Mám málo mlieka. Ako ďalej?

zuzana1985
16. jan 2011

Milé mamičky chcem Vás poprosiť o radu ako ďalej. Zrejme mám málo mliečka a neviem čo robiť. Môj drobec má 2 mesiace a ja by som veľmi chcela kojiť, lenže zrejme mu už moje mliečko nestačí, napriek tomu že ho kojím z oboch prsníkov pri každom papaní. Malý je pri kojení mrzutý a nakoniec ho ešte musím dokŕmiť odsatým mliečkom - ktorého je však veľmi málo. Užívam homeopatiká na podporu tvorby mlieka, odsávam, pijem všetky možné čaje, jem jogurty, veľa pijem.... Pri odsávaní sa mi tiež nedarí tak ako predtým, takže na dokŕmenie mojim odsatým mliekom sa spoliehať nemôžem. Mám doma aj umelé mlieko, ale nechcem sa zatiaľ uchýliť k tejto možnosti. Už naozaj neviem čo robiť. Poradí mi niekto?

ciernaskrinka
9. mar 2012

Dobry vecer damy. CHYTA MA CIIIIIIIRE ZUFALSTVO! ZO VCERA NA DNES MI NORMALNE ODISLO MLIECKO - TEDA MAM HO MINIMUM malinky po prvych sekundach pitia zaspi, o pol hodku sa zobudi a cely den to iste. Este tento tyzden som mala plne prsia...a dnes nic. Vcera vecer sa syncek dost napil - a do rana sa mi vobec nenaliali... neviem, co mam narychlo robit POMOOOOOOOOOOC
Ako zvysit rychlo produkciu? Uzivam aj MORE MILK PLUS, senovku, benedikt, pijem aj cajiky na kojenie ... a toto sa mi stalo co s tym? PORADTE PROSIIIM! co mam robit? Malinky dnes ani pit nechce - ak teda pije, tak hned zaspinka... myslim, ze je aj hladny, hoci neplace... plienky mal normalne ocikane, 3x mal pokakanu plienku - teraz bude mat 3 mesiace. Vazne potrebujem pomoc...

michaelahomolova85
18. jan 2014

zdravim vsetky mamicky, ktore maju podobny problem ako ja... skusala som vsetko mozne aj nemozne na zvysenie tvorby mlieka- od cajov, cez homeopatika, az po babske rady... no aj napriek tomu sa mi tvorba mliecka znizila a kedze som svoje problemy konzultovala s laktacnou poradkynou, tak mi odporucila uzivat domperidon 3x3 tablety... kazda z vas urcite vie, ze u nas sa predava iba liek Costi a ten je na predpis 30 kusove balenie- co vystaci na 3 dni... je nemyslitelne, davat si ho predpisovat u nas kazdu chvilku a zaroven je problem u mna ziskat aspon jeden recept- pediatricka nesuhlasi s uzivanim a odporuca dokrmovat, co ja zasadne odmietam (i ked 1x denne vecer sme na UM)- myslim, ze aj ked neviem ake skvele mlieka mame na trhu , vzdy bude pre dieta zdravsie materske mlieko aj ked obsahuje naozaj nepatrne mnozstvo domperidonu v mlieku, co nema takmer ziadny vplyv na dieta...a ked vezmem do uvahy, ze tento liek sa predpisuje detom na reflux, tak vobec nemyslim, ze by mal akokolvek uskodit.... staci si o tom precitat na stranke mamila.sk.... kedze mam problem ziskat tento liek, odporucili mi objednanie v zahranici... mam jednu stranku kde sa da objednat, no je to po anglicky a aj sa trosku bojim objednavat zo zahranicia sama...pytam sa teda- najde sa tu nejaka mamicka, co by sla so mnou do toho a objednali by sme to spolu??? je tam skvela cena, co vychadza lacnejsie ako Costi u nas a hlavne je, ze tam predavaju balenie liekov od 500 kusoveho az po 2000 kusove... potrebuje aj niekto z vas aspon na par mesiacov? podte so mnou do toho niekto emoticon

isabella88
18. jún 2014

ja mam podobny problem. po cisarskom sa mi mlieko zacalo tvorit velmi pomaly, az na 5 den. a to uz mala bola navyknuta na flasku, vsak keby som jej 5 dni nic nedavala, to by nevydrzala. mala ma uz skoro 3 mesiace a mlieko si musim odsavat (z prsnika ma hrozu odkedy ju v porodnici nasilim nanho tlacili) a to sa mi podari tak max 20 ml na jedno odsavanie. mala ma umele mlieko chvalabohu rada a pekne rastie a je zdrava. aj ked je samozrejme kojenie lepsie, netreba robit z umeleho mlieka taku vedu. budme radi, ze je takato moznost.

