Môžem ďalej kojiť, ak som tehotná?

vika0308
9. feb 2016

Ahojte.Prosim vas o radu môžem kojiť ak čakám druhe babo?Nemôže to nieako ubližiť babätku?Lekar mi povedal že mam prestať ale ja by som rada pokračovala teda ak to nemože niako ubližiť dcerka ma rok a 2m a odstaviť ju ešte nechcem pretože ine mlieko mi odmieta.

glowix
9. feb 2016

@vika0308 Ahoj , kludne mozes kojit ak nemas ziadne zdravotne problemy..Ja som kojila dcerku az do porodu a potom oboch este jeden rok..

vika0308
autor
9. feb 2016

Nemam žiadne zdrav.problemy len lekar nalieha nech prestanem.Chce mi dať nieake lieky na podporu tehu.ale ked som prve vynosila zdrave bez liekov tak vynosim aj druhe len sa bojim ci to neberie vyzivu malemu alebo tak

glowix
9. feb 2016

@vika0308 Pozri si stranku mamila.sk tam je vsetko o dojceni a tam ti aj poradia..Ja som nemala ziadne problemy , dokonca prve mesiace mi bolo strasne zle od zaludka a aj tak som dojcila malu a vsetko bolo ok

kvetka_
9. feb 2016

mne lekar tez zakazal kojit musela som maleho odstavit ako 11 mesacneho. ja som verila lekarovi lebo je to odbornik.
skor daj na lekara nez na zenske rady podla mna.

myjusiatko
9. feb 2016

grammar nazi. viki, pise sa nejako, slovo nieako neexistuje.

vika0308
autor
9. feb 2016

@kvetka_
Ja som aj kusala ju odstavit ale ona mi nevypije ziadne ine mlieko a na prsniku mi zaspava ci cez den vecer a v noci si pyta aj 8krat skusala som nedat no plakala neskutocne a nespala vobec nedalo mi to a dala som jej...takze aj ked budem naozaj musiet tak netusim ako ju odstavim

marcelatje
9. feb 2016

@vika0308 mna nutila prestat dojcit sestricka. Ze to je dobre tak pre zeny v Afrike. 😃 lekarka neriesila vobec. Nemala som problemy. Dojcila som cele tehotenstvo a potom som pokracovala tandemom.

myjusiatko
9. feb 2016

@vika0308 v každom prípade by som sa opýtala doktora prečo máš odstavovať a prečo ti chce dávať nejaké lieky. Máš nejaký zdravotný úroblém? Krvácaš? Alebo prečo?

vika0308
autor
9. feb 2016

@myjusiatko povedala mi len ze dcerka je uz dost velka ze ju mam odstavit aby mi mohla dat lieky na podporu tehu... okrem rannej nevolnosti a toho ze ma trochu bolelo dole v podbrusku nemam ziadne problemy

myjusiatko
9. feb 2016

@vika0308 tak by som trvala na nejakom vedeckejsiom vysvetleni, nez ze je dcerka uz velka.

eviq
9. feb 2016

Ak nemáš žiadne problémy, tak kľudne môžeš kojiť ďalej a lieky na podporu tehotenstva tiež nechápem načo ti ide dávať,ak je všetko v poriadku. To, že tehotná žena nemôže kojiť je skôr zastaralý názor... Pozri aj stránku mamila.sk, tam ti poradia. 🙂

sardinka335
9. feb 2016

@vika0308 nepišeš ake konkretne lieky ti lekar odporuča...nazov... 🙂 lebo z lekara tu robia magora ale ty sa tiez vyjadruješ v inotajoch...Bolesti v podbruší mozu byt sposobene prave kojenim - mozno prave preto ti lekar hovori ze prestan. Moj osobny nazor je ze potrebuješ vyzivu a vitaminy pre seba - svoj organizmus, pre babo a ešte do mlieka ma niečo ist...to je dost. Kazdopadne ročna snad papa aj mliečne vyrobky - jogurty, syry, lučinu...a kojenie uz nie je primarnym zdrojom obzivy. V posledkom trimestri stimulacia bradaviek moze vyvolat aj porod.

