Odstavenie 16 mesačného dieťaťa. Treba iné mliečko?

kvik1
28. sep 2016

Ahojte, poprosila by som o radu. Planujem odstaviť syna 16m od dojcenia, v noci je to uz strasne vycerpavajuce a robi si zo mna dudlik ale tiez sa v noci par krat aj dost slusne napapa. Tak teraz neviem ked budem odstavovat ci mu mam davat miesto prsa vodicku alebo mliecko alebo nic?
Tiež neviem cez den..nahradzam este moje mlieko nejakym umelym? Zatial mi to nikdy nepil..a ani neviem ake dat lebo zle znasa mliecne vyrobky ma z toho hnacky takze asi intolerancia....
Dakujem vopred za rady!!!

saska.t
28. sep 2016

@kvik1 ziadne ine mlieko uz nepotrebuje a duplom ak ma problem s mliecnymi vyrobkami, uz len pre moznu intoleranciu by som rozhodne neprestala dojcit,este je velmi maly na odstavenie,ale ber to len ako moj nazor 😉

emarekova
28. sep 2016

Ja som druhu dcerku odstavila v 17.mes. a nicim som jej nenahradzala,cez den jedla uz skoro vsetko a par prvych noci som jej dala troska vody,ak chcela

jajkaa83
4. okt 2016

@kvik1 ahoj, chcem sa len opýtať ako ste dopadli. Mám presne rovnaký problém.

kvik1
autor
4. okt 2016

@jajkaa83 No ochoreli sme takze kojim nadalej 🙂 univerzalny liek... takze este nejaky ten tyzden tomu dam a potom uvidime. Mozno potom skusim Nutrilon bezlaktozovy ked ostavim ale neviem ci to ma zmysel lebo ten je ze 0-6m tak neviem ci su tam nejake potrebne ziviny vobec..

jajkaa83
4. okt 2016

No ja som môjmu malému už skúšala dať umelé mlieko nutrilon aj bebu oba klasické nie HAčkové. Pri oboch sa tvãril ako keby som mu dávala hnus a normãlne ho z toho naplo.. tak neviem či vôbec skúšať iné značky. Intoleranciu sme mali keď bol malinký.Teraz sa mi nezdá,že by mu mliečne výrobky vadili,ale moc ich teda nechce. Nechutí mu to. Maximálne do neho dostanem trošku syra a občas tak najviac desať lyžičiek grísky. Tak to moc nemám ako posúdiť. Keď bol malinký tak mu vadilo aj len ja keď som jedla mliečne výrobky a to teraz mu už nevadí. Pri chorobách je kojenie super. Mne vtedy nechce nič iné ani jesť aj keď mu idú zuby. U nás je problém aj v tom,že nechce cumlík. Do roka sme ho používali, potom ochorel a mal zapchatý noštek tak sa mu cumlať nedalo. Od vtedy cumlík nechce zato som culíkom ja. Už ma tak bolia bradavky..a o súvislom spánku ani nehovorím. Inak kamoška nahradila svoje mlieko kozím. Ja nemám kde zohnať,ale ak máš možnosť skús najprv to , predsa je to asi lepšie ako umelé. Držím palce.

dupinka
4. okt 2016

ja som odstavila 14mesačného a dodnes nepije mlieko. UM nechcel a ani by som mu už nedávala a kravské mu nechutí, tak dostáva viac mliečnych výrobkov.
Podobne aj starší syn, ten sa odstavil v 17m.

dupinka
4. okt 2016

a dodám, že vypije veľa vody, aj v noci. (má 16mesiacov)

kvik1
autor
5. okt 2016

@jajkaa83 tak to sme na tom uplne rovnako. U nas tiez najprv reagoval aj ked som ja zjedla mliecne..vtedy hk bolelo brusko a plakal..ale mal hnacky cely cas kym som cisto kojila bez prikrmov lebk vraj aj prirodzene je v mlieku laktoza. To ale preslo s 1.prikrmom, potom uz ostali problemy len ked mliečne zjedol on. A to tiez nie uplne vzdy, niektore syry mu az tak nevadia..ale napr aj biely jogurt mu vadi..davam len bezlaktozovy a to tiez zje len par lyziciek. A cumlik sme nu my nikdy nedavali takze som cumlik tiez ja..a tiez dost uboleny. To kozie mlieko znie fajn len pokial viem ono ma este viac laktozy ako bežné tak neviem co spravime :(

kvik1
autor
5. okt 2016

@dupinka a lekarka ti to odobrila? Ja sa prave obavam ze do neho nedostanem nahradu tie nleicne vyrobky kedze moc nemoze laktozu tka sa bojim len tak odstavit a nedat nic.