matkin
28. apr 2015

Chcem sa podelit so svojimi skusenostami pri kojeni. Mozno niektorym mamickam pomozu najst odpoved, preco nemaju dostatok mlieka.

Mojho prveho syna som musela dokrmovat ihned po narodeni.Mal velmi silnu zltacku a nechcel sa prisat. Nevedela som ho na kojenie ani zobudit. Samozrejme som chcela plne kojit.Tak som vyskusala rozne veci: senovku lekarsku a beenedikt, ricinus communis-homeopatika, pial caje caje na kojenie, prikladal som velmi casto maleho na prsnik, kojili sme sa dlhy interval a spaval iba v plienke na mojom tele- kontakt koza na kozu. Zaroven som kojila cez cievku- info najdete na mamila.sk.Stretla som sa aj s laktacnou poradkynou. Nic z toho mi nepomohlo zacat plne kojit a rozbehnut svoje mlieko naplno. Moj maly bol stale po kojeni hladny. Takto sme vydrzali 8 mesiacov.Potom mi mlieko zmizlo uplne.

Teraz mam dalsieho syna a toho plne kojim bez dokrmovania umelym mliekom. V com je rozdiel? Chodila som na akupunkturu, kde som si dala do poriadku oblicky, slezinu a doplnila nedostatok krvi cinskymi bylinkami. Po prvom porode boli moje oblicky velmi oslabene a slezina tiez. Telo malo v sebe malo krvi a nebolo schopne vyprodukovat dostatok mlieka. Konecne som zistila pricinu, ktoru som tak dlho hladala.

Velmi sa z toho tesim, kedze pri prvom synovi som z toho bola dost nestastna.
Drzim ostatnym mamickam paste pri kojeni.

mizu89
16. máj 2015

Ahojte maminy.chcela by som sa vopred informovat.ako zistim ze mam malo mlieka alebo ze sa mi mlieko straca,malemu je malo MM???Zatial plne kojim plus prikrmi na to ze mame 7 meiacov.Nemam problem s kojenim (mlieckom).Drobec ani nevie co je flaska len cica 😀 Ako sa mam na toto pripravit ked mi dojde MM?Chcela by som vydrzat este cele leto a v septembri max ked bude mat drobec 1 rok(tj.pol oktobra) tak prestat.Poradite mi? 🙂 Viem ze snazit sa co najdlhsie kojit ale ak zena koji do 2 rokov tak sa mi to zda uz moc,ale to je moj nazor.Kazda mama ma iny nazor. 🙂

vieraspacka
19. máj 2015

Ahojte, existuje vynikajúca čisto prírodná bylina na podporu laktácie: Shatavari.
Okrem toho, že zvyšuje produkciu materského mlieko, posilňuje aj maternicu a celkovo ženské orgány, čo sa po pôrode určite zíde... Tu majú extrakt až v pomere 4:1 v rastlinných kapsuliach:
http://www.planetayurveda.sk/shatavari-kapsule-...

kacenkaharris
9. jún 2015

Ja som mala na zaciatku tak malo mliecka, ze mi bolo do placu, lebo malinka nevedela dobre sat a presvihli sme den, ked mi nabehlo skutocne mlieko, tak prislo a odislo... Ale ja som robila a skusala VSETKO v mojich silach, aby som dcerku mohla kojit, bylinky, laktacna poradna, navsteva laktacnej poradkyne u mna doma, klobucik na bradavku, odsavanie takmer prazdnych prsnikov i v noci, vkuse som si ju prikladala, musela som dokonca 3 tyzdne prikrmovat sunarom, aby zosilnela a vladala sat, lebo v jednom tyzdni zacala chudnut.... ale tym vsetkym chcem povedat to, ze teraz ma 2 roky a 4 mesiace a ESTE sa kojime 😵 Bol to tazky boj, ale stal za to! 😉
Drzim vsetkym palce!