nyusika
9. feb 2016

@sardinka335 konecne rozumny nazor.

tvoje dieta uz dostalo z teba to najlepsie, co dostat mohlo, teraz to potrebuje druhe, este nenarodene dietatko.
vyse rocne dieta je uz plne stravovane "zvonka", kojenie je uz len psychicka barlicka.

mne je jedno, dojcite kludne aj vasich psov, ale skuste sa radsej riadit zdravym sedliackym rozumom, ako momentalne modnym smerom kojit vsade, do maturity a najme tak, aby nas videli.

marcelatje
9. feb 2016

@nyusika 😂😂😂😂😂😂😂

blabla195
9. feb 2016

Moja mala rok, ked som zistila, ze som tehu... stale som ju kojila, ale zacala som mat silne nevolnost a spinit, hrozil mi potrat (to som mala aj v 1.tehu), zacala som brat duphaston a dr. mi odporucala prestat kojit... mala odmietala akekolvek mlieko, bola som sa poradit aj s pediatrickou, ktora ma uistila, ze ked bude mala jest dost mliecnych vyrobkov, bude to v pohode...
Malu som odstavila (zvladla to lepsie ako som cakala ☺) a myslim, ze som urobila dobre, napriek tomu, co pisu na mamile a pod...

ellie81
9. feb 2016

@vika0308 ja som kojila pocas tehotenstva a potom este vyse roka obidvoch naraz...starsie dieta som neodstavovala, odstavilo sa same. Podla mna urcite neprerusovat kojenie ak neni na to zdravotny dovod a nebrat zbytocne lieky, ktore ani nevies ake a naco Ti chce dat.

izmar
9. feb 2016

Nooo. Kazda vec ma dve stranky... Ja som kojila cele tehotenstvo, maly mal v case porodu 2 roky, a po porode tandemovo este rok. Maleho som nechcela odstavit, lebo bol ekzematik a tiez ine mlieko nechcel a z flase uz vobec nie. A bala som sa, aby neziarlil na druhe babetko. Po porode som ho kojila uz len na obed a pred vecernym spankom, ale vobec neziarlil na male. A potom sa odstavil v podstate sam a bez scen. Povedala so mu, ze je velky a ze uz ziadne dietatko ako on nepije mliecko od mamy. A on povedal, dobre mami. Male sa narodilo v termine s normalnou hmotnostou. Proste vsetko ok. Ale je pravda, ze v prvom rade sa musi plod vyvijat normalne, mat primerany vyvoj a aj ty musis byt v poriadku, teda nesmies ohrozit plod. Kazda sme ina. Niekto znasa tehotenstvo super, iny nie. Ja som mala strasne nevolnosti do konca tretieho mesiaca, ale potom ustalu a nadtastie dom neschudla a plod sa vyvijal primerane. Takze nikto Ti nepovie, ze je spravne to, ci ono. Ty si mama a zodpovedna za dietatko. Jedno i druhe. Musis da rozhodnut sama, hlavne podla svojho zdravotneho stavu a pocitu maminy. Drzim Ti palce, aby ste boli vsetci v poriadku a rozhodla sa spravne 🙂

zltalienka
9. feb 2016

@vika0308 ahoj, ja som takto dojcila pocas dvoch tehotenstiev a vsetko bolo a je v poriadku. Aj mne bolo povedane, ze mam "pomaly odstavovat" starsie od dojcenia. Ale na najblizsej poradni sa gynekolog nepytal a ja som mu nehovorila ze dojcit budem pokial nebudu problemy az do porodu a potom tandem.
Ak si na zaciatku tehu, moze byt zaujimavy akurat cas, ked sa mliecko zmeni na kolostrum a mozno sa vtedy starsia sama odstavi.

