Mýty o dojčení

bejami
2. okt 2012

Napriek pomerne veľkej osvete v oblasti dojčenia stále v spoločnosti kolujú a držia sa rôzne mýty o dojčení a materskom mlieku. Niektoré z týchto mýtov môžu zbytočne ohrozovať dojčenie a viesť ženy k tomu, aby svoje bábätko pri prvej prekážke odstavili. Tým zoberú bábätku (ale aj sebe samej) možnosť profitovať z dojčenia, ktoré je skutočne pre matku i dieťa veľkým prínosom. A aké mýty sa v našom povedomí stále držia?Nejedna mamička si vypočula „rozsudok“ o slabom mlieku, ktorý nad ňou vyniesli mamy, svokry, susedky či iné „zainteresované“ osoby. Ak bábätko nie je spokojné, často plače a nedajbože po dojčení je ešte schopné vypiť z fľašky 10 či 20 ml umelého mlieka, je to jasný dôkaz, že mamička má slabé mlieko. Pojem slabé mlieko vyjadruje niečo v tom zmysle, že materské mlieko niektorej ženy nie je dostatočne výživné a sýte, takže bábätku nestačí na zasýtenie. Ďalším dôkazom je, ak si odstriekate trochu materského mlieka a porovnáte ho s kravským mliekom. To materské je redšie, priezračnejšie než kravské. Aj to podľa mnohých „múdrych“ hláv svedčí o „slabosti“ mlieka. Zabudnite však na tieto bludy – materské mlieko nemôže byť slabé. Je presne také, aké má byť a dokonale prispôsobené potrebám bábätka.
Malé prsia dojčiť nemôžu
Ďalším mýtom, s ktorým sa dnes ešte stále môžete stretnúť je, že malé prsia nedokážu vyprodukovať dostatok mlieka pre potreby bábätka a tak ženy s malým prsiami nemôžu dojčiť. Produkcia mlieka nezávisí od veľkosti prsníkov. Takže aj ženy s menšími prsiami môžu pokojne a úspešne dojčiť svoje dieťatko.
Nejedna mamička uvádza ako dôvod toho, prečo nedojčila fakt, že sa jej po pôrode nespustilo mlieko. Veľa žien čaká dva-tri dni po narodení bábätka, kým sa im prsníky doslova nalejú materským mliekom a až tento stav považujú za „spustenie“ mlieka. To je však omyl, nakoľko mlieko sa vytvára v prsníkoch už počas tehotenstva (zhruba v 16. týždni), takže mamičky majú mlieko prakticky ešte pred pôrodom a bábätko sa môže (a malo by sa) dojčiť hneď alebo čo najskôr po pôrode.
Fľaška nekazí dojčenie
Tento mýtus je tiež dosť častý a mnohé dojčiace matky bežne používajú fľašku s cumlíkom na dokŕmenie bábätka odstriekaným materským alebo umelým mliekom, či mu takto podávajú čaj a iné tekutiny. Satie na prsníku je však odlišným úkonom ako pitie z fľašky a bábätko môže byť z toho zmätené. Sú bábätká, ktorým stačí zakúsiť pitie z fľašky raz a viac sa na prsník prisať nechcú, iné dokážu takto fungovať aj dlhšie. Každopádne sa podávaním fľašky s cumľom dĺžka dojčenia skracuje. Fľaška by teda nemala u dZelená stolica = hladné bábätko
Zelená stolica sa niekedy objavuje u dojčených detí a neraz sa považuje za takzvanú „hladnú“ stolicu. Ak má bábätko takúto stolicu, potom mamičky často spanikária a myslia si, že za to môže nedostatok mlieka a že bábätko trpí hladom. V tom ich často ešte utvrdia aj niektorí pediatri a „dojčenia-znalé“ babičky, svokry a susedky. Výsledkom býva veľakrát ukončenie dojčenie alebo minimálne prikrmovanie bábätka umelým mliekom. Pritom by vo väčšine prípadov stačilo nechať bábätko pri jednom dojčení vypiť „celý prsník“, teda nie len predné mlieko, ktoré slúži najmä na uhasenie smädu. Práve pitie veľkého množstva predného mlieka vedie u dojčených bábätiek často k zelenej stolici.
ojčeného dieťatka mať svoje miesto, pretože to môže zbytočne komplikovať dojčenie a viesť k predčasnému odstaveniu.
Poprvom roku nema dojcenie vyznam
Toto je takisto nepravdivý názor. Dojčenie by malo trvať tak dlho, ako to matke i dieťaťu vyhovuje. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie do šiestich mesiacov veku, následne popri zavádzaní príkrmov do dvoch rokov a po dvoch rokoch sa dojčenie odporúča tak, ako to mamičke a dieťatku vyhovuje. Nie je teda vôbec pravda, že dojčenie po prvom či druhom roku života nemá význam, alebo dokonca škodí. Dojčenie je celkom prirodzené pre matku i dieťa. Ak by príroda chcela, aby sa deti dojčili do jedného roka alebo do dvoch rokov, zrejme by to aj príroda sama zariadila a mamičky by nemuseli rôznymi krutými metódami odstavovať svoje „dojčenia-chtivé“ staršie detičky.

