Kombinácia materského a umelého mlieka

alexyytoo
29. júl 2022

Ahojte mamičky 🙂 chcem sa opýtať akú máte skúsenost s kombináciou materského a umelého mlieka? Mlieka mam dosť, ale malý často grcka alebo sa mu mliecko vracia hore a to mu robí zle a boli ho bruško. Najhoršie je to v noci vtedy často place a nevie späť koľko x aj celú noc.
Tak rozmýšľam žeby som vyskúšala umelé mlieko dávať iba na noc, ci mu neurobí lepšie 🙈
Alebo som rozmýšľala, že mozno mu moje mlieko nesedí, alebo je malo výživné. Dokáže sa kojiť aj cez hodinu 😫 tiež neviem ci je to v poriadku. Malý má 6 týždňov, je predčasne narodený, ale prospieva dobre.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu 🙏

zuzinka888
29. júl 2022

Tvoje mliecko je pre tvoje diata vyrobene na mieru. Je to to najlepsie lepsiu "znacku" nenajdes. Reflux- grckanie moze mat aj po umelom. Ak ho boli brusko treba probiotika, brusko masirovat cvicit s nozkami a davat pozor na tvoju stravu.🤗

zuzinka888
29. júl 2022

@zuzinka888 a cez hodinu sa urcite nekoji- len si tak muľka prsnik.🙂

joesvk
29. júl 2022

Ja som to tak kombinovala pri obidvoch deťoch.
Aj vždy, keď som niekde išla, kde som vedela, že nebudem mať taký pokoj a čas na kojenie, tak som mala v zásobe aj UM. Bolo mi to pohodlnejšie.

lenuska9999
29. júl 2022

@alexyytoo mame ten istý problém, na noc prikrmujem s Antirefluxnym nutrilonom. Lepšie spi, lebo je sytejsia a negrcka z neho. V prípade reflexu ho môže pediater napísať na recept

alexyytoo
autor
29. júl 2022

@lenuska9999 čiže cez deň tvoje mliecko a na noc iba umelé?nemá z toho teda žiadne problémy? To je ten nutrilon ár? Ďakujem veľmi pekne 🙏

ls56
29. júl 2022

Ja len nechapem, ze ked dietatko prospieva velmi dobre, mas dost svojho mliecka,tak chces donho pchat umele mlieko kvoli bolesti bruska. ŽENY, MAMKY ČO KOJA uz pochopte, ze brusko ho bude boliet aj z umeleho mlieka. Male babatko nema dobre vyvinutu traviacu sustavu. Aj keby si bola tyzden na vode a dalsi tyzden zjedla neviem co,tak ho to brusko boliet bude. A nie je to tym, ze si nieco zjedla. Dalej, ak by si radsej robila opatrenia aby ho brusko nebolelo urobis lepsie ako pchat donho umele mlieko. Pred kazdym prebalovanim cvicit s nozickami,masirovat brusko-su olejceky na to alebo mast pupik, teply kupel alebo aj suche teplo(kupis v dm) davaj na brusko,probiotika davaj babatku,babycalm kvapky su. A grckanie je uplne normalne, 90% babatiek grcka. Moja grckala do 5m, teraz ma skoro 7 a obcas este vygrcne tiez. Ved to je uplne normalne. Kazdy si aj tak spravi po svojom, ale nedava mi to absolutne zmysel davat babatku umele mlieko kvoli grckaniu a bolesti bruska. A zle,slabo vyzivne mlieko neexistuje. Mas mlieko presne podla potreby tvojho dietatka. A este jeden vykricnik. Aby si nepohorila na tej flasi, kroru mu das na noc s umelym mliekom a bude ti odmietat casom prsnik. Kazdy urobi po svojom ale zvaz a premysli si ci je to umele mlieko lepsie pre tvoje dietatko ako materske, ktore ma na mieru a lepsie mliecko prenho niet.

anavixy
29. júl 2022

@alexyytoo daj mu radsej Nutriton-prasok na zahustenie pred dojcenim, nez umele mlieko. Porad sa s pediatrom ohladom refluxu a riešenia, ale za mna teda umele mlieko nie je riesenie, ked sa pekne prisava a mlieka mas dostatok. 🙏

asia83
29. júl 2022

@alexyytoo Dve deti som takto odchovala. Od dvoch mesiacov veku mi spia celú noc. Vždy dajte ako prvé materské mlieko, potom umelé. Za mňa super kombinácia.

