Keď dieťa nechce prsník

elinka27
11. máj 2011

S týmto problémom sa snáď stretla už väčšina dojčiacich mamičiek, že dieťatko odmieta prsník. Príčiny odmietania bývajú rôzne, dieťatko može reagovať na slabý tok mlieka, alebo naopak na silný tok mlieka.Môže sa stať,že odmieta oba prsníky, alebo odmieta len jeden prsník ten „slabší“. Pretože tak ako je originál každý jeden človek, tak ani prsníky nie sú oba rovnaké. Doležité je dieťa na prsník nenútiť, pretože nútením by sme mohli dosiahnuť presný opak. Pokaiľ dieťa odmieta prsník kvôli slabému toku mlieka, je vhodné zvýšiť laktáciu, možeme to dosiahnuť pravidelným odsávaním malého množstva po dojčení,alebo je možnosť kúpiť v lekárni lieky s obsahom Dopermidonu (Motilium, Costi) daľej výživové doplnky ako senovka grécka, benedikt lekársky.Väčšina detí, ktoré odmietajú prsník z dôvodu slabého toku mlieka, sa po zvýšený laktácie oäť prisaje.Treba však podoknúť, že čím viac mlieka dieťatko vypije, tým viac sa tvorí.Čiže základom je správne vyprázdňovanie prsníka a správe prisate dieťatka, bez toho to fungovať nebude.Ak dieťa odmieta prsník, pretože mu vadí silný tok mlieka, je vhodné zmeniť napríklad polohu pri dojčení, tak aby mlieko príliš netieklo z prsníka, napríklad dojčíme v pololehu,alebo po ležiačky, čiže proti gravitácii.Ale dôležité je upraviť takisto laktáciu, pretože ideálne je, aby bola hladina mlieka v rovnováhe s potrebami dieťatka. Ak ma mamička nadprodukciu,treba ju riešiť, a hlavné je opäť správne vyprázdňovanie prsníkov. Odporúča sa dojčiť opakovane z toho istého prsníka v časovom ropätí 2-3hodín je možné ponúkať ten istý prsník, tak sa prsník správne vyprázdni a dieťa sa dostane aj k zadnému mlieku, pretože pri nadprodukcii často dieťa pije len predné mlieko.
(článok ešte nieje kompletný v krátkej dobe doplním)

dadi21
28. sep 2013

Ahojte mamicky,citala som tu vase prispevky a dozvedela som sa o dojcenskom strajku. Moja dcerka a 8 a pol mesiaca a doteraz sme sa riadne kojili v noci aj kazde 2-3hodiny. Pred cca dvoma tyzdnami mi zacala cez den odmietat prsnik a kojila som skor tak na poziadanie. Posledne dni to je aj v noci, odmieta prsnik (raz za noc sa mi ju podari oklamat a pocuca aj cicik) ale inac drula celu noc len flasu s cajom...vypije ho neskutocne vela. Snazim sa jej stale prikladat prsnik ale cez den ked sa priblizim zacne plakat a v noci je to detto. Resp.pocucka a ked zisti ze to neni ono a netecie to prestane.na jeden sa ani nechce prisat, ten slabsi. Neviem teda ci prestat kojit uplne alebo to nechat na ten jeden pokus v noci.kazdopadne je mi luto s kojenim prestat, ale ked sa babo tak rozhodne neviem ci s tym nieco urobim...dakujem za radu

luba41
28. sep 2013

@dadi21 tu si môžeš prečítať o štrajku http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr... ak chceš ešte pokračovať, zavolaj si laktačnú poradkynu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... , nič u vás nie je stratené...aj cez den / nečakať kedy si vypýta/ aj v noci treba ponúkať prsník..presne si napísala, ak netečie / fľaša / tak ani nechce..takže vieš asi kde je problem.. 😉

