Lieky Domperidon, Motilium, Costi. Akú s nimi máte skúsenosť?

martinaho1
12. jún 2010

Mate niekto pozitivnu skusenost?

dadkkkka
17. dec 2013

Noo ako mne pomohli aj tie tri tabletky co som si dala na den mala som hned viacej mliecka ja si odsavam len v noci kojim vtedy sa malicky este prisaje, ale nahle som ich vysadila mlieko pokleslo buac ako o polovicu ☹ ale rodinna znama gastroente. mi povedala ze tie lieky nie su dobre aj ked v uplne malom mnozstve sa davaju takemu malemu babatku ze tie lieky sa mizu podat max od 10 rokov ze babatka sa tym neliecia pretoze pretoze vplyvaju na nervovu inervaciu v tenkom creve a tym ovplyvnuju CNS a zevtomu malemu babatku sa teraz formuje ba cely zivot ze ona to vobec neodporuca abtiez ma idhovarala od ockobanua aspon nie terax ale az ked bude dietatki vacsie ze ona si.presla a urobila vlastnu statistiku a od roku 2007 ked sa menil system ockovania ma ona sama ovela viac babatiek s cukrovkou co.predtym mi hovorila ze take male dietatko s cukrovkou bola rarita a ze do vakciny davaju zive mikroby a jodnota hlinika presahuje 26 nasobok normy ale to je ina tema.

jajakate
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
33kacora33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danka.chomka
22. dec 2013

Je holy nezmysel co gastrolekari tvrdia o dmp vplyve na dieta. Problem je ze poznaju domperidon len ako liecivo na traviace tazkosti a vobec neovladaju suvislosti pri vyuziti na zvysenie laktacie a mechanizmus prestupu do materskeho mlieka. Oni to totiz vyhodnocuju ze co prijme matka to prijme aj dieta. Co v ziadnom pripade nie je to iste!!! Ak matka uziva devat tabliet denne do mlieka sa dostava 7 MIKROgramov domperidonu. To si treba predstavit nula cela, potom sest nul a na konci sedmicka. Dalsim zavaznym faktorom je biologicka dostupnost, ktora je u domperidonu 13-17%. co znamena, ze este aj z tych siedmych mikrogramov dieta vstrebe len 13%. to znamena ze pocas celeho kojenia na nho neposobi viac ako keby raz olizalo tabletku. Zdroj: dr. hale, Medication and Mothers milk, str. 324. Mne moja obvodacka tvrdila, ze bude mat z toho rakovinu hypofyzy a narastu mu z toho prsia lebo bude mat zvysenu hadinu prolaktinu, o kojeni a domperidone s jeo vplyvom na laktaciu nevie absolutne nic, tak som jej potom prespolala vysledky krvnych testov syna, ktory mal prolaktin uplne v norme a to dmp uzivam dlhodobo, tiez som jej preposlala studie tak ked si to precitala sama priznala ze ona o tom nema informacie. Ale bludy bude rozpravat. Moja pediatricka mi ho bez problemov predpisovala po cely cas a stale predpisuje, lebo sa orientuje v danej problematike a suvislosti ma zostudovane.
Sranda ako je niekto ochotny miesto MM (so stopovym mnozstvom dmp) davat radsej nutrilon a este k tomu z flase cim ohrozuje kojenie, a tam mu nevadi ze tie kravy su dopovane nenormalnymi hormonmi kym ich umelo oplodnuju potom pocas gravidity a nasledne po porode aby mali vysoku dojivost, nehovoriac o nevyhnutnosti antibiotik v takychto chovoch kedze tie kravy ziju v katastrofalnych podmienkach cely den vo vykaloch a maju kvantum respiracnych tazkosti a infekcii na ktore dostavaju tazke lieky. Mam 20 mesacneho syna, ktory je asi z 85% na mlieku kedze este velmi nevyladava prikrmy resp zje mirkoskopicke mnozstva, boli sme na krv a vsetky parametre mal v strede pasma ako bielkoviny, cukry, tuky, mineraly, vitaminy, hormony. Prave vdaka materskemu mlieku.
Takze informacie treba cerpat od ludi ktory maju s dmp na tieto ucely skusenosti, a z odbornej literatury, ktora sa venuje biologickej dostupnosti liekov uzivanych pocas kojenia.