dupinka
5. okt 2016

@kvik1 áno, lekárka povedala, že od 15m môže kravské mlieko. Ale ak odmieta, tak zvýšiť množstvo mliečnych výrobkov. Je veľa jogurtov, kyslomliečnych výrobkov, syry. Aj starší syn bol taký, nemá z toho žiadne problémy, nič.

dupinka
5. okt 2016

ale ak má intoleranciu, tak to by som asi riešila inak... Popýtaj sa radšej lekárky. Prípadne vápnik nejakou náhradou výživovou doplniť....

luba41
5. okt 2016

netreba prehánať s kravsk.mliekom a s iným, a ani s výrobkami..to nie je vobec nevyhnutná strava pre život a v dnešnej dobe už viac škodia ako osožia.. ..tie výrobky stačí napr. 3x do týždna...vápnik vieš získať z iných potravín-zelená listová zelenina, oleje, semienka, orechy, strukoviny atd.. netreba sledovať množstva-stačí normálne pestrý jedálniček.. a ak stále dojčíš, tak potrebné množstvo získava z MM a ten vápnik z neho je prirodzene vstrebatelný....
@kvik1

kvik1
autor
5. okt 2016

@luba41 dakujem. Hej zatial kym dojcim to az tak neriešim len chystam sa coskoro odstavit takze budem musiet popozerat cim to nahradit.

luba41
5. okt 2016

@kvik1 ale ved neodstavuj a nemusíš nič riešiť...Tvoje mlieko bude stále / aj o mesiac, aj o rok, aj o dva/obsahovať vápnik prirodzene vstrebatelný pre tvoje dieťa, dostatok živín a minerálov prirodzene vstrebatelných pre tvoje dieťa / teda aj popri pestrej strave/ ..a nemusíš potom hladať žiadne náhrady...to spanie bude vekom zase o niečo lepšie, teraz je v takom normálnom poznávacom, stresovom období-preto "vyžaduje" teba a ukludnenie, aby to mohol lepšie "spracovať"..nič zvláštne sa nedej u vás..a takto fungujú aj flaškové deti-budia s v noci na jedenie / je pohodlenejšie vstávať a dávať napr 3 x flašu?/, nie je pohodlnejšie dojčiť a večer uspávať pri dojčení? pri chorobe-sama vidíš, že dieťa asi tú chorobu popri dojčení lepšie znáša a je rýchlejšie fit..

jajkaa83
5. okt 2016

@kvik1 Veď aj ja sa toho bojím okrem toho mi malý moc nechce mäsko. Ako ja by som ho kľudne kojila ešte len keby nechcel byť furt keď spíme prisatý. Mne doktorka povedala,že mãm skúsiť daď mu mlieko tak,že ho mám prevariť,aby sa urobila koža tú vyhodiť, lebo,že to je to čo vadí a tak mu ho dať. A čo sa jogurtov týka tak mne to malý vôbec nechce,ale kyslú smotanu trochu osladenú trocha spapal.

evittam
5. okt 2016

@kvik1 Skús rastlinné mlieka ak má intoleranciu na laktózu - mandlové,kokosové,.... 😉

evittam
5. okt 2016

@kvik1 No a u nás už od roka obe deti jedli všetko to čo my - žiadny problém. 😉 A mlieko naozaj nie je nevyhnutná potravina. Mne sa obe deti odstavila cca okolo 10.mesiaca - celú noc prespali od 5.mesiaca. Mlieko chceli - tak som dávala - od roka kravské- ale už len napríklad ráno a večer pred spaním - aj ako kašu alebo podobne. Mladšia dcérka napríklad ešte ráno vypije cca 250ml mlieka. Syn už tak nemusí a keď tak, tak tie rastlinné - u nás je najobľúbenejšie mandlové. 😉

kvik1
autor
5. okt 2016

@evittam davam do kase ryzove ale neviem ci to ma vsetko co normalne ma mat..

kvik1
autor
5. okt 2016

@luba41 ano ved aj by som potiahla ale v noci si on zo mna ozaj robi dudel..pri každom pretoceni sa pyta didik a ked nedostane je rev. A nemozem vobec nikam ist..to ze nechodim von vecer je ok ale blizia sa nejake akcie na kt.by som rada uz isla ako stretavka zo strednej alebo 1 koncert a s takymto zavislacikom to nejde ozaj.. tak preto by som uz pomaly zacala odstavovat

evittam
5. okt 2016

@kvik1 Kľudne odstav. Ja ti poviem úprimne - toto už nie je normálne aby z teba malo 16-mesačné dieťa "dudel". Podľa môjho názoru to nie je normálne vôbec. 😉