anavixy
29. júl 2022

@asia83 ak sa smiem spýtať, vy ste mali malo mlieka ci preco ste kombinovali? Lebo napr moje dieta je na UM od mesiaca a neprespi celu noc doteraz (8m) 🥲 tak to asi nie je len tym umelym mliekom…

mila06
29. júl 2022

@alexyytoo ja len k tomu vsetkemu, mne radil pediater kojit menej a castejsie, vraj som malemu reflux sposobovala sama lebo som ho vela kojila, moj malo priberal a grckal tak som davala aj umele ale zbytocne, nepriberal lebo je asi taka "fajta" dlhy a chudy, taky je aj teraz v 2 a pol roku. S tym umelym ked bol babatko mal z toho potom hnacky, a grckal aj tak....ale no tak skus na noc ci tvojmu babu bude vobec chutit. Este je potrebne pri refluxe podlozit postielku do zvysenej polohy a davat odgrgnut tak ze babo drzis bruchom o tvoje brucho s tvarou nabok, nie na pleci, takisto viac podrobnejsie info o refluxe najdes na nete...+by som sa radila aj s pediatrom

asia83
29. júl 2022

@anavixy Máte pravdu, nebude to iba tým mliekom. Ja som mala slabý tok mlieka a pomaly sa mi tvorilo. Napríklad v noci (do dvoch mesiacov veku) synovi stačilo moje mlieko, lebo moje telo malo dosť času počas spánku a vytvorilo dosť mlieka. No cez deň dcéra sala pravidelne, každé dve-tri hodiny a mlieka som viac nemala. Ja viem, že 95 % žien mi nebude rozumieť, ale čo som spozorovala, spánok detí ovplyvňuje aj psychika matky. Lebo dieťa vie jediné-cítiť, mimoriadne vnímavo. Cíti vnútorné rozpoloženie matky. Ja som taký pohoďák, žiadny zbytočný stres čo sa týkalo detí, takže moje deti vždy vzorne spali cítiac matkin pokoj. Lenže toto, žiaľ, ovplyvniť neviete. Svoju povahu. A hoci si myslíte, že pokojná ste, podvedomie neoklamete. Samozrejme, je to jeden z mnohých faktorov. Ostatné môžu byť nervová sústava dieťaťa, trávenie, xy ďaľších.

anavixy
29. júl 2022

@asia83 s tym súhlasím! Ja mám síce fakt pokojné dieťa a všetci vravia vždy (kolegyne hlavne), že veď pokojná mama - pokojné dieťa 😀 tak sa tak v duchu pousmejem, keby vedeli… ale teda aspoň ohladom dieťaťa som kludas od začiatku, som z fachu (novorodenecka sestra).
No nesťažujem sa ani v noci, fakt párkrát som sa nevyspala za celú dobu, ona sa zobudí vyslovene na papanie, vypije mlieko, otočí sa a spí, ale musí jesť každú noc (neoklamem ju ani vodou, tak snáď je to fakt hlad a nie len zvyk) 🙂

mizu89
29. júl 2022

@alexyytoo a nemá koliky.ked vravíš že ho bruško bolí.to chlapci mávaju a hlavne večer a v noci to je najhoršie.skus dať espumisan a masírovať bruško.ak sa puči a nedá sa mu vykakať tak rúrku do riťky.ja som to bežne robila pri prvom.ono to potom prejde

matkahelka
29. júl 2022

@alexyytoo ja tiez kombinujem. cez den dojcim+ mala uz papa aj prikrmy (ma 7 mes), na noc davam sunar a mala prespi celu noc. po nakojeni mi celu noc neprespala, po sunare spi ako medvedik.

alexyytoo
autor
30. júl 2022

@matkahelka a robili ste to takto od začiatku? Ze materské a kombinácia umelého?

matkahelka
30. júl 2022

@alexyytoo nie. fungujeme tak asi mesiac, uz som nevladala v noci vstavat na dojcenie.

alexyytoo
autor
30. júl 2022

@mizu89 práveze kaka, síce niekedy iba raz za deň ale tak neviem ci musí viac x za deň 🤷‍♀️

alexyytoo
autor
30. júl 2022

@mila06 dakujem 🙏

alexyytoo
autor
30. júl 2022

@matkahelka môj malý má 6 týždňov, preto stále rozmýšľam ci nevydržím🙈ale ak by to malo pomôcť na reflux a stým spojení spánok tak by to bolo super 🙏

mareri
26. aug 2022

Ja som kombinovala, pretože mliečka som mala velmi malo, takže som dokromovala a neskor sme prešli iba na umele mliečko

tiika
26. aug 2022

@alexyytoo určite mu ako mamička chceš pomôcť ako najlepšie vieš. Ja mám ale pocit, že cim viac umelých zásahov robíme a viac sa vzdalujeme od toho, čo nám bolo prirodzene dane, tým si zarabame na ďalšie problémy a riešime ďalšie a ďalšie komplikácie.

Určite by som sa v prvom rade obrátila na odborníkov. Tak ako sa opýtaš doktora, opýtaj sa laktacnej (alebo mamila.sk). Nie všetci pediatri sa zial dostatočne rozumejú dojčeniu (česť výnimkám).

Umelé mlieko by som nedávala, kým by to nebolo fakt ale akože fakt nevyhnutne, tobôž nie takémuto maličkemu. Skús veriť viac sebe, svojmu telu, prírode že funguje tak ako ma a pre vás s bábätkom ma to najlepšie.

Problém by som hľadala inde. Viac by som s bábätkom manipulovala, nosila ho na rukách, v šatke, nosiči, dávala na bruško, do polohy tigríka. Nech sa crievka rozhýbu. Menej ho nechávala v pasívnej polohe v postieľke, kočíku…
https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php...
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/r...

tiika
26. aug 2022

@alexyytoo Dôležité je napokon urobiť tak, aby bolo najlepšie vám.