Je oveľa viac mylných názorov a predstáv o dojčení, toto sú aspoň niektoré z tých najčastejších. Už v tehotenstve je dobré, ak mamičky majú čo najviac kvalitných informácií o dojčení, aby potom dokázali odolávať tlaku svojho okolia, ktoré neraz vedie k ukončeniu dojčenia. Dojčenie je krásne a prirodzené - nenechajte si ho prekaziť zbytočnými mýtmi!

jaruska8
2. okt 2012

No, bohužiaľ aj dnes sa mamičky stretnú s názorom pediatričky, ktorá povie, že spokojné, usmievavé dojča málo pribralo, podľa jej tabuliek a ona by odporučila prikrmovanie, samo, že mamička spanikárila a dala fľašku, výsledkom bolo, že malá nechcela prsník a mamička si musela mliečko odsávať. 😒
Inak ja som jasným dôkazom, že aj malé prsia sú plné mliečka a to dokonca po cisárskom reze. 😀

bejami
autor
2. okt 2012

@jaruska8 Ja som bola tiez po cisarkom a s dojcenim som mala problem v tom ze som sa nemoha otocit nabok tym poadom som musela po sediacky dojcit malicka bola drobna, ja kus baby, sestricka z novorodeneckeho stara otupena bez najnovsich poznatkov mi nedala ziadnu radu proste nic, dala mi decko na izbu, odisla a rob si s nim co chces. Chvalabohu som teda vsetky tazkosti nejak casom prekonala a aj dcerka sa naucila pekne sa prisat, teraz mame naozaj bezproblemove dojcenie ktore mna a malu len obohacuju. A aj nasa pediatricka ta by len caje do deti pchala popripade UM, no katastrofa 😒 a z kazdej strany pocujem baby ja mam mliecko slabe ja mam malo ☹

dejka77
2. okt 2012

Samozrejme, ze som sa s tym stretla. Ale co na to povedat? Starsia generacia si urcite nebude citat o tom ako sa dojci teraz ked uz ma dospele deti a aj preto potom koluju taketo myty. A nie kazda mamicka v dnesnej dobe sa o toto zaujima, vobec si nezistuje ako to je. Pred porodom som si citala kadeco, lebo ma to zaujima, ale priznam sa, ze o dojceni velmi malo. Skor len to ako si mam dieta prilozit. Az potom ked boli problemy tak som si to viac nastudovala. Nastastie som nemala okolo seba ludi, ktori by mi tieto myty tlacili do hlavy. A ak sa niekto potom nasiel, uz som to mala davno do bodky nastudovane 🙂 .