jana_eyre
9. feb 2016

ja som prveho dojcila do 15mesiacov, cize do 5mesiaca tehotenstva.. dr. mi hovoril hned, ze ho mam odstavit, ale vtedy som to neriesila.. dojcila som ho uz len par krat do dna, zvacsa pri dojceni zaspaval..

ale neskor som uz zacinala citit velku unavu, zacalo mi to byt velmi neprijemne, mlieko sa mi uz vobec nespustalo, maly vyzadoval prsnik castejsie.. tak som mu jeden vecer dala pred spanim do ruky flasu so sunarom.. maly sa ukludnil, celu ju vypil a zaspal.. /podotykam, ze dovtedy z flase nechcel/

podla mna som uz mala velmi malo mlieka, lebo moje telo si urcilo priority - snazilo sa udrzat najma tehotenstvo, nie vytvarat este aj mlieko.. moj syn si odvtedy na moje prsniky ani nespomenul 🙂

viem, ze je vela zien co dokazu dojcit aj pocas celeho tehotenstva, aj po porode.. ja by som sa na to nedala, pokial starsie nie je uplne babatko, tak by som mu uz mlieko nahradila - ak by nechcelo z flase, postupne by som ho ucila na mlieko z poharika.. a ak by som bola teraz v takej istej situacii ako pred 2rokmi, tak by som ho odstavila skor..

samozrejme je to kazdeho vec a rozhodnutie, ale myslim, ze urcite riziko je vzdy a iba lekar pozna tvoj zdravotny stav a ked ti chce dat aj lieky na podporu, tak by som to neriskovala - pretoze tie sa nedavaju len tak..

ivetkab.
9. feb 2016

ja by som dala asi tak skôr na rady lekára. A ak ti niekto radí vedeckejšie vysvetlenie, tak nech Ti vedecký vysvetlí, prečo ďalej kojiť aj v tehu. Mám tri deti a nikdy by som nedala na také tie babské reči. A ak sa niečo bábätku stane? Tak to potom bude chyba lekára, lebo on niečo podcenil. Ak chceš kojiť staršiu dcérku len preto, lebo si z Teba urobila uspávadlo, tak si musíš s tým poradiť. Možno práve teraz a v tomto prípade by si mala dať na tie babské rady.

inull5
9. feb 2016

@vika0308 ahoj,ja som kojila do konca 7 mesiaca tehotenstva potom som malej povedala aby už nechala orechy bračeka,mala vtedy 2,5 roka.malý ma už dnes 2 roky a 2 mesiace a ešte sa koji.

alchemilkazltozelena
9. feb 2016

Ked je teraz taka zavisla a budes ju dalej kojit a v noci nespat budes cim dalej tym viac vycerpana, brusko ti bude rast budes unavena atd a male ked sa ti narodi a dcera bude stale neodstavena tak si to neviem ani predstavit...mala by si ju odstavit, zregenerovat sa aby si mohla potom kojit druhe...moj nazor...niekde som citala ze kojenim sa stahuje maternica a moze vypudit plod

marinablue
9. feb 2016

@vika0308 Keď sa spýtaš gynekológa tak ti povie aby si ju odstavila. Ale keď sa opýtaš tú istú otázku pediatra , tak ti odporučí kojiť ďalej. 😀 Ja osobne si myslím, že pokiaľ nemáš žiadne zdravotné problémy a tehotenstvo prebieha perfektne tak kľudne môžeš kojiť malú ďalej. Dovtedy dokiaľ sa tebe bude chcieť.

