Mám málo mlieka. Ako ďalej?

zuzana1985
16. jan 2011

Milé mamičky chcem Vás poprosiť o radu ako ďalej. Zrejme mám málo mliečka a neviem čo robiť. Môj drobec má 2 mesiace a ja by som veľmi chcela kojiť, lenže zrejme mu už moje mliečko nestačí, napriek tomu že ho kojím z oboch prsníkov pri každom papaní. Malý je pri kojení mrzutý a nakoniec ho ešte musím dokŕmiť odsatým mliečkom - ktorého je však veľmi málo. Užívam homeopatiká na podporu tvorby mlieka, odsávam, pijem všetky možné čaje, jem jogurty, veľa pijem.... Pri odsávaní sa mi tiež nedarí tak ako predtým, takže na dokŕmenie mojim odsatým mliekom sa spoliehať nemôžem. Mám doma aj umelé mlieko, ale nechcem sa zatiaľ uchýliť k tejto možnosti. Už naozaj neviem čo robiť. Poradí mi niekto?

murinka
16. jan 2011

pis @annag alebo @prsky 🙂 pomozu ti 😉

mau
16. jan 2011

Prikladať a dôverovať svojmu telu - pre bábo sa vyrobí mliečka úmerne tomu aký bude dopyt...

carodejnica
16. jan 2011

Poraď sa s dievčatami v tejto téme https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/ 🙂
Prípadne si naštuduj - http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma... 😎
Veľa síl.

lenkaks
16. jan 2011

Ahoj...ja som kojila drobca do 2 rokov a tiez som mala take obdobia ,ze som sa bala,ze mam malo mlieka...Ja som kojila vzdy z jedneho prsnika ,nech potiahne aj zadne mliecko(je kalorickejsie a zevraj lepsie ako predne mliecko)...a ked sa nahodou stalo,ze uz nebolo,maly sa vrtel a ked som si zmackla prso,netieklo,az potom som ponukla druhy prsnik...vyskusaj....a kojila som aj kazdu hodinku,ako si zelal "panko" a nakoniec som kojila az tak dlho 🙂 Alebo skus zmenit polohu,my sme nedali dopustit doma na polohu v leze,ja som lezala na boku a Jakubko vedla mna,tiez na boku...vtedy ani prsia neboleli...Vela mliecka prajem 🙂

ludka140281
16. jan 2011

mala som to iste trvalo to od 2 DO 2,5 mesiaca,ale dodnes kojim a som za to vdacna...nevzdaj to,pijh aspon 2,5 litra tekutin,skus caj na podporu dojcenia,klud oddych ak sa da....pred odsavanim uvolnit sa ,prikladat dietatko ako casto sa len da,skus ine polohy pri dojceni,aj spievat......ak bolo doteraz vsetko ok,ono sa to vrati,bud trpezliva a dockas sa odmeny 😉 ak nieco,kludne mi napis 😉

snoopy1
16. jan 2011

Ahoj...ja patrí do skupiny mamičiek ktoré nekojili vôbec.Nie preto, že by som nechcela, ale mne sa mliečko vôbec nevytvorilo. Malý ťahal ako divý, vytiahol zo mňa až krv, bola som samá chrasta, vyskúšala som všetko a nič....takže drobec bol od narodenia na umelom mlieku a nič sa nestalo. Nebol chorľavý, pekne rástol, pekne kakal.....takže sa netráp, dobre to dopadne. 😉

janica81
16. jan 2011

ahoj 🙂 prestaň myslieť nato ze mas malo mliecka...nalad sa optimisticky a mliečko bude 😀

aduskatt
16. jan 2011

mala som podobny problem po silno zapale.mliecko ostalo iba na jednej strane, takze asi od druheho mesiaca som striedala papanie mojho a umeleho mliecka a vydrzali sme to do pol roka

zuzkat1
16. jan 2011

hlavne nestresuj... to ze mas malo mlieka je subjektivny pocit,,, moze byt nervozny pre milion inych veci mozno ho mas vela a jemu to rychlo tecie... a to sa mu nemusi pacit alebo tecie pomaly alebo hocico ine... napis annag ako ti tu uz radili a na UM zabudni... pribera? cika dost? ak ano tak je vsetko OK... stres zo seba prenasas aj na maleho moze byt aj preto nervozny... ja som si presla viacerymi obdobiami ked som si myslela ze koniec skoncili sme s kojeni a kojim doteraz...mala ma rok....

