie babo, prisla som na to ked mal maly necelych 13 mesiacov, je zavislak doteraz, som v 26 tyzdni....ked som zistila ze cakame babo-bola som stastna aj nestastna, nevedela som si predstavit, ze by som mala Matkovi vziat jeho "dudky" - proste bez sance, vtedy som si hovorila ze aspon do toho 26 tyzdna (sa to vacsinou pise ze dovtedy je to relativne bezpecne, potom....je to na kazdej z nas)...reakcie okolia boli katastrofalne, ci som normalna, ci som sa zblaznila, ze vsak uz je velky, ale ono to nie je len o tom mliecku, on ma potrebuje citit, zaspat by nezaspal ani nahodou, a teraz ked idu zubky je to jedina moznost ako prezit noc ze je vlastne celu noc zaveseny na mne....pre mna je vzdy lepsie ponuknut mu ako ho hodiny tisit na rukach...Na zaciatku tehotenstva som si vravela, ze vsak hadam do toho 26 tyzdna sa sam nejako odstavi, ale ani nahodou, a som tomu aj rada, len dufam ze nebudu ziadne problemy....mam kamaratku, ktora 4 dni kojila vlastne az do porodu, vravela ze ten posledny mesiac to bolo dost brutal a mala aj kontrakcie, uvidim, pokial to neohrozi malu v brusku, urcite som rozhodnuta pokracovat....No a na zaver - ziviny urcite neodobera maly babatku v brusku, ja som sa docitala, ze v prvom rade si beri babo v brusku, potom "zavislak" a co ostane (ak ostane) ide mamine....No a v mojom pripade je babo momentalne o 7-10 dni dokonca vacsie, takze je to obycajna povera....

strapco13
autor
4. nov 2011

@tammika gratulujeme
no poznamky okolia..nevsimaj si ich..riad sa svojimi pocitmi..tvoje telo ti da signal co potrebuje
v podstate pokial dr nezakaze sex, tak mozes kojit 🙂
a ono je to naozaj zariadene tak ako pise @silvid najprv si berie babi v brusku, potom ide do mlieka pre dojciace babo a zvysok ostava mame..cize pokial sa mama citi dobre tak babatkam nic nechyba
len si treba dat pozor na stravu..aby bola pestra a vyvazena a pnohodnotna

cajova_lienka
13. nov 2011

@strapco13 ahojte babenky, a dakujem za temu. od vcera je aj pre mna vysoko aktualna 🙂 maly 8mesacny zavislak a drobna fazulka v brusku 🙂 a aj s Vasim povzbudenim ste ma len upevnili v nazore ze chcem kojit dalej. 🙂

strapco13
autor
14. nov 2011

@cajova_lienka gratulujeme 😵 😵 😵 a nech sa fazulke dari 😵

jana776
14. nov 2011

ahojte, tak aj sa pridavam do temy 🙂
mala ma 22 mesiacov, stale sa dojcime na poziadanie. Za to vam chcem podakovat hlavne tuto na modrom konikovi, je to uzasne ze sa tu najdu babenky ochotne vzdy poradit 🙂 Keby nebolo konika tak by som dojcila asi tak mesiac.
Teraz cakame druhe a som zvedava ci vydrzime dojcit az do tandemu, rada by som 😵

strapco13
autor
14. nov 2011

@jana776 gratulko a drzim palce

kristip
30. nov 2011

Ahojte, ja som v 24. tyzdni a hlasim, ze kojenie pokracuje. Nenastalo ani samoodstavenie, ked sa mi zacalo tvorit kolostrum. Tak dufam, ze bude vsetko v poriadku a nebudeme musiet prestat 😉

strapco13
autor
30. nov 2011

@kristip krasne pokracujete..lešn tak dalej...nech sa dari aj nadalej 😵

civediamo
30. nov 2011

ahojte kočky,bola som u gyn. a ten mi povedal čo ma dosť šoklo,že mam prestat kojit svoju dceru,ma už 21 mesiacov,ale pred spanim si to vyžaduje,včera som to skusila,ale ted tolko revu som od nej nezažial za celych 21mesiacov,tak teraz neviem čo mam robit či ju odučit od kojenia,alebo pokračovať,poradte, ☹

strapco13
autor
30. nov 2011

@civediamo nie je dovod prestat dojcit dieta pokial nemas nejake tazkosti nezlucitelne s dojcenim alebo pokial sa dieta dobrovolne neodstavi same 😉
podla WHO sa dieta dobrovolne pred 2,5 rokom same neodstavi
moj gyn absolutne neriesil ze dojcim pocas tehu
dojcim stale obe deti 😉 vie o tom moj gynekolog, pediatricka...nikto nic nenamieta..no ved by aj skusili 😀 😀