zlamama
18. nov 2013

Ahojte. Narodil sa mi synček s rátštepom mäkkého a tvrdého podnebia s obojstranným rázštepom pery. V nemocnici mi ho od narodenia začali prikrmovat fľašou. Keď som si ho na druhý deň po pôrode skúšala priložiť hneď na prvýkrát sa prisal správne,no veľa mliečka si nevytiahol, pretože si vraj nevie vytvoriť podtlak, kvôli rázštepu podnebia. Odvtedy som si ho pred každýmm kŕmením z fľaše prikladala aspon na 5-8 minút. Peru mu mali operovať ešte pred preupstením z nemocnice, ale operáciu nam dvakrát odložili a prepustili nás domov. Doma sme tiež kŕmili z flľašky mojím odstriekaným mliekom a raz alebo dvakrát denne dokrmovali Nutrilonom, pretože som nemala dosť mlieka. Prikladala som si ho stále zriedkavejšie, pretože si postupne uvedomoval, že z fľaše je to jednoduchšie a na prsníku sa striedavo prisával a odťahoval a hneval sa. Operovali ho až ako mesačného. 3 týždne som si ho nemohla prikladať kým sa mu zhojí rana. Po kontrole u plastickej chirurgičky som si ho skúsila priložiť, no neúspešne. Malý sa veľmi hnevá a prsník vôbec nevezme do úst,len plače a odťahuje sa.Teraz chcem skúsiť vyradiť fľašu a začať kŕmiť cievkou po prste.Skušam aj kontakt koža na kožu. Veľmi by som chcela dojčiť a skúsim všetko možné čo by mohlo zabrať. Jedna sestra na pediatrii,kde sme boli hospitalizovaní kvôli operácii, mi povedala, že dojčiť nebudem nikdy, lebo mal si nevytvorí podtlak, aby mohol sať z prsníka. Jediná osoba,ktorá mi povedala, že môžem v kľude dojčiť bola plastičká chirurgička. Takže to budem skúšať. Poraďte prosím niečo, aby som synčeka znovu naučila prisať sa na prsník.

maslenka47
18. nov 2013

@zlamama nerozumiem, preco chces silou mocou dojcit, ked tvoje dieta ma na to zjavne iny nazor? Tvoje dieta ma z kojenia mozno aj traumu, pretoze ma naucene, ze "takto to nejde". Ked ti prsnik odmieta vziat do ust, tak ma s nim zjavne psychicky problem, nebude to nesposobilostou ale proste NECHCE. Bud to budes respektovat alebo sa budete obaja trapit.

anjelicek26
18. nov 2013

@zlamama - ja viem, ze dojcenie je dolezite, ale tvoj maly ma za sebou operaciu, aby vobec mohol sat a na pitie z prsnika treba este viac makat, ako ked pije z flase. Niekedy treba ubrat zo svojich idealov a prisposobit sa dietatu. isteze sa mozete trapit, vybojujete si to, ale za aku cenu... nervy, place, stres na oboch stranach. Niekedy to za to proste nestoji. Nadych-vydych a venuj sa inym veciam, dietatko ta potrebuje aj na ine veci ako na jedlo, takto sa laska nemeria.

zlamama
18. nov 2013

Chcela som dojčiť,pretože sa tak najlepšie nadväzuje puto medzi matkou a dieťaťom. Viem že to ide aj inak ako pri dojčení,ale viem, že dojčenie je najlepšie pre dieťa aj matku a oveľa jednoduchšie ako dokrmovanie inými spôsobmi. Hlavne mi záleží na tom, aby mal čo najdlhšie moje mlieko a bojím sa, aby som o mlieko neprišla, keď si ho nebudem prikladať. Hoci sa snažím udržať si laktáciu ako sa len dá - pravidelne odsávam, užívam homeopatiká, pijem čajové zmesi pre dojčiace matky, čaj zo senovky gréckej, atď. Ale najlepší stimul na laktáciu je predsa len dieťa. Takto sa bojím dokedy budem mať preňho mlieko.

anjelicek26
18. nov 2013

@zlamama - puto medzi matkou a dietatom nadviazes aj bez dojcenia. Aj maminy, ktore nikdy nedojcili su super maminy a maju dobry vztah! Nestoji na tom cely zivot na tych prvych tyzdnoch na prsniku. Nechcem to tak pisat, ale laktacna psychoza v plnej parade. Nesil to. Uz z toho, co pises, je citit, ze sa momentalne tvoje myslienky tocia len okolo mlieka a dojcenia. Tocia sa aj okolo maleho? Okolo toho, co je momentalne pre neho dobre? Moj nazor je, ze dietatu po takejto operacii to treba ulahcit, nie ist za svojim vysnenym cielom, lebo vsetky laktacne poradkyne sveta povedali, ze to predsa musi ist. Odsavaj, pokial to pojde, neskor budes miesat z umelym mliekom. A maly bude krasne rast a prospievat. Hlavne hlavu hore! Ak chces rozvijat vztah zo synom, tak kontaktne rodicovstvo je spravna cesta... spanie v spolocnej posteli, vela nosit, detska masaz, spolocne kupania... maly si to bude uzivat.