daisy134
16. jan 2011

😀 aj ja som napodobne tak malo mliecka mam tiez davam aj umele .. som zvedava ci mi este dojde 😕 uz mesiac to je...:(

ivett1
17. jan 2011

ahoj...zachovaj hlavne pokoj...stava sa, ze pride takato laktacna kriza...len si nezufaj ... skusaj prikladat tak casto ako sa len da...skus napisat annag...UM je az posledna moznost, ked stratis mliecko, alebo babatko nebude prospievat-priberat a rast

miskap
17. jan 2011

Každá mamička sa stretla alebo stretne s tzv. laktačnou krízou. A môže ich byť viac.To si chce len veriť. Buď optimista a v kľude a všetko sa napraví. Pri dojčení použi stláčanie prsníka, aby malý vypil čo najviac. Ak nebude už piť ani po stlačení, daj ho na druhý prsník. Prsníky môžeš vystriedať viackrát, ak bude ešte chcieť piť. Mlieko sa tvorí podľa dopytu, tak čím viac ho budeš prikladať, tým viac sa mlieka urobí. Nemusíš vôbec odsávať, zbytočne sa stresuješ, že je málo odsatého mliečka. Hlavne vydržať a neprikrmovať! Ak začneš prikrmovať, mliečka bude menej, lebo malý sa naje z umelého!

beaska
18. jan 2011

aj ja mam taky problem , hlavne vecer a noc je hrozna som unavena a mlieka je malo musim davat z oboch prsnikov, prikladam malu stale,bolia ma uz bradavky co ich mala stale zuzle, cez den mam mlieka viacej len tie noci su hrozne 🙄 , mala kaka 1 za den , zajtra idem do poradne tak uvidim ci pribera tak ako sa ma, ale musim povedat ze radsej si UM domov nekupim, lebo by ma to velmi lakalo 😕

manka
20. jan 2011

Dnesna doba podporuje kojenie a to je velmi super. Ale zaroven aj velmi stresujuce pre matky, ktorym sa to nedari. Podla mna je dolezite, co povie lekarka, ci dietatko pekne prospieva, lebo moze to byt aj tvoj subjektivny pocit, ze mas malo mliecka. My sme mali jednoznacne indicie, ze prikrmovat treba. Hlavne to, ze maly nepriberal, zle stolice atd. Tiez som skusila vsetko, co existuje, ale u nas bohuzial nezabralo. Vyriesili sme to tak, ze moje mliecko mal skor od smadu, lebo ho nedokazalo nasytit alebo na upokojenie a UM na zasytenie. Kojila som ho takto spolu s prikrmovanim skoro do 1 roka a obidvaja sme boli spokojni..

burina111
20. jan 2011

skús ešte tvaroh, veľa polievok, čaj pre dojčiace mamičky, activia tvarohová je super a ak ani potom nebude, tak pokračovacie mlieko...svet sa nezrúti

akdarka
20. jan 2011

co tu pisu baby,ze az „krv maly vytahal,donicene bradavky”, „bolave bradavky co na nich babo cely den visi”...aj moj visi celu noc na prsniku, zo zaciatku nonstop na prsniku a ziadne bolesti,ragady.tie su len zo zleho prisatia, mykozy atd. Mne pomohla laktacna poradkyna, najdi si podla svojho regionu na www.mamila.sk prislusnu poradkynu. Dojcenie je hotova veda ako som zistila tak sa nehanbime poziadat o pomoc. Drzim palce

oacka
20. jan 2011

určite sa poraď s laktačnou poradkyňou,sú super.. kým malý priiberá, mliečko mu stačí. vraj aj caro káva pomáha, vinea, a veľa,veľmi veľa treba piť! 4 litre denne! musís aj dostatočne jesť a nestresovať sa. neviem,ako často ho prikladáš, a či pije v noci, v noci sa tvorí najviac mliečka, ak malý vtedy nepije, treba si odsávať,aspoň každé tri hodky. ak vystrája na prsníku,stláčaj si prsník, tak ako to píšu na stránke wordpress.dojčenie,ktorá je vyššie uvedená. ak ani tak už nejde, prilož k druhému prsníku, na ďalšie dojčenie dojči z toho, z ktorého pil naposledy. všetko nájdeš na tej stránke... ale asi to už aj všetko vieš.... mlieko sa bude tvoriť, keď malý bude často piť... a ak aj nie a budeš musieť dokrmovať,to vobec nevadí, hlavne nech sa ani on ani ty netrápite! sú maminy,čo od začiatku dokrmujú a aj koja... moja napríklad už prsník nechcela,ke´d začala piť z fľaše, mne mliečko odišlo po 5.mesiaci a netrápim sa kvôli tomu,hlavne že malá zas priberá. 🙂

anibas
20. jan 2011

1. určite skúšaj všetko možné - homeo, vineu, acidko, čaje ...
2. prečítaj si - ďakujem annag - nájdeš podobné problémy
3. niekto má jednu laktačnú krízu za rok - a niekto má každý týždeň - je to veľmi individuálne
4. každé dieťatko je iné - hlavne kontrolovať váhu, aby priberalo
5. žiadne dieťa neumrelo od hladu, ak to nebudeš zvládať dáš umelé 😉 😉 😉
6. ja som krvopotne kojila 8 mesiacov - každý 2 deň sme krízu riešili UM - jednou dávkou, malý pekne priberal
7. nájdi si systém, ktorý vyhovuje tebe a dieťatku - dôležitá je nevystresovaná mamička

julienka
20. jan 2011

žienky, a ako dlho vám trvala laktačná kríza?

omuslam
15. apr 2011

JA už som riešenie našla...Kôpor ! ..Baby, mala som ten istý problém ako vy, teda väčšina z vás,...odrazu som mala čoraz menej mlieka, malá mi bola nervozna, pravý prsník mi skoro úplne *"vyschol*"...Napriek všetkému, všetkým radám...pila som Vineu na litre, zapražené polievky na hrnce, fuj,už mi z nich bolo špatne, hlavne z rascovej.. 🙄 No a samozrejme čaje pre dojčiace matky, myslím, že do tých dávajú iba tie byliny, čo mlieko netvoria 😠 . .Aj som prsníky stláčala, aj masírovala, a stále málo...tak som si bylinku našla sama... Kôpor..A kedže ho máme namrazený doma(narezaný najemno kvôli omáčkam), skúsila som, že čo to spraví...Zápar z 1 čaj. lyžičky včera večer, 1 dnes ráno, no a funguje...Ľavý sa mi úplne nalial, a z pravého začína, aj keď pomaličky ale predsa...A to bez zbytočného priberania z polievok, a míňania peňazí na rôzne čaje..Nevravím, že nefungujú, no u mňa nie, a podľa účinkov jednotlivých bylín sú skôr na koliky, nadúvanie a trávenie, ako na tvorbu mlieka...Skúste to..dúfam že vám zaberie, a hlavne ukľudní, vás aj to malé..Ja viem, čo to je keď vám plače bábo od hladu...Tak držím palce, mamičky !🙂

drnduliak
15. apr 2011

ja myslim, ze recept na uspech je hlavne casto prikladat babo, aby stimulovalo tvorbu mlieka. ak nechce pit, tak potom odsavat a odsavat...aj po kazdom piti babatka. ja som mala krizu po 3 mesiaci, tiez som skusala kadeco od polievok cez vineu az po caje pre kojace matky, ale treba si uvedomit, ze tvorba mlieka zavisi od dopytu, takze ostatne zarucene rady sice mozu pomoct, ale bez prikladania to proste nepojde. a hlavne to nevzdavajte!!!drzim palce🙂

zuzana323
12. jún 2011

Dobry den,prosim vas pomozte mi z mojej zdanlivo bezvychodiskovej situacie,,aj kd mozno si to len nahovaram,preto chcem pocut vas nazor..mam tyzdnovu dcerku,mliecko som pri nej dostala az na 3.den.
som 4 dni doma z porodnice.doteraz som mala prsniky naliate,tvrde ako 2 kamene a mlieko mi pekne tieklo.aj tampony boli stale mokre,dokonca niekedy nestacili ani vsetko zachytit,tak som mala sem-tam,aj flaky na trisckach..to bol ten lepsie pripad.aj vecer,ked som vysla zo sprchy,my mlieko doslova kvapkalo,ledva som si stihla dat podprsenku.ale uz odvcera mam uplne ine prsniky a mliecka asi malo.zostali mi zmaknute,ako keby tam uz nic nebolo.aj si ich masirujem stale,snazim sa vytlacat mliecko rucne,aj odsavackou s balonikom.pri odsavacke trva velmi dlho,kym nieco nastriekam do flasky,po nejakej pol-tristvrte hodine,nastriekam len okolo 20 ml.malicka sice neplacka,ze by bola hladna,ale z nemocnice sme odisli zo zvysenym bilirubinom,takze ma trosku zltacku.preto je aj dost spava,prespi mi po papani aj 4 hodiny bez problemov.ked ju prilozim,tak papa,zda sa mi,ze pekne prehlta,ale aj to trva dost kratko.niekedy uz po nejakych 5tich minutach znovu zaspava,musim ju stipkat na licko a rozpravat sa s nou,aby som ju prevbrala,nech taha este.myslite,ze som v nejakej laktacnej krize?ale takto z nicoho nic?jest sa snazim tak,aby ju nic nedrazdilo,samozrejme polievky,ovocie,vela tekutin,robim,co viem a napriek tomu som nestastna,.ze malicka ma malo.aj ked neplacka od hladu,ja to stale pripisujem tej zltacke,ze preto je asi taka spava a ze si ani neuvedomuje,ze je vlasten hladna.prtseky si cuca dost casto,vtedy sa jej snazim dat hned prsnik,aby bola aktivna.niekedy kojim aj 40 minut dokopy,ale stale neviem,ci si malicka vytiahne ,kolko potrebuje,hlavne teraz,ked su tie prsia take makke.napr.teraz som si odsala za cca 20 minut aktivneho odsavania 20 ml.to je asi dost malo,ci?prosim vas pomozte mi,poradte ,ci mliecko stracam,alebo je to v poriadku.aj pri rucnom vytlacani sa mi ledva podari vytlacit jednu kvapku,max.2.som z toho naozaj nestastna,lebo sa bojim,ze som ako matka zlyhala... plienocky ma pokakane tak 2-3 denne,ale nie je to velke mnozstvo.pocikane ma ako kedy,nie su uplne precikane,tak sa bojim,ci nie je dehydrovana.dakujem za radu,ak potrebujete este nieco vediet k tomu,spytajte sa.Zuzana

svetlankat
13. jún 2011

Ahoj necitala som vsetky odpovede, tak mozno to uz niekto pisal, ale problem moze byt aj v tom ze mate zlu techniku prikladania a tym padom si babo nevytaha tolko kolko potrebuje, ja by som kontaktovala laktacnu poradkynu, urcite to nevzdaj a neries to UM. drzim paste

marissenka
13. jún 2011

treba hlavne klud, ziaden stres. casto prikladat, vela pit.. a ked pije pocuvaj ci preglgava alebo saje naprazdno... moj pil tiez velmi kratko tiez asi len 5 min.. mala som silny vypudz. reflex. sa mi s tym topil. sa naglgal sa a odkvacol a spal aj 6 hodin.a niekedy zas aj po pol hodine pytal. skus kojit po leziacky... ja som len tak ( inak som nevedela 😅 ) ked bol malicky. ale ked som si odstrekla tak mi mlieko striekalo prudom...a 20 ml je podla mna malo. a netreba nosit tesnu podprsenku, aby sa mohli prsia naliat...- ja som si ich stahovala, ked som chcela prestat.tak drzim palce, nech sa kojite co najdlhsie! 🙂

nikush
14. jún 2011

zuzana, nestresuj, pokial mala neplace, ma pocikane plienky, pribera na vaha ( len ju nevaz zakazdym) tak je vsetko ok...prsniky si mozno zvykli na "rytmus" sania a tak sa zbytocne nenalievaju litrami 🙂 ja osm si ntiez odsvackou nevysala vela, rucne uz ani tolko, a maleho som uspesne dojcila do 14tich mesiacov, od 5teho mesiaca len z jedneho a stacilo mu to...prsia maju byt tak ci tak vlacne, nemaju byt ako kamene...skus si prestudovat tu stranku co tu uz hore baby dali http://dojcenie.wordpress.com ...najdes tam co potrebujes, mne kataka velmi pomohla na dialku, mozes jej napisat co len chces ...drz sa a hlavne v klude

annaopialova
14. jún 2011

ahoj skus si kupit cajik ktory sa vola detsky caj zo anizom a sladkym drievkom ja som ho pila poctivo je dobry pre teba aj pre malu je to caj vo vakuovom baleni neviem ci ho zozenies lebo ho je tazko zohnat

silvia66
8. feb 2012

ahojte, prosím pomôžete mi? Mám 3 týždňového synčeka, ktorého sa snažím kojiť aj to s klobúčikom, lebo ináč mi nevie chytit bradavky, asi sa mu šmýkajú. No pre nedostatok mliečka ho musím aj dokrmovať Bebou. Už v pôrodnici mi ho začali prikrmovať, lebo nepriberal, ale teraz je to už lepšie. Bola by som najradšej keby to UM som mohla vylúčiť a iba kojiť. Prosím vás čo mám robiť aby som mala dostatok mliečka pre synčeka? Ďakujem za všetky odpovede.

luky1313
8. feb 2012

moj nazor je že robiť netreba nič,ja som pila, jedla, pila som aj na silu až som sa z toho všetkeho povracala a mliečka bolo aj tak malo-musela som dokrmovať a asi do tyždna som prestala kojiť uplne raz večer som dcerku nakojila a koniec, mliečko sa mi viac nespravilo, skušala som odsať a to ledva 10ml.bola som kľudna a všetko ako ma byť aj tak prd z toho, kamoška zasa vobec nepila, jedla povečšine suche rožky a kojila dva roky, podľa mna zaleži všetko od organizmu a nepomože tu ani neviem aka školena laktačna poradkyňa,tak to bolo pri prvej aj druhej dcerke, obidve su chvala bohu zdravučke nevidim problem bať sa dať umele mliečko, to je moj osobny nazor a hlavne skusenosť, nikto by ma v živote nepresvedčil že kojiť sa da za každu cenu, z prazdneho prsnika dieťatko nepriberie, dotrapi seba aj maminku 😉

angellinka
8. feb 2012

prikladat a prikladat,a kojit a kojit ,a mliecka bude tolko kolko budes prikladat 😉

mata455
8. feb 2012

Ja mam 6 mesacnu dcerku a tiez sa mi zda, ze mam malo mliecka .Ale zistila som, ze cim castejsie si ju prikladam k prsniku, tym je toho mliecka viac.Takze skus to aj ty. prikladat k prsniku castejsie a mliecka bude akurat 😉