Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

sakura77
8. feb 2010

palomka,ani nehovor,my sme zatial len "mliekozravci",no uvidim co tie testy,vy to inak mate v rodine alebo sa to "len tak vyskytlo"?lebo u nas nik,ani vo vzdialenejsej ani v blizkej,tak ma to ani vo sne nenapadlo,zeby som jej tym mohla ublizit 😒 najhorsie je ze ked som s tym isla k lekarke-nebola tam nasa,ale zastupujuca-tak takym tonom so mnou hovorila ako keby som sama chcela vlastnemu dietatu ublizit naschval alebo co 😖

palomka
8. feb 2010

Sakura ja som alergik na pele, travy,buriny a teke veci a manzel ked bol dieta tak mal tiez dietu bez mlieka a ml.vyrobkou, salamy,parok....a asi to bola intolerancia, alebo vlastne aj je. svokra uz nezije a manzel si uz nepamata co to bolo vtedy, no aj teraz ked vie, ze niekam na dalsi den ide mimo mesta tak sa neodvazi zjest nam puding. inak mlieko nepije.
no mna u doktorky vooobec nenapadlo,ze by to mohla po manzelovi zdedit a mna az doma to napadlo, ze nieco podobne ma...a to sa ma 3x pytala ake choroby v rodine mame...
joj, dufam, ze sa to u vas nepotvrdi. no stale lepsie intolerancia ako alergia ☹
drzim palce aby to nebolo nic z toho. mozno zubky, ci?

sakura77
8. feb 2010

tak ja dufam ,z je to len ta docasna babtkovska intolerancia,ze to nedokaze este dobre brusko rozlozit-to by bol ten lepsi pripad,ze to za par mesiacov "vymizne"..tak dufam ze ked budeme len na HA,ze to prejde...

babulina
8. feb 2010

nasa masko tiez nema v oblube, rybu pekne zje obcas kuracie ale neni to dvakrat slava
palomka si mi dala chrobaka do hlavy, ma nenapadlo spajat vystipanu ritku s masom, ale zvacsa je to tak ked si to uvedomim, musim si to doslednejsie vsimat, ale dik moc za upozornenie

palomka
8. feb 2010

mne nikto neveril ked bola mala zaparena, ze je to z jogurtov az kym som jej ich neprestala davat. dovtedy si kazdy myslel, ze ju neprebalujem casto alebo, ze bola dlhsie v pokakanej plienke. hoci som vyskusala zmenu plienok a aj kremov a masti...darmo vysvetlovat. ved nieco by bolo pomohlo na zapareninu....no a od vtedy bol pokoj kym som jej nedala maso..dlho som nevedela na to prist co to je,ale zacala som si normalne pisat do dennicka co za cely den zjedla a zakazdym ked mala maso tak bola vystipana. lebo s masom jedla zemiaky,ryzu alebo zeleninu ako bezne. ked nemala maso, nebola vystipana... no a skusila som teraz po dlhsom case zasa maso a zasa je vystipana 😠 . ale len tak trosku. ale uz viem od coho. no len ten pohlad u doktorov ked im poviem, ze je vystipana od masa 😀
a od kuracieho ju rovno prezenie ☹

perla200
9. feb 2010

palomka to fakt je v kuracine laktoza????? my sme akurát začali papat mäsko.....a v akom neni laktoza???
sakura - chápem ta úplne my sme mali podobné problémy ako vy....vystriedali sme 4 bezlaktozové mlieka a s končili na france lait bez laktozy....potom sa to upravilo ale pre istotu beba H.A lebo že vraj si musí zvykat na laktozu kedže ju odmalička odmietala resp. nemala....

babulina
9. feb 2010

palomka aj nasu prehana nie z masa, ale z kuracieho vyvaru sice na mna pozeraju vsetci ako na blazna ale dobre vieme ze jej to nemozme dat ani dokonca zeleninu z polievky

perla200
9. feb 2010

babulina a v ktorom mäse nie je laktoza? ako to čo jej mam dávat? síce nasa má výsledky ok ale aj tak pre istotu si dávame pozor....