zlamama
18. nov 2013

samozrejme, že všetky moje myšlienky sa točia hlavne okolo synčeka.Chcem preňho len to najlepšie.Veľa detí odrástlo na fľaši a umelom mlieku, a sú v poriadku. Ale kým to pôjde chcem, aby dostával materské.Na prsník ho nenútim. Fakt je, že od operácie som si ho skúšala prikladať len asi dva či tri razy. Naďalej budem skúšat kontakt koža na kožu a ak sa nechytí sám tak čo už ... ostaneme pri fľaši. Budem odsávať a snažiť sa udržať laktáciu najdlhšie ako sa bude dať. Viem že sú aj horšie problémy. Som vďačná, za to, že je zdravý a dúfam, že aj zdravý ostane.Urobím preňho všetko čo sa bude dať, aby mal všetko čo potrebuje a aby bol šťastný.

luba41
18. nov 2013

@zlamama našla som toto, písala to laktačná poradkyna http://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mli... a skús napíať na stránku http://www.mamila.sk/ ,prípadne na FB ..ked Ti nepomôžu, tak Ti aspon vysvetlia, poradia a ukludnia Ťa 😉

mucinka1
18. nov 2013

Ahojte, ja sa musím zapojiť do tejto diskusie. Mám ten istý problém. Môj 3-mesačný syn tiež začal odmietať prsník. Po prekonaných laktačných krízach som ho musela začať dokrmovať odsatým MM, alebo zásobami z mraziaka. V poslednej dobe začal byť na prsníku nepokojný, naťahoval ho, keď mliečko nešlo tak dobre ako zo začiatku, ale vždy sme to nejak zvládli a každé 2 kŕmenie sme použili fľašu. Po 3 mesiacoch som mu na fľaške vymenila cumlík s 3 dierkami a to bola zjavne chyba. Zo začiatku to fungovalo, až do času, keď som musela jeden deň odísť a kŕmenie zostalo na mužovi. Potom mi začal prsník odmietať. Prikladám stále, aj fľašu by som veľmi rada vyhodila, ale čo robiť keď tak strašne plače, že ho jednoducho musím nakŕmiť z tej fľaše (cumlík som zas vymenila za jednodierkový). Malému hrozila operácia pupočného pruhu, ale našťastie sa mu to zrastá, tak ho nechcem nechať moc plakať. V noci sa zatiaľ prisal, aj skoro ráno, no na obed a v priebehu dňa je to nemožné. Tak odsávam a odsávam. Som z toho nešťastná a hnevám sa na všetkých. Ja viem, že by som nemala a aj moja rodina to neberie ako tragédiu, no ja áno. Ďakujem aspoň za povzbudenie.

zlamama
18. nov 2013

@luba41 ďakujem tento článok som čítala. No náš problém momentálne nie je samotný rátštep, ale to, že malý si tak navykol na fľašu, že prsník ani nevezme do úst. Hneď ako ho ovonia už sa odvracia a plače. Pred operáciou si aspon trošku pocuckal, ale teraz sa ho ani nedotkne. Ešte skúsim kontaktovať laktačnú poradkyňu ak to nepomôže,tak proste odrastie na fľaši.... :-/ hlavne aby bol zdravý 🙂

zlamama
18. nov 2013

@mucinka1 Tragédia to síce nie je, že nemôžeš dojčiť, ale je to škoda. Ostatným sa ľahko hovorí, netráp sa. Ja viem ako sa cítiš. Prežívam to isté. Tiež ma trápi, že nemôžem dojčiť ako som chcela. Ale musíme sa s tým vyrovnať pokiaľ všetky pokusy o dojčenie zlyhajú. Musíš byť v pohode lebo bábätko cíti tvoju frustráciu. Nie sme zlé mamy ak ho budeme kŕmiť z fľaše. Toto si treba opakovať, inak sa zblázniš...