trnka77
30. nov 2011

@civediamo pripájam sa aj ja...kojím už skoro tri roky vkuse...celé tehotenstvo...a myslím,že tak skoro ani neprestanem 🙂 🙂 ....záleži na tom ako sa cítiš ty a ako bude prebiehať tehotenstvo...mňa tiež moja gyn.odrádzala,ale vsadila som na svoju intuíciu a dobre som spravila 😉Dohodla som sa s ňou,ak by som mala veľké problémy tak skončím a odvtedy moje kojenie neriešila 😝 hlavu hore a užívaj si tehotenstvo 😀

civediamo
1. dec 2011

@strapco13
@trnka77 dakujem vam ,budem pokračovať,ak mi to nebude robiť problemy,som rada že ste ma podporili a napisali svoju skusenosť,lebo som bola s jeho vyjadrenia dosť mimo,prišlo mi to dosť divne,lebo sama viem o mamičke ktora kojila aj počas tehu a nemala žiaden problem,,,ja zatial tiež nemam až na ranne nevolnosti ,ktore som mala aj pri prvej,takže to s tym nema nič spoločne,,,a som nesmierne rada že ma v tom podporuje aj manžel,ten sa sam divil čo je to za blbosť,ved to s tym nema nič spoločne🙂dakujem kočky 😉

happy8051
1. dec 2011

u nas to dopadlo inak ako som cakala a trochu som stale z toho smutna.... Natalka sa odstavila sama zo dna na den, ked som bola v 6tt. asi jej mliecko prestalo chutit.... uz mi aj zmizlo tak dufam ze po porode sa pekne rozbehne... mala obcas pride, vyhrnie mi tricko, pohladka a ide prec 🙂 a to som bola odhodlana dojcit do porodu 😀 vyriesilo sa to samo a mala odvtedy prespi noc...
dufam, ze sa k dojceniu vratime ked porodim....

matkokrtko
6. dec 2011

@strapco13 ďakujem za krásnu tému.... 🙂 🙂 🙂

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 ahoj strapco potrebujem radu - drobec 9m sa mi zacal budit v noci a neviem ho ulozit inak ako dat mu prsnik - snazim sa ho nenechat zaspat a potom prelozit. - nepije vela skor sa chce ukludnit. lenze ked mu dam vzdy ked sa zobudi tak potom mi po par dnoch dospel k tomu ze sa budil 6-8 x za noc kvoli troche mliecka proste si cucol a ulozil sa cca na 1-2 hodky. ja som uz v stave do blazninca - staram sa o neho na 85% sama - maznel je bud v robote alebo maka na dome. aj v noci k nemu vstavam len ja.... som v osmom tyzdnii a uz pomaly nevlazdem. ked mu mlieko nedam - 1-2x za noc pomoze na zaspatie vodicka prip. gelik na zuby ak je nervozny a uboleny z toho. ale asi 3-4x za noc kojim. ked mu mlieko nedam tak ho musim zvacsa ukludnovat na rukach alebo pod. aj 1,5-2hod. a nakoniec aj tak pomoze len prsnik. odstavit ho nechcem a ani cpat UM ked mam dost svojho. ale potrebujem radu ako si poradit s takymto nocnym kojenim. cez den je kojeny 3-4x - rano - 1-2x poobede a vecer pred kupanim. ked som mu davala mliecko po prikrme stale mi vrackal aj ked som mu znizila davku prikrmu. (sme mali dlho reflux a az teraz pri prikrmoch sa nam to zlepsilo) poprosim skus nieco vymysliet lebo nevladzem takto fungovat dalej - kojenie ma sice tesi ale toto je uz na hrane mojich sil - potom po nom cez den kricim a tecu mi nervy na kravinach lebo som strasne vycerpana.... a sorry za roman 😉