sakura - inak zabudla som dieťa si zvyka na mlieko 8 dní tak si to odpočítaj a potom uvidís či to bolo v tom

palomka
9. feb 2010

niekde som citala, ze je tam laktoza a aj na gastre mi doktorka hovorila. no snad kralicie by na zaciatok stacilo. neviem ci aj v morcacom je alebo nie.
viem aj, ze glutaman obsahuje laktozu no a ten je vsade. ci uz vegeta,susene polievky,omacky,bujony....
dokonca niektore vyzivy (len neviem ktore lebo nekupujeme) obsahuju srvatku, tak aj na to pozor...
treba vsetko studovat.
akurat Bebe lodicky, esicka...neobsahuju laktozu.
dam link na jednu super stranku kde su vyrobky bez laktozy uvedene.

palomka
9. feb 2010

a tu je zoznam bezlaktozovych potravin
http://www.setriacadieta.estranky.sk/clanky/vho...
treba si kazdy clanok otvorit a vo vnutri su vsetky potraviny odfotene 😉

babulina
9. feb 2010

ahojky, navrhujem baby aby sme dali hlavy do hromady a spisali zoznam co mozu a nemozu tie nase detvaky, resp s cim ako maminy takychto deti mame skusenost ze nam robi zle aj ked by teoreticky nemalo
skusila by som to pri najblizsej kontrole ukazat aj nasej dr co si o tom mysli - inak chodime na gastro k dr.bizikovej do podunajskych biskupic

toto je z papiera co mam priamo od lekarky:
DIETA ! bez laktozy (obsahuje mlieko vsetkych cicavcov)
povolene kysle mlienko a ostatne mliecne vyrobky vzniknute fermentaciou (kvasenim) mlieka. Vsetky pripravky by mali byt nizkotucne (jogurty obohatene bakteriami, smotana, syry tvrde, Veto, Rama).
Pozor na zlozenie inych potravin !
Pozor na srvatku: je vedlajsi produkt pri vyrobe syrov, tvarohu a kazeinu. Najdolezitejsou zlozkou srvatky si srvatkove bielkoviny. Obsahuju laktozu.
Ak pacient nemoze konzumovat mlieko treba zaradit do jedalnicka potraviny bohate na kalcium (listova zelenina, lieskove orechy, sezam, mandle, sardinky) alebo potom pit bezlaktozove mlieko.

podla nasich skusenosti na nase dcere odskusane :
co je v pohode: bezlaktozove mlieko Minus L, actimel, acidko ochutene/neochutene, activia sladka, supercremo piskotovy, eidam resp tvrdy syr podobneho typu ale tak max 40%tuk, Rama
kase mame Hami do ktorych pridavame bezlaktozove mliecko Minus L, inak pijeme AL110

co nam nerobi dobre: tvaroh, smotana, smotanove jogurty, natieracie syry, maslo obycajne, bryndza, kuracie maso, a vsetko z neho ako napr kuraci vyvar ani nic co sa v tom varilo - zelenina, bravcova mast

ked hladam v obchode nieco pre ninku tak sa vyhybam tymto ingredienciam:
kazein, hydrolyzovany kazein/kazeinat, srvatka, laktoza, netucne mliecne zlozky, kyselina mliecna, mliecny tuk, laktalbumin, laktoglobulin, susene (odstredene) mlieko, ocistene polotekute maslo, glutaman sodny

sakura77
9. feb 2010

tak my mame testy z vyteru hotove,ze vraj tam nic hrozne nie je,len nejaky bacil co byva z flasiek alebo cumlikov,sakra a to jej kazducky den minimalne raz vyvaram flasky normalne v hrnci a druhykrat prejdu celym programom v umyvacke 😖 som si pripadala jak nejake prasa ked mi to povedala 😠
a ze tie hnacky teda budu tym mlieckom ,ze jej este nesaedi take klasicke takze mame ostat na bebe HA,ze by sa to malo upravit,tak dufam ze to ozaj bude len to...buduci tyzden mame poradnu a ockovanie,tak to doriesime...

palomka
9. feb 2010

my sme mali mat tiez 3 ockovanie ale dali nam odklad aby sa jej stav este nezhorsil. sme objednane na poradnu pre rizikovych pacientov. Sakura vy na ake ockoavnie idete?

sakura77
10. feb 2010

to prve v troch mesiacoch co je-neviem tam je toho viac,do oboch noziciek co sa dava,plus ja je davam aj navyse proti rotavirusom..