lauricka
5. okt 2016

@kvik1 nemusi mat intoleranciu na laktozu, moze to byt kludne aj bielkovina kravskeho mlieka a vtedy ti bezlaktozov nepomoze a sojove by som neriskovala. Ostatne rastlinne mlieka mozu byt urcitou nahradou, ale urcite neobsahuju to, co mlieko obsahovat ma, je to len take akoze ked dieta chce mlieko, ale nemoze kvoli laktoze alebo bielkovine a tiez s mierou. Chces ist len na stretavku a koncert, tak to dako skus poriesit. Pre dieta bude menej skodlive, ked bude mat dve tazsie noci nez to, ze pride o materske mlieko. Niekto povaruje, dako snad zaspi, v kociku, na rukach...ak ta nebude citit, mozno to prejde aj celkom dobre, niekedy deti vedia prekvapit. Nemas zarucene, ze s odstavenym bude menej starosti, ked pojdes prec. Ak potrebuje kontakt s matkou, tak tam to mas jedno. Ak bude vyzadovat mlieko a odmietat flasu, potrapi sa tak, ci tak. Aj na flasu si niektore dlho zvykaju...Navyse, materske mlieko ma vela vyhod, napriklad, ze v pripade choroby mas v nom protilatky pre babo, ze ak je babo chore alebo sa mu menia potreby, tak materske na to reaguje a meni svoje zlozenie, ma v nom nenahraditelne zlozky....moja ma 20 mesiacov a o dojcenie urcite stale stojim. A to, ze to nie je normalne? To je len niekoho nazor, skutocnot je taka, ze je to uplne normalne. Hadat sa nebudem ale. Drzim palce.

evittam
5. okt 2016

@lauricka Si ma zle pochopila - ak narážaš na mňa - ja netvrdím, že je nenormálne dojčiť v tomto veku..... 😉

lauricka
5. okt 2016

@evittam ano, myslela si, ze dudluje po nociach...hm, mno aj na to moze mat dieta svoj dovod, moja napr. niekedy potrebuje viac byt na prsniku a niekedy si len cucne, odvali sa a spi, su to take obdobia a potom clovek zisti, ze idu stolicky alebo ze pride choroba a dieta na to malo dovod. Mne osobne to nejak nevadi, pretoze ja zaspim aj ked ona je na prsniku. Ale mne neplace v noci. Tam neviem u nich, co moze byt problem. Mozno spi v postielke, neviem...

evittam
5. okt 2016

@lauricka Je to každého vec a názor a skúsenosti - ale zo mňa si moje deti teda dudel nerobili......Neplakali ani nič podobné, ako som už písala - od 5.mesiaca spali celú noc. Do nejakého 3. mesiaca sa budili tak 2-3x za noc na dojčenie, od 3.-5.mesiaca 1x. 😉
Syn spával s nami v jednej izbe do cca roka - najskôr v kolíske, potom v postieľke - jasné, že kde-tu spal s nami. Dcérka spávala s nami do 3.mesiaca - od vtedy spí sama vo vlastnej postieľke vo vlastnej izbe s bračekom.

tracka
10. okt 2016

Ahoj presne viem o com hovoris aj ja sa snazim uz cca 2 tyzdne ostavit 19 mes.dieta.ale najprv som odstavila cez den to razne a zrazu jej nechybalo a teraz aj to nocne chcem neni predsa normalne ,aby sa dieta zobudilo x -krat za noc podla mna je prinos materskeho mlieka v tomto veku nizsi ako kvalitny spanok dietata a v konecnom dosledku aj matky.som velky zastanca dojcenia ,ale toto je uz privela.my sme kazdu druhu noc hore ccaod 1 do rana do 4 a tiez len "zuzla"a ked vyberiem tak rev a takto kazdu noc...nevravim ze to nema vyhody pri chorobe a uspavani .ale ja som si uz povedala ze moje zdravie je tiez dolezite a ked pozeram spatna tak ta nekonecna unava a nevyspatost mi priniesli mne inak vzdy zdravej zene same choroby pre kt.sa vlacim odjednej dr. K druhej a zaver ten isty.:to mate z vycerpania.unavy... takze viem ze to musim skoncit.kludne pis ako vam to ide

tracka
10. okt 2016

A obcas mam este pocit ze sme z toho dojcenia mierne zfanatizovane lebo cakat kym saa dieta raz prestane budit same od seba a ze dojcenie mu pomaha z jednej fazy spanku do duhej a podobne utesujuce rady z onej stranky su sice fajn ale ak mate kazdy den kruhy pod ocami ziadnu pomoc babiciek a nervy na dranc tak je cas chytit spanok do vl.ruk ved kolko zien nekoji ani chvilu....napr.ja som bola len 3 mes.a chodila som do jasli od roka apol a byvala som chora len v elmi zriedka...