kataina
9. jún 2015

nečítala som všetko, ale u mna najpodstatnejšia vec bola PSYCHIKA. Kdesi som čítala, že hlavne si zariad doma tak, že nebudeš nejaku dobu robiť nič, len oddychovať, papať, spať, nech ti niekto pomôže s nakupmi, varením, naozaj si cez den lahni ale s čistou hlavou, netrap sa pre domacnosť. Potrebuješ niekoho kto by Ti pomohol. A asi tak za pol dna naozaj mliečko bolo a kedykolvek v buducnosti ked som citila malo mlieka, začala som oddychovať. Asi ked mal malý 3 mesiace tak už to šlo úplne samo, aj ked som 2 dni nič poriadne nejedla
Držím palce

qtinka29
9. jún 2015

ja som syna kojila každú hodinu....resp....polhodku sa kojil-z oboch prsníkov....a potom hodinka pauza......a to aj v noci.....len v kočíku vydržal spať 4 hodky bez jedla 😉 .....asi do 5 mes. som vydržala len kojiť-dieťa priberalo krásne,takže som nevidela problém v mlieku,akurát som mala veľa roboty a vstávania v noci.....odsávať sa mi nedalo skoro vôbec,takže som to ani nerobila,malý pil čajík z fľašky a nerobil rozdiel fľaša -prsník......dcérku som kojila každé 4 hodiny a najedla sa za 5 min......priberala tiež krásne.......proste deti si s nami robia čo chcú 😉 Kojila som oboch do 12mes.....Ak ti dieťatko priberá,tak by som umelý príkrm ešte neriešila.....čím budeš viac kojiť,tým bude viac mlieka....ak kojenie obmedzíš,začneš ho strácať.....ale ak má dieťatko problém a nepriberá,tak to rieš s lekárkou a tá ti určite odporučí umelú výživu.....držím palce......

elchie
17. aug 2015

U nas zabral cajik http://www.bylinkovecaje.sk/?product=dobre-mliecko a kombincacia s tym, ze sme zrusili postielku a dieta spalo s nami v posteli, co bolo aj komortnejsie pri kojeni. to nam poradila laktacna poradkyna a sice som sa bala prilahnutia, fungovalo to...🙂)

fibica
21. mar 2016

Ako vsetko hodnotite s odstupom casu? Moja mala ma 3 tyzdne. Mlieko sa mi tvori no mali. Musim prikrmovat. Moje ked vypije este aj vyzvracia. Boli ju brusko, dokaze nespat 4 hodiny. Potom posoi hodinu a opat je hore. Prsniky sa mi nenalievaju, ci prejde hodina ci styri kde nic tu nic.

luba41
21. mar 2016

@fibica mlieko sa tvorí podla toho, ako často prikladáš..ak grcká, je najedená..treba s nou šetrnejšie manipulovať po nadojčení, dvíhať na grgnutie až ked sama chce..ak prikrmuješ flašou, mlieko nerozbehneš..nesleduj naliate prsia/ tie nie sú žiadúce/, v prázdnych sa tvorí mlieko..len treba prikladať na každé zapýtanie..ak plače, vôbec to nemusí byť od hladu-potrebuje nosiť, tvoju blízkosť..zaobstaraj si šatku a nos cez den..tam si aj pri tebe pospí.v noci spite spolu, dojči po ležiačky.. a najlepšie kontaktovať laktačnú poradkynu, tá ti vysvetlí ako funguje dojčenie..

gabriela93
21. mar 2016

Presne moj pripad.maleho som kojila do 2 mesiacov,potom sa uz nevedel napapat,stale bol hladny,pri kazdom kojeni sa znervoznoval,teraz mame 4,5 mesiaca a papame sunar premium a sme obidvaja spokojny.dcerku som kojila dlho a pri nom to jednoducho neslo.