boka79
23. dec 2013

nechcela som este viac rozduchavat ohen, ale ako pise danka.chomka, s tym uplne suhlasim. Osobne nie som z uzivanie liekov bez akejkolvek indikacie, proste domperidon, aby sa mi zvysilo mlieko bez vykonania potrebnych krokov, ktore upravia dojcenie, ale v urcitych pripadoch to je potrebne, ako matky adoptovanych deti, dlhodobe dojc, strajky , kde nic ine nezaberie etc.
Len na zamyslenie, ked piseme o tom, ze domperidonom dopujeme dieta chemiou. Pridavam link na tabulku, kde je zlozenie MM a UM a potom nech si kazdy premysli, ze kde je viac chemie, ci MM s trochou domperidonu, alebo to UM.
myslim, ze kazda matka, ktora sa na to da , ma presne nastudovane studie a vie, ze to, co robi je spravne. Samozrejme su aj vynimky.

Takze tu slubeny link .

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/zloze...

Bohuzial si dnesna doba stale neuvedomuje, ake prospechy ma dojcenie pre dieta a pre matku.
inak tie studie na potkanoch boli, samozrejme, na ludoch sa nerobili, ale keby bolo zaznamenane, ze domperidon zvysuje riziko rakoviny, tak by to stiahli z trhu, to je po prve a po druhe, kojenie same o sebe je prevenciu rakoviny prsnika, cize aj keby tento nez. ucinok bol, tak by sa to dojcenim zrovnalo. Najvyssie riziko rakoviny prsnika maju nulipary - cize zeny, co nikdy nedojcili. Cize tento argument u mna nezabera.

Nechcem teraz robit propagandu proti UM, ale tiez nie je ok, ked je mamickam vycitane, ze beru chemiu a dopuju tym dieta, a pritom si nikto neuvedomi, aka chemia je UM.
A lekari sa s tym naozaj nezaoberaju, doteraz dojcenie nebolo nikdy nejako v lekarskych kruhoch uznavane a tak sa to aj prejavuje, starsi lekari, stara skola. Ostavaju pri tom starom, ale mladi lekari , co sa tym zaoberaju maju na to iny pohlad.

Ale samozrejme, nepcaht do seba domperidon za kazdu cenu , skor preriesit to ostatne, domperidon by mal byt na poslednom mieste a problem je to, ze vela zien si to neuvedomi a v snahe o zachranu laktacie hned saihne po domperidone a pritom nadalej puziva dudel a flasku, takto to vyznam naozaj nema

martinkaxp
23. dec 2013

Mne velmi pomohol domperidon. 1. dieta som odkojila bez neho, ale syn vysel skoro cely den na mne 😀 tazke vôbec nebol problem, ze by som mala malo mliecko, kojila som snad aj 30 krat za den a prsia som mala naliate, jak balony 🙂 Lenze narodilo sa mi druhe dietatko a ono mi prespavalo cele noci, cez den sa budila cca kazde 3 hodinky, takze sa mi zo super tvorby, znizilo tak mliecko, ze som myslela, ze som dokojila. A vtedy som sa spojila s laktacnou poradkynou, nastudovala som si materialy o domperidone a zacala som ho uzivat. Mne tak neskutocne pomohol, keby niet toho lieku, dcerku uz absolutne nedojcim. Uzivam ho uz dlhodobo, cca 6 mesiacov, stale 3x3. Beriem to, ako obet pre moju dceru. 🙂

martinkaxp
23. dec 2013

A este som zabudla podotknut, ze mam super doktorku, ktora nema absolutne ziadny problem mi costi predpisovat. Akurat si ich musim hradit uplne cele, lebo ked by to islo cez poistovnu, tak by to nepreslo, kedze tento liek nie je u nas na laktaciu.