strapco13
autor
6. dec 2011

@cajova_lienka verim, ze to je tazke..ale kolo 8-10 mesiaca je uzkost 8 mesacnych..asi prechadzate tym...dieta si cez den zacina uvedomat kto je jeho a kto je cudzi a vnoci sa potrebuje uistit, ze si tam ty a si tam pre neho, este nedokaze vklud spracovat zazitky z dna
my sme v tomto obdobi spali so synom tak, ze sa ma drzal kolo rku a ani neviem kolkrat sa kojil..ale potom to zrazu preslo /strasne pomohlo ked som to prestala riesit a ukludnila sa/..proste je to vyvojova faza, kazde dieta tym prejde, u niekoho je to vyraznejsie, u niekoho menej
plus si tehotna..vplyvom tehu sa znizuje mnozstvo mliecka, tak si to vynahradza castejsim dojcenim a zrejme syn citi ze si nervozna /za to nemozes, to su hormony..vyhpodia ta z rovnovahy aj za uplnu prkotinu a ty sa potom hnevas aj na to ze sa hnevas 😅 ..teda aspon u mna to tak bolo 😅 😝 ..takze plne ta chapem ze si nervozna/..ale tvoj syn citi tvoju nervozitu a inak ako ubezpecit sa prsnikom este nevie
skus sa ukludnit /ja viem, blba rada ☹ /, pri dojceni vyuzivaj stlacanie prsnika, pomozes mu napit sa viac mliecka, skus s nim zintenzivnit kontakt aj telesny.viac sa objimat, tulit sa k sebe..pomoze mu to prekonat uzkost z neznama

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 no visi na mne stale ked sa da - problem je ked varim a pod. a problem je ze jemu to, ze je v noci pri mne alebo ze mu dam prsnik nestaci - zacne okrem cumlikovania este skrabat ma po xichte, a stipat a ked mu chytim rucky sa strasne jedovat a metat a tak dokola aj hodinu. keby sa len sladko pritulil a spal tak by to bola pohoda lesna 🙂 takto s nim bojujem 1-2hod. a ani dojcit ani spat - a zase nemozem mu nechat prsnik na furt v puse bo pol 3 minutach cca zacne kusat jak o zivot a mna teraz kvoli hormonom bolia prsia jak slak aj pocas normalneho dojcenia a nieto este ked hryzie do bradaviek, stipe a natahuje prsnik jak handru a mece sa jak keby bol na zeravom uhli.....

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 mm ma presviedca ho odstavit ze ked sa zosypem tomu nepomozem, pediatricka mi tiez dnes povedala ze maly prospieva "az prilis" a tak mam kus mysliet aj na seba a druhe babatko a radsej ho odstavit (a to mam homeopatku), jediny moj gynekolog to neriesil.... ja rozmyslam ze by som to skusila znizit na 3 pripadne len 2 kojenia za den. - rano a vecer (pripadne este poobede)

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 a nedostatok mliecka si myslim ze zatial nepocituje - je to strasny pazros - je schopny sa nacpat mlieckom tak ze grcka aj 45minut po jedle - prezliekam ho 2x za den minimalne....

strapco13
autor
6. dec 2011

@cajova_lienka mas na nasteve mojho syna tusim 😅 🙄 a bradavkami ti nekruti akokeby ladil radio? 🙄 tiez ma to v ttehu bolelo
mas pravo mu to razne zatrhnut tie sprievodne cinnosti, skus si dat na krk nejaku retiazku..nie drahu, staci aj snurka s velkou jednou goralkou..nech ho to zaujme a nech sa hra s tym
a tym ze stlacis prsnik zvysisi tok mliecka, tak by nemal tolko kusat

strapco13
autor
6. dec 2011

@cajova_lienka odkedy sa takto sprava?

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 mne ked sa odtiahne tak tecie mlieko prudom este ja teraz, castokrat sa mu stane ze sa az zakucka co mu tolko tecie.... naozaj neni stlacanie nic pre mna - navyse si ho stiska, taha tlaci a stipe aj sam 😖 a ked sa kojime po sediacky s asymetrickym prisatim tak najnovsie kyva hlavou sem tam hore dole aj s celym prsnikom takze mam pocit ze kym dokojim budem potrebovat take tie kluciky na ktory natocim prsnik jak prazdnu tubu oz zubnej pasty a tak nacpem do podpiry 😝

cajova_lienka
6. dec 2011

@strapco13 takto strasne asi od 2.tt tehotenstva - dovtedy spal od 19 - 22 - prve dojcenie, a potom po 10min. dojcenia 22,10-5 rana. o 5tej 2. dojcenie a vstaval okolo 6,30. a okrem tehotenstva som mala dojem ze bolo hlavnym spustacom to, ze jeden den sa o neho asi 3 hodinky starala moja mamka - ja som o dve izby vedla skrabala strop. obcas ma uvidel na chvilinku. ked som skoncila a dosla zo sprchy uz som nemohla zmiznut z oci lebo jacal jak keby ho rezali - a to bola prva prestrasna noc. od vtedy to neni idealne ale take strasne noci su "uz len" 3-4x do tyzdna.....