angel78
10. feb 2010

ahojte, dnes sme zistili ze nas maly, ma 20 mesiacov, ma intoleranciu laktozy.. 😝 cely den som na internete a snazim sa najst co najviac informacii. prave som sa docitala, ze dokonca aj v niektorych pecivach ako rozky mozu byt stopy laktozy.. mozete mi poradit kam chodite na pecivo? ktore obchody predavaju take co je pre nich bezpecne?? dik moc.

alexandrah
10. feb 2010

baby, mne zistili netoleranciu laktozy az po 30 tke - mam ju od narodenia, proste som nejedla mliecne vyrobky skoro vobec, a mleiko vobec... vapnik som mala aj z inych vyrobkov. z mleia mi proste bolo na vracanie, a kazdy ho do mna cpal, vid mleicne desiate, ze zdrave, no mala som peklo ...a zijem aj bez mlieka ...

babulina
11. feb 2010

ahojky angel, neboj neni to az take tragicke ako s to na zaciatku zda, co sa tyka peciva tak s tymto nemame problem, kupujem obyc normalne v obchode, najlepsie ked odskusate si postupne jednotlive potraviny ako reaguje
na varenie mliecko a ine veci kupujem v bio obchode slnecnica na kvacalovej, maju aj internetovu adresu kde sa da urobit objednavka ale vacsinou dovazaju bezlaktozove veci raz do mesiaca, minus L mlieko kupujem bud tam alebo v kauflande alebo v bille tam je najlacnejsie, terno obchadzaj z daleko tam je sice toho viac ale nenormalne predrazene

angel78
11. feb 2010

ahoj babulina, no ja som pozerala aj to minus L, ale to tiez obsahuje laktozu, sice minimum, ale obsahuje, takze to nechcem davat. vraj niektore pekarne pridavaju laktozu, alebo nieco z mlieka do peciva, tak preto sa pytam..

angel78
11. feb 2010

a este sa opytam, kedze sa po 1.roku odporuca aby deticky vypili aspon 500ml mlieka, alebo mliecnych vyrobkov, plati to aj ked sa pije bezlaktozove? ide mi o to, ze ci sa ta davka nejako nezvysuje, alebo je to uz zbytocne sledovat, lebo vapnik sa mu musi dodat v inej forme ako v mlieku a mliecnych vyrobkoch. maly ma teraz 20 mesiacov a pije mi rano a vecer 180ml mliecka a popritom mal mliecnu kasu a jogurty, syr... doteraz, teraz vobec netusim ako to budeme robit.. ☹

babulina
11. feb 2010

minus L je uvadzane ako bezlaktozove mlieko, obsahuje sice minimum laktozy ale je uz rozstiepena, tak v pohode mozes davat malemu, toto bolo aj doporucenie od nasej gasto lekarky, davam ho do varenia iba teraz trosku z neho aj pij nasa mala, inac na pitie mame AL110 je to vlastne UM, moze ho preplacat poistovna ale musi ti to schvalit poistovna na zaklade odporucania gasto, inak mate na vyber este france lait bez laktozy ale sa to hradi cele
tych 500ml je platne aj pre nase bezlaktozove deti, mame inac dost podobne vekovo deti, takze kludne zakysane veci ako jogurty acidko kludne moze
co sa tyka toho peciva tak kupujem klasicke vodove rozky, inac velmi zalezi ze do akej miery ma intoleranciu a ci ide o sekundarnu alebo primarnu, ale predpokladam ze ked ste to zistili az tak neskoro tak bude mat skorej sekundarnu, liecba resp dieta trva cca rok potom by sa mal traviaci trakt upravit a byt zase schopny prijimat laktozu tak ako predtym

angel78
11. feb 2010

no ozaj neviem ohladne toho minus L, lebo na jednej stranke co tu bola uvadzana, tak tam pisali ludia, ze gastroenterologovia potvrdili, ze sa vela ludi na vyrobky minus L prave stazovali, ze im bolo po nich zle aj napriek tomu, ze sa uvadza ze su bezlaktozove. Maly ma take strasne nafuknute brusko a bolesti, ze ho uz nechcem trapit a radsej by som vyradila vsetko. aj ked mozno naozaj by mu to neposkodilo, ale este nemame vylucenu ani celiakiu, teda z krvi vysla negativna, ale vraj je 1% deti co maju krv negativnu a celiakia sa potvrdia az z odberu z crievka.. priznaky su vraj podobne ako ma nas maly, takze chcem striktne dodrzat tuto dietu aby sme vedeli, ci to ozaj je len ta laktoza.