antonka1
13. jan 2014

Precitala som si cely diskusiu az od zaciatku a priznam sa,ze neviem co si vybrat? Pri mojich prvych dvoch dcerkach som mala dostatok mlieka,ale teraz pri tretom priam zivorim.Mozno je to tym,ze som ju rodila cisarskym a to mlieko sa nejak nevytvorilo.Malu musim prikrmovat umelym mliekom,co ma vobec netesi,pretoze som zaryta zastankyna kojenia.Lenze co mam robit,ked toho mliecka je malo?
Ja som pri prvych dvoch uzivala Pregnacare na breast feeding.Vtedy sme zili v UK a velmi mi to pomahalo na tvorbu mlieka a samozrejme to obsahuje aj vitaminy,ktore su potrebne pre babatko.Kedze vidim,ze ten Domperidon, je aj dobry aj zly,asi sa priklonim znova k tomu mojmu Pregnacare tabletkam,ktore si musim objednat z Anglicka a mozno sa mi ta laktacia zlepsi.Neviete ci neni nieco podobne aj na Slovensku,len nie take,co su predpisovo na nieco ine a mamicky to beru na laktaciu.Dik.

slavik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaelahomolova85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
33kacora33
18. jan 2014

@michaelahomolova85 ja si davam costi normalne u obvodneho lekara predpisovat.. v baleni je 30ks a cena je cca2,30e

michaelahomolova85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskast
23. jan 2014

@martinkaxp chcela by som sa spýtat ako dlho vam trvalo kym vam zabral ja beriem uz dva týždne a nepocitujem ziaden efekt

Dakujem pekne

miskast
23. jan 2014

@kubkatka

Prosim vas a potom mesiaci uživania ste boli schopna plne len kojit? ja beriem 2 týždne zatial bez efektu žial

martinkaxp
23. jan 2014

@miskast 3 dni, ale snazila som sa aj castejsie kojit

bbroskynka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kubkatka
28. jan 2014

@miskast nie, už som plne nekojila, len odstriekavala a dávala malému vo fľaši, ale nato, že som nemala už ani kvapku mlieka, tak sa potom objavilo, síce nie na plné kojenie, ale išlo celkom pekne.

vanilia85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vanilia85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bobjan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mammaroma
29. jan 2014

Kočky, to je to isté. Účinná zložka aj miligramáž. Motilium aj Costi je 10 mg domperidonum.

miskast
1. feb 2014

prosím po akom case Vam zabrao costi ja uzivam 3 tyzdne bez efektu neviem ci ma zmysel pokracovat dalej, napíšte vaše skusenosti kedy vam začalo účinkovat a v akom mnozste dakujem velmi pekne

tortelinka
1. feb 2014

@lalus začítala som sa do témy, hľadám linky na bezpečnosť lieku, našla som viacero info o jeho nebezpečenstve, napr to, že v USA je zakázaný

katarinka289
2. feb 2014

Costi na tvorbu mlieka? Ja som ho brala pri brusnej chripke proti zvracaniu...

miskast
4. feb 2014

@kubkatka A kolko trvalo kym zabral ja beriem skoro mesiac a zatial zial bez ucinku neviem ci ma zmysel brat dlhsie dakujem pekne

lalus
4. feb 2014

@miskast akú dávku berieš? niekde som čítala, že treba dva mesiace brať, aby si mohla s istotou povedať že nezaberá (čo tiež môže byť)... aj odsávaš po dojčení? to tiež pomáha na zvýšenie tvorby mlieka.

miskast
4. feb 2014

@lalus tu najsilnejsiu zacalo som 3x3 prvy tyzden a teraz 4x4 tak neviem ci mam este cakat

vlockasnehu
5. feb 2014

http://www.sls-sps.sk/index.php

http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecn...

http://www.sukl.cz/upozorneni-sukl-pouziti-domp...

Kazdy nech si spravi nazor sam. Mamila ma svoje zasluhy, ale odporucanim lieku, ktory je a) na lekarsky predpis b) preveruje sa jeho bezpecnost to prestrelila.

kukunkav
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlockasnehu
10. feb 2014

@kukunkav motilium je ucinna latka domperidon, je dostupny len na rp a momentalne su obavy ohlado jeho bezpecnosti, vid moj prispevok vyssie. takze ak si ho naordinujes a zzenies sama, robis to na vlastnu zodpovednost. vela stastia