jaruska8
2. okt 2012

@bejami To verím, bolí to ako fras, mne kamarátka a to jej nikdy nezabudnem. poradila, nech si ju priložím hneď ako mi ju prinesú, proste s vypätím všetkých síl a ono to nejak šlo, joj, bolo to krásne obdobie. 😀

bejami
autor
2. okt 2012

Veru babo najlepsie vie co potrebuje🙂 Inak som niekde citala ze uz davaju babatko na hrud matky aj pocas cisarskeho kedy je matka uplne pod narkozou. Ja som bola pod celkovou narkozou a teda toto sa u nas v nasej porodnici nerobi, nerobia to ani pri prirodzene narodenych detoch 😒 Tak sa aj lepsie rozbieha laktacia a uvolnuje sa u matky oxytocin. Skoda ze ja som toto nezazila 😒

adelii
2. okt 2012

Pekne zhrnute...kiezby sa taketo informacie davali kazdej matke este v porodnici! 🙂

hajajanka
2. okt 2012

Mna dostavalo do vyvrtky, ked mi "mudre hlavy" radili a trvali na svojom, ze syn vecer place, lebo je hladny a ja mam slabe mlieko 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
Syn priberal kazdy mesiac 1 kg a aj napriek tomuto faktu si tvrdili svoje. Plakal preto, lebo mal zastavene vetry a silny reflux 😀 😀
Uz sa nad tym len pousmejem a mam vsetky mudre tetky v pazi 😀
A hlavne tieto rady prichadzali zo starsej generacie, ktora o dojceni prd vie, lebo svoje deti dojcili tak tri tyzdne a potom na radu lekarov supli decku umele mlieko. A ako vyhovorku mali, ze ved im nikto nic o dojceni nepovedal a preto nedojcili (???) Neviem, neviem, ci tato vyhovorka u mna obstoji. Ved volakedy neboli ziadne kurzy o dojceni a zeny pred sto rokmi dojcili aj na poli 🙂 Ani v Afrike nechodia na kurzy a hla, dojcenie zvladaju.

bejami
autor
2. okt 2012

Veru, ja som mala tiez aj nastudovane aj pozrete video ako sa koji, len mi nikto nepovedal ze na nemocnicnej posteli s rozparanym bruchom je akosi strasne zlozite zaujat akukolvek ako-tak bezbolestnu polohu pre kojenie.Ani tak ani tak to bol pre nas co sme boli po cisarskom problem keby mali aspon vankusik na kojenie k dispozicii alebo nejake kresielko 😔

bejami
autor
2. okt 2012

@hajajanka presne tak to bolo v minulosti za nasich mam, starych mam chvilu kojili tak mesiac potom Sunar. Aj ja som tak vyrastala 😖 Ale hlavne preto ze moja mama musela rychlo nastupit po porode do prace lebo otec mal vazny uraz a teda musel nas niekto zivit, tak otec bol so mnou doma a mama v robote. Vysledok toho je ze som kazdu chvilu chora vsetky nadchy, chripky vsetko sa na mna hned nalepi, imunita na prd.

ninan2
2. okt 2012

ja som sa uz pred porodom stretla na pokec s laktacnou poradkynou a kupila si aj knizku o dojceni ktoru vydala Mamila zdruzujuca laktacne poradkyne. S dojcenim som ziadny problem nemala, dcerka dokonca 1. mesiac pribrala az 1,5 kg, tie dalsie 1 kg, bola dojcena na poziadanie (co znamenalo aj viac krat za hodinu ked bola malinka), takze aj preto asi... Dojcenie uspesne pokracuje doteraz, dcerka ma uz 14 mesiacov. Dojcim ju 4x cez den (pred a po spanku) a 2-3x v noci. Planujem ju dojcit az kym sa sama dobrovolne neodstavi.
Co sa tyka mytov o dojceni, stretla som sa hlavne s nazormi, ze sa ma dojcit max. kazde 3 hodiny, a teraz zas, ze dojcenie starsieho dietata (viac ako 1-1,5 roka) nema zmysel...