este by som sa chcela opytat, co davate malym na chlebik? kedze ani syr ani maslo nemozu? dnes som chcela spravit rybaciu pomazanku a vsak som nevedela co do nej 😒

babulina
11. feb 2010

nam povedali ze Ramu mozme, tak iba to

babulina
19. feb 2010

caute, tak mame vysledky zo stolice - mame pritomne skroby takze intolerancia poctivo pokracuje ☹
ale skor ma desi to ze akekolvek maso zje tak ju boli brusko, ma bolest pri kakani a ked ju neprebalim dostatocne rychlo tj hned tak ma uplne zacervenany zadocek, dneska tak strasne plakala a nakoniec aj ja s nou lebo som totalnu bezmocnost citila, ze jej neviem pomoct, chuda moje malinke 😢

caterine
19. feb 2010

Ahojte a aky je vlastne rozdiel medzi intoleranciou laktozy a alergiou na kravske mlieko. ako sa to prejavuje, napisem s čim sa teraz trapime my.... mala ma tri mesiace a dva tyždne do vyše dvoch mesiacov bola kojena, potom začali problemy pri kojení mala sa začala odtrhat od prsníka, robila mostiky a plakala pri tom, volala som vtedy lekarke a ona mi nato povedala že mam určite malo mlieka tak preto to robí, toho mlieka som aj mala malo o tom som vedela, tak som si začala mlieko odsavat a davat ho vo flaši, ked ho bolo menej tak som jednu alebo dve davky nahradila nutrilonom obyčajnym lebo HA mi odmietala pit, bolo to celkom v pohode takto sme fungovali dva alebo tri tyždne bez problemov a teraz to začalo zase mala papa malo no stane sa že zje aj všetko, jeduje sa pri papaní a hned ako jej dam flašu do pusy tak spusti strašny rev akoby ju niečo bolelo, dneska papala celkom pekne uvidime čo bude dalej, už neviem z čoho to može byt tak som rozmyšlala aj nad tou intoleranciou alebo alergiou na km, ale neprejavilo by sa to hned lebo dva mesiace sme sa kojili a problem nebol, prosim poradte ak mate skusenosti

perla200
20. feb 2010

caterine....no problém nebol, lebo laktoza ktorá je v materskom mlieku tú jedinú deti, ktoré majú intoleranciu znesú. takže sú vlastne chránené...no ale v podstate to nemusí byt intolerancia ani alergia? ked nema vyrážky, kaka a nema koliky tak podla mna to bude len to že jej nechutí nutrilon a ten je horký inak. Este by som skúsila dat iné mlieko ako na t zareaguje....

caterine
20. feb 2010

perla ale mala papa aj moje odsate z flaše aj nutrilon a pred tym nebol problem až teraz začala toto robit ked jej dam flašu do pusy tak mi ju vytlača, mrvi sa proste nechce ju chytit a niekedy aj plače, po niekolkych pokusoch niekedy jej ju dam aj nasilu sa naje takže to nechapem a mne sa nutrilon nezda horky praveže sa podoba na materske mlieko, ten Ha je hnusny horky ten nechcela ani vidiet

perla200
20. feb 2010

tak neviem caterine, mne mala napr. nechcela avent flasky len MAM a to isté mi robila čo tebe....ak ju nebolí brucho a nema koliky je to ok ver mi

caterine
20. feb 2010

ale doteraz papala iba z tejto aj ja použivam MAM flaše vyskušali sme niekolkov druhov a chcela len tuto pije z nej už asi tri tyždne a teraz začala takto vyvadzat skusim ešte dudlik s vačou dierkou. bruško ju neboli neplačka ona je velmi zlata len pri tom papani takto vyvadza

leishmania
20. feb 2010

intolerancia nie je alergia, pri intolerancii chyba enzym v creve ktory stiepi laktozu, ta ostane nerozstiepena a sposobuje, koliky, hnacky, nafukovanie, a alergia na bielkovinu k.m je alrgicka rekacia, preto je aj liecba ina, na intoleranciu sa nedava hypoalergenne mlieko, htore obsahuje hydrolyzovane bliekoviny, ale nizkolaktozove, kedze ta robi problem.