luba41
18. nov 2013

@mucinka1 baby, ale od toho sú tie laktačné poradkyne, len treba sa s nimi skontaktovať, ak to sama nezvládam.....odkaz na protokol štrajku je pár príspevkov hore... 😉

anjelicek26
18. nov 2013

@mucinka1 - my mame tento prsnikovy bojkot aj bez tej flasky a aj uplne od zaciatku u najmladsieho... mal silne koliky a spaja si to s bolestou, dodnes ho pri kojeni casto nadrapuje a napina ako luk... nas zachranili az v 4,5 mesiaci prikrmy, dovtedy jedy, revanie, si museli mysliet, ze to dieta tyram, strasne nieco kym sa on napil... teraz pije menej, prikrmujeme dva, niekedy dokonca tri krat denne, ale aspon sa uz koji bez tychto vymyslov a rad. Uz som v to ani nedufala.

jklara
29. nov 2013

my máme takisto takúto krízu. Drobec vypije pár hltov, asi 5 min, pustí prsník a začne revať. Nechám ho odgrgnúť (s revom), poprechádzam sa s ním, kým sa ukludní, no akonáhle ho dám do ľahu - teda do polohy na kojenie, zase reve. Musím ho oblbovať cumlíkom, ten cucká, cucká, ukľudní sa, a najlepšie keď začne zaspávať, potom sa mi podarí vytiahnuť mu cumlík a strčiť prsník a on sa prisaje. Ale keď nechce spať, tak zase reve. U nás to začalo po očkovaní v 3. mesiaci, tie 2 dni po tom málo jedol, a potom začalo toto trápenie, lebo sa mi tvorí menej mlieka. Už skúšam čo sa dá na podporu laktácie, pijem čaj 3x denne, do neho tinktúra z benediktu, pila som aj bylinkový sirup na podporu laktácie, aj tmavé pivo, aj vineu, aj senovku grécku jem po lyžici 3 x denne - to sa chcem opýtať, z tej mletej senovky robíte čaj alebo ju jete po lyžiciach a zapijete vodou? Vody vypijem denne aj cez 3 litre, s týmto problém nemám. Aj ho nosím častejšie v šatke, ked ho prebalujem, reční so mnou ostošesť, pomojkám ho, smeje sa jedna radosť, a potom oblečiem, kojenie a bum- je tu krik. V noci problém nemám, to ho jednoducho o tej 1, druhej alebo tretej (podľa toho, kedy idem spať) zoberiem z postielky, položím na posteľ vedľa nachystaného vankúša, on sa už trošku preberie, a už sa naťahuje na tú stranu, kde je vankúš, poležiačky ho nakojím, keď má dosť, odtiahne sa a zaspí, to je aj ráno o 7.00 - 7.30. Ďalšie kojenia sú kritické. Kojenie o 10.00-10.30 praktizujem tak, že pri rannej hygiene ho povyzliekam, umyjem tváričku, poťuťkám ho, a naholo (len s plienkou) ho priložím, no aj vtedy začne štrajkovať. Švagriná mi poradila, či nemám upchaté mliekovody, aby som si robila obklad z oleja zmiešaného s vodkou. A ja že nemám, veď nemám tvrdé prsia, ale vyskúšala som, pred každým kojením som si dala obklad a celkom to pomohlo prvé 2 dni, drobec bez problémov ťahal a konečne nereval. No za posledné 2 dni sa to zase zhoršilo. Musím len naňho vymýšľať oblbováky, aby sa najedol dostatočne a vyprázdnil mi prsníky - kojiť ho v polospánku, po cca 2 min pitia začať stláčať prsník, aby mal dostatočný tok mlieka... no neviem, dokedy vydržím tieto oblbováky vymýšľať a praktizovať, no chcela by som ho kojiť čím dlhšie... 😅

valy
30. nov 2013

@zlamama a keby si skusila dat mu prsnik, ked sa Ti spusti ten reflex, ze mlieko strieka? to nie je pre neho namahave, ide to samo a mozno by sa pricucol? ale mozno si to uz skusila

zlamama
2. dec 2013

@valy ano skusam, naprv si troska odstriekam, a potom mu uz len prsnik stlacam. uz sa mi tak podarilo parkrat, ze sa prisal a chvilku cuckal. ale inokedy zase vobec nechce, ani sa prsnika nedotkne a nepomaha ani to ze mu mlieko vytlacam. no a z laveho nechce vobec lebo z toho vzdy islo menej mlieka a asi si to zapamätal.