omuslam
1. sep 2017

Zdravím mamičky. Po dlhočiznom čase sa k téme vraciam, nakoľko dcérka je už školáčka a problém sa ma netýka. Ale kojila som 2,5 roka 😉
Úprimne si nemyslím že to bolo vďaka kôpru, lebo po pár týždňoch som s tým sekla. Povedala som si, veď aj tej sučke tie šteniatka furt pištia a ona pri nich čo najviac leží a neznepokojuje sa. Ptsia sa vyprázdnia a naplnia, hneď, automaticky. Takže žiadne dve hodiny, ani hodinu, pravidelne intervaly. Príroda takto nefunguje. Mne to konečne došlo. A keď mlieka nebude sú tu sušené. Nič sa nestane. Tak sme boli stále v náručí, mliečka bolo a bolo. Dcérka ma mala a mà koľko potrebuje. Lebo o tom to je. Spí od narodenia so mnou v posteli, odvrhujem "studený odchov" , čo som v pôrodnici počula od veľa mamičiek s dôvodom "aby si na to dieťa nezvyklo" ...Hm no porovnávajúc aj tá suka leží pri mláďatách a nie pri psovi !
Toť vsio k téme. Prikladať dieťa k sebe, nerobiť si programy, lebo mamičky už to nie je viac o vás. Treba túto skutočnosť prijať 🙂
Veľa šťastia.

marion09
1. sep 2017

@omuslam presne tak!ja tiez uz takmer rok kojim a verim tomu ze vdaka tomu ze je mala neustale pri mne,svagrina len pozerala ako sa malej "zbavit" a potom kecala ze nema mlieko......

esti77
1. sep 2017

@omuslam máličko da zvyknem zapájať do diskusií, radšej už teda nie, ale toto vyznanie je tak krásne, že mi nedalo ostať ticho. 😍

omuslam
1. sep 2017

A ešte doplním jednu vec. . Chuť vášho mliečka si vytvárate vy vaším jedlom. Takže čo asi tak dieťaťu môže chutiť?? Vysaďte skôr tie byliny a dajte si niečo domáce varené, a ten cukor je tiež fajn niekedy. Všetko, po čom urobíte "hmmm" . Šaláty to asi nebudú 🙂). Nie ťažkè korenené jedlo pre chlapa, ale to čo varievajú babičky. Produkciu zvýšite prikladaním.

mirecka18
2. sep 2017

Dobry den mamicky chcem sa opytat , moj druhorodeny syn ma 4 mesiace a dospeli sme do stadia kedy mi odmieta prsnik , uz asi 3 tyzdne fungujeme len na odsavani ..jedine v noci sa mi prisaje aj to nevypije asi vela pretoze ked mu odstriekam tak dopije to z flase...ano viem flasa je chyba ale inak som si nevedela pomoct kedze mam este jedneho 3 rocneho chlapca velmi ziveho a cez prazdniny som bola na nich sama tak som sa to snazila vykryvat aspon takto...problem je vsak v tom ze cim dalej tym mam menej mlieka , odsajem z oboch prsnikov max. 100 aj to len niekedy ☹ pijem vodu , caje , brala som senovku a benedikt ale nejako sa to nechce nastartovat...mali sme uz take 2-3 dnove strajky ale toto je uz dlho ...v pravom prsniku som mala aj mierny zapal este prvy mesiac ked sa maly narodil...on sa totizto podla mna nevie spravne prisat

mirecka18
2. sep 2017

takze ked mu mlieko ide tak papal pekne a ked uz mu islo pomalsie tak sa zlostil...taky lenivy je ...s prvym synom som taky problem nemala ...kojila som ho do 2 rokoch a preto teraz uz neviem ako dalej....chcem aj nadalej kojit aj za cenu toho ze budem odsavat , len neviem ako ho donutit pit z prsnika pretoze on jednoducho nepije kedze mu neide vela tak sa rehoce na prsniku popripade si natahuje bradavku s pusou 😒

luba_buba
7. sep 2017

@mirecka18
Odsaté mlieko cez cievku na prse si neskúšala? Je to dosť na nervy, o to viac, ak je malý taký živý. Ale fľaša je asi najrýchlejší spôsob, ako skončiť s dojčením.
Ja mám stále problém s mliekom, už ani neodsajem :(