kmkke
3. okt 2012

@bejami Presne, keby boli vankúše alebo kreslá 😀 Ja som tiež po cisárskom, pokiaľ som si našla nejakú polohu aby ma nebolela jazva, za dva dni ma tak boleli kríže že som myslela že o nich prídem. Pol dňa som preležala na tvrdej zemi, sestričky si ma chodili obzerať jak blázna - ale keď tam to tak nebolelo, ako keď som ležala na posteli 😀

fotoarch
3. okt 2012

prve som dojcila do 24 MESIACOV 😀 , da sa povedat ze na 90 percent, dieta odmietalo jest, teda ochutnalo vsetko, ale zasytit sa nechcelo, pockalo na dojcenie ....druhe som dojcila 3 MESIACE 😀 , babatko neustale plakalo, malo spalo, nervozne, presli sme na nutrilon a s prvou flasou, nie duskom ale rovno flasou zaspalo pokojne na 2 hodiny, prve prespate suvisle 2 hodiny, zobudil sa usmiaty, bol pokojny, so stolicou a bruskom nemal problem.... som priklad extremneho kojenia i odchovu dietata na umelom mliecku, dietatka si vyziadali svoje 🙂

beton
4. okt 2012

@bejami este mi tak napada k tejto teme, ze najviac mytov o dojceni som sa dozvedela az tu na MK.....a predsa sa tocia... stale dokola tie iste. ako je mozne, ze pravdive informacie sa nedokazu predrat tak rychlo a na tak dlho do povedomia ludi ako rozne nezmysly. uplne ma udivuju moje babky, ktore sa ma neustale pytaju na cumlik. ved ked oni dojcili deti, lebo ved inu moznost nemali, tak predsa cumliky ani neexistovali. preco zrazu, hoci si svoje deti odchovali na MM, maju pocit, ze ja to mam robit inak. a naopak nase mamy si myslia, ze to treba robit tak, ako oni, teda na UM. toto fakt nechapem, cim to je. ze obe generacie si zo svojho zivota odniesli to iste, hoci praktiky boli ine....
este jedna poznamka. k tym clankom, co tu davas, by bolo dobre uviest zdroj a autora. inak je to plagiatorstvo. tak pozor na to.....

bejami
autor
4. okt 2012

@beton stiahla som to z najmamy autora ptom napisem, nabuduce to skopirujem ako odkaz, len tie odkazy malokto cita aspon ja takmer vobec. Ano niektore zeny tu na MK nedaju dopustit na rady mamiciek a babiciek, pripadne nerozhladenych pediatriciek, ktore nesleduju najnovsie studie a vyskumy. Ja som vyrastala na Sunari a som v jednom kuse chora, same nadchy chripky no hruza. Bratranec bol kojeny do 2,5 roka a je na tom s imunitou ovela lepsie. Najnovsie tu jedna mamicka radila druhej az UM zaraba v harmancekovom caji, dvojtyzdnovemu dietatu.harmancek je jeden z najvacsich alergenov. Potom sa cuduju preco ma decko same alergie. Dalsia kojila 5 mesiacov, presla na prikrmy a cuduje sa preco ma dieta alergiu na vajicko.

tiffanka
30. máj 2013

... ja napíšem svoj čerstvý prípad. Malý bude mať o tri mesiace 3 roky. Ráno a večer si pýta "mliečko od maminky". 🙂 Chorý nebýval. V sobotu bol dušný, na pohotovosti sme dostali inhalačné spreje. Z výsledkov krvných testov som sa dnes dozvedela, že má o dosť vyššie hodnoty Ige a eozinofily tiež, takže môžeme sa objednať na alergo. Je to rana, keď si myslíte, že robíte všetko pre zdravie dieťaťa, počnúc dojčením a končiac zdravým životným štýlom. Možno mal nejakú predispozíciu, lebo aj staršia dcéra je zhruba od troch rokov alergička - astmatička /lenže kojená bola iba mesiac/, ale nikto iný z mojej aj manželovej rodiny.