zuzimino
3. apr 2014

Nečítala som komenty vyššie. Malá má 8 mesiacov a odvčera sa nechce prisať.Aj keď je hladná. Z čoho to môže byť? Keď si odsajem tak spapá všetko. A to sme doteraz nemuseli odsávať. Nemám jej dať nič papať a snáď sa prisaje,alebo ako? Moze to byt dojcenecký štrajk?

amelian
27. apr 2014

Môj 4dnovy syncek si uz vybral obľúbenú stranu ... Ako ho dostať aj na ten druhý prsnik? Strašne sa odtlaca a hnevá a tak medzičasom odsavam

petka2110
4. sep 2015

@liviana1111 ahoj, neviem či si ešte tu, nakoľko je táto téma dosť stará. Len sa chcem spýtať s odstupom času či sa vám tá situácia s odmietanim prsníka nakoniec vyriešila pretože sme na tom podobne.

liviana1111
5. sep 2015

@petka2110 cavo no je to tri roky dozadu ale mne sa nakoniec prisalo dieta na cicik ale aj tak to bolo o nicom lebo ja som mala taky prudky tok mlieka ze sa obe moje deti len dusili s tym a moj muz ked siel okolo tak sa ma zakazdym pytal ci malujem,lebo mlieko striekalo po stanach dieta sa dusilo a ja som bola cela mokra 😀 ako nech si kazdy hovori o kojeni co chce, je to to sice priroda a mlieko je pre babatka najlepsie ale kojenie bolo pre mna v oboch pripadoch len trapenie, jedno som kojila do 11 mesiaca druhe do siedmeho a zakazdym som to vzdala ja lebo uz som nato nemala nervy, prisat sa je jedna vec ale tie sprievodne javy okolo toho bola druha vec a som rada ze to mam vsetko za sebou a teraz si deti len a len uzivam 😀 dufam ze som ta tym neodradila ,ale ked sa spätne vraciam takto pripomenutim do minulosti tak som rada ze moje deti uz behaju rozpravaju piju s poharika a su skoro uplne smaostatne 😀 a s odstupom casu si aj uvedomujem aka som z toho bola frustrovana znicena, a pritom je to len tym tlakom ktory na teba vyvija okolie a internet, ze matky musia kojit ,ze to je to najlpesie pre dieta to najzdravsie to naj naj naj... a pritom vacsina kto to prezentuje tak su to zeny ktore bud vobec nerodili a nemaju s tym skusenosti a robia aj tak laktacne poradkyne, alebo su to zeny ktore s kojenim nemali od sameho zaciatku nijaky problem, tak takym sa to tiez ospevuje, ale su zeny a su babatka kazde je indy- vindy a preto to len uzavriem jednym takou vetickou. Riad sa podla toho ako sa ty citis a co si myslis ze je dobre pre teba a babtko bude spokojne ked bude mat kludnu maminku a spokojnu, potom bude aj babatko spokojne 😉 skusaj,nevzdavaj sa, sprav preto vsetko najlepsie ako vies ,ale ked budes vidiet ze i tak sa trapite obaja ,tak proste to nechaj tak a prejdi na umele mliecko 😉 drzim palceky vo vsetkom, akokolvek bude urcite sa svet nezruti a zivot pojde dalej aj bez kojenia a bataku urcite nehrozia vstky tie internetove problemy z umeleho mlieka 🙂

kocurikova1
27. nov 2015

mne neslo kojit od zaciatko. Krmila som z antikolikovej samoohrievacej flase yoomi. Mala dobre tvarovany cumlík ako bradavka zacala som mu ponukat na striedacku prsnik a flasu a casom sa mi ho podarilo presvedcit na prsnik odvtedy bol pokoj

pupava36
8. nov 2017

Ahojte zienky mam taky mensi problem s mojim novorodeniatkom a mozno ste sa s tym uz stretli. Neviem ako je to mozne, ale pravidelne ako padne 21:00 tak sa mi moj drobec ani za svet nechce prisat na prsnik pricom po cely den pekne papa, pekne sa prisaje ale akonahle padne 21:00 hodina ani zasvet sa prisat nechce a doslova s nim musim bojovat.
Mohli by ste mi prosim poradit ze co to ma akoze znamenat???