99zuzula
9. feb 2016

@vika0308 treba sa hlavne zamysliet ci tvoja strava dokaze uzivit teba, novy plod a este vyprodukovat dostatok mlieka. Tvoje telo tvori na 1.mieste mlieko,berie don vsetko to najlepsie zo stravy a ak prijimas malo tuku tak mina tvoje zasoby. Na druhom mieste su tvoje organy aby si fungovala, novy plod je posledny. Zeny ktore maju napr.70kg a cely den nieco 'zobkaju' stihnu uzivit vas vsetkych troch. 50 kilova zienka co do seba supne za den ledva tie tri zakladne jedla nema sancu dat plodu vsetko co treba.
Druha vec je prolaktin ktory sa uvolnuje pri kojeni sposobuje stahy maternice a jej zvijanie. Ak je na tento hormon zena citliva tak moze potratit.

zuz02
9. feb 2016

Ja som s tretou dcerou otehotnela, ked mal syn 23 mesiacov. V tom case som ho dojcila dvakrat denne(pred poobednym a vecernym spankom). Tehotenstvo som mala bezproblemove, teda ak neratam nevolnosti, a moj gynekolog s dojcenim dvakrat denne nemal problem. Tvrdil, ze ked mi moje telo dovolilo otehotniet v case dojcenia, tak nevidel problem v dojceni pokracovat. Ale je pravda, ze mlieka ubudalo, syn sa zhruba od 12.tyzdna zacal dojcit uz len raz denne a zhruba v 26.tt.sa sam odstavil. Telo to vyriesilo samo. Prestalo mi tvorit mlieko.

jahodka87
9. feb 2016

Viem ze sa dojcit nema preto ze moze dojst ku potratu.Ja som si hnitenim bradaviek(ako cicka babetko mliecko z cicusky) vyvolala porod bo som uz tyzden prenasala a poradila mi to kocka co takto si vyvolala vsetky tri porody

miky132
9. feb 2016

Rozhodni sa podla seba a nie podla zien na mk...chcela si poradit ale musela si pocitat ze tu su dva tabory...apropo som zdravotna sestra a ziadnu studiu o skodlivosti dojcenia pri tehotenstve som nikde nenasla,lekari zakazuju dojcit pri vselijakych veciach a velakrat neopodstatnene,aj ked maju mudr. to z nich nerobi vsevediacich,tym ich nechcem hanit ale vela krat nemaju ani len chut si o tom nieco nastudovat a radsej zvolia cestu odstavit,ved jasne ich dieta to nie je🙂...pokial sa citis dobre a nemas ziadne problemy nie je dovod odstavit...mimochodom aj sex vyvolava stahy maternice a zakazuju pri bezproblemovom tehotenstve sex?nie...ano dieta po roku a pol ma dojcenie hlavne o vztahu ale noaco je lepsie dieta odstavit vyhovorit sa na tehotenstvo a tym dat dietatu pocit odstrcenia...je to kazdeho vec ale tvrdit veci na zaklade iba citania modreho kona a googlu nie su pre mna hodnotne informacie...treba vediet nachadzat zdroje s ktorych napriklad by mali vychadzat aj spominany doktori...tym ich nechcem krivdit vela krat to nemyslia zle, ale ako matka sa snazim mysliet hlavne na to co je dobre pre dieta🙂

zuz02
9. feb 2016

@miky132 suhlasim

amairim
9. feb 2016

Ahoj ja sm dcerku dojcila do 17tich mesiacov, t.j. mesiac pred druhym porodom som ju odstavila- cize skoro cele tehotenstvo.Velmi som sa toho bala, lebo, ako sa porod blizil, ona bola na mne coraz zavislejsia, asi to citila. A mlieko uz som skoro nemala. Zvldla to pekne, dookola som jej vysvetlovala, ze musime teraz setrit mliecko pre babatko a ak ma pamat neklame, tak sme to zvladli bez slz. Musim podotknut, ze nefajcim, nepijem, pijem len istu vodu, stravujem sa vyvazene 5razy denne a tehotenstvo som mala bezproblemove Cize mna ani nenapadlo, ze by som mohla plodu ublizit. Musis dat na svoje pocity. To skor s cvicenim som prestala asi v siestom mesiaci, lebo som mala zvlastne pocity, ze by som mohla ublizit a ze sa uz velmi lahko zadycham. Tvoje telo, tvoje dieta, tvoj siesty zmysel, tvoja zodpovednost. 😀 vela stastia pri rozhodovani