Môže dieťa z jedenia veľkého množstva mrkvy zoranžovieť?

zuzanka.j
24. okt 2010

je to pravda a je to nebezpecne? ja davam malemu dost mrkvy a mm tvrdi ze mu nejako v poslednom case zoranzovel nos 😕 😅

titkovamiriam
24. okt 2010

neboj to je karoten 😀 nieje to nebezpecne myslim ze babatko nezje 2 kila mrkvy 🙂

mima263
24. okt 2010

Ahoj, ja som to nielen počula ale aj videla 🙂

betina1984
24. okt 2010

Ahojky. Je to možné, ale to má len zvýšený karotén v krvi. Ja keď bola malá, stále ma nalievali mrkvovou šťavou, nakoľko som mala choré srdce. A doktor našim povedal, že nech mi jej toľko nedávajú, lebo som až žltá... Nebezpečné to nie je, myslím, ale zase to nepreháňaj.

zitaje
24. okt 2010

Ja si myslim, ze by to babo muselo zjest strasne vela mrkvy, a bez tuku. Ked mas obavy, davaj menej mrkvy 😉 😅

pammy
24. okt 2010

ano je to tak a nereba to prehanat.

winona24
24. okt 2010

je to možné....a nie len u detičiek

"Vysoké dávky betakaroténu môžu spôsobiť žltkasté sfarbenie kože - podobne, ako nadmerná konzumácia mrkvy u detí - ale po prerušení užívania sa toto sfarbenie stratí."

andreaka11
24. okt 2010

podla mna je to pravda. tiez, ked som len schrumala jednu velku mrkvu, tak pery som mala oranzove 😀 ale napriklad moja lisa, tak ked ju krmim, tak si vsetko poutiera p tvari a tiez, ked je to oranzove, tak sa to velmi tazko utiera. hlavne z nosa. takze ho mava tiez oranzovy. ale neodporuca sa krmit babo vela dni tou istou zeleninkou/ovocim. treba striedat!!!!! 😵

miti
24. okt 2010

zo surovej mrkvy pri opakovanom pozivani moze koza dostat akoby opaleny "oranzovy" ton. Mrkva obsahuje betakaroten!! Dokonca moze zanehavat stopy na odeve. 😀

quaxi
24. okt 2010

ano, mojmu synovi sa to tiez stalo, velmi mu chutila mrkva a ked sme prisli ku detskej lekarke na nejake ockovanie, hovori mi ze mu davam tej mrkvy privela, lebo je oproti ostatnym detom oranzovy 😀 a z tej oranzovej tekvice sa to moze tiez stat.

silvia07
25. okt 2010

ANO JE TO MOZNE.....aj ked pije vela tych mrkvovych napojov ...kubik{neviem presne ako sa volaju}

littledevil
25. okt 2010

Je to pravda, synček mal obdobie, ked nechcel pit nič iné, len mrkvovú štavu a išli sme na nejakú kontrolu k doktorke a tá hned povedala, že aby sme mu to nedávali, lebo už mal tiež oranžovú pokožku, takže len s mierou. 🙂 Ja som si tiež myslela, že mrkva je zdravá, ale ako sa hovorí, všetkého vela škodí.

zuzana39
25. okt 2010

ano je to možné,mám skúsenosť starší ked bol menší,tiež chytil mrkvovú farbu a doktorka vravela,že to s mrkvou nemám preháňať 😉

evickapooh
25. okt 2010

ano j to mozne kvoli beta karoten -vit A,nemozes to prehanat s vit A ,lebo privela mnozstvo Avit znizuje mnozstvo vit E ktory je tiez velmi doleztity na nervovu sustavu pokozku a sliznicu.

nice202
25. okt 2010

Presne toto mi hovorila svokra, moj muz bol v detstve, ze vraj cely oranzovy z mrkvy. Lenze potom, ked mal asi 5 rokov, mu zistili, ze ma nieco s pecenou.

adriana7
25. okt 2010

jedenie mrkvy nie je nebezpečné, naopak je veľmi prospešné,
najviac vitálnych látok je v šťave, alebo v surovej(strúhanej), mrkva je spomedzi zeleniny najlepším zdrojom vitamínu A, hojne obsahuje aj vitamín B,C,D a K ( a tieto nám predsa lekárky pre bábätká predpisujú -vigtantol, kanavit), vitamíny sa síce ničia varom, ale aj vo varenej mrkve je ešte stále dosť minerálií, ako sú organický vápnik, horčík, železo, fosfor, síra, kremík a chlór - takéto kvalitné zloženie pokope nemá žiaden "mulťák" z lekárne 😉
... žlté sfarbenie po jedení mrkvy nie je spôsobené farbou mrkvy a karoténom, ale očistnou funkciou pečene po jej konzumácii (takisto sa zo šalátu a uhoriek nesfarbíte do zelena z chlorofylu 🙂 )
..vitálne zložky v mrkve zvyšujú odolnosť proti infekciám, zabraňujú tvorbe vredov a opuchov, pomáhajú zachovať pevné zuby a kosti, zlepšujú kvalitu mlieka u kojacich matiek, zabraňujú ochoreniam očí, zápalu krčných mandlí, vedľajších nosných dutín a všeobecne dýchacieho systému, mrkva je nedostižná v ochrane nervového systému, upravuje činnosť žliaz z vnútorným vylučovaním, hlavne nadobličiek a vaječníkov, lieči suchú kožu, dermatitídy a iné kožné choroby...
neviem ako vy, ale my doma jeme mrkvu každý deň 😵

martinex
25. okt 2010

to s tym ze dieta je oranzove je pravda... mna mam ako male babatko tiez tlacila mrkvou, ci surovou,varenou alebo stavou mrkvovou.... vtedy na zapade (narodila som sa v Berline),to bol strasny hit,ze ake to je zdrave a musim povedat-nebola som vobec kojena,a k lekarke chodim tak raz za 4roky,ze mam nejaku chripku...takze mozno na tom nieco bude .. ale mrkva je zdrava,takze by som z toho nerobila tragediu...samozrejme vsetko s mierou 😉

njonja
25. okt 2010

Ahoj, neviem, ci priamo nebezpecne, ale nie prospesne, ked sa to prehana. Vraj su precitlivene sliznice a zltkasta koza. Moja lekarka , lebo nam sa to tiez stalo - som si myslela, ze mrkvy nikdy nie je dost, mi nakazala na mesiac mrkvu vysadit, kym sa stav neupravi a potom davat maximalne jednu mrkvu tri razy do tyzdna. Privela mrkvy vraj sposobuje aj to, ez su deti predrazdene, vraj to